DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sa zicem ca-mi cumpar X 90...

EEN
post 26 Nov 2003, 17:06
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Dragilor,
Trebuie sa recunosc ca nu ma prea pricep la masini. Am intentia sa-mi cumpar X 90 dar nu stiu daca realmente merita sa dau bani buni pe optionale care nu ma ajuta prea mult ( de ex: geamuri electrice...le consider destul de inutile; spalatoare faruri: hai sa fim seriosi de cite ori le folosesti?). O alta problema o am cu optionale care te ajuta ceva dar nu prea par de calitate la preturile date (nu mi-e clar dar cred ca exista diferente intre un ABS de Renault amarit si unul de BMW si parca nu as da 5-600 EURO numai pe trei litere in plus). Evident Airbag si Centralizata cred ca merita banii. Ca sa nu fiu luat prin surprindere (si mai ales ca sa nu stau ca molusca in fata dealerului) spuneti-mi si voi ce parere aveti despre X 90 "cheala" si X 90 LUX (ma rog...) asa cum apar ele din "literatura de specialitate"...


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 26 Nov 2003, 17:53
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




ABS-ul poate sa fie mai bun sau mai prost din cel putin 2 motive:
1) intra prea repede in functiune
2) e pe 3 canale in loc de 4 (adica la puntea spate, cand o roata se blocheaza (sau e pe punctul de a se bloca - vezi pct. 1) se reduce presiunea in circ. pt. ambele roti, nu doar pe roata in cauza). Intr-adevar e mai putin important pe spate treaba asta (decat pe fatza, unde rotile sunt directoare), dar in situatii nasole rau (cand si un metru in plus la franare conteaza), roata care mai avea aderenta, la forta de franare aplicata ei, (sa zicem ca cealalta a prins o zona cu mazga, dar asta are asfalt uscat), nu mai ajuta la fel de mult ca atunci cand ar fi fost considerata independentl.

Franarea unei masini poate fi imbunatatita in situatii particulare si prin alte sisteme cum ar fi Asistenta la Franarea de Urgenta - la Renault, sau EBA la altzii, sistem care sesizeaza o fr. de urgenta (prin viteza cu care s-a apasat pedala de frana), amplificand imediat la maxim forta de franare.
Mai este sistemul electronic de distributie al fortei de franare (EBD), care redistribuie automat pres. maxima pe roata(rotile) cu max. aderentza.

Totusi m-as indoi sa fie disponibil pe X90, AFU-ul...

Ideea e ca oricat de ieftin/'prost' ar fi ABS-ul, macar din faptul ca poti sa franezi cand evitzi un copil inconstient care ti-a sarit in mijl. drumului, tot merita.

Daca am spus unele prostii, ziceti, ca d-aia e forum, sa invatzam unii de la altii.
biggrin.gif


--------------------
loose bits sink chips
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 26 Nov 2003, 19:27
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Cit priveste ABS-ul am inteles ca pe drum uscat duce la o prelungire a distantei de frinare...am dreptate?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 26 Nov 2003, 19:44
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




In anumite conditii abs-ul da o franare mai lunga, insa marele lui avantaj nu este ca in franeaza mai lung sau mai scurt, ci ca franeaza drept.Pe drum uscat si daca franarile nu sunt extrem de violente,distantele nu difera mult.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 26 Nov 2003, 19:45
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




Teoretic nu, pt. ca pastreaza rotile la limita aderentei. Fortza de frecare dintre discurile de frana si placutze este mult mai mare decat f. frec. dintre cel mai bun cauciuc si cel mai aderent asfalt.

In practica, astea mai ieftine nu sunt asa de eficiente, din motivul 1) de mai sus; si din motivul 3) precizia senzorilor si mecanismelor, adica cat timp dureaza sa sesizarea schimbarilor de parametrii (dif. de vit. de rotatie intre roti - cate grade, intre punti, blocarea rotzii - ms) si sa actioneze in consecinta. Performantza vine cu pretz pe masura.

Mai este un avantaj al ABS-ului, anume ca previne uzura inegala datorata franarilor bruste (cand se blocheaza rotile, si se duce taras...), sau cand din cauza presiunii inegale pe roti... cu alte cuvinte le da cauciucurilor cat pot sa duca, si nu mai mult.
Iar practica ne omoara, de ex. la cauciucuri cu supr. de contact mai mica (profil M+S sau de iarna), la o franare brusca, se poate intampla sa-ti scartiie, chiar daca nu s-a blocat roata. Da asta e un caz oarecum particular, si fara prea mare importantza.


--------------------
loose bits sink chips
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu77
post 27 Nov 2003, 08:29
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 11 August 03
From: Bucuresti




QUOTE
Cit priveste ABS-ul am inteles ca pe drum uscat duce la o prelungire a distantei de frinare...am dreptate?

Explica de ce ar fi distanta mai mare!? Pai nu asta este scopul ABS-ului - sa micsorezi distanta de franare? Ca datorita lui poate mai ai si alte avantaje asta e partea a II-a (si mai putin importanta) dar scopul lui asta e: sa opresti pe distante mai scurte! Si indiferent cat de prost calitativ e un ABS tot iti micsoreaza distanta de franare!
Cred ca e la fel de important ABS, EBD, EBA cu airbag-ul insa costa mult.

Eu nu m-as amagi spunandu-mi ca ABS-ul nu e important numai pt ca costa mult mai mult decat airbagul sau ca nu se compara cu ABS-ul lu' cutare.(la o adica cum iti dai seama ca BMW-ul are ABS-ul mai bun decat Renault?).

Oricum ... revenind la X90 cheala - numai tu sti ce bani ai, asa ca cumpara ce crezi tu ca merita.


--------------------
Dacia SupeRNova Rapsodie - B-29-EZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 27 Nov 2003, 08:41
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




scopul abs-ul este sa previna blocarea rorilor si implic un eventual derapaj. daca rotile nu se blocheaza in momentul in care frinezi, rezulta o distanta mai mare pina la oprire. asta pe teren uscat. pe teren alunecos (gheata, zapada), distanta de frinare scade, deoarece daca rotile nu se blocheaza ele nu-si pierd aderenta si deci se opresc pe o distanta mai mica.
am un prieten care a patit chestia asta dupa ce si-a cumparat o masina cu abs. avea obiceiu sa vina cu viteza si sa opreasca brusc in fata portii (figuri pa capu lui). cu dsn mergea si se oprea la fix, cu 307-le l-a bagat in gard o data dupa care s-a linistit. era foarte contrariat cu dracu poate sa frineze dsn pe o distanta mai mica decit 307.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 27 Nov 2003, 09:09
Post #8


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




1. scopul initial al ABS-ului a fost pastrarea controlului directiei prin impiedicarea blocarii rotilor, farnarea pe distante mai scurte fiind o consecinta.
2.Nu este adevarat ca distanat de franare cu ABS pe suprafata uscata este mai mare, am probat pe Clio cu si fara ABS si cel cu ABS franeaza mai in scurt si pe suprafata de asfalt uscat.
3. Exista o diferenta in reglajul franelor cu si fara ABS, si mai ales trebuie adaptat modul de folosire, franele asistate de ABS nu mai dau in nici un caz posibilitatea sau senzatia aia de imprimat zambetul pe bord, indiferent cat de brusc si cu cata putere ar fi actionata.

sunt convins ca tipul cu 307 nu a actionat la fel franele cum facea la DSN, atata tot...
io la megane II am apasat la 90km/h foarte puternic si foarte brusc frana ca sa vad daca se aprind avariile, s-au aprins dar tot nu am avut senzatia de sarit prin parbriz cum aveam la DSN, iar de franat... a franat intr-un spatiu incredibil de mic


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 27 Nov 2003, 11:15
Post #9


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




cautati pe net sa vedeti ca distanta de franare in cazul franei pe uscat este cam aceeasi deoarece ruperea aderentei la frana fara creste un pic distanta, iar abs-ul pastreaza franarea in limitele aderentei dar curba de variatie a fortei arata ca la fiecare impuls frana este mult sub limita de rupere a aderentei deci masina nu incetineste cum ar trebui.
pe teren alunecos disanta de franare pt o masina fara abs in general este mai scurta pentru ca ea se opreste in primul obiect.
la abs distanda de franare nu prea are importanta deoarece oricum este extrem de mare. important in ambele cazuri este ca se pastreaza controlul.
cel mai bun sistem de franare este brake by wire. ala da, reduce mult distanta de franare.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 27 Nov 2003, 11:17
Post #10


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE

cel mai bun sistem de franare este brake by wire. ala da, reduce mult distanta de franare.

Ca la bicicletaaaaaaaa laugh.gif ?????


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 27 Nov 2003, 11:42
Post #11


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




:)nu nu ai inteles: cand este o plasa in fata formata din wires si care nu te lasa sa treci mai departe biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 27 Nov 2003, 22:24
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




ba, caterinca parca era la Cafenea...

Biciclele cu V-Brake-uri sau frane pe disc (d-alea bune, nu shtift-uri) si cu gume de strada, la viteze mici (<~60/h), franeaza incredibil de bine (poate chiar mai bine ca unele masini), si daca nu esti atent (si-ti muti greutatea pe spate), te dai peste cap (o bicla are ~10kg, unele chiar de 5kg) .


--------------------
loose bits sink chips
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BX_master
post 28 Nov 2003, 00:34
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 July 03
From: Lyon-FR




Deci eu sunt un mare fan potential al lui X90 pentru ca francezii o anunta ca produsul ideal pentru un om cu banii mei care totusi vrea o masina noua nu prea mica.
Totusi, atunci cind va fi disponibila in concesiuni o sa fac un mic test: merg acolo si ii f_t un pumn cit pot eu de tare in usa. Daca aud zgomotul ala de tabla moarta si daca se indoaie (ca o foaie de taitei, ca o cutie de cola etc.) ca pe berlina lui taica-miu, atunci ii bag undeva pe francezii de la Dacia si pe romanii de la Renault si nu o sa mai imi iau niciodata un automobil produs in Romania.
Eu am inteles: motor bun, dotari, airbag, poluare redusa etc. Trec cu vederea si finisarea interioara care pune in evidenta lait-motivul post-modernist al surubului in cruce omniprezent prezent pe creatiile de pina acum. Ba fratilor, dar daca continua cu stilul ala imputit de tabla de cazan de rufe, atunci e degeaba toata samdramaua lor comerciala de innoire etc.
De aia ramin la categoria de fan potential deocamdata. In pofida unui optimism fortat pe care vreau sa il pastrez in vederea lansarii acestei masini, continui totusi sa traiesc cu sechelele care mi-au ramas de pe urma faptului ca toate produsele industriale romanesti m-au dezamagit, incepind cu robotul "Robotron" pe baterii de la 5 ani care nu a functionat niciodata desi costase 300 de lei... :cry: (si cu berlina cu 45 de km la bord in pana in primii o suta de km dupa iesirea de la IATSA Cimpina)


--------------------
We tried to assemble a useful collection of tips and ideas to help our fellow Citroënthusiasts to get the most out of their cars while keeping the dreaded repair costs at bay.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 28 Nov 2003, 00:54
Post #14


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
ba, caterinca parca era la Cafenea...


suntem la cafenea! biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 28 Nov 2003, 07:00
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Hai sa continuam: ideea topicului este "de ce anume te poti lipsi din noua X 90 si ce anume trebuie sa ai ".


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 28 Nov 2003, 09:14
Post #16


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




bflorian, raspuns simplu: ca sa stiu de la ce ma pot lipsi, trebuie sa stiu in primul rind ce dotari are. Eu habar n-am nici cum arata, daramite sa mai stiu si cu ce dotari va veni....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 28 Nov 2003, 13:26
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Mda, cum arata ...
Masina asta are o proportie ciudata, e foarte inalta si scurta, imi aduce aminte de manevra Tico/Matiz, Tico era proportionat "ca un automobil", mai mult lat decit inalt, in timp ce Matizul are o proportie "de autobuz", patrat, cit de-nalt atit de lat.
X90 va fi o familiala confortabila cred, dar va pierde proportia "de automobil"; vedeti si diferenta Clio Bicorp/Symbol; despre echipare si gadgeturi, ca si despre motorizare n-are sens sa discutam pina nu iese masina, eu eram hotarit sa iau X90 dupa ce-oi termina Matizul, vazind insa proportia masinii mi-a scazut entuziasmul, m-am cam saturat de (pseudo)monovolume ... sper sa nu mai fiu constrins financiar sa-mi iau ce-i mai ieftin pe piata peste 5 ani!


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu77
post 28 Nov 2003, 14:43
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 11 August 03
From: Bucuresti




QUOTE
Renault Clio  

Lungime 4,15 metri  
Latime 1,63 metri  
|naltime 1,41 metri  

Seat Cordoba  

Lungime 4,28 metri  
Latime 1,70 metri  
|naltime 1,41 metri  

Skoda Fabia Sedan  
Lungime 4,22 metri  
Latime 1,65 metri  
|naltime 1,45 metri  

Fiat Albea  
Lungime 4,18 metri  
Latime 1,70 metri  
|naltime 1,49 metri  

-spate-  
Renault Clio  

510 litri  

Seat Cordoba  
485 litri  

Skoda Fabia Sedan  

438 litri  

Fiat Albea  

515 litri  

Dacia X90  

Dimensiuni estimative  

Lungime 4,25 metri  
Latime 1,70 metri  
|naltime 1,40 metri  
Portbagaj 480 litri


FLEX asta e un citat dintr-un alt thread. Daca dimensiunile astea sunt cele adevarate, dupa cum vezi, X90 va fi cel mai lat si cel mai scund dintre autoturismele comparate. Deci nu-ti fa probleme, eu cred ca va arata bine.


--------------------
Dacia SupeRNova Rapsodie - B-29-EZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 28 Nov 2003, 15:08
Post #19


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
era foarte contrariat cu dracu poate sa frineze dsn pe o distanta mai mica decit 307.

Ca are masa mai mica!?! :roll:


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 28 Nov 2003, 15:21
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Ma rog, dupa profilul din AutoMondial, mie-mi rezulta 1.50 m inaltime, cam ca la Albea, daca are aceasta proportie e destul de OK, sa fim sanatosi s-o vedem, s-o conducem si dupa aia s-o cumparam daca ne place si daca consideram ca se merita ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 28 Nov 2003, 15:23
Post #21


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Daca imi permiteti o adaugire legat de abs.
Intradevar are un rol important shi anume de control al directiei in timpul franarii.
Insa nu e o unealta foarte buna in mana(la piciorul smile.gif ) cuiva care se blocheaza la orice situatie, adica nu face nici o manevra de evitare.Deci cu abs fara abs daca esti sperios....mai bine ia'ti tank sau bicicleta.....sfat bun pana la urma.
Un alt lucru explicat de fizica de liceu este faptul ca frecarea de rostogolire....este mai mare decat frecarea la alunecare......incercati prin diferenta intre role shi patine.....+alte exemple.
Daca posedati o masina fara abs , nu va plangeti de lipsa. De ce?!
Pt ca frana trebuie apasata progresiv,eliminan shi functioneaza mai eficient decat orice abs. Daca apesi brusc treci la frecarea de alunecare caz in care pe distanta scurta iti creste viteza de deplasare.....cu alte cuvinte acceerezi fara sa vrei....pb'il nici nu credeti.
O problema mare o au cei cu franele reglate prost, adica care determina blocare brusca a rotilor sau a uneia dintre roti la o simpla apasare usoara. Recunosc ca shi mie mi s'a intamplat shi era f f greu ca sa opresc fara sa il sperii pe cel din spate. Oricum in timp s'a rezolvat, adica un reglaj prea strans mi'a afectat servofrana, care pb'il ca a solicitat prea mult vro granitura. Adica da , acum frana mea e bleaga rau shi nasol de folosit.
BAFTA VOUA SHI MIE, PT CA NOROCUL MA CAM OCOLESTE sad.gif .




Corectie comparabil cu franarea fara blocare.
ERAM CAM OBOSIT.SCUZE!


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu77
post 28 Nov 2003, 18:15
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 11 August 03
From: Bucuresti




QUOTE
Daca apesi brusc treci la frecarea de alunecare caz in care pe distanta scurta iti creste viteza de deplasare.....cu alte cuvinte acceerezi fara sa vrei....pb'il nici nu credeti.


Daca apesi pe frana scade viteza indiferent cat de lin sau brusc apesi poate vroiai sa zici creste acceleratia(in valoare absoluta, aceasta fiind variatia vitezei in timp) si scade viteza, nu? ... sau poate n-am inteles eu ce-ai zis.


--------------------
Dacia SupeRNova Rapsodie - B-29-EZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 28 Nov 2003, 18:36
Post #23


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Uff ...accelerare= m/s2 pozitivi
deccelerare= m/s2 negativi
unde nu ai priceput mai!?
Cum spuneam nu o sa crezi dar e treaba ta.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 28 Nov 2003, 18:49
Post #24


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Mai SGN, cam bati aiurea. Cum o sa-ti creasca viteza de deplasare din moment ce nu exista nici o forta motrice???? :shock: :shock: Din clasa 9, suma fortelor ce se aplica unei corp = masa * acceleratie. De aici rezulta ca acceleratia e pozitiva daca rezultanta fortelor e mai mare ca zero, da? Pai si de unde kilu meu sa fie forta care impinge (sau trage) masina inainte mai mare ca forta care se opune miscarii, respectiv in cazu asta forta de frecare la alunecare???? Nu de alta da nu exista nici o forta care sa impinga sau sa traga masina. De unde reiese ca acceleratia e negativa, deci e vorba de decelerare. Imi scapa ceva?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 28 Nov 2003, 18:54
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE

, ca si despre motorizare n-are sens sa discutam pina nu iese masina,  

Dragilor: parerea mea este ca in mare masina asta cam asa o sa arate ( nu iese fum fara foc). Daca e cheala discutia se opreste aici dar daca are cite ceva pe ea (asa cum au pomenit mai-marii) atunci va intrebam cam ce parere aveti...Evident ca nu ne asteptam sa aiba climatronic sau alte BMW-isme de ultima generatie. Deci asa, mai simplute...toate parerile sunt binevenite biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 28 Nov 2003, 20:33
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




bflorian, eu poate sint mai ciudat sau mai ciufut sau draq stie cum mai sint, dar masina care as lua-o eu ar trebui sa fie rapida, sigura si ergonomica. Pe mine nu ma incinta accesoriile de confort atit de gustate: RCD, inchidere centralizata, aer conditionat, geamuri cu actionare electrica, ca sa le enumar pe cele uzuale. Din pacate, masini asa cum as vrea eu nu se mai fac la un pret pe care cred ca mi l-as putea permite intr-un viitor previzionabil, fiindca piata cere mai mult confort si usurinta de utilizare decit mecanica evoluata, iar cele scumpe sint atit de inecate in gadgeturi incit astea costa cit tot fierul de pe masina. Despre X90, as lua varianta cheala si cu banii pe care teoretic i-as economisi in acest fel as echipa-o cu ce cred eu ca s-ar potrivi felului meu de a vedea o masina; oricum sint cam ofticat ca nu scot din prima si hatchback-ul, poate chiar si cu 3 usi, ar mai usura-o de vreo 300-500 E astfel.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 29 Nov 2003, 13:58
Post #27


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Ashule ma asteptam sa iti scape ceva.Tzinand cont ca.....clasa a 9 iti e departe in istorie, pune mana shi cauta info. Unde nu pricepi e treaba ta.
Sincer imi e o mare sila sa dau explicatii ....ce sa ii faci e lenea. Insa iti dau niste indicii.Casca ochii:
-forta de frecare de alunecare fa=ua*N, unde ua=coeficient de frecare la alunecare,normala la suprafata.
-forta de frecare la rostogolire fr=ur*N/r unde ur=coeficient de frecare la rostogolire, r=raza corpului aflat in rostogolire.
F=m*a
Ftotal=Finertie-Ffrecare
Ftotal=m masina*a franare
sa ne concentram p acceleratia masinii la franare:
daca suprafata e orizontala , N=G=m*g, unde g=9.8 m/s2 ~10m/s(calcule nu fac oricum).
-avem astfel doua situatii simplificate bineinteles pt ca pot intervenii shi alte forte precum cea de frecare cu aerul sau franarea de motor:
- franare alunecare(brusca) F alunecare
- franare rostogolire(ABS SAU Franare fara blocare roti) F rostogolire
F rostogolire > F alunecare, nu intru in explicatii
rezulta astfel ca Ftotal alunecare >Ftotal rostogolire, adica a franare/alunecare >a franare/rostogolire, deci conform a ceea ce am spus, cand franezi brusc practic iti maresti acceleratia fata de cazul cand franezi usor........Ai priceput mai Ashule?!
Ai grija la iarna cu franele, pt ca frana de motor are acelashi rol ca ABS'ul sau franarea treptata. Dat fiind ca u a asfalt >> u a gheatza/zapada(aici e vb'a de ordine de marime bune). Atentie coeficientul de frecare are o dubla dependeta atat de materialul corpului, cat shi de suprafata pe care aluneca, adica tipul materialului, gradul de rugozitate, profil, alea alea.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 29 Nov 2003, 15:48
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




...atacatzi idei, nu persoane...


--------------------
loose bits sink chips
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 29 Nov 2003, 16:20
Post #29


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
...atacatzi idei, nu persoane...

nu prea s-a aplicat regula asta pana acum biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 30 Nov 2003, 09:29
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Scuzati intrebarea:ABS-ul se poate cupla sau decupla cumva din interior :oops: ?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 15:48
Forum Renault