DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages « < 37 38 39 40 41 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> izolarea termica a blocurilor, experiente de la cei care stau in blocuri izolate

sorin1983
post 7 Feb 2016, 13:02
Post #1141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.588
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




dupa poza de pe afis probabil e celalalt neterminat smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 7 Feb 2016, 15:37
Post #1142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 3 January 05




QUOTE(testike @ 6 Feb 2016, 07:26)
Si eu sunt intr-o situatie relativ asemanatoare cu tine.
Urmeaza sa ma mut intr-un apartament sub care nu este incalzire ( sunt garaje si boxe).
Eu ma gandeam sa vorbesc cu vecinii daca sunt de acord sa izolez sub pardoseala...
*



E cea mai bună soluție să izolezi tavanul garajelor și boxelor cu polistiren de 10cm.


@Esteticu
Soluție fară spart:
dacă ușile nu permit o izolație prea groasă ( polistiren) atunci ar trebui luat în considerare eventual altă izolație, mai subțire, dar cel puțin la fel de eficientă, cu mai multe straturi de hărtie specială

http://www.casesigradini.ro/revista/a4/101...mic-pentru-casa

și/sau plută, apoi, nu parchet ci o mochetă de calitate

(lână: http://www.sonerg.ro/mocheta/mocheta-lana-...eta-lana-havana )
pe toată suprafața camerelor ( minim dormitoarele) Atenție că și mocheta are vreo 10-12mm grosime.
Dar calculat serios eficiența pt grosimea Izolației, obținută astfel din hârtie, plută și mochetă - cred că e mult superioară parchetului.

This post has been edited by nasty: 8 Feb 2016, 08:53


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Feb 2016, 21:53
Post #1143


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(paul_p @ 7 Feb 2016, 01:18)
Oricum, pozitionarea apartamentului spre padure este chiar misto.
*


Este, da-i cam la "cucuietii din deal"; stiu blocurile, arata bine pe-afara, dar zac cam de mult timp jumate goale, probabil se tine la pret. Alta parte nasoala e ca-i un curent p-acolo (in lungul Racadaului)...partea buna e ca faci gratarul la 2 pasi, si-ai ursii vecini, zoo gratis.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EsTeTicu
post 7 Feb 2016, 22:46
Post #1144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 3 November 06
From: Brașov




Asta urma sa intreb, ce solutie sa aplic pentru dormitorul celalalt, unde vrem sa punem mocheta. Am citit despre underlay pentru asa ceva, si ca mocheta ar izola mai bine decat parchetul, dar per total nu stiu daca mai e nevoie de ceva. Iar in baie? merge pus extrudat sub gresie fara sapa?


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 - PH 07 YXR
Hell is empty. All devils are here!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 7 Feb 2016, 23:06
Post #1145


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




S-a mai discutat, in baie intri in slapi si nu mai simti frigul la talpi.

PS. Evident, iti trebuie si un maieu asortat.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 8 Feb 2016, 00:15
Post #1146


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(EsTeTicu @ 7 Feb 2016, 22:46)
Am citit despre underlay pentru asa ceva, si ca mocheta ar izola mai bine decat parchetul, dar per total nu stiu daca mai e nevoie de ceva. Iar in baie? merge pus extrudat sub gresie fara sapa?
*


Sub mochetă ai nevoie de sapă. Soluția cu extrudat ar merge cu parchetul pentru ca e rigid și distribuie greutatea, plus ca nu trebuie lipit. D-aia am zis, parchet în camere, în bucătărie, pe hol.
Dacă vrei alte variante de pardoseală, trebuie sapa. Gresie peste polistiren în nici un caz.
Baia nu e atât de problematică pentru ca de regulă e cu diferența de nivel. Extrudat, sapă și apoi gresie.

Diferența de izolație între parchet și mochetă e fix pix. Un cm de polistiren face cât 5 de mochetă (zic din burtă, dar nu cred ca-s departe).

This post has been edited by cdadan: 8 Feb 2016, 00:20


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EsTeTicu
post 8 Feb 2016, 11:59
Post #1147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 3 November 06
From: Brașov




Am citit ca pentru mocheta ar mai fi varianta extrudat 2cm + OSB de 0,8 + optional underlay.

La baie m-am gandit sa fac o incalzire mixta, adica sa trec returul caloriferului de prosoape prin pardoseala printr-un device ca asta:
http://www.kalorifere.ro/heimeier-multibox...fere-p2591.html

Din ce am citit, pastreaza apa la maxim 50 grade prin pardoseala chiar daca in calorifer am 70.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 - PH 07 YXR
Hell is empty. All devils are here!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 8 Feb 2016, 13:02
Post #1148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 3 January 05




La baie chiar n-aș sparge, ar trebui să fie șapă hidroizolantă acolo.
Baia are fereastră sau ventilator?

This post has been edited by nasty: 8 Feb 2016, 13:03


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Feb 2016, 13:41
Post #1149


membru


Group: Members
Posts: 4.533
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(EsTeTicu @ 7 Feb 2016, 22:46)
Iar in baie? merge pus extrudat sub gresie fara sapa?
*



Vezi ca exista si parchet rezistent la umezeala, poti pune in baie. Worst case scenario e ca-l schimbi la 5-10 ani, dar mai mult de 4 metri patrati oricum n-ai acolo asa ca nu-i o avere.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EsTeTicu
post 8 Feb 2016, 15:10
Post #1150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 3 November 06
From: Brașov




Are si geam si ventilator, una din ele, cealalta doar ventilator.

Papuci, maiou, sau parchet in baie mi se par cam solutii de compromis, daca tot amenajez acum, mi se pare aiurea sa mai sparg peste ceva timp iar.

Plus de asta, e super placut sa fie cald pe jos, mai ales pe gresie, si cu ocazia asta as izola sub serpentina aia cu ceva polistiren cu țâțe, si eventual hidro cumva, si macar stiu ca e definitiva treaba, ideea e daca se poate pune in practica logica asta.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 - PH 07 YXR
Hell is empty. All devils are here!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 11 Feb 2016, 10:20
Post #1151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 3 January 05




Baia trebuie aerisitâ bine, pt că aburul are tendința de a se duce pe pereții reci, unde se face mucegai.

Circulația aerului încălzit de calorifer când pe jos e mochetă are o viteză mai mică.

Attached thumbnail(s)
image.png ( Size: 367.98k ) Number of downloads: 667


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 11 Feb 2016, 17:20
Post #1152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Colegul are dreptate. Pt maxim de eficienta incalzire in pardoseala se recomanda placare cu gresie . Parchetul merge si el dar mai ia din caldura. Mocheta si mai rau


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 14 Feb 2016, 13:38
Post #1153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 3 January 05




În sectorul 1 se va termina de izolat termic restul de blocuri. Oare?

Attached thumbnail(s)
image.jpeg ( Size: 1.92mb ) Number of downloads: 597


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 27 Feb 2016, 09:46
Post #1154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 3 January 05




Iar începe afacerea cu repartitoare. E clar că vor fi de import, AEM Timișoara nu cred că a reluat producția cu ceva nou.

http://m.avocatnet.ro/mobile/m%7Carticol?a=42713

"Practic, vizate sunt doar spațiile racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică, nu și cele încălzite cu ajutorul centralelor de apartament sau cu ajutorul unor surse proprii locale la nivel de scară/bloc."

Noroc cu precizarea de mai sus, că altfel îmi puneam reparitoare la Vaillantul din bucătărie...


Celebrul Recoterm de Timișoara:
http://2332.ro/pdf/aem/pages/ro/produse/pdf/recoterm.pdf

This post has been edited by nasty: 27 Feb 2016, 10:03


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2016, 10:39
Post #1155


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




au inceput si la bucuresti "presiunile mediatice": http://www.b365.ro/este-obligatoriu-pana-i...ura_245649.html
Si cu nonsalanta astia spun la final de articol ca "Proprietarii apartamentelor pot fi amendați dacă nu se ocupă de contorizare".
Problem e ca aceasta obligativitate de "contorizare" e prevazuta de Legea nr. 121/2014 privind eficiența energetică , care ... nu are sanctiuni pentru proprietari ci doar pentru operatorii economici care consuma peste o cantitate de caldura anual.
Deci in fapt da, exista obligativitatea de "contorizare" pana la 31 decembrie 2016, dar nu exista sanctiune pentru cei care nu o fac...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 27 Feb 2016, 10:49
Post #1156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(nasty @ 27 Feb 2016, 09:46)
... îmi puneam reparitoare la Vaillantul din bucătărie...
*

si asa cum facturezi nevestii caldura consumata? tongue.gif



--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EsTeTicu
post 6 Mar 2016, 21:42
Post #1157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 3 November 06
From: Brașov




QUOTE(DannyY @ 6 Feb 2016, 11:58)
Caloriferele s-ar putea sa n-aiba suficienta putere. Ce suprafata/inaltime are incaperea din poza si ce dimensiuni are caloriferul?
*



Revin cu informatii de la fata locului:

dormitorul mic, cel din poza, are cam 5.30 lungime (cu un colț de 0.75 unde e baia), 3.50 latime si 2.70 inaltime pana la tavanul fals (sau 3.00 pana la placa).

Caloriferul pare cam pișpiriu, intr-adevar, am calculat si eu putin pe net, este K22 800x600.

Probabil am aceeasi problema si in celelalte camere, in dormitorul mare am unul K33 900x600, iar in living open space cu bucataria 2 calorifere K33 700x600. Ar mai fi 2 uscatoare in băi, in total am cam 107 mp de incalzit.

Cum vi se pare? Sunt clar subdimensionate?


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 - PH 07 YXR
Hell is empty. All devils are here!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 6 Mar 2016, 21:59
Post #1158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Presupunand ca ne-am pricepe, astea-s intrebari de duminica seara? Acuma intreaba si tu de vin, rachiu, samahoanca... rafinamnete intelectuale de-astea.

6 Mar 2016, 22:01:
Plus ca ori se petrece-un fenomen SF si deja mi-a cazut greu paharul de FN pe care am de gand sa-l beau, ori nu ai pus tu pozele ori schitele.

This post has been edited by dacis: 6 Mar 2016, 22:01


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 6 Mar 2016, 23:52
Post #1159


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(EsTeTicu @ 6 Mar 2016, 21:42)
dormitorul mic, cel din poza ... K22 800x600.
*


Foarte relativă problema. Eu am pe suprafete similare 1000x600 și merg cu 45-47 grade pe tur. N-am avut nici o problemă nici când a fost frig calumea, deși mă așteptam să fie nevoie de o temperatură un pic mai mare din centrală.
Dacă ai centrală clasică și mergi cu gen 60 de grade pe tur, ar trebui să țină camera aia caldă fără probleme. În rezumat, cred ca ai pierderi mari, nu calorifere mici.


This post has been edited by cdadan: 6 Mar 2016, 23:52


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 8 Apr 2016, 16:54
Post #1160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 3 January 05




Cu toate că oferta de 164 lei/Gigacalorie este imbatabilă ( oare?), în mod "paradoxal" niciunul/una din sutele de blocuri noi și din miile de case/vile noi construite nu s-a racordat la Radet, chiar multe apartamente s-au debranșat ( sunt 400 000 centrale individuale în case, vile, debranșați, blocuri noi)
Atunci s-au gândit să se pună o taxă de poluare, pe centralele individuale, doar-doar...vin înapoi.
Cred că Radetul își vede sfârșitul aproape.

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...axa-poluare.htm

"RADET are o noua strategie: renunta la fuziunea cu ELCEN si vrea construirea a 5 noi centrale!!!"


Deștepți, cei de la Radet

This post has been edited by nasty: 9 Apr 2016, 09:55


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 28 Oct 2016, 10:16
Post #1161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 3 January 05




Oricum reabilitarea termicâ e moartă, până aproape de alegerile viitoare de primari.
Se pregătește ceva, un alt material minune? Că e atacată iar soluția cu polistiren, acum atac cu radiații ( radon):

http://www.evz.ro/blocurile-reabilitate-te...sanatate-1.html

Am vazut un bloc particular izolat cu ceva galben-verzui

This post has been edited by nasty: 28 Oct 2016, 10:18

Attached thumbnail(s)
image.jpeg ( Size: 1.21mb ) Number of downloads: 397


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 28 Oct 2016, 10:25
Post #1162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




E vata bazaltica.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 28 Oct 2016, 10:26
Post #1163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




Acel ceva galben-verzui e unul din cele mai bune materiale de izolatie. Se numeste vata minerala bazaltica, e ignifug clasa A1, 97% natural (exceptand liantul, din ce se vede e fenol-formaldehida, dar asta nu e o problema, fiind deja polimerizat, si nu in stare libera, deci risc zero), si permite respiratia naturala a peretelui. Asigura si o izolare fonica superioara celorlalte materiale.
A devenit obligatoriu in unele tari din vest datorita componentei ignifuge (in special se adreseaza cladirilor inalte, unde daca nu toata izolatia e se face cu vata minerala bazaltica, trebuie asigurate bariere anti-foc din acest material la fatada).
Costul e putin mai ridicat, eficienta energetica putin mai slaba (valori de laborator, neconcludente in viata reala) comparativ cu polistirenul de aceeasi grosime, insa compenseaza prin avantajele expuse mai sus.

This post has been edited by RZV: 28 Oct 2016, 10:33


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Oct 2016, 10:45
Post #1164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nasty e simplu, in vest se schimba solutiile, ajung la noi.

ps nu se nasc si pui vii in casele alea expuse la radon?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 28 Oct 2016, 11:54
Post #1165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(RZV @ 28 Oct 2016, 11:26)
permite respiratia naturala a peretelui.
*


Imi place de mor exprimarea asta cu peretele care respira... Am vazut ca ne zice si dorel in reclame la vopsea... Imi si inchipui cum se zbate peretele ala ca nu-i ajunge aerul daca n-are materialul minune pe el, mi-e si mila...

Faptul ca "respira natural" (inteleg ca si cu polistiren respira da' mai pe aparate) inseamna ca vaporii de umezeala se plimba in voie prin peretele ala... Da, e ok ca nu creste excesiv umiditatea in camera dar plimbarea asta ia cu ea si caldura. In plus, pentru ca permite accesul vaporilor de apa, in 2 ani se duce dracu' capacitatea de izolare termica... Nici polistirenul expandat nu-i mai breaz din punctul asta de vedere da' macar e mai ieftin.

Ideal ar fi o izolare termica cu ceva poliuretan de inalta densitate si sisteme automate de ventilatie cu recuperare de caldura da' plm, e scump si nu mai e loc de furat.


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Oct 2016, 13:10
Post #1166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nu te stresa sa ii explici, e USRist de al lui Sordan.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 29 Oct 2016, 14:35
Post #1167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




QUOTE(zax @ 28 Oct 2016, 12:54)
Imi place de mor exprimarea asta cu peretele care respira... Am vazut ca ne zice si dorel in reclame la vopsea... Imi si inchipui cum se zbate peretele ala ca nu-i ajunge aerul daca n-are materialul minune  pe el, mi-e si mila...

Faptul ca "respira natural" (inteleg ca si cu polistiren respira da' mai pe aparate) inseamna ca vaporii de umezeala se plimba in voie prin peretele ala... Da, e ok ca nu creste excesiv  umiditatea in camera dar plimbarea asta ia cu ea si caldura. In plus, pentru ca permite accesul vaporilor de apa, in 2 ani se duce dracu' capacitatea de izolare termica... Nici polistirenul expandat nu-i mai breaz din punctul asta de vedere da' macar e mai ieftin.

Ideal ar fi o izolare termica  cu ceva poliuretan de inalta densitate si sisteme automate de ventilatie cu recuperare de caldura da' plm, e scump si nu mai e loc de furat.
*


Respiratu' era pus in italice tocmai pentru a sublinia faptul ca nu trebuie luat mot-a-mot. Da' noah. Poate "water vapour diffusion through the roofs, walls and floors of a building (breathability)" e un termen mai adecvat, ca de', e in engleza. rolleyes.gif

Cine e intr-adevar interesat, poate studia cateva materiale interesante care reflecta diferenta intre "foam" si "mineral wool". Mai e o comparatie foarte buna si aici.

Mineral wool is based on rocks, which are resistant to climate impact. They keep declared properties, shape and volume in the long term and serve for more than 50 years, as we know from practice. The stability of size is one of the basic advantages of fibrous insulants in compare with other materials.

Izolatiile minerale (vata de sticla si vata minerala bazaltica) instalate corect, isi pastreaza proprietatile o perioada foarte lunga de timp.

This post has been edited by RZV: 29 Oct 2016, 15:02


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 29 Oct 2016, 17:54
Post #1168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 16 Mar 2017, 10:10
Post #1169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 3 January 05




În vederea alegerilor prezidențiale, se pregătește pt 2018, continuarea izolării termice a blocurilor:

<span class='edit'>16 Mar 2017, 20:23:</span>
"Liberalizarea prețului gazelor, care ar putea aduce scumpiri și de 45% la factura de căldură, va determina românii să caute soluții pentru controlul temperaturii din casă și să reducă din risipa de energie pe care o fac acum, a declarat Emilia Cerna Mladin, președinte al Asociației Auditorilor Energetici pentru Clădiri din România.


http://www.capital.ro/explozia-facturilor-...incalzirii.html
„Lumea va începe să fie mai atentă cum gestionează consumul termic pentru că facturile vor exploda după liberalizarea prețului la gaze. Vom începe să mai punem o haină în plus, să ne interesăm care este temperatura la care nu ne îmbolnăvim și vom fi atenți la facturi. Trebuie făcut un calcul: cât plătesc la energie și cât plătesc la doctor. Cred că va crește interesul pentru instrumente de control al căldurii. În urmă cu zece ani, nimeni nu se gândea să își termoizoleze casa și am avut ierni mai grele decât avem acum. Astăzi, treci cu mașina prin sate și observi că toată lumea își termoizolează casele. Orice criză înseamnă căutarea de noi soluții“, spune Mladin.

Potrivit ei, românii „sunt responsabili pentru cea mai mare parte din risipa de energie, după ce s-au eliminat pierderile majore cauzate de alte elemente“. În plus, spune că mulți români își încălzesc apartamentele mai mult noaptea decât ziua, deși sfatul medicilor este de a reduce temperaturile pe perioada somnului. Mladin explică faptul că, în România, clădirile se proiectează pentru a asigura o temperatură de confort la interior de peste 20 de grade Celsius, în timp ce în țările occidentale, instalațiile sunt dimensionate pentru o temperatură optimă de 18 grade Celsius. „În Belgia au 16-17 grade Celsius în casă, la propria lor alegere, dar stau îmbrăcați. Noi nu vrem să stăm îmbrăcați în casă""

This post has been edited by nasty: 16 Mar 2017, 20:24

Attached thumbnail(s)
image.jpeg ( Size: 2.05mb ) Number of downloads: 239


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 18 Mar 2017, 14:50
Post #1170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Asta cu 16 grade e trasă de par. Rau de tot.
N as putea sa stau la nici la 26 grade , 21 e ok pt mine


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages « < 37 38 39 40 41 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 04:50
Forum Renault