DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Euroins (Asitrans), Informatii, pareri

vika
post 21 Jan 2009, 06:47
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 January 09




Multumesc pentru indrumari dar eu am auzit ca nu au decontari directe cu nici un service, iar in ceea ce priveste acceptul de plata......poate sa dureze si 2 luni chiar, si asta cu mari insistente.


--------------------
hyunday sonata 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 Jan 2009, 10:22
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@vika

Ordin nr. 3116/2005

QUOTE
CAPITOLUL IV
  Plata despagubirilor

  Art. 49. - (1) Asiguratorul RCA va efectua plata despagubirilor in termen de cel mult 20 de zile calendaristice de la data depunerii de catre persoana pagubita a ultimului document necesar finalizarii dosarului de daune. Persoana pagubita va specifica in cererea de despagubire modalitatea de plata: in numerar sau prin ordin de plata, in contul bancar personal sau in contul bancar al unitatii de specialitate care a efectuat reparatia.



Nu sunt insa sigur ca asta mai e in vigoare sau nu.

This post has been edited by St: 21 Jan 2009, 10:22


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 21 Jan 2009, 10:35
Post #63


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ordinul 3116/2005 a fost abrogat de Ordinul 113133/2006 care a fost abrogat de Ordinul 11/2007 care a fost abrogat de Ordinul 8/2008 care a fost abrogat de Ordinul 20/2008 care aproba NORME din 7 noiembrie 2008 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 Jan 2009, 11:42
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




In Ordinul 20/2008 nu gasesc nimic legat de termenul in care trebuie dat acceptul platii reparatiei.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vika
post 21 Jan 2009, 23:28
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 January 09




Intr-adevar am gasit in ordinul CSA termenul de 15 zile de la depunerea ultimului document la dosar dar, stiti cum e, intotdeauna se gaseste ceva care lipseste .... si, de altfel daca nu se respecta acest termen se vor baza pe faptul ca putin au timp si curaj sa reclame la CSA.
Am fost azi la Euroins Braila si temerile mele au fost justificate. In aproximativ 45 minute erau deja vreo trei persoane care asteptau un raspuns in ceea ce priveste plata de cel putin o luna (unul era chiar din septembrie si era CASCO!) si au sunat nu stiu cate service-uri auto care stateau la coada sa isi primeasca banii de la ei.
Nu intamplator am intrebat daca a avut cineva vreo experienta cu cei de la Braila, Galati sau ceva din zona...
Poate nu e asa peste tot.
E adevarat ca toata echipa de acolo sunt cei care au fost la ASTRA, dar am vazut ca isi dau toata silinta sa impace pe toata lumea si am mai vazut ca service-urile au incredere in cuvantul lor pt. ca dincolo (la ASTRA) au fost singurii care si-au asumat riscul sa "incalce" dispozitiile de la centru si sa plateasca imediat despagubirile (cel putin asa am auzit vorbindu-se pe acolo, nu stiu ...)
De aceea v-am cerut, daca stiti sa imi dati un caz concret.
Mie mi-au sugerat sa merg la APAN pentru ca au contract cu ei. Ce sfat imi dati (am bara fata lovita)?


--------------------
hyunday sonata 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlackHole
post 22 Jan 2009, 00:01
Post #66


Laguna Albastra


Group: Members
Posts: 206
Joined: 17 May 08




Eu tot problema asta o am. Trebuie inlocuit tot spoileru fata, dar ma duc la reprezentanta, nu la service-urile lor fantoma. Plata va trebui sa o fac eu, urmand a-mi deconta meseriasii de la asitrans.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 120CP 2001 Expression - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 22 Jan 2009, 00:11
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Eu nu m-as hazarda la a plati eu.
S-ar putea sa astepti mult si bine sa-ti dea ei banii. Nu cunosc exact cum sta situatia, dar mai bine documenteaza-te inainte sa faci pasul asta.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 22 Jan 2009, 09:25
Post #68


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Eu zic ca e acelasi lucru plata la service (cand nu dai bani dar astepti) cu plata la casierie (cand dai bani ca sa scoti masina din service).


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 22 Jan 2009, 10:31
Post #69


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Pt Passat am tot avut la inceputuri incidente prin trafic si am reparat masina pe RCA-urile respectivilor la Porsche Romania, dealeru-ul oficial. Ei nu lucrau, bineinteles, cu firmele respective RCA ale cei care ma lovisera asa ca de fiecare am platit eu fiind vorbe de sume relativ mici (50 de mil, care pt o companie de asigurari e putin) si de fiecare (intr-o luna de obicei) mi s-au virat banii in cont (unii nu au vrut sa mi-i dea in numerar desi sunt obligati prin lege, fin fine nu am facut nici eu mare taraboi pe treaba asta). Am avut treaba in acest mod cu Asirom, Unita si BCR. Asta era prin 2007. In decursul lunii respective de obicei n-am sunat, poate o data sa fiu sigur ca e "tzeava" banu smile.gif

Din ce-am auzit de la sefii de service, agenti asig prieteni clientului i se plateste semnificativ mai repede decat service-urilor.

This post has been edited by Executron: 22 Jan 2009, 10:34


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 22 Jan 2009, 10:41
Post #70


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Modalitatea de plata nu este exclusiv in numerar.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 22 Jan 2009, 10:47
Post #71


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Nu este exclusiv numerar, dar NU se exclude numerarul, cei de la unita refuzand sa foloseasca acest mijloc de plata.


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x01
post 28 Jan 2009, 13:36
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 May 08




sunt broker de asigurari si vreau sa zic ca toata lumea vrea RCA la EUROINS...pt ca e cel mai ieftin.
cum au mai aratat si altii, firma se numea ASITRANS si era o firma de asigurari pentru transporturi, care intr-adevar a dat faliment. Datorita succesului bulgarilor de la EUROINS s-au decis sa-si extinda piata si in Romania, astfel cumparand un pachet de 75% din actiuni.
Din cate stiu eu, cu ASITRANS-EUROINS, nu a avut probleme firma mea, in legatura cu returnarea banilor clientilor...adica si-au respectat termenii contractuali. Singurele firme care nu au respectat ce au semnat cu noi au fost ASTRA si FATA asigurari, cu care am reziliat imediat contractul.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 31 Jan 2009, 16:17
Post #73


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




pe 13 ianuarie 2009 pe la ora 19 m-a lovit unul cu o astra h la intrarea in billa pe sos rm sarat. m-a aruncat cat colo de m-am lovit si cu capul de stalp. in fine. dupa ce m-am dezmeticit am coborat din masina si primul lucru care l-am intrebat a fost unde are asigurare ( sunt patit cu ardaful accident in 2 ianuarie 2008 si nici pana in ziua de azi nu s-a ajuns la o intelegere). in fine, tipul imi spune ca are la asitrans- euroins. deja mi-am imaginat prin ce tre sa trec. ca na aveam nr rosii nici rar facut... (ma astept la o concluzie de genul... asa ai adus-o de afara). in fine a doua zi ma prezint la asigurari. se deschide un dosar... si se constata ca tipul nu avea nr de inmatricular etrecut pe polita... ma trimit dupa copie dupa talonul aluia. revin a doua zi cu copia dupa talon. se completeaza dosarul... se trec avariile din pv la care tipul imi spune ca asigurarea nu despagubeste partea din evacuare care are catalizator pe ea. mi-a fost avariata toata evacuarea. coboram afara la masina la care tipul vazand masina, se uita la mine si ma intreaba daca nu e cumva masina "care a a adus-o nea petrica de afara acum o luna" petrica fiind socrul meu care din intamplare a lucrat cu el la gold & platin braila. asta plecase de la g&P. mi-a facut poze urmand ca marti sa vina sa faca si constatarea suplimentara pt ceea ce mai era pe dedesubt. ma duc luni la ei si tipul imi confirma ca marti la 12.30 sa vin sa-l iau sa mergem la service... buuun. vin a doua zi la asig....cand fernando ( asa il cheama)....pauza.. e plecat la bucuresti. bine zic eu doamnei dir adjunct care e in oarece relatii cu sotia mea. vin a doua zi. aceiasi poveste. nu se stie nimik de fernando. revin a treia zi dimineata la prima ora. la fel. agentul e dat disparut. ii zic d-nei dir. adj. sa-mi dea pe altcineva sa-mi faca constatarea. d-na, de altfel f draguta imi spuen sa vin la ora 13 sa iau pe agent, care nu era insp de daune (mi-a zis in service). in sfarsit vineri la ora 13.30 era facut atoata constatarea... bara spate, aripa spate, fusta spate, usa spate toate pe stanga, toba finala, toba intermediara (care e da la chiulasa pana l atoba finala), tampon toba, izolant toba, tripla stg toate astea de schimbat, usa fata de indreptat, prag, ornament prag. in total suma ajunge pe undeva pe la 4000 euro cu tot cu vopsit. si acum urmeaza partea cea mai "frumoasa" pentru ca eu vreau banii si nu mai repar masina, o vand. luni ma duc sa vad cum facem. initial nu vroiau sa imi accepte forma asta de despagubire ca cica asta e politica firmei. dar eu din cate stiu sunt obligati sa ma despagubeasca cum vreau eu. adik ori o bag in service cu care au ei contract, ori o duc in service cu care ei nu au contract platesc eu si pe urma imi dau ei banii, sau o repar in regie proprie ceea ce inseamna ca trebuie sa le duc 3 oferte de pret pt piese si manopera si vopsitul o calculeaza ei la pretul celui mai ieftin service cu care au ei contract. ei mi-au bagat in fata ca ei trebuie sa aduca oferta de deviz de la un service, nu eu. in fine am acceptat, dar le-am facut precizarea ca devizul sa fie pe piese originale oem , nu taiwan sau mai stiu eu ce producator fantoma. in acest sens le-am si dus niste preturi de referinta de pe realoem.com, site cu preturile de referinta pt piese originale bmw. acum sa vedem ce-o sa iasa ca eu nu prea vreau sa fac scandal. dar daca nu merge cu frumosul...facem cu tambalau. cam asta e cu asitransul la braila. deocamdata. deci 2 saptamani numai pentru constatare. asta in conditiile care am un fel de pile acolo, ca sa zic asa...


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 31 Jan 2009, 17:19
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Maine trebuie sa duc si eu masina la service. Daca platesc eu contravaloarea reparatiei exista vre-un termen in care EuroIns sunt obligati sa-mi returneze banii? Daca da , care este acela?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlackHole
post 31 Jan 2009, 18:37
Post #75


Laguna Albastra


Group: Members
Posts: 206
Joined: 17 May 08




Eu mi-am reparat masina pe banii mei, si le-am lasat factura si devizul, iar despagubirea or spus ca se va face in termen de 15 zile.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 120CP 2001 Expression - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 31 Jan 2009, 19:28
Post #76


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




au trecut 1 luna si ciuciu plata de la ei la service smile.gif .sa va mai spun ce fabuloasa suma care se cacaie ? 540 ron radmasa.gif . deci cu prima ocazie papa casco de la ei wink.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vika
post 3 Feb 2009, 22:58
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 January 09




Am revenit sa va spun ce s-a mai intamplat, cu Euroinsul asta.... Am reparat intr-un final masina (constatari facute cu mare greutate, discutii, etc). Initial inspectorul de daune (Vali, parca asa il cheama) ma trimite undeva printr-un cartier marginas la un service de mana a doua, dupa insistente, i-am spun ca doresc la un service autorizat, care sa nu imi strice masina, m-a trimis la APAN. OK. Totul bine, lucrare f bine executata, ma duc zilele astea cu factura si.... stupoare.... inspectorasul meu nu mai lucra acolo. La fel ca si pe florinyxd, d-na dir. adj. m-a ajutat sa completez actele si mi-a promis ca trimite imediat dosarul la Buzau pentru a putea obtine cat mai repede acceptul de plata sa imi scot masina din service. Ceea ce m-a uimit a fost faptul ca,putinul timp cat am stat acolo, am observat ca oamenii aceia din sucursala se straduiau si chiar faceau tot ce le statea in putinta ca lucrurile sa mearga, chiar incercau sa impace pe toata lumea, in conditiile in care erau acoperiti de dosare pe care trebuiau sa le definitiveze.
Sper ca pana vineri sa imi obtin acceptul de plata si va repet ca nu am mai intalnit societate de asigurari sa se descurce cu asemenea mijloace rudimentare (deh... bulgari?). Eu o sa va mai tin la curent cu ceea ce mai aflu, dar vreau sa imi mai impartasiti si voi din experientele pe care le-ati avut cu ei.


--------------------
hyunday sonata 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 Feb 2009, 01:57
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Care este valoare reparatiei?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vika
post 4 Feb 2009, 07:56
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 January 09




Valoarea reparatiei este 4500 lei. De ce?


--------------------
hyunday sonata 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 4 Feb 2009, 08:45
Post #80


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




eu sunt in asteptarea devizului conform audatex. eu ma mai pricep la din astea ca am mai trecut prin ele. devizul mi-l fac la gold&platin ca acolo lucreaza socrul meu si vreau ca el sa-mi repare masina. nu ca e socrul meu dar mai rar tinichigiu ca el (mi-a facut masina din 3 masini si a pus fata de astra g la opel kadett). calculul devizului e 50 lei pe care o sa incerc sa-l scot de la asigurare pentru ca intra in devizul final. acum sa vad cum o sa decurga despagubirea. pentru ca dauna depaseste lejer o suta de milioane ( a fost hotarat baiatu`care m-a lovit). numa evacuarea ajunge pe la vreo 40 milioane. apropo Vika, Vali (care mi-a fost vecin in vidin) pleaca de la euroins...la fel cum a plecat fernando de m-a lasat cu dosaru-n aer. nu sta nimeni pe la ei, nu stiu de ce. probabil conditii prea bune.


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jammix
post 4 Feb 2009, 10:44
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 March 08




Sfatu meu sa nu va faceti asigurari la necunoscutii astia ,asta daca aveti putin respect pt ceilalti soferi. Pt mine unu nu se aplica "regula": "ce ma intereseaza.. asta nu e pt mine e pt ala..io dau si sa se descurce"


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 Feb 2009, 13:57
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(vika @ 4 Feb 2009, 08:56)
Valoarea reparatiei este 4500 lei. De ce?
*



Mi emi-au zis ca la <2000 Ron imi dau acceptul pe loc. Sunt exact in aceeasi situatie cu tine numai ca masina mea este gata vineri, si sunt tare curios cand iti dau OK-ul.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vika
post 4 Feb 2009, 21:58
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 January 09




Pt St
Am inteles de la cei de aici, de la Euroins Braila, ca pentru sume de pana la 2000 lei se da acceptul de plata imediat, doar la sumele ce depasesc acest plafon se asteapta cca 2-3 zile.
Oricum, nu stiu ce se intampla cu asiguratorii astia de la un timp (am auzit de prin service ca aproape toti au probleme cu acceptele de plata si cu decontarile).
Nu stiu... vreau sa se termine cat mai repede povestea asta...
A... apropo... am auzit in service, din intamplare, ca la Euroins ar vrea sa vina la daune cel de la ARDAF! Daca e asa.....m-am lamurit...o sa fie mult mai rau...Il stiu pe ala de cand era la ASIROM, e varza...Poate nu il angajeaza astia pana vineri ca o sa vad eu accept la pastele cailor...


--------------------
hyunday sonata 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 4 Feb 2009, 22:18
Post #84


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




am fost si mi-am facut devizul cu audatexul. am platit un milion pentru asta. in fine. acum vine partea banoasa. facusem un calcul initial de vreo 16.000 lei ( o suta saizeci de milioane) conform audatex.... 190 milioane. din care euroinsul ar trebui sa-mi plateasca 160 milioane (suma fara tva). bineinteles ca dosarul va ajunge la bucuresti. sper sa nu fie "frauda" ca la ardaf. deja m-am inairmat cu adrese csa, formule de reclamatie catre csa.... plus avocat. dar sper sa nufie nevoie. au vrut audatex...audatex le-am dat. vad maine dimineata. urati-mi noroc ca voi avea nevoie. de un vagon de noroc. deh. astea-s maruntisuri pe langa ce a facut tari(ceanu). a vandut si petrolul din marea neagra.... (astia au vandut pielea ursului din padure). bye....


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 24 Feb 2009, 22:49
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




La fix 14 zile (10 lucratoare) am primit acceptul pentru plata reparatiei de la Euroins.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miria
post 27 Feb 2009, 15:29
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 1 September 08




Pana la urma sunt baieti buni cei de la Euroins,am facut eu Rca la o masina si mi-au dat un stegulet . laugh.gif


--------------------
Renault /Range Rover xxx 2006/2011
http://medicaldiecast.weebly.com/index.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vika
post 27 Feb 2009, 22:16
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 January 09




Conform legii, plata trebuie sa o faca in 15 zile, nu acceptul de plata pentru a ridica auto din service asteapta nervos.gif
Mie mi-au dat acceptul de plata a scapat.gif cei de aici pt ca sunt niste draguti si fac mari eforturi sa nu se faca imagine proasta firmei, dar plata la service nici acum nu au facut-o
Oare de ce intrebare.gif doar suma nu e asa mare
Nu stiu ceva nu e in regula la ei, au un mod cu totul diferit de al altora
De exemplu, cand am intrebat cand vor face plata, mi-au spus ca dosarul este de competenta celor de la Buzau (de ce nu crede.gif ) si ca il vor plati cei de la Bucuresti pt ca la Braila, la sucursala, nu se fac plati decat din casierie nu crede.gif
Nu stiu, dar eu tot mai cred ca au o problema totusi...


--------------------
hyunday sonata 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 9 Mar 2009, 16:21
Post #88


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




am revenit cu alte informatii. dupa 4 saptamani de asteptat si multe insistente....azi primesc un raspuns. asta dupa ce de dimineata am sunat la doamna Alina Bitiri (care mi-a raspuns vineri cam in sictir) si am amenintat ca ma duc la csa. suma maxima pe care v-o putem plati este de....60 milioane dintr-un total de 200 mil. i-am zis ca nu pot sa accept aceasta bataie de joc atata titmp cat numai piesele (valoare de catalog) fac 3500 euro si i-am sugerat sa-mi dea dauna totala ca tot ies mai mult (aproximativ 3000 euro). mi-a cerut un act din care sa reiasa anul fabricatiei (2000). merg la sediul euroins braila. acolo ii explic doamnei georgica toata povestea ea privindu-ma uimita. ne uitam impreuna in calculatia astora dupa nu stiu ce program (inax parca). acolo surprizaaaa..... hai sa vedeti preturi de piese (de invidiat - tot sa-ti accidentezi masina).
tampon toba 0,70 lei - 7000 lei veci (sapte mii) - pret real....22 euro adik 90 lei
aripa spate 4 mil real 20 mil
toba cu catalizator (cititi si uimiti-va) 2 mil pret real 62 mil
usa spate 7 mil pret real 20 mil
senzor parcare 1,2 mil preat real 5 mil (la dezmembrari e 2,5 mil)
simgurul pret mai apropiat era bara spate 17 mil pret real 20 mil
manopera la indreptat usa fata, schimbat usa spate, schimbat aripa spate(cu demontat luneta), schimbat fusta spate, schimbat esapament (tot) = 4 mil. asaaaa
si uitati ce zice in normele CSA
art 47 - La stabilirea despagubirii, in cazul avarierii sau al distrugerii bunurilor, se iau ca baza de calcul pretentiile formulate de persoanele pagubite, tinand cont de prevederile legale privind acoperirea cuantumului pagubelor aduse bunurilor, fara a se depasi valoarea acestora din momentul producerii accidentului si nici limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA.
si
art 50. (7) Preturile partilor componente, ale pieselor inlocuitoare noi si ale materialelor sunt cele practicate de unitatile de specialitate.
deci sa-mi arate ei unde au gasit tampon de toba cu 7000 lei vechi sau toba cu catalizator cu 2 milioane vechi. ca uite asa rezolvam problema poluarii....


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 9 Mar 2009, 21:07
Post #89


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




florinyxd: Imi pare rau sa aud ce ti se intampla. Revin cu un sfat mai vechi, nu mai acceptati raspunsuri verbale / telefonice (au valoare zero). Cereti mereu raspuns in scris, semnat si stampilat. Raspunsurile verbale vi se dau doar ca sa se traga de timp si pe principiul "daca e slab de inger si accepta, e problema lui". Ideea e ca in scris nu prea au tupeu sa-si asume astfel de raspunsuri aberante, ca reclamatia la CSA si plangerea penala pentru abuz in serviciu sunt intotdeauna posibilitati reale. Si daca CSA-ul nu-i poate face mare lucru, procuratura il pune ceva pe drumuri, il baga la cheltuieli etc.
Am vazut foarte multi "oficiali" care faceau propuneri aberante si cand erau obligati sa le puna pe hartie erau loviti brusc de o reamintire corecta a prevederilor legale.
Din puctul meu de vedere, toti acesti "oficiali" trebuie "arsi" (legal, cu reclamatii si plageri penale) pana ajung sa se invete minte ca legea si contractul trebuie aplicate corect si fara incercarea de a pacali. Iar apoi, fara posibilitatea de a mai fenta legea la plata despagubirilor, asiguratorii sa inceapa sa practice preturi corecte si sa lase concurenta reala si libera sa faca diferenta intre ei.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinyxd
post 10 Mar 2009, 10:24
Post #90


Doar membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 13 March 04
From: Braila




in acest moment incerc sa sun la euroins bucuresti la dna alina bitiri. evident nu mi se raspunde pentru ca deja imi cunoaste numarul de tel. sun pentru a-i aminti articolele 47 (trebuie sa se ia in considerare pretentiile mele referitoare la despagubire)si art 50 alin 7 (preturile componentelor avariata sunt cele practicate de unitatile specializate). cum spuneam eu le-am facut un calcul decent. nu vreau sa ma imbogatesc. dar daca sunt magari le voi face un calcul mai nesimtit. de ex. toba intermediara cu catalizator in audatex costa 50 mil cu tva. la magazin, cel mai ieftin este 62 mil cu tva. numai bine si fara daune.... despre dauna totala nici nu se pune problema. se discuta de 15 % valoare reziduala. dar asta e la peste 10 ani si stare satisfacatoare, ori a mea are 8 ani jumate si stare perfecta, impecabila. deci uzura de 55%. am pus un pret de nou de 20.000 euro desi la dotarile ei (piele , xenon, senzori parcare, ploaie, mahon << apropos, numai ornamentele mahon costa 700 euro conform catalogului>>, jante aliaj, etc..) ajunge undeva la 30 si ceva de mii. in fine, v-am lasat. pa!


--------------------
BMW 316 2000 e46 piele, xenon - BR 88 DAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 17:45
Forum Renault