DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> logan vs golf4, rusine

ckristi
post 15 Apr 2005, 12:03
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




Loganul este o amenintare pentru occident in mod indirect. Dupa boom-ul de dupa '89 cand au scapat de toate tinichelele, occidentu' a cam inceput sa se umple iar de masini. Cu masini noi precum LGN-ul in est, sansa vestului de a scapa de ceea ce nu le mai convine (si inca pe bani bunicei) scade simtitor.


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clapagiul
post 15 Apr 2005, 12:19
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 12 June 04




Daca imi trebuie o masina pe 5 ani si fac 10k pe an, adica 50k in total....
Din punct de vedere al costurilor mi se pare mult mai bun Logan-ul.
Golf-ul la 50k mai are un pic si trebuie umblat prin distributie. Peste niste zeci de mii poate si la bucse, amortizoare, etc.

E clar ca e mai bun dar nu mai ieftin. Doar investitia initiala ar fi aceasi. Si asta la ei. In Ro un G4 din 2000 cu 50k reali este binisor peste pretul unui Logan.

Daca mai pun si faptul ca de regula conduc usurel (rar depasesc 100 in afara) si merg mai mult in oras... nu mi se pare ca se justifica pretul dat in plus pe G4.

Si daca nici nu am nevoie de clima, ABS, si directie asistata G4 pica rapid. La 5858euro nu gasesc in Ro un Golf care sa merite.

This post has been edited by Clapagiul: 15 Apr 2005, 12:25


--------------------
Megane II Estate 1.5 dci
12/2004, 80 cp Pack Authentique, 83.000km la 07/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 15 Apr 2005, 12:29
Post #33


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




O sa testez si eu frana cu ABS de la 100km/h sa vad aproximativ ce distanta optin.

This post has been edited by n.vasiliu: 15 Apr 2005, 13:01


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jkno
post 15 Apr 2005, 12:34
Post #34


Sfortza fie cu voi!


Group: Members
Posts: 153
Joined: 27 February 05
From: Arad




QUOTE(ckristi @ 15 Apr 2005, 12:03)
Loganul este o amenintare pentru occident in mod indirect. Dupa boom-ul de dupa '89 cand au scapat de toate tinichelele, occidentu' a cam inceput sa se umple iar de masini. Cu masini noi precum LGN-ul in est, sansa vestului de a scapa de ceea ce nu le mai convine (si inca pe bani bunicei)  scade simtitor.
*



Ai atins un punct esential prietene!!! smile.gif Daca nu-l spuneai tu si fi spus-o eu. Loganul nu se compara cu WV4, insa poate fi o alternativa pentru pietele de masini unde clientii au o putere de cumparare mai mica.

Exact ceea ce inca este neexplorat, si anume consumatori potentiali care au momentan masini vechi, la care doresc sa renunte. Variantele ar fi: second hand-uri sau masini noi, insa ieftine fara briz-briz-uri. Ceea ce vor alege vom vedea in viitorul apropiat.


--------------------
Dacia Logan Logan Laureate 1.6 2004
Words are not enough...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 15 Apr 2005, 13:07
Post #35


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Ideea e ca un Logan nou va merge mult mai mult, mai bine si mai ieftin decat orice golf4 sh. Asta sper ca e clar. Mai ales pe drumurile noastre.


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Apr 2005, 13:12
Post #36


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




Greseala in comparatie: s-a comparat o masina noua, "proaspat iesita de pe planseta", cu una care are (cred) vreo 30 de ani in spate de cand a tot evoluat. E normal ca nemtalaii sa-si promoveze sh-urile, junkyard-urile lor ar pierde enorm daca nu ar mai vinde gioarsele.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boco-man
post 15 Apr 2005, 13:21
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 8 October 04
From: Timisoara




QUOTE(Illusi0n @ 15 Apr 2005, 14:12)
Greseala in comparatie: s-a comparat o masina noua, "proaspat iesita de pe planseta", cu una care are (cred) vreo 30 de ani in spate de cand a tot evoluat. E normal ca nemtalaii sa-si promoveze sh-urile, junkyard-urile lor ar pierde enorm daca nu ar mai vinde gioarsele.
*




AMIN!!

acu' ... ce ai fi vrut: pe un post aleman(RTL); un test organizat de o rev. alemana( AutoBild); masina alemana(SH...ma rog). vs: .... romanische pkw smile.gif
si sa scoata castigator LGN-u?

Si... sa nu uitam de VW FOX... care concureaza la pretz chiar cu loganu'!!( in jur de 8000 EUR)


--------------------
DACIA 1300&Laureate1,6 - HD04D...&TM11A...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 15 Apr 2005, 13:30
Post #38


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Ce sa zic...

Am citit si eu articolul, cu ajutorul lui babelfish...

Nu am vazut reportajul, dar am inteles ca e spectaculos... 04.gif

Rugamintea nr. 1:
Puneti-va fundul intr-un Golf 4 vechi de 5 ani si conduceti-l un pic in oras si pe autostrada. Si pe niscai serpentine.

Rugamintea nr. 2:
Urcati-va din nou in Logan, si repetati drumul.

Rugamintea nr. 3:
Imaginati-va ca sunteti german, si ca acolo va puteti lua cele doua masini la acelasi pret. (Neaplicabil in Romania, unde pt. un Golf 4 cu aceeasi varsta si nr. de kilometri mai adaugati cam 3000 de euro)

Rugamintea nr. 4:
Ganditi-va ce veti decide.


Sunt masini de aceeasi generatie cu Golf 4 care s-au chinuit sa fie la fel de bune: Opel Astra Classic, Peugeot 306, Ford Focus, etc. Abia ultima a reusit, prin design cu precadere.
Dar la manevrabilitate si tinuta de drum - precum si la calitatea materialelor interioare... PLEASE!....

Comparatia Golf4 sh de 5 ani/50k kilometri la bord cu Logan nou nout, facuta exclusiv pt. piata germana unde au acelasi pret, este devastatoare pentru Logan, si e normal sa fie asa. Loganul este conceput pt. piata estica, nu pt. Germania. Ca vor fi si nemti care o vor cumpara, este alegerea lor, poate prefera noul mai presus de calitate.

Nu-mi pot imagina ce s-ar intampla daca ar compara Loganul cu ABS si full option, care va ajunge la vreo 10.000 de cocosei, cu Vectrele B din 2000 care se gasesc acolo cam la acelasi pret!!


Asa ca nu mai dati in nemti, ca au fost cat au putut de corecti. Bucurati-va de Loganurile voastre, caci sunt un mare pas inainte pentru Dacia - gigantic fata de Berlina, si de faptul ca in banii astia, in Romania nu ati fi gasit masina noua comparabila. Sau ati fi gasit sh-uri corecte, insa cu mai multi km la bord sau ani decat Golful respectiv.

Dar va rog nu mai visati ca Loganul uber alles, ca nu e cazul... smile.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 15 Apr 2005, 13:37
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(skoda @ 15 Apr 2005, 12:40)
Eu cand am auzit ca au comparat o masina noua cu una SH am crezut ca ori nu am auzit eu bine, ori e la moda sa fii prost. Si mai te si lauzi cu asta (deci suntem prosti, dar avem si experienta, nu suntem prosti de ieri de azi, ia aveti grija ca suntem prosti profesionisti!)

Pai stai cumetre, ca se poate lua si Golf-ul lor de nou la comparat cu o masina SH de doua-trei ori mai tare, ca vine tot cam la acelasi pret. Ce conteaza ca o sa fie din alta clasa, total alte costuri, alt target de piata ? Am maturat pe jos cu rahatul lor de masina "castigatoare" ? Da, bun....mare scofala !
*



Eu cred ca s-au pus exact in pozitia unui cumparator care are vreo 8000Eur la dispozitie si vrea o masina. De obicei un astfel de cumparator arunca un ochi si spre piata de second hand.
Iar prin alegerea unui Golf sh au desfiintat si argumentul forte al Dacia, pretul. E clar ca orice indice de "bunatate" al unei masini agrega si componenta asta, pret, si e la fel de clar ca la noi ponderea lui e mult mai mare decat la altii. Deci pentru noi, care suntem foarte sensibili la pret, Logan e #1 dar asta nu inseamna ca e musai sa fie pentru toti asa.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 15 Apr 2005, 13:41
Post #40


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(n.vasiliu @ 15 Apr 2005, 13:07)
Ideea e ca un Logan nou va merge mult mai mult, mai bine si mai ieftin decat orice golf4 sh. Asta sper ca e clar. Mai ales pe drumurile noastre.
*


Da, asa este. Dar aia au facut comparatiile pentru ei, nu pentru noi. Si la fel de bine, ca piesele Logan sa fie mai scumpe la ei decit cele de Golf.
Dar asta este, noi romanii le stim pe toate, stim cum se traieste in Germania, stim ce vrea neamtul, stim cit costa piesele, service-ul etc...

Sa se vinda Loganul bine in Germania si pe urma putem discuta de Autobild cit vrem....pina atunci e opinia lor, se adreseaza publicului lor...nu vad ce atitea discutii fara rost.

This post has been edited by bomicabomic: 15 Apr 2005, 13:52


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 15 Apr 2005, 13:48
Post #41


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Eu am expus pe prima pagina niste preturi la Golf cu piese generale, ca sa facem o paralela, dar vad ca nimeni nu a revenit cu aceleasi pretiru pt LGN.


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 15 Apr 2005, 13:57
Post #42


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




...Pe de alta parte, trebuie sa recunosc ca daca tabelele prezentate in AutoBild sunt cat se poate de clare in avantajul Golfului (si au si de ce), coperta revistei AutoBild este sub orice critica.

Peste un Logan busit, pe ea scrie mare ceva de genul: "Doar tabla ieftina de conserva".

Nu-mi amintesc de cand n-am mai vazut o coperta de revista auto care are o masina noua busita in prim plan!

Daca asta nu e reclama anti-Logan, atunci ce e? Cu atat mai mult cu cat cele presupuse 3 stele ale Loganului la NCAP sunt cat se poate de normale si nu sunt deloc rusinoase. Deci da, cu privire la coperta aia: sa le fie rusine!

Am tinut sa spun asta ca sa nu credem ca nemtii sunt mai catolici decat Papa.

Puteti admira coperta revistei atasat.

Attached thumbnail(s)
logan.jpg ( Size: 12.46k ) Number of downloads: 280


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Apr 2005, 14:17
Post #43


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Loganul are ca public-tinta cumparatorii de SH-uri si pe cei cu putere financiara redusa, asa ca acest test comparativ nu mi se pare sarit peste cal deloc.
Cum din pacate cunostintele mele de limba germana sunt foarte reduse pot emite niste pareri exclusiv subiective sau bazate pe cifrele din test.
1) Calitatea fabricatiei este net superioara la VW. Este net superioara si in fata Opelului si in fata Renaultului, etc. Asa ca nimic nou sub soare.
2) Performantele dinamice sunt, surprinzator, mai bune la Logan. Practic ele sunt egale asa ca aici nu ne facem de bafta dar nici nu batem Golful.
3) Intretinerea este clar mai ieftina la Dacia. Spunea cineva aici ca un parbriz de Logan e 200EUR. Parbrizul de Logan costa fix 4100 000 lei cu TVA cu tot. Estimez costurile de intretinere undeva la nivelul de 75% din costurile curente ale Golfului. Eu personal consider acest nivel absolut normal avand in vedere ca un ulei bun costa cam la fel, filtrele cam tot atat etc.
4) Fiabilitate.
Acesta este poate cea mai spinoasa comparatie. Daca veti cauta pe net VW Golf4 la pretul de 6-9000EUR veti gasi masini intre 60000km-170000km. Intretinerea unei masini cu 60 000 km reali nu cred ca ar fi o problema dar a uneia de 170 000km o consider cam scumpa. Pe la kilometrii astia incep problemele cu amortizoare, flanse, curele, etc-uri care numai ieftine nu-s.
Pe de alta parte Loganul are avantajul unei platforme tehnice contemporane pe care o putem gasi si la Micra si viitorul Clio. Adica pe drumuri bune (in Germanica) nu vad de ce nu ar tine vreo 100 000 km adica vreo 2-3 ani fara probleme. In Romania situatia se schimba clar. Orice masina rulata pe "drumurile" de aici va ceda mai repede. Si daca ai si ghionoiul sa trantesti Golful cu baia de ulei din antimoniu neprotejat de o sina de tramvai si sa te trezesti cu tot uleiul pe jos atunci ai cam incurcat-o. Pe cand Loganul cu garda la sol demna de un SUV va trece fara grija prin off-roadul cotidian. Adaugati la asta si costurile cu asigurarea casco mult mai mare la Golf si cred ca balanta se va echilibra sensibil.
5) Siguranta.
Aici Loganul pierde sensibil in fata unui auto vestic. Daca diferenta la distanta de franare este atat de mare atunci intr-adevar Golful merita.
Din pacate nu mi-a fost clar daca Loganul de test avea sau nu ABS. Oricum distanta aia de franare e mare.
Nu m-as lega asa de tare de nr de stele, o gramada de masini din 96-00 au 3 stele, inclusiv BMW 3-er.
Ca avantaje evidente ale Loganului stau spatiul interior si portbagajul mare ce nu pot fi combatute in nici un fel de mai frumosul competitor.
In concluzie Loganul este o alternativa la masinile SH, inclusiv in Germania. Se adreseaza saracilor si asta e un lucru bun. Exista piata pentru ea si asta ar trebui sa ne bucure: Luam bani, ne creste nivelul de trai o sa fie mai bine. Asa ca macar din punctul asta de vedere ar trebui sa tinem cu "a noastra"!







--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 15 Apr 2005, 14:18
Post #44


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




De unde ai luat poza? O vreau in rezolutie ceva mai mare. Maddan, sa stii ca asta demonstreaza intr-adevar a le e frica, nimic altceva. de-aici e clar ca numai obiectivi nu sunt.


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Apr 2005, 14:22
Post #45


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Marea conspiratie mondiala impotriva Loganului...
Continuati fratilor..continuati...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 15 Apr 2005, 14:29
Post #46


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 15 Apr 2005, 15:17)
cu amortizoare, flanse, curele, etc-uri care numai ieftine nu-s.
... Adaugati la asta si costurile cu asigurarea casco mult mai mare la Golf si cred ca balanta se va echilibra sensibil.
....
*




dizzy, treaba asta e valabila doar in Romania. In alte tari accentul se pune pe alte chestii la asigurare, cum ar fi varsta soferului, istoricul accidentelor, capacitatea motorului (aici am inteles ca erau egale masinile).


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 15 Apr 2005, 14:29
Post #47


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(n.vasiliu @ 15 Apr 2005, 14:18)
sa stii ca asta demonstreaza intr-adevar a le e frica, nimic altceva. de-aici e clar ca numai obiectivi nu sunt.
*


Deja au scazut actiunile la bursa, fuziunile nu mai sunt posibile, vinzarile au scazut vertiginos,falimentele sunt iminente, iar Dacia nu mai face fata productiei record de......numai 200.000 de bucati anual. laugh.gif laugh.gif


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 15 Apr 2005, 14:29
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




De acord. Coperta indica evident publicitatea negativa (si de joasa speta) pe care incearca sa o faca Daciei.
S-ar parea ca pe nemti chiar ii sperie o productie de 100-200,000 de masini pe an.Probabil dinamica vanzarilor le-a dat de gandit.

bomicabomic, tu glumeai? Cei 12,000 angajati care pleaca de la Opel din Germania, cei cateva mii care pleaca de la Jaguar, Peugeot si Rover din Anglia cred ca o iau foarte in serios.

This post has been edited by Kramer: 15 Apr 2005, 14:36


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 15 Apr 2005, 14:31
Post #49


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(ViperRS @ 15 Apr 2005, 12:01)
- e un adevar ca franele sunt destul de proaste... zice clar ca si dupa ce masina a fot echipata cu pneuri continental distanta de franare a scazut cu doar 2.5 metri..totusi 53 de metri de la 100 poate si o berlina pusa la punct scoate atat


Un prieten a văzut imaginile pe Realitatea TV și zice că la testul de frânare Golful se oprise în timp ce Loganul aluneca pe asfalt cu roțile blocate. Dacă pilotul a apăsat frâna la podea (știind ca n-are ABS) și a așteptat să vadă ce se întâmplă, rezultatul nu putea fi altul. Dar nici nu dovedește nimic.

Cel mult că un șofer panicat care nu știe altceva decât să apese frâna până la prăsele se va opri în 53 de metri. Dacă știe să frâneze cât de cât eficient fără ABS, distanța va fi ceva mai mică.

În plus aș zice că nici măcar în contextul comparației lor nu dovedește nimic, pentru că - din câte am auzit eu - Loganurile care se vor vinde în Vest vor avea toate ABS (obligație legală - dar nu bag mâna în foc pentru informația asta).

Cu rezerva că am citit doar traducerea automată în engleză, aș caracteriza articolul ca fiind tendențios. Nu atât în privința concluziei cât în ceea ce privește modul de obținere a ei.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 15 Apr 2005, 14:47
Post #50


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Am citit chiar pe forumul de la Autobild (stiu germana). Chiar si posesori de Golf4 cred ca nu e Fair. Une xemplu de neamt care crede ca nu a fost obiectiv testul: "Der Test ist wohl eindeutig mit ner gewissen Summe $$$ von einer der 2 Autofirmen gekauft... sau "Für mich ist das DER Beweis wie gut der Logan geworden ist. VW hat die Hose wirklich randvoll"... vedeti si voi ce inseamna. Deci din acest moment pt mine testul e ZERO


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 15 Apr 2005, 14:50
Post #51


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Kramer @ 15 Apr 2005, 14:29)
S-ar parea ca pe nemti chiar ii sperie o productie de 100-200,000 de masini pe an.Probabil dinamica vanzarilor le-a dat de gandit.
*


Mai omule tu stii ce reprezinta Germania ca productie de autoturisme? Aaa
Vreo 4.5 - 5 milioane de bucati anual, adica este numarul 4 mondial, dupa ce a fost mereu nr. 3.

Tu crezi ca-i sperie, sa zicem 20.000, 30.000 (caz fericit) Logane vindute?, la o piata de cel putin 5 milioane de masini vindute anual.
Treziti-va fratilor la realitate!!!

Iar exemplele cu Opel, Rover etc, se intimpla peste tot, nu numai in Germania si Anglia.
Ai auzit delocalizare? Aaa? Ai auzit de Opel in Polonia? De Pejo in Slovacia? Ai auzit ca Renault inchide fabrici in Belgia? Ai auzit ca greii auto si-au facut fabrici in China, si de aceea astia au devenit nr. 3 mondial ca productie? Costuri mici, d'aia. Nu Logan a fost cauza.

Cind faceti analize, afirmatii, cautati sa iesti din cercul asta romanesc (noi suntem desteptii pamintului, altii ne vrea raul), deschideti-va la ce se intimpla in lume si dupa aia sa spuneti "ai dreac nemti le e frica".

Ii doare pe ei fix la 1000 km, in spate ,de ce se intimpla in Romania sau la Dacia.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 15 Apr 2005, 14:51
Post #52


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Repet, nu articolul mi se pare tendentios: testul de franare se face intotdeauna cu franarea la mort, nu cu cine stie ce artificii. Cei de la Quatroruote au facut acelasi test in decembrie, si le-a iesit cu minus - Loganul fara ABS pur si simplu franeaza ca o masina din anii 80!

Coperta revistei este insa complet deplasata, cu precadere titlul.

Asarban, nu cred ca e o conspiratie. Cred ca este doar dispretul nemtesc cu privire la o masina estica ce emitea pretentii in capul unora.

Dar de aici si la a prezenta o masina noua pe piata (care de-abia urmeaza sa intre pe piata oficial!!) - nu cu imagini frumos prelucrate, cum se intampla cu TOATE celelalte modele, ci un botul facut praf intr-un crash-test, e cale lunga.

Nu-mi place catusi de putin Loganul. Sunt deja fan convins al masinilor germane. Dar acel numar din AutoBild este complet deplasat - cu precadere din cauza copertei.

Si nu cred ca e vorba de sperietura, ci de dispret. Complet nejustificat, in conditiile in care exista masini sh mai proaste ca Loganul pe piata vestica.

Just my 2 cents.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 15 Apr 2005, 14:59
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(bomicabomic @ 15 Apr 2005, 14:50)
Mai omule tu stii ce reprezinta Germania ca productie de autoturisme? Aaa
Vreo 4.5 - 5 milioane de bucati anual, adica este numarul 4 mondial, dupa ce a fost mereu nr. 3.

Tu crezi ca-i sperie,  sa zicem 20.000, 30.000 (caz fericit)  Logane vindute?, la o piata de cel putin 5 milioane de masini vindute anual.
Treziti-va fratilor la realitate!!!
*


Bomica, poate ii sperie! Gendeste-te ca pentru ca piata germana sa asimileze atat de multe masini noi, trebuie ca cele rulate sa se vanda! Si unde se vand ele cel mai bine? In Europa de Est! Iar Europa de Est primeste acum o noua masina, numita Logan, fabricata in Romania si Rusia pentru inceput. Dar fii sigur ca va creste cadenta de fabricatie pt Logan!
In conditiile acestea mai crezi ca nu ii afecteaza deloc pe nemti?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 15 Apr 2005, 15:00
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Eu zic ca adevarul ,ca de obicei, e undeva intre (nu neaparat la mijloc). Eu zic ca nu trebuie sa faci o facultate sa-ti dai seama ca acel articol numai obiectiv nu este. Dovada: cum se face ca articolul nu "comenteaza" toate performantele motorului. Daca va uitati in tabel, LGN-ul e superior la acceleratii. (O Dacie, mai rapida decat un Golf?? Se poate asa ceva ??).
Interesele sunt mari de ambele parti. VW - cum lanseaza ei FOX-ul daca Logan face deja piata. Reno - in mod evident nu au de ce sa NU promoveze Loganul peste tot unde se poate vinde. Sa nu uitam un lucru: Loganul NU a fost proiectat pt vest. Directorul Dacia a spus asta. Interesul si cererea i-au "fortat" sa incerce si acolo.

Concluziile mele:
1) Daca esti in Germania si nu vrei o masina incapatoare, noua, iti asumi riscurile unui SH, esti dispus sa dai mai mult pe intretinerea masinii, te duci fara probleme la un Golf sau orice altceva SH.
Daca orice conditie mai de sus nu e valabila, poti analiza mai atent oferta Logan.
2) Pt Romania comparatia din revista nici nu trebuie analizata, alte preturi de start, alte preturi de intretinere, alte drumuri, alte mentalitati.

PS: am mers si cu GolfIII, si GolfIV si Logan. Eu aleg Dacia la orice ora(si sper sa aleg in curand). De ce ? Intretinere, adaptabilitate la drumuri proaste, spatiu interior, garantie, (pret). Eu nu sunt tinta de client golf.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 15 Apr 2005, 15:05
Post #55


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Maddan, n-as spune ca e dispretul nemtesc fata de o masina estica. Este o opinie a Autobild, nu a tuturor nemtilor. Asa cum se intimpla si la noi, hai sa zicem in fotbal (unii sunt contra Nasu, si poate el e bun).
Ca aceasta opinie e critica, trebuie sa ne obisnuim si cu asa ceva. Ca daca era invers, vedeam numai posturi : "mama ce tari suntem" si cite altele.

Vinzarile vor spune tot despre Logan in Germania. Si intr-o piata concurentiala trebuie sa faci fata tuturor greutatilor. Daca e bun se va vinde, daca nu, nu. Dar asta nu din cauza caracterizarilor din media, ca la fel de bine si Reno va face publicitate, va cheltui bani grei sa-l promoveze, bine.
So, daca va fi un esec, va fi din cauza produsului, nu a articolelor din Autobild.

Sony prietene nu se apuca Autobild sa scrie un articol pentru intreaga Europa de Est. Citi crezi ca au citit articolul? Aaa. Ca l-au preluat ai nostri prin Realitatea Tv, hai sa fim seriosi, eram direct interesati, d'aia. Si de ce, tocmai Logan? Aaa.
Cind avem Pejo 1007, Skoda Fabia etc...Ca deh, Logan in Europa de Vest nu se vinde la aceleasi preturi si accesorizari ca in Ro si sunt nitel mai scumpe, variantele de virf. In fiecare tara din Europa de Est exista o fabrica de auto si daca si aia ar pune accent pe mindria nationala, cum e pe la noi, nu vad cum ar iesi Loganul in fata.
Si, din moment ce Reno zice, 1.300.000 pina in 2010, e clar ca mai mult de 200.000 de masini nu vor face la Mioveni. Infim, pentru o asa piata.



This post has been edited by bomicabomic: 15 Apr 2005, 15:15


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 15 Apr 2005, 15:11
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(bomicabomic @ 15 Apr 2005, 16:50)
Mai omule tu stii ce reprezinta Germania ca productie de autoturisme? Aaa
Vreo 4.5 - 5 milioane de bucati anual, adica este numarul 4 mondial, dupa ce a fost mereu nr. 3.

Tu crezi ca-i sperie,  sa zicem 20.000, 30.000 (caz fericit)  Logane vindute?, la o piata de cel putin 5 milioane de masini vindute anual.
Treziti-va fratilor la realitate!!!
...
Cind faceti analize, afirmatii, cautati sa iesti din cercul asta romanesc (noi suntem desteptii pamintului, altii ne vrea raul), deschideti-va la ce se intimpla in lume si dupa aia sa spuneti "ai dreac nemti le e frica".
...
*



Am o oarecare idee despre Germania si productia ei de automobile, si imi dau seama ca 20-30,000 de bucati nu vor face vreo diferenta acolo. Dar conceptul de masina ieftina si simpla, precum si capacitatea de productie a Renault, cred ca pot pune pe ganduri pe multi.

Iesind din cercul romanesc, m-am oprit la 31 de km de Wolfsburg unde am discutat cu mai multi baieti si din pacate imaginea VW nu mai e ce a fost nici acolo. Adica in afara de conditiile oferite salariatilor, si in primul rand salarii, nu am auzit prea multe de bine despre VW si in special despre Golf 5.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boco-man
post 15 Apr 2005, 15:21
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 8 October 04
From: Timisoara




[quote=bomicabomic,15 Apr 2005, 15:50]


Tu crezi ca-i sperie, sa zicem 20.000, 30.000 (caz fericit) Logane vindute?, la o piata de cel putin 5 milioane de masini vindute anual.
Treziti-va fratilor la realitate!!!

Hai sa calculam un pic:
20.000 LGN x 7500 Eur/buc: 150.000.000 EUR
un profit de 1%/masina: 1.500.000 EUR ... o fi mult... o fi putin...?! 111.gif


--------------------
DACIA 1300&Laureate1,6 - HD04D...&TM11A...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Apr 2005, 15:40
Post #58


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Impartit la minim 1000 de dealeri SH inseamna o "pierdere" pt ei de 1500 euro odata cu intrarea Loganului..adica...un kk!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 15 Apr 2005, 15:43
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(bomicabomic @ 15 Apr 2005, 15:05)
Sony prietene nu se apuca Autobild sa scrie un articol pentru intreaga Europa de Est. Citi crezi ca au citit articolul? Aaa. Ca l-au preluat ai nostri prin Realitatea Tv, hai sa fim seriosi, eram direct interesati, d'aia. Si de ce, tocmai Logan? Aaa.
*


Nu numai romanii preiau emisiuni auto din Germania, ci toate tarile estice. Iar unii chiar urmaresc si programe tv germane.

QUOTE(bomicabomic @ 15 Apr 2005, 15:05)
Si, din moment ce Reno zice, 1.300.000 pina in 2010, e clar ca mai mult de 200.000 de masini nu vor face la Mioveni. Infim, pentru o asa piata.
*


E un rationament gresit asta in care incluzi doar modelele fabricate la Mioveni! Nu doar acelea ii afecteaza pe nemti!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 15 Apr 2005, 15:44
Post #60


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Da, mai? Pai noi romanii suntem singurii care am inventat operatiunea "hirbul" sau Renault a fost singura din lume care a cumparat Dacii vechi, la preturi de nimeni nu se astepta.

Daca ar fi asa cum ginditi, uitati ca masini SH sunt si in Italia, Franta, elvetia, Cehia, Slovenia, Polonia, Spania, etc.......mamaaaaaa, ce-or face astia.
Pina la urma Reno va renuta la Megane, Laguna sa faca 3-4 milioane de Logane, anual.

Mai Sony, eu ma iau dupa ce spune Reno. Tinta de la 700.000 a ajuns la 1.300.000, pina in 2010. Citeste cam cite bucati se vor asambla in Rusia, India, Maroc, Iran, deci alea sunt capacitati maxime si pe urma mai vorbim.
Daca tu stii, alte cifre, zi-le si le discutam.

This post has been edited by bomicabomic: 15 Apr 2005, 15:46


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 21:59
Forum Renault