DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> disc frana logan

user123
post 1 Nov 2012, 18:36
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(nucu68 @ 1 Nov 2012, 13:57)
.....Am facut rost de o bormasina cu acumulatori si cand voi ajunge acasa voi incerca si varianta asta
  Am luat discurile TRW de la un magazin destul de renumit din Iasi. Autocenter. Dar nu am primit si suruburile aferente....
*




Cu bormasina cu acumulatori nu faci nimic....iti trebuie cuplu, care la respectiva lipseste....nu faci nimic nici cu una electrica, aceea are doar "turatie" si nu cuplu - iti trebuie un torx serios, fixat corect (sigur) si o parghie pe masura (cuplu-cat mai mare)......

Nu stiu ce sa zic de acele discuri....TRW este o firma serioasa, la ale mele ( brembo) am primit inclusiv acele suruburi, toate firmele care se respecta dau acele suruburi, la fel cum la placutele de frana originale acele sigurante (sarme) sunt nelipsite....in fine, tine-ne la curent cu ce obtii!


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 1 Nov 2012, 19:18
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Uraaa, l-am desfacut. Dupa mari chinuri.
Deci sa repet. Am inceput cu roata din dreapta. La primul surub am distrus un torx. De bazar. Am cumparat apoi un set din Dedeman marca Bosch
SANY0189.JPG ( Size: 1.12mb ) Number of downloads: 2291

Dar asa de intepenit era incat am distrus si doua ... surubelnite pt torx. smile.gif Am folosit apoi o cheie franceza in care am strans puternic torxul, i-am pus in coada si o teava pt o parghie mai mare si s-a desfacut. Asta dupa ce un vecin il tinea impins in surub iar eu m-am suit cu picioarele pe teava. Va dati seama ce a fost acolo?
Al doilea insa nu a vrut. S-a dus capul. Torxul a rezistat perfect.E foarte bun. Dar surubul nu. Am decis sa aplic metoda radicala. Ciocan si o surubelnita mecanica. Si am batut incet, incet. Moale rau de tot surubul Intra surubelnita in el ca in branza. Dar la un momet dat, victorie, s-a desfacut.Evident capul e praf.
Intrebare - de ce nu o fi pus astia un surub normal, sa bagi surubelinta si gata.
Cu emotie am trecut si pe stanga. Surpriza. Aici s-au desfacut foarte usor. CUm se explica nu stiu.
Inca o data se adevereste - cel putin in cazul meu- ca daca ai de desfacut 5 suruburi, unul nu va ramane intepenit.
Acum trebuie sa vad unde gasesc un asemenea surub. Poate pe la dezmembrari. Am sa trec pe la magazin sa ii intreb si de suruburi. A mai luat cineva discuri TRW? A gasit suruburile in cutie? Eu nici la placutele TRW nu am gasit acele tablite inauntru.
Concluzie
1.Ce se vede in tutorialul de pe net e doar jumatate din ce trebuie facut. Prea i se desfac toate asa la comanda. Parca atunci au fost montate pe masina. Plus stergerea discurilor de vaselina, etc, etc. Aici intreb, de ce oare la mine dimensiunile la chei sunt altele: torx de 30 nu 40, la placute 13 cu 17 nu 13 cu 18, la port etrier 19 si nu 18. Cum e posibil asa ceva?
2. In toata aceasta activitate trebuie un 10 -15% noroc. Daca nimeresti nu unul, ci 2 sau 3 sau chair 4 suruburi care sa fie intepenite, e jale mare. O munca de 1-2 ore, cu pauzele aferente, se poate transforma intr-un cosmar.
3. Atentie mare la torx. Daca surubul e intepenit si torxul e prost se strica amandoua.
4. Oare daca iau suruburile si cu un bomfaier ( sic ) le fac o crestatura pe mijloc pentru viitor? Sa le pot desface cu o surubelnita normala.
Nu am mai apucat sa merg cu masina. S-e intunecase deja. Despre cum ... merg franele acum intr-un post viitor.
Multa bafta celor care se vor incumeta la asa ceva. Daca mai au nedumeriri acum le pot da eu safaturi.


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 1 Nov 2012, 19:48
Post #213


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(Ampt @ 1 Nov 2012, 10:26)
Aveți idee cu ce marcă de discuri de frână vine Loganul din fabrică, vorbesc strict de prima echipare ?
Mulțumesc frumos !
*


TRW Lucas Logo.jpg

dar asta nu inseamna ca sunt cele mai bune wink.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 1 Nov 2012, 20:03
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




eu parca stiam si de ATE huh.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 1 Nov 2012, 20:12
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Suruburi eu am gasit in targ 10 lei/buc cu torx; 7 lei/buc cu hexagon ingropat (deh, tre' sa manance si gura lor).

La kitul meu brembo a venit cu doar 2 suruburi in loc de 4.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 1 Nov 2012, 20:24
Post #216


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




QUOTE(P-A-C-O @ 1 Nov 2012, 19:48)
TRW Lucas Logo.jpg
dar asta nu inseamna ca sunt cele mai bune  wink.gif

QUOTE(andreig1982 @ 1 Nov 2012, 20:03)
eu parca stiam si de ATE  huh.gif

Nu, TRW
QUOTE(mk2 @ 1 Nov 2012, 20:12)
La kitul meu brembo a venit cu doar 2 suruburi in loc de 4.

Confirm.

This post has been edited by aurelyan: 1 Nov 2012, 20:27


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 1 Nov 2012, 20:43
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




QUOTE(nucu68 @ 1 Nov 2012, 19:18)
Cu emotie am trecut si pe stanga. Surpriza. Aici s-au desfacut foarte usor. CUm se explica nu stiu.
*


Bălțile prin care trecem toți cu mașinile sunt de regulă pe partea dreaptă, partea stângă fiind mult mai ferită în acest sens ! wink.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 1 Nov 2012, 20:47
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




cand am facut trecerea la etrieri, discuri si placute de van discurile si placutele erau ate



--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 5 Nov 2012, 19:37
Post #219


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Eu am discuri si placute TRW, le-am pus de mai mult de un an, merg excelent franele. Cand am desfacut discurile vechi am distrus suruburile, am mers la reprezentanta si au pus altele noi. Este clar ca trebuie inlocuite deoarece se c-am strica capul la desfacere. La mine, pe ambele parti au fost intepenite.


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyprico
post 8 Nov 2012, 09:45
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 13 April 09




Salutare,

Ce vaselina de temperatura ridicata imi recomandati si de unde o iau, ca vreau sa o folosesc ca sa gresez in zona discului.

Multumesc


--------------------
Logan Ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 7 Jan 2013, 20:42
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti




Am tot citit prin topicul asta dar nu am gasit ce ma intereseaza de la discurile de frana.
Masina in cauza e un Logan 1.6 din 2005 care am inteles ca vine din fabrica cu discuri pline de 259 - 260 mm in diametru.
Desigur ca m-ar coafa un upgrade la discuri ventilate de van, dar asta implica si alti etrieri, portetrieri care se materializeaza in costuri suplimentare pe care nu mi le permit.
Asa ca ma intereseaza ce discuri pline stock sa iau ? Tot ce ma intereseaza de la discuri este durabiliatatea in timp si folosinta.
Deci caut o pereche de discuri fiabile dpdv al uzurii impreuna cu niste placute de preferat fara insertii metalice ( ideea e sa se duca ele in timp si nu discul in timp ) nepunand atat de mare accent pe performante in franare.
De exemplu la berlina am folosit disc uri ATE + placute TRW ( textura fara insertii metalice ) dar nu am facut mai mult de 20k ca sa imi dau seama cat au tinut / or sa mai tina discurile.
Deci fiind novice in materie de Logan astept pareri.

This post has been edited by the fast and furious: 7 Jan 2013, 20:43


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 8 Jan 2013, 09:29
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




Eu sunt multumit de trw , si de pret si de performante , asa ca recomand tongue.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 11 Jan 2013, 12:34
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




O recomandare pt discuri ventilate cu pretul max de 250 buc si cu ce placute sa le imperechez?
Multam


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 13 Jan 2013, 18:24
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




am gasit Disc frana BREMBO Max la 220lei ( dar aici imi este de zgomot ) . Disc frana ZIMMERMANN la 148 lei , Disc frana ATE la 179lei si brembo la 130 lei toate sunt ventilate doar max si ceva dungi pe el smile.gif si sa imperechez cu placute ferodo premier fdb 1781.
eee???? ceva ???


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 14 Jan 2013, 23:19
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




vad ca numai eu am mai ramas aici smile.gif
azi am luat discuri ate ventilate de 259 si lichid frana ate Blue Racing DOT 4 si acum nu stiu cu ce placute sa le imperechez ??? sa fie ate sau ferodo si ce tip ( model) ????


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 3 Apr 2013, 20:01
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti






De cand nu mai detine lumea berline care sa se strice, nici nu mai se sta pe forum sa se intrebe una alta.
Eu am luat pana la urma discuri pline Breckner si placute am pus ochii pe unele TRW la 60 ron sau Bosch la 55 .
Trebuie sa mai caut dupa ce am citit pe aici si suruburi , discurile pe care le-am luat cu 50 ron bucata nu aveau.


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 3 Apr 2013, 20:39
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




care aveti sistemu de franare in stare ok pe discuri pline, si nu doriti upgrade-ul la discuri ventilate si alti etrieri vezi VAN,
puteti alege urmatoarea varianta de discuri pline
http://www.daciashop.ro/frana/discuri-fran...uri-frana-sport

merg foarte bine cu placute oleaca moi Ferodo Premier FDB1781
atentie, nu puneti placute tari ... desi vanzatorii ar recomanda, nu sunt chiar asa de compatibile smile.gif

This post has been edited by total: 3 Apr 2013, 20:41


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyprico
post 14 May 2013, 13:24
Post #228


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 13 April 09




Salut,

Ce parere aveti de combinatia asta
http://www.daciashop.ro/frana/discuri-frana/disc-trw-plin si http://www.daciashop.ro/frana/placute-sabo...ana/placute-TRW

Cum vi se pare ca si calitate respectiv durabilitate in timp?


--------------------
Logan Ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 14 May 2013, 19:16
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




''suna'' bine.. sunt curios cine le monteaza primul si daca este multumit smile.gif


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 16 May 2013, 11:13
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Adyprico
tot asa ceva mi-am montat si eu. Si pot spune ca merg foarte bine. Nu am probleme. Acum depinde si de stilul de condus. Eu am montat si senzorii de frana. Am tras ceva fire si acum stau linistit pana voi fi anuntat audio si acustic ca s-au dus placutele


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyprico
post 19 May 2013, 07:38
Post #231


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 13 April 09




Pana la urma m-am hotarat si am achizitionat Discuri brembo pline de 259 si placute ATE. Sper sa fie o combinatie reusita si sa nu imi scartaie sau sa am ceva probleme.

Imi puteti recomanda un service ieftin si bun in Bucuresti sau prin imprejurimi . Am intrabat in stanga si in dreapta pe la vreo 3 service-uri si peste tot 150 de lei toata operatiunea (discuri , placute , lichid de frana) sincer mi se pare cam mult pentru o operatie ce tine maxim 1 ora.


--------------------
Logan Ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius82
post 19 May 2013, 08:17
Post #232


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 19 May 13




La Norauto ai incercat?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 20 May 2013, 11:27
Post #233


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Sau mai bine fă-o singur... dacă e doar o oră. Și nu te costă niciun ban.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 20 May 2013, 13:44
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Poate fi chiar si mai putin, depinde ce scule ai... personal nu recomand nor auto... dar nici la reprezentanta nu imi place cum lucreaza... vezi ca sunt baieti pe forum care lucreaza bine si ieftin...


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 20 May 2013, 21:52
Post #235


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(adyprico @ 19 May 2013, 07:38)
Pana la urma m-am hotarat si am achizitionat Discuri brembo pline de 259 si placute ATE. Sper sa fie o combinatie reusita si  sa nu imi scartaie sau sa am ceva probleme.

Imi puteti recomanda un service ieftin si bun in Bucuresti sau prin imprejurimi . Am intrabat in stanga si in dreapta pe la vreo 3 service-uri  si peste tot 150 de lei toata operatiunea (discuri , placute , lichid de frana) sincer mi se pare cam mult pentru o operatie ce tine maxim 1 ora.
*


Iertatu-mi fie, insa daca ia o ora, nu vad de ce nu iai mataluta o berica, doua, un pretenar pe langa tine si nu-i dai bataie?

Stii ce presupune schimbarea lichidului si aerisirea instalatiei? Stii ca discurile nu se schimba asa, din 2 miscari? Sti ca trebuie curatat butucul temeinic, gresat cu unsoare speciala, curatati etrierii si culisele, gresati cu unsoare speciala?

O ora zici?
Si daca discurile care n-au fost servisate pana acum (si cu siguranta n-au fost) nu se desfac? Daca se rup surubelele alea penibile? M-am chinuit la un moment dat cate o ora la fiecare disc doar sa scot prostiile alea de surubele, pentru ca dobitocii mecanici le-au strans in dusmanie. N-au inteles ca alea sunt suruburi de fixare, si nu de forta.

Eu, acasa la mine, fara 150lei pentru o astfel de operatiune nici nu deschid trusa de scule. Stiu ce trebuie sa fac si de aceea ma dau asa mare tongue.gif

This post has been edited by Dsign: 20 May 2013, 21:56


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 21 May 2013, 05:23
Post #236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Intr-adevar. Si eu am avut de tras cu un surub, de am zis ca nu il mai scot. Am povestit mai sus ce am patit. Daca scapi de ele, apoi restul merge usor. Eu nu am probleme cu franarea. Dupa ce am facut schimbul de discuri si placute TRW, am verificat la un service si a iesit in paramentri normali. Dar vorba lui Dsign, fara 150- 200 lei nu cred ca se baga nimeni. Mie mi-au cerut la un service 300. Exagerat. Si asta m-a determinat sa fac singur schimbul.


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 21 May 2013, 07:04
Post #237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Cum ziceam si mai sus, depinde foarte mult si de scule... poti sa fii in service sau in fata blocului, un tarod (de exemplu) la momentul potrivit te scuteste de niste dureri enorme de cap... asta fiind exemplu personal chiar..


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 9 Jul 2013, 20:49
Post #238


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




la voi cât au ținut discurile? Mă apropii de 70 k și trebuiesc schimbate. Mă așteptăm să ducă mai mult. Am cerut oferta la service dacia local și am primit 450 lei pt discuri ventilate. Dacă mai pun și un set de plăcute ajung la 600. Păreri?


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 10 Jul 2013, 08:56
Post #239


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Eu am ajuns la 74.000 kmp si un pic.
Discurile nu au uzura ajunsa la limita dar sunt foarte ruginite pe interior (discuri ventilate). Daca bag o surubelnita pe interior, ies foarte usor bucati mici de rugina. mad.gif
Placutele mai duc vreo 20.000 km. Pe cele care au venit pe masina le-am schimbat la 50.000 km. Am pus Ferodo FDB845. Franeaza foarte bine cu placutele astea raportat la stilul meu de condus (prudent si fara vitejii in trafic smile.gif ).

La 80.000 km cred ca o sa fac schimbul de discuri + placute.
Placutele deja le-am luat. Am cumparat TRW GDB1634 cu vreo 120 lei.
Ma mai gandesc pana in toamna daca pun discuri ATE la vreo 350 lei setul (codul ATE 24.0121-0106.1) sau TRW la vreo 250 lei setul (codul TRW DF2586).


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Jul 2013, 09:30
Post #240


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Si discurile noi se vor face rapid ca cele vechi. Rugina aia e rezultatul supraincalzirii discurilor (uneori pina la rosu) si racirilor succesive, combinate cu apa care sare de la roti. Daca nu s-au subtiat, le poti lasa in pace.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 13:45
Forum Renault