DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Supraevaluare preturi Dacia Solenza, care e cauza?

tatabobu
post 12 Dec 2006, 11:52
Post #91


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Beauty is in the eye of the beerholder!

This post has been edited by tatabobu: 12 Dec 2006, 11:52


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 12 Dec 2006, 12:12
Post #92


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Cred ca esti singura persoana pe care o cunosc sa spuna ca e frumos Loganul(interior si exterior). Toti il numesc dulap cu roti si majoritatea considera Solenza frumoasa in comparatie cu Logan. Mie sincer imi place cat de cat, MCV chiar e misto dar recunosc ca imi place mai mult Solenza fata de Logan berlina.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 12 Dec 2006, 14:48
Post #93


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Amandoua sunt urate dar parca Solenza e mai urata. biggrin.gif

This post has been edited by router: 12 Dec 2006, 14:48


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 12 Dec 2006, 14:52
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Cand spui urate, trebuie sa raportezi la ceva, nu?

Intradevar, Loganul e mai urat decat Maserati Quattroporte biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 12 Dec 2006, 15:04
Post #95


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




In comparatie cu sifonierul meu din camera Loganul e mai frumos recunosc.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 12 Dec 2006, 15:07
Post #96


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




E, uite de-asta au crescut preturile la Solenza sh: fiindca e cat pe-aci sa fie aleasa Miss Autostrada smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 12 Dec 2006, 15:10
Post #97


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 6 Dec 2006, 06:52)
Un con are un CX daca e cu baza spre sensul de deplasare........
*


Mai este si un alt aspect aici. Acest Cx este un coeficient. Adica o constanta. Ei sa fie ea a naibii de constanta ca nu este deloc asa. Este constanta dar pe un anumit interval. Daca sari, de exemplu, la 400 km/h si masori Cx-ul la acelasi vehicul o sa ai marea surpriza sa vezi ca difera. Chiar muuuult de tot.
Era pe vremuri o discutie despre Ford Probe V. Mama, super masina, are CX mai mic decât un F15 Eagle. Ei na, erau bancuri de marketing. De ce? Pentru ca Cx la Ford era masurat la 200 sau 300 Km/h iar la F15 era masurat la viteze supersonice.


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 12 Dec 2006, 15:36
Post #98


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Dupa ce ca e foarte scumpa Solenza e si foarte urata. radmasa.gif


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_pirtea
post 12 Dec 2006, 19:42
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 24 October 06




E adevarat ca nu arata grozav Solenza, dar ma mir de ce au continuat la fel si cu Loganul, o sperietoare de masina!!! Deh, suntem romani, nu e de mirare!!!


--------------------
Logan Laureate 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
seba3621
post 12 Dec 2006, 22:26
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 October 05
From: Timisoara




Urate, neurate - e treaba subiectiva. Parerea mea e ca Loganul nu isi face banii. Decat sa dai 10000 de euro pe un Logan "full option" (dupa standarde romanesti), mai bine te orientezi spre marci mai serioase Opel, Ford care au oferte ok. Probabil ca o sa imi vand solenza cat de curand dar nu o sa imi iau Logan. Cu acelasi avans imi iau o masina muuuuuult mai buna chiar daca dau un an in plus de rate.
In alta ordine de idei de ce e Solenza scumpa? Pentru ca e fiabila si ieftin de intretinut si pentru ca ofera performante corecte pentru segmentul de piata caruia se adreseaza si as putea adauga net superioare Logan 1.4mpi, comparabile cu 1.6mpi la consum mai mic.
As mai avea doua intrebari pentru posesorii de Logan care se simt lezati de posturile 'solenzarilor': Credeti ca daca Loganul s-ar scoate din fabricatie ar avea aceeasi cautare ca si Solenza? sau Daca s-ar fi produs si acum in paralel cele 2 modele care era raportul de vanzari Logan/Solenza? Va invit sa va ganditi cat mai impartial si sa descoperiti care e mai avantajoasa.


--------------------
Dacia Solenza 1.4mpi Clima 2004 - TM 36 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Dec 2006, 22:33
Post #101


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu stiu cum o fi cu ipotezele, insa in mod sigur atunci cand loganul s-a vandut in paralel cu solenza s-au vandut 3.500 solenze si vreo 30.000 loganuri


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
workarea
post 13 Dec 2006, 01:41
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




Ei, da' cit de urita e Solenza? Se poate spune ca are un design (exterior) invechit, asta da. Dar arata ca o masina stas de la sfirsitul anilor '80-inceputul anilor '90, din categoria berlina micuta; nici mai mult, nici mai putin. La interior, bordul nu e iesit din comun nici in bine, nici in rau, in rest (capitonaje etc.) - de, cam slabut. Deci, pe ansamblu, nici prea prea, nici foarte foarte, in nici un fel. Va insir pe loc vreo 10 modele din perioada respectiva care arata cam la fel - si Alfa, si VW, si Ford, si ce mai vreti voi. (Problema, ce-i drept, e ca Solenza e o masina din anii 2000.)

De unde atitea patimi? Am mai zis, cred - daca la noi s-ar fi fabricat, sa zicem, Ford sub licenta in timpul comunismului, apoi Ford ar fi investit in '98 aici, deci daca Ford ar fi fost masina nationala, apoi nu cred ca ar fi fost in Romania masina mai batjocorita, admirata, urita, frumoasa, proasta, rezistenta, de mindrie, de rusine etc. etc. decit Fordul. Corect?


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 13 Dec 2006, 07:26
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Ei mai tu Klaus cu argumentele tale. Dar ai uitat ca voi ati comandat o masina pe care ati condus-o in mai intai in vise, nu asa cum ar trebui sa se faca cu o masina normala, adica se face intai un drive test si se achizitioneaza. Si de aia s-a inregistrat record cupa record de vanzari in perioada aia.
DaciaRenault a venit cu ideea ca va scoate cea mai cea mai, dintre cele mai cele...masini, produse vreodata in estul Europei. Si asa, inainte sa fie lansata, voi ati dat comanda de LOGAN. De aia s-a vandut masina. Plus ca mai e si tendinta normala de a cumpara ceva nou, cu design mai nou! Nu ma uimeste ca au fost masini Logan vandute cu 5000 km pe bord, pt ca au fost si dezamagiti de visul LOGAN, lucru care nu face decat sa confirme ceea ce am spus mai sus, adica voi ati comandat o masina de VIS...din vis! radmasa.gif


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 13 Dec 2006, 07:58
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Pentru carcotasi, daca s-ar fi vandut mai bine Solenza in perioada cand se produceau in paralel fiti convinsi ca nu ar fi scos-o din fabricatie. Ca o consolare, o sa-i vina si randul Loganului sa fie scos din productie, asa e viata. Tot timpul apare ceva nou. E grea viata de producator de masini, trebuie sa ti pasul.

In privinta consumului, Loganul 1.4 daca e condus corect scoate o medie in Bucuresti de 7,6 l/100km (e drept, jumatate din drum la ora 6 dimineata).


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 13 Dec 2006, 08:19
Post #105


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Aici nu sunt de acord cu tine. Solenza nu avea cum sa fie vanduta in paralel cu Logan pentru ca era o concurenta in cadrul firmei Dacia. Si cei de la Renault sigur nu au vrut asta. Ideea era clara, Logan era o masina asteptata de o tara intreaga si nu se mai putea vinde si Solenza in acelasi timp. Plus unii ar fi luat in continuare Solenza pentru ca era la un pret mai mic. Si berlina daca mai era la vanzare o mai cumparau destui.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 13 Dec 2006, 15:06
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Solenza nu a avut asa multi cumparatori nici cand nu se producea Logan.
Acum probabil or sa zica unii ca se stia ca va urma fabricarea Logan, si de aceea lumea nu cumpara Solenza.. biggrin.gif


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 13 Dec 2006, 15:12
Post #107


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Eu zic ca Solenza daca s-ar mai produce in paralel cu Loganul ar acea potentiali cumparatori dar maxim 20-30% din cat ar avea Loganul.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Dec 2006, 18:51
Post #108


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Georgica, referitor la mine vorbesti fara sa stii... te-a luat gura pe dinainte, ca sa zic asa...
Poate nu ai observat, dar eu am obtinut accesoriile alea dacia ca am facut comanda pe 15 septembrie, si legea intra in vigoare pe 17.
Eu zic sa pui mana pe functia search a forumului si sa vezi matale cand au inceput drive-testurile la Logan.
Dupa care, documentat, mai dai o tura pe aici si recunosti barbateste ca ai vorbit PROSTII. Cel putin fata de persoana mea.
Bine, asta da ca esti barbat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 16:18
Forum Renault