DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sandero Stepway 3, Tips and tricks

Alexui98
post 21 May 2022, 19:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 May 22




Am comandat noul Sandero Stepway. La ce probleme sa ma astept si ce sfaturi de intretinere imi dati? In plus as vrea sa aud pareri de la cei care deja detin masina.

This post has been edited by Alexui98: 21 May 2022, 19:49


--------------------
Dacia Sandero Stepway 3 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Monkey_
post 23 Jun 2022, 19:33
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 June 22




Salutare. Sunt nou pe forum, dar am de 11luni si 22000km un Stepway cu GPL si per total masina este ok.

Am avut o problema cu el la 5600km cand a plecat pe platforma inapoi la Dacia. Problema, zic ei a fost Captor punct mort (daca mai tin bine minte denumirea senzorului) si a fost remediata in garantie, deci si platforma a intrat tot pe costul lor.

Farurile cu LED sunt absolut geniale, pretul carburantului/km este super ok pt ca am ghepeleu. Pe ea am pus tot ce am putut, in afara de carplay wireless si jante de aliaj, pentru ca imi amana livrarea cu 3 luni.
Motorul chiar mi se pare ca trage destul de bine, cel putin pana pe la 100km/h.

Ce nu-mi place la ea sunt scaunele care mi se par incomode chiar si la drumuri de 200km…dar cu timpul te obisnuiesti cu ele…sau nu pt ca as vrea sa le schimb cu altceva.

Ca mentenanta mi se pare exagerat schimbul de ulei la 30k km cum recomanda Dacia, pt un motor de motocultor. Eu ii fac luna viitoare revizia pe la 25k si apoi o sa ii fac din 15 in 15.

Per total pentru banii platiti cred ca a fost o alegere buna.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rumblepad
post 21 Jul 2022, 21:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 July 22




Salut, eu am un SS3 (ECO-G, cutie manuala, dotare Comfort+pachet comfort) din octombrie 2021, am facut pana acum 6500 km cu el, majoritatea urbani. Din discutiile cu alti posesori de , ar fi urmatoarele puncte nevralgice: senzorul de comutare benzina-GPL (care cred ca a picat la una din trei masini, la mine nu - inca), chederele (care nu se aseaza cum trebuie la unele masini, se aplatizeaza aiurea - nici cu astea nu am probleme, vad), vopseaua extem de subtire ca strat (am luat o pietrica minuscula pe capota si imediat s-a vazut stratul de primer), instalatia de climatizare care givreaza (am patit-o pe pielea mea, la un drum mai lung - cam 500 km - intr-o zi calduroasa de la sfarsitul lui iunie, m-am trezit ca clima nu-si mai face treaba, merge dar nu mai raceste, ulterior am aflat ca e boala lor, rezolvabila cu un update la computerul de bord care se ocupa de AC). In rest, gaz si talpa, cam mananca (am un mediu de 13.5% pe gaz dar e cumva logic, pentru ca merg mai mult in oras si unde prind loc o calc totusi destul de tare) dar, dupa cum spunea si cineva mai sus, merita absolut toti banii, pentru ca la pretul ei, e fara concurenta (nu vorbim de passati din 2015 cu 200k la bord si alte povesti de adormit mitzura, vorbim de masini noi). Si da, e un salt mare fata de generatiile anterioare, vizual-estetic-confort, sper ca si fiabilitate sa fie la fel.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 1 Apr 2024, 16:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




salut, posesor de Sandero SS3 Extreme+ cu trapa smile.gif masina sotiei. Nu am facut decat 600 km pana acum, il avem de doua zile. Ca si puncte forte GPL-ul si garda la sol
Confortul decent, cam rigida
o alta ciudatenie la Dacia, cele dotate cu trapa nu au manerele de sustinere pasageri sad.gif(
intradevar este diferit pavilionul dar totusi gaseau solutii sa monteze si manerele de sustinere, daca as fi stiut nu o luam cu trapa


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 18:57
Forum Renault