DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 7 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ABU DHABI GP, Detalii despre circuit

bucatzel
post 13 Dec 2021, 12:42
Post #241


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Meh, arata-mi o echipa care n-a dat cu plangerea (nu neaparat justificata) pentru orice jumatate de punct de ani buni incoace.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 13 Dec 2021, 12:58
Post #242


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(maho @ 13 Dec 2021, 12:36)
Dupa atatea cenzuraturi, se pare ca Mercedes a facut (sau au anuntat ca fac) apel. bai nene, astia n-au pic de fair-play in ei? unsure.gif
*


Pierd urat si e pacat. I-as fi apreciat mult mai tare la anul, daca acum ar fi reactionat ca tatal lui Lulu.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 Dec 2021, 14:57
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Au si aparut barfele: cica Ham i-a zis lui Wolff ca nu are sens sa depuna contestatie. Logic, cate titluri are si scarba aia de Wolff tot face ce vrea. Ca na, e pe bani multi. Dupa cursa, din partea Mercilor e liniste. Nimic post race.
A inceput si senilul ala de Marko sa zica ca daca se schimba ceva ei considera sa plece din F1. Oare a cata oara e cand zice asta?
Din ce am vazut, tot ce e british ca punditi, ca piloti o trag pe cartea nationalismului.
Latifi si-a cerut scuze pentru greseala. Probabil ca la anul Williams o sa aiba motoare Redbull Powertrains sau Reno, ca le ia Wolff motoarele.😁😁 Iar Horner i-a zis ca o sa aiba Redbull toata viata. 😁😁
Sainz a zis misto de podiumul lui: probabil nimeni nu-si va aminti de acest podium al meu. Cu ajutorul lui, tacand si facand, l-a devansat pe viitorul lui Ferrari, Charles. Bravo lui!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 13 Dec 2021, 16:29
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Eu cand am vazut festivitatea de premiere mi-am dat seama ca mai exista si un loc 3...cursa asta nu prea au mai contat ceilalti!
Ce nu mi-a placut la festivitatea de premiere, Max nu s-a intors deloc spre Hamilton desi acesta a fost fair=play si l-a udat cu sampanie.Max a fost cu Sainz si horner, fara sa se uite macar spre locul 2...f urat acest gest!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 Dec 2021, 17:40
Post #245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Corect. Plus ca Ham a ramas pe podium, in Quatar Max s-a carat.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 13 Dec 2021, 18:44
Post #246


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(meganus_bicorpus @ 13 Dec 2021, 16:29)
Max nu s-a intors deloc spre Hamilton
*



Mai, da' DE-LOC...

https://youtu.be/EdwiDvrok6I?t=52

This post has been edited by bucatzel: 13 Dec 2021, 18:45


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 13 Dec 2021, 19:18
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Daca locul 2 a avut suficienta putere sa ii întindă mâna și să participe la bătaia cu șampanie, locul 1 a fost prea mândru și , într-adevăr, la final a ciocnit sticla cu el...numai în ciuda și îi turnam sticla aia in cap!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 13 Dec 2021, 20:27
Post #248


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Mai......Max e un baiat tupeist si arogant. Lucruri care pentru un pilot de curse sunt calități. Nu vă așteptați sa fie un domn.....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 Dec 2021, 10:56
Post #249


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Eu recunosc ca-s fan Hamilton, dar fara Max sezonul asta nu m-ar fi tinut cu sufletul la gura pana in ultima secunda. Totul a fost impotriva lui Hamilton in ultima cursa (ma refer la faptul ca trebuia sa se fereasca de toti, ca nu isi permitea cine stie ce jocuri pe la boxe, etc) si desi parea ca ii surade totusi norocul si-a luat-o, dupa parerea mea efectiv n-avea ce sa faca nici el nici echipa. In plus sa nu uitam ca Max era acolo (ca numar de puncte, nu mai zic de numar de curse castigate), n-a mai fost ca in alti ani cand campionatul era deja jucat cu mult timp inainte de ultima cursa, asa ca felicitari Max (desi mi se pare o scarba de om, dar vorba colegului de mai sus, astea sunt calitati pt un pilot). Am ramas cu un gust amar dupa terminarea cursei, dar e doar o parere subiectiva, obiectiv dupa ce tragi linia cel mai bun a castigat si acesta, dupa un an intreg de lupta, a fost Max. Perez nu stiu cat de fabulos a fost pt ca repet, si el si Max isi permiteau absolut orice aroganta deoarece n-aveau decat de castigat daca iesea vreo manevra cu Hamilton "prost", cred ca daca era Max in locul lui Hamilton, la cat de tupeist si miserupist e, trecea in 2 timpi si 3 miscari.

Ca rezumat in 2 cuvinte: misto sezonul!


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 14 Dec 2021, 11:47
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




eu am impresia ca multi confunda f1 cu baletul

adica cand esti in 99% din cazuri in limitele regulamentului esti tupeist si miserupist.
aici e vorba de "sport" nu de cantat balade la ferestrele fecioarelor plangacioase si mironosite.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Dec 2021, 12:04
Post #251


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bucatzel @ 13 Dec 2021, 12:42)
Meh, arata-mi o echipa care n-a dat cu plangerea (nu neaparat justificata) pentru orice jumatate de punct de ani buni incoace.
*


cand faci contestatie lasi garantie, daca nu se admite pierzi banutu. Chiar sunt curios cat sunt sumele la F1.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 Dec 2021, 14:04
Post #252


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




cand iti calci colegul de pista pe cap cu roata de la masina macar intorci capul sa vezi daca e bine, altfel esti doar un taran infect, din cate stiu sportivii trebuiau sa aiba si o farama de bun simt, dar probabil daca publicul nu o mai cere si vrea doar comportament gen sosoaca in limitele a 99% din regulament atunci asta se livreaza


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Dec 2021, 14:07
Post #253


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Pai era bine, da-l in fasole, ca inca ii mai dadea inainte-inapoi, sa faca balans, poate-poate iese din namol.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSN
post 14 Dec 2021, 14:16
Post #254


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 May 06




Adaug ceva: Silverstone, colegul ce va fi calcat mai tarziu cu roata l-a bagat in spital pe adversar. Nu s-a interesat de soarta lui. Dar topaia de bucurie la final. Cine este marlanul?


--------------------
ex Renault Megane break - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 Dec 2021, 15:15
Post #255


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




s-a bagat (pt verificari ca in fapt n-avea nimic) singur in spital, probabil se astepta sa-i faca toata lumea loc domnului kamikaze. Marlan tot verstappen e, dar cum spuneam, astea-s calitatile pe care le cere publicul.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Dec 2021, 15:48
Post #256


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Dud, si in hanglea, si la italea max ce poate oricine accepta e ca s-au bagat ambii in curba fete mari.

In Anglia, sa zicem ca a fost incident de cursa, desi la ce traseu abordasera, era destul de clar ca din curba aia ori se iese cu scantei, ori cineva cedeaza. N-a cedat niciunu'.

In Italia nu vad cum poate ham justifica de ce el, cu caucioacele perfect reci a considerat oportun sa-i ia fata aluilalt, fix pe linia aia dreapta unde cel care vine din spate are 350+ kmh.

Daca doar astea doua curse le terminau amandoi pe pista, Max era deja campion de cursa trecuta.

In fine, mi se pare amuzant cand aud ca i se reproseaza lui Verstappen exact ce i se reprosa lui Hamilton prin 2007-2008. Ce sa zic, karma biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 14 Dec 2021, 15:50
Post #257


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Marlan? Tupeist? Kamikaze?

Babaetzi... de Senna nu isi aminteste nimeni? Chiar asa de batran sunt si voi fie tineri fie ati uitat fie ignoranti? Dar de Prost? Dar de Vilneuve? Hai ca Schumacher a fost ultimul din gasca, dar na.. era deja catalogat tupeist si marlan si alea alea...

It's called RACING ! Eu ptr asa ceva m-am uitat la F1... nu ptr jocuri de culise sau ptr piloti mironositi...

Perioada asta mercedes a facut o masina BOMBA! A rupt gura din orice pozitie! Si o maimuta daca o puneai la volan castiga campionate! Dar e parere subiectiva. M#!eMax a avut o masina net inferioara anul asta si cum necum a reusit sa ii ia fata. A fost sau nu corect la Silverstone? Mai conteaza? It's racing! A fost corect sau nu la Monza?...Again...it's racing!

Cavalerismul in F1 a cam disparut de cand interesele si banutzii au acaparat totul... Rar apar exceptii.

Personal, imi pare bine ca Ham si-a luat-o dar imi pare rau ca a fost Max... Pana la urma, Bravo Max, Bravo Mercedes!

Sa va vedem la anu' !


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 14 Dec 2021, 16:52
Post #258


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(Ov @ 14 Dec 2021, 10:56)
Perez nu stiu cat de fabulos a fost pt ca repet, si el si Max isi permiteau absolut orice aroganta deoarece n-aveau decat de castigat daca iesea vreo manevra cu Hamilton "prost",

Tocmai, Perez l-a incetinit pe Ham "fair & square", fara sa-l agate, fara sa-l atinga, fara sa-l scoata (cum ar fi putut) in afara pistei, cu o masina mai slaba. A fost omul cursei, dpmdv.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 Dec 2021, 17:01
Post #259


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Eu nu ziceam de ce-a facut perez ci de ce nu a facut hamilton, nu s-a riscat smile.gif A fost intr-o situatie foarte nasoala in aceasta ultima cursa, dar nu spun asta ca sa-i iau apararea ca nu eu l-am pus sa ajunga in ultima cursa la egalitate de puncte si avantaj nr victorii max, si-a facut-o pe barba lui si de asta consider ca, trecand peste caracterul infect, max merita campionatul.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 14 Dec 2021, 18:35
Post #260


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ca sa fiu sincer, la cat de disperat a fost Max si Red Bull sa-i ia fața lui Lulu.....si cu speranțe si la constructori, n-am exclus posibilitatea unui "incident de cursa" in care Max sau Checo sa il agațe oleaca pe Lulu. Si chiar am fost surprins sa vad ca totusi au fost fair play.

La Silverstone, s-au băgat cum se zice, "amândoi pe-o ușă". Clar nu incapeau, dar vina a fost a lui Lewis. Max era 3 sferturi de mașină în fața si in mod normal esti in fața, dictezi virajul, iar cel din urma trebuie sa se astepte ca-l vei strange. Daca acolo Max termina pe podium.....era campion inca din Arabia Saudită.

La Monza e Lulu in fata, nu-l blochează la virajul 1 din șicană si-l inghesuie in virajul 2. Da, era in fata, Max trebuia sa se aștepte sa fie înghesuit. Si daca nu il arunca kerb-ul, cred ca nu ar fi iesit ambii din cursa. Poate ar fi urmat un contact ușor si atât. A si forțat dar din nou ghinion cu kerb-ul.

In Ungaria parca, nu mai retin, ii scoate Bottas pe ambii, pe Checo de tot, pe Max cu masina zdrențe. In Baku Max nu greșește nimic dar are pana.

Zic toate astea in ideea ca daca în toate situațiile de mai sus nu avea ghinion, era campion de mult. Anul asta a fost mai bun, degeaba se oftică Mercedes aiurea. Da, masina lor a fost superioară, au si luat titlul 8. La piloti insa, Max a fost peste, cu o masina usor inferioara, dar a stiut sa scoată totul din ea.

This post has been edited by vallixx: 14 Dec 2021, 20:23


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 14 Dec 2021, 22:43
Post #261


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




A fost cineva cu ochii pe Ferrari-uri? radmasa.gif


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Dec 2021, 23:21
Post #262


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(vallixx @ 14 Dec 2021, 18:35)
La Monza e Lulu in fata, nu-l blochează la virajul 1 din șicană si-l inghesuie in virajul 2. Da, era in fata, Max trebuia sa se aștepte sa fie înghesuit. Si daca nu il arunca kerb-ul, cred ca nu ar fi iesit ambii din cursa. Poate ar fi urmat un contact ușor si atât. A si forțat dar din nou ghinion cu kerb-ul.
*



Pe virajul 1, se intra dupa ce ai franat de la 350+. Nu exista ca ai ce controla in momentul ala. Cand te-ai infipt in frane, la amarul de decelerare pe care-l ai de facut acolo, nu mai exista fineturi gen corectarea trasei, mergi drept. Daca s-ar fi bagat acolo, ii mai despartea descarcerea. Si cum ziceam, in momentul ala Hamilton avea cauciucuri reci, deci oricum ar fi fost depasit pana in urmatoarea sicana. Asa ca inghesuiala aia din virajul 2 a fost cat se poate de porceasca din punctul meu de vedere.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Dec 2021, 11:19
Post #263


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ce-i drept da, sicana este fix dupa linia dreapta de dupa Parabiloca.....si vii tare. Din ce am revazut acum, Max venea si cu DRS in spatele unui McLaren...Lulu a iesit de la boxe, l-a inghesuit catre exterior, i-a luat interiorul dar in virajul 2 avea Max interiorul....Lulu nu l-a acoperit suficient, plus vibratorul...si POC.

Acolo s-am ambitionat amandoi aiurea. Lulu ca avea anvelope reci si era de asteptat sa nu tina pasul in virajele urmatoare, iar Max din acelasi motiv, stii ca oponentul are roti reci...deci ai avantaj macar pe un lap pana le aduce in temperatura....poate ca nu-i nevoie sa risti atat de mult in spatiu atat de stramt. Astepti urmatorul viraj unde poate poti face manevra in siguranta.

Dar na, Max e pilotul care se baga oriunde are spatiu....vorba lui Senna: “If you no longer go for a gap which exists you are no longer a racing driver”.

This post has been edited by vallixx: 15 Dec 2021, 11:31


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 15 Dec 2021, 14:08
Post #264


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




QUOTE(maho @ 13 Dec 2021, 11:10)
.... Are mirosul bun, a simtit ca nu va fi penalizat (cum a patit-o Max in etapa precedenta).  rolleyes.gif
*


Asta-i manipulare!

QUOTE(dantes @ 14 Dec 2021, 15:50)
....
Personal, imi pare bine ca Ham si-a luat-o dar imi pare rau ca a fost Max...

*


E exact ce simteam dar nu stiam cum sa o spun!


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Dec 2021, 14:56
Post #265


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Postul asta e epic, asa de multe conspiratii

QUOTE(mircea_aq @ 13 Dec 2021, 02:26)
Urmarind de vreo 25 ani Formula 1, dupa acest MP,  imi vin in minte urmatoarele intamplari:

14. Bun, am stabilit ca brokerii de putere erau de acord ca anul asta ham ham trebuie sa piarda. S-a inceput cu regulamentul care i-a avut ca victime colaterale pe cei de la Aston Martin, apoi a intrat in scena actorasul Masi, care asemenea corpului de balet din arbitrajul romanesc din anii 80-90 s-a miscat in ritmul muzicii FIA si F1 Group, restul e poveste. Ti se pare ca pe parcursul sezonului Masi a avantajat Red bull vs. Mercedes? Mie nu, dar sunt curios de ce vezi invers

17. Wolff, singurul care si-a luat mumu. Invincibilul, manager-ul de super-succes, omul de pe copertile times si forbes, a fost efectiv calcat in picioare dpdv imagine. De ce a fost calcat in picioare? Pana una alta au castigat la constructori. In plus, s-au batut pana in ultima cursa cu o masina unde au oprit development-ul de la mijlocul sezonului. Nu mai zic ca nu si-au folosit token-ul pentru development intre 2020 si 2021. Practic, masina 2021 mercedes e mult mai apropiata de cea mercedes 2020 vs. la redbull unde au dezvoltat mult mai mult. In conditiile astea, sa te bati pana in ultima cursa ,mi se pare performanta foarte mare. si chiar tu zici asta mai jos, nu e contradictie?

18. Mercedes, atitudine ce campioana mondiala, au plecat cu a doua masina in campionat si au reusit sa termine primii.

20. Ferrari - politica inainte de racing, ca de obicei, cum necum Carlos a reusit sa termine in fata lui Charles, asa cum banuiam. Din cate imi dau seama se tatoneaza un potential descalecat al lui Verstappen. Pe cel sacrificat il banuiti voi, dar sunt aproape convins ca si Verstappen odata ajuns in rosu, va reusi sa termine tot in spatele Juniorului. De ce l-ar da pe Sainz Si de ce ar pleca Verstappen? Din contra, anul viitor o sa fie spectacol cu Sainz si Leclerc daca ferrari are o masina care poate castiga curse, sunt super apropiati ca performanta. Astept sa vad o rivalitate gen Rosberg-Hamilton.
*



This post has been edited by St: 15 Dec 2021, 14:57


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 15 Dec 2021, 15:04
Post #266


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara






--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Dec 2021, 15:07
Post #267


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Apropo de strategie Mercedes. Nu puteau sa-l bage pe Hamilton la boxe pentru ca ar fi pierdut track position. Daca Hamilton intra pe SC la boxe, Verstappen (aflat in spate) nu ar fi intrat si ar fi condus el cursa. Deci Mercedes n-a avut deloc optiunea asta. Ar fi avut-o daca Hamilton avea suficient de mult avantaj pe pista (>20 sec) astfel incat sa fi iesit de la boxe inainte ca Verstappen sa vina din urma. Si asta s-ar fi intamplat la primul SC daca nu il intarzia Perez pe Hamilton ~7 sec.
Asadar, putem spune ca Perez a fost critic pentru ca Verstappen sa castige (cu cauciucuri mai noi, Hamilton avea sanse mult mai mari sa se apere in fata lui Verstappen pe ultimul tur)

N-am reusit sa aflu de ce l-au retras pe Perez, care era problema. Ar fi meritat sa fie pe podium pentru a sarbatori cu Horner si Verstappen.

<span class='edit'>15 Dec 2021, 15:20:</span>
PS: Mercedes au sarbatorit intens titlul la constructori, chiar daca Hamilton n-a fost la petrecere.

https://www.youtube.com/watch?v=Ze7eecs9hyA...FORMULA1_nation
https://www.youtube.com/watch?v=C4tjgHvYEDQ&ab_channel=Exziz

Mai era una in care Toto se arunca pe mainile lor de pe o scena, dar nu gasesc. Pare ca s-au distrat pe cinste. LE: Asta e https://www.youtube.com/watch?v=ThGZ8x3SuGs...el=SportsCenter

This post has been edited by St: 15 Dec 2021, 15:22


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Dec 2021, 16:15
Post #268


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




In mod clar daca Mercedes incerca ceva, ar fi trebuit ca 1. Hamilton sa fie in fata lui Max la peste 20-22 sec si 2. in mod clar la primul VSC nu la SC.

La SC in niciun caz, chiar si daca era cu 20 sec in fata lui Max, pentru ca 1. nu exista garantia ca cursa nu s-ar fi terminat sub SC si 2. chiar si cu Hamilton cu 20+ secunde in fata....nu as risca sa-l chem la boxe in ultimile 2-3 tururi....nu stii ce se poate intampla....se f#te un filet cum a patit Bottas in Monaco...si esti pa.

RB isi permitea sa riste, in momentul ala era in spate.....deci oricum pierdea....deci incerci tot ce poti.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Dec 2021, 21:33
Post #269


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Da, asa e, la VSC, nu la SC. Asta inseamna ca avea nevoie de gap si mai mare ca sa fie safe. Cred ca l-ar fi adus la boxe si la final, chiar daca se termina cursa sub SC, el tot iesea pe locul 1 de la boxe.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 16 Dec 2021, 00:00
Post #270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




QUOTE(St @ 15 Dec 2021, 15:07)
...
Asadar, putem spune ca Perez a fost critic pentru ca Verstappen sa castige (cu cauciucuri mai noi, Hamilton avea sanse mult mai mari sa se apere in fata lui Verstappen pe ultimul tur)

N-am reusit sa aflu de ce l-au retras pe Perez, care era problema. Ar fi meritat sa fie pe podium pentru a sarbatori cu Horner si Verstappen.
...


Perez l-a facut pe Hamilton sa piarda 6-7 secunde. La momentul SC-ului Hamilton avea 12 secunde fata de Verstappen. Ca sa fie sigur ca intra la boxe si iese tot in fata lui Verstappen avea nevoie de 24-25 secunde. In concluzie, cu sau fara secundele lui Perez, tot aia era.

Daca abandonezi, masina nu mai ajunge in fata comisarilor tehnici la control. Nu stiu de ce a abandonat Perez, nu cred ca face o mare diferenta, chiar daca prin absurd ar fi avut ceva neregulamentar pe masina.

@Masi, n-are rost sa te duci mai departe de incidentul din finalul cursei de la Abu Dhabi, accident al naibii de similar cu cel din week-end-ul precedent din Arabia Saudita. Atunci dupa cateva tururi de SC a scos steagul rosu, acum nu. Sa zicem ca stewarzii s-au miscat mai bine in acest caz...

Scotea steagul rosu, reseta cursa si-i dadea lui Verstappen sansa unui ultim atac kamikaze, spre deliciul Liberty Media. Varianta buna, dar prea conservatoare, si mai important, nu ii garanta in niciun fel succesul lui Verstappen.

Asa ca a continuat sub SC, dar cum tururile treceau si se apropia finalul, trebuia sa faca cumva sa dea drumul la cursa. Intai a intrat pe radio si le-a transmis ca masinile depasite cu un tur nu vor mai avea voie sa revina in acelasi tur cu liderul.

Daca le-ar fi permis sa revina, cum cere regulamentul, n-ar mai fi fost timp pentru acel ultim tur. Dupa ce-a mai numarat o data si-a dat seama ca daca da drumul cursei cu 5 masini intre ham ham si max, olandezul nu va putea sa-l depaseasca pe britanic in acel ultim tur, chiar daca cele 5 masini s-ar fi dat la o parte pentru el.

Asa ca intr-un ultim act disperat, mai violeaza o data regulamentul si le permite fix celor 5 dublati dintre ham si max sa treaca, pentru a-l lipi pe olandez de hamilton la restart. Restul dublatilor sa ramana pe unde au apucat, ca nu mai e timp sa treaca si ei.

Cea mai buna dovada insa e delcaratia lui Ross Brown, care mai ca nu-i zice good job:
https://www.planetf1.com/news/ross-brawn-st...d-race-contact/

@Wolff nu e nicio contradictie. La ora asta actionariatul echipei de F1 Mercedes e Ineos 30%, Mercedes 30%, Wolff 30%. Crezi ca acum 2-3 ani cand echipa era detinuta de Mercedes, iar Zetsche era vesnic perzent in Abu Dhabi ar fi indraznit cineva sa-l preamu****a, asa cum au facut-o baietii astia cu Wolff ?

@Ferrari, nu ai inteles ce am scris. Managementul actual l-a adus pe Carlos si il favorizeaza pe Junior, se inscrie perfect in modul de operare istoric al acestei echipe. Numai in pielea lui Leclerc sa nu fii.

This post has been edited by mircea_aq: 16 Dec 2021, 00:02


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 7 8 9 10 11 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:11
Forum Renault