DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

44 Pages « < 31 32 33 34 35 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Renault Megane III (reunit), Sedan si Break

mircea_aq
post 19 Oct 2009, 01:26
Post #961


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.913
Joined: 13 October 06




rro pune intotdeauna clientul pe primul loc, sunt atenti si receptivi la feedback-ul clientilor si vin in intampinarea lor cu o oferta adaptata cerintelor pietei, iti inspira profesionalism si orice interactiune cu ei iti intareste convingerea ca ai facut alegerea corecta cumparand un reno.

Nu, n-am citat din modus, imi pare rau tongue.gif

Adevarul e ca da, sunt un profan, dar asta nu ma impiedica sa vad padurea de copaci, iar lucrurile sunt foarte simple.
De la 30 000 unitati vandute, anul asta nu se mai aduna nici de 10 000, de la leader de piata , acum nu mai sunt nici in top 3 la vanzari. Era oarecum previzibil, ceea ce ma nedumereste e lipsa de reactie a rro, chiar si acum, nu mi se pare ca incearca sa schimbe nimic de fond, sunt ca titanicul dupa ce a lovit ice-berg-ul, orchestra canta in timp ce se fac ultimele ajustari ale politicii de preturi pentru fluence.

Pai...am inteles ca m3 se vrea un salt in ceea ce priveste calitatea perceputa si ca preturile (+-reducerile) vor reflecta acest aspect si vor ajuta un megane deja handicapat de imaginea foarte proasta pe care renault o are la noi (ma intreb cine o fi vinovat si pentru reputatia nasoala) sa se pozitioneze mai sus in segment.

Din zona asta deja am nevoie de tine Ironick, lumineaza-ma smile.gif fluence e ruda saraca a megane-ului, asta o spune reno, nu eu. Se ia platforma de m3, se face non-visual decontainment si iese ceva mai scump decat originalul ?!!

De cand te urci in Fluence iti sare in ochi bagheta de plastic ce se vrea imitatie de lemn, grosolan e putin spus, mai degraba penibil, de semnalizator, gurile de ventilatie s-a mai scris si e adevarat, trebuie sa fii orb sa nu le vezi...

Daca asta e masina inventata special sa tinteasca target-ul vechiului m2 sedan, nu trebuie sa fii cunoscator sa-ti dai seama ca nu, nu o sa vanda mai nimic 10561582.gif


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 19 Oct 2009, 07:41
Post #962


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(mircea_aq @ 19 Oct 2009, 01:26)
Pai...am inteles ca m3 se vrea un salt in ceea ce priveste calitatea perceputa


De cand te urci in Fluence iti sare in ochi bagheta de plastic ce se vrea imitatie de lemn, grosolan e putin spus, mai degraba penibil, de semnalizator, gurile de ventilatie s-a mai scris si e adevarat, trebuie sa fii orb sa nu le vezi...


*



Mégane 3 e un pas urias fata de Mégane 2 in ceea ce priveste calitatea perceputa, se afla in topul clasei compacte.

Si ca tot zici tu de imitatiile din Fluence (care e considerat de Renault a fi un model low cost!!!), ce mai zici de jalnicele imitatii din lemn din interiorul lui Ford Mondeo Ghia??? Sau criticam doar Renault, iar restul nu conteaza?


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 19 Oct 2009, 07:57
Post #963


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(mircea_aq @ 19 Oct 2009, 02:26)
Pai...am inteles ca m3 se vrea un salt in ceea ce priveste calitatea perceputa si ca preturile (+-reducerile) vor reflecta acest aspect si vor ajuta un megane deja handicapat de imaginea foarte proasta pe care renault o are la noi (ma intreb cine o fi vinovat si pentru reputatia nasoala) sa se pozitioneze mai sus in segment.


O imagine proastă se repară în timp și se repară foarte greu. Nu sunt suficiente baliverne de marketing cu mega giga calitate percepută, pretenții premium și alte gogomănii. Trebuie să vii cu un produs pertinent care să aibă câteva avantaje competitive puternice (preț, dotări, motorizări - toate cam lipsă la Megane 3), astfel încăt să se vândă, în ciuda reputației proaste iar mai apoi, să satisfaci clientul și în anii în care mai deține mașina (fiabilitate - vom vedea, service - nu s-a schimbat nimic, etc).

Din păcate am impresia că oficialii de la Renault, nu doar din România, sunt cam rupți de realitate și de aici și problemele pe care le putem observa fiecare.

This post has been edited by ssilviu: 19 Oct 2009, 08:00


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 19 Oct 2009, 08:23
Post #964


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(Modus @ 19 Oct 2009, 08:41)
Mégane 3 e un pas urias fata de Mégane 2 in ceea ce priveste calitatea perceputa, [...]
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

De acord cu ssilviu aici....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Oct 2009, 08:49
Post #965


-


Group: Members
Posts: 21.968
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(ssilviu @ 19 Oct 2009, 08:57)
Din păcate am impresia că oficialii de la Renault, nu doar din România, sunt cam rupți de realitate și de aici
Tu chiar nu pricepi unde este adevarata problema.

Ce iti spune tie stirea asta? Si cate au mai fost in ultimul timp?

http://www.dailybusiness.ro/stiri-auto/sin...a-renault-32540

Dar asta?

http://www.zf.ro/zf-24/al-25-lea-caz-de-si...-lucra-4994201/

Asta este stilul de conducere al francezilor (nu nu ma refer strict la reno). Daca comenteaza cineva este inlaturat imediat cu ajutorul curatatorilor. Ei le spun "les nettoyeurs". Decizile se iau doar la nivel inalt si se calca pe orice daca se comenteaza decizia. De ce crezi tu ca sunt ridicate in grad toate nulitatile? Pentru ca alea nu comenteaza, dau doar cu limba. Cand nu o sa mai existe manageri care o sa stea in coada angajatilor buni, atunci poate ca o sa se schimbe ceva cu Renault. SUnt convins ca si aici in tara se procedeaza la fel.

This post has been edited by IRONICK: 19 Oct 2009, 12:06


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 19 Oct 2009, 09:04
Post #966


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Iti dai seama ce i-a cerut omului pentru noul logan? icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 19 Oct 2009, 09:24
Post #967


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.913
Joined: 13 October 06




QUOTE
Iti dai seama ce i-a cerut omului pentru noul logan?
radmasa.gif

QUOTE
Asta este stilul de conducere al francezilor. Daca comenteaza cineva este inlaturat imediat cu ajutorul curatatorilor


Au fost destui care au avut demnitate si le-au zis pas, tin minte circul de acum un an doi cu ESP-ul pe m2 sedan si pana la urma masina a venit cu esp cu tot ba mai mult au trecut ulterior dotarea in lista de optionale iar azi e chiar standard pe privilege, deci se poate.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 19 Oct 2009, 10:50
Post #968


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




[quote=ssilviu,19 Oct 2009, 08:57]
Trebuie să vii cu un produs pertinent care să aibă câteva avantaje competitive puternice (preț, dotări, motorizări - toate cam lipsă la Megane 3), astfel încăt să se vândă, în ciuda reputației proaste iar mai apoi, să satisfaci clientul și în anii în care mai deține mașina (fiabilitate - vom vedea, service - nu s-a schimbat nimic, etc).

nu o data am spus ca ma deranjeaza afirmatiile aruncate asa aiurea. Vad ca unii nu au lasat prostul obicei deoparte inainte de a se loga si scriu in continuare aceasi piesa veche.
care ar trebui sa fie dotarile pentru o masina de 15.000euro ma rog. Insist chiar sa fie trecute frumos aici, nu de alta dar sa stie tot romanul ce pretentii sa aiba la 15 mii de euroi.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 19 Oct 2009, 10:56
Post #969


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu cred că tu insiști doar să citești și apoi să înțelegi doar ce vrei tu. Ia mai încearcă o dată. Te prinzi de ce am vrut să zic? Atenție la unii termeni de pe acolo.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Oct 2009, 10:57
Post #970


-


Group: Members
Posts: 21.968
Joined: 19 April 05
From: Romania




Lasati-l naiba de Logan si esp, ca nu asta este important.

QUOTE(tatimeu @ 19 Oct 2009, 11:50)
care ar trebui sa fie dotarile pentru o masina de 15.000euro ma rog
Unii avea pretentia ca loganu sa aiba optiuni de masini care costa 30.000. Asa ca la 15.000 ma astept sa fie un fel de Lexus.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 19 Oct 2009, 11:06
Post #971


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri






--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 19 Oct 2009, 11:20
Post #972


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(ssilviu @ 19 Oct 2009, 11:56)
Eu cred că tu insiști doar să citești și apoi să înțelegi doar ce vrei tu. Ia mai încearcă o dată. Te prinzi de ce am vrut să zic? Atenție la unii termeni de pe acolo.
*



pai din ce scrii tu acolo eu nu prea am ce sa inteleg. As intelege si daca dai exemple de dotari care se gasesc pe masini de 14-15 mii euro si nu se gasesc pe renault; in rest la banii astia alte motoare nu prea ai ce sa iei. Faptul ca la Kia am motorul de 1,4 cu 109 CP ce folos daca combustibilul consumat este proportional cu acei CP . Astept in continuare.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 19 Oct 2009, 11:38
Post #973


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(ssilviu @ 19 Oct 2009, 08:57)
avantaje competitive puternice (preț, dotări, motorizări - toate cam lipsă la Megane 3)


Așadar, avantaje competitive puternice, ceva ce Megane oferă și concurența nu, care să te facă să alegi un asemenea model. Eu asta spun, că Megane 3 nu prea are. În schimb Megane 2 când a apărut în 2002 a avut: și preț (în România a fost mult timp mașina care oferea la suma de bani cele mai multe dotări, loc ocupat acum de Kia Ceed), și dotări (buton de start, mâini libere, senzori de ploaie și lumină) și motorizări (1,5 dci era un motor foarte modern la acea vreme, 1,6 VVT la fel). Sunt micile alea diferențe care fac dintr-o carieră decentă una de succes.

Megane 3 a rămas cu toate acestea și nu a venit cu nimic nou. În schimb concurența a recuperat la toate capitolele. Singurul avantaj competitiv pe care-l mai văd acum le Megane 3 este siguranța, unde are cel mai mare punctaj. Dar 5 stele au acum mai toate modelele. Nu se compară cu primul model de 5 stele, cum era Megane 2.

Și nu stau acum să mă cramponez de un preț , eu am făcut niște remarci cu privire la gama Megane, nu la un model anume. Dar mă văd nevoit să repet. Nu spun că Megane 3 e o mașină proastă. Ci doar că nu este suficient de bună pentru a mai avea succesul lui Megane 2 de exemplu. Altă mașină, alte condiții în piață.

This post has been edited by ssilviu: 19 Oct 2009, 11:42


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 19 Oct 2009, 12:00
Post #974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(ssilviu @ 19 Oct 2009, 12:38)
În schimb Megane 2 când a apărut în 2002 a avut: și preț (în România a fost mult timp mașina care oferea la suma de bani cele mai multe dotări, loc ocupat acum de Kia Ceed), și dotări (buton de start, mâini libere, senzori de ploaie și lumină) și motorizări (1,5 dci era un motor foarte modern la acea vreme, 1,6 VVT la fel). Sunt micile alea diferențe care fac dintr-o carieră decentă una de succes.

Megane 3 a rămas cu toate acestea și nu a venit cu nimic nou. În schimb concurența a recuperat la toate capitolele. Singurul avantaj competitiv pe care-l mai văd acum le Megane 3 este siguranța, unde are cel mai mare punctaj. Dar 5 stele au acum mai toate modelele. Nu se compară cu primul model de 5 stele, cum era Megane 2.

Altă mașină, alte condiții în piață.
*


nici eu nu ma cramponez in nimic, dar hai sa o luam metodic
cand a aparut M2 pretul era cam acelasi cu cel al M3 de acum. avantajul era pentru M2 dupa cum bine spui tu faptul ca la acele preturi erau unele dotari regasite la alte masini cu un pret de achizitie aproape dublu.
E normal ca masini gen Kia, sau alte asiatice sa ajunga din urma Europa la dotari caci altfel nu se comercializau; renault, ca si alte masini europene nu pot fabrica acum masina care sa aiba optionale gen SF si la care producatorii asiatici sa ajunga iarasi doar peste 3-4 ani, pentru ca pretul acelor masini ar creste simtitor, iar acele optiuni ar fi inutile. Deci in concluzie o masina la un pret de 15 mii euro are toate dotarile de bun simt.
5 stele sunt tot 5 stele iar in ceea ce priveste evolutia cerintelor privitoare la securitate cred ca la 5 stele acum sau maine se ajunge la fel de usor, dar cu costuri ceva mai mari (studii, solutii tehnice esuate in prima parte, a doua parte etc.)


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 19 Oct 2009, 12:54
Post #975


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.913
Joined: 13 October 06




@tatimeu, nu zice nimeni ca m3 nu e o masina corecta, cu un look absolut okay, cu dotari si preturi bune, dar pentru a avea succes ii trebuie acel ceva care sa il scoata in fata, "fierul de calcat" l-a avut, actuala generatie pare o campioana a mediocritatii, puncteaza bine la majoritatea capitolelor dar nu ma impresioneaza cu nimic.

Am un mic amendament de adus, am fost in WE am intrebat de 1.4 ,din octombrie se pare ca vine direct la anul prin ianuarie sad.gif si nu e nimic oficial.
Cand i-am zis ca vreau un motor pe benzina mai puternic, consilierul de vanzari, un tip ok altfel, m-a indrumat spre laguna. I-am facut pe plac si m-am facut ca iau in considerare sugestia lui. Masina expusa era un 2.0 dci GT line la un pret de 19000 cu mai multe stelute, am inteles in final ca ar fii si prima de casare inclusa, anyway ...un 2.0 16v benzina similar cu pack xenon e 18 fix adica ieftin. In fine ma urc in masina (asta dupa ce tocmai vazusem un m3 dynamique) si am ramas cu un gust amar. E o diferenta imensa, de spatiu, calitate a interiorului, feeling, tot, pana si maciulia de la schimbatorul de viteza e shiny si kitchoasa, nu am cuvinte, de ce aveam eu impresia ca megane-ul e la acelasi nivel calitativ cu laguna.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 19 Oct 2009, 13:54
Post #976


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




mircea scuza-ma dar nu inteleg prea bine ? tu zici ca-i o diferenta imensa intre laguna si megane (cu minus pentru megane?)


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 19 Oct 2009, 14:20
Post #977


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.913
Joined: 13 October 06




da, si diferenta e mare mare, daca pe hartie pe locurile din fata in megane se sta la fel de bine , in realitate nu e deloc asa, cele de pe laguna sunt mult mai comode si au o sustinere laterala superioara, designul bordului si plasticele (ca si laguna are la fel de mult plastic ca megane-ul) sunt mult mai sympa si mai placute la atingere.Frana de parcare e automata si se integreaza mult mai bine in peisaj, pana si volanul pare un pic mai sportiv. Ce mai, m-am intristat sad.gif , vreau megane la exterior, laguna la interior se poate ?

This post has been edited by mircea_aq: 19 Oct 2009, 14:21


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Oct 2009, 14:30
Post #978


-


Group: Members
Posts: 21.968
Joined: 19 April 05
From: Romania




Intreb si eu, cat de mult conteaza din ce este facuta plansa de bord, atat timp cat nu se sta nici 0.00001% din timpul petrecut in masina cu mainile pe plansa de bord? Mai importanta este fata de usa ca te sprijini cu cotul, bratul. Zic si eu ...

This post has been edited by IRONICK: 19 Oct 2009, 14:59


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 19 Oct 2009, 16:30
Post #979


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"megane deja handicapat de imaginea foarte proasta pe care renault o are la noi (ma intreb cine o fi vinovat si pentru reputatia nasoala)"

Problema cu imaginea Renault la noi e in primul rand din cauza Daciei. Toti fac legatura cu Dacia, chiar si acum multi spun ca orice Renault e "un Logan mai scump."

Faptul ca Renault-urile sunt si mult mai ieftine decat concurenta nu ajuta cu nimic, pentru ca la roman, tot ce e scump, e bun, ce e ieftin e "de rahat frate, pai cum?"

Plus ca la noi sunt multe idei preconcepute, gen TDI "rulz," masinile nemtesti sunt cele mai tari, mai nou si cele japoneze. Nu zic, in mare parte e adevarat, dar asta nu inseamna ca tot ce nu e nemtesc sau japonez e prost...

Daca ar fi fost sa ma iau dupa ce povesti "horror" citesc pe aici, as fi crezut ca-mi pica Megane-ul dupa prima revizie. Totusi am 200.000 km fara nicio problema. Nu zic ca e o masina geniala, super fiabila, etc... Nu ma cheama Modus, spun doar ca dracul nu e chiar atat de negru. Renault nu sunt masini exceptionale, dar nici ultimele harburi cum ar vrea unii sa creada.

Dar la noi Renault nu va vinde prea mult niciodata, din cauza ca e cumparat din nevoie, nu din placere. La noi se merge pe imagine, BMW-ul agata gagici, Renault-ul nu. Pai orice roman care se respecta (chiar daca nu castiga multi bani) trebuie sa conduca o super masina, fie ea si veche si cu multi kilometri, dar sa fie "de prestigiu, frate."

Acum revenind la Megane III, la noi nu va fi niciodata vazut prea bine... Chiar si un R.S. cu 250 cai si care va costa 20-si-ceva de mii de euro va fi vazuta ca o masina proasta, slaba, ieftina de unii posesori de BMW-uri cumparate cu 10.000 euro din Germania. Asta e romanul, si daca te intereseaza ce cred altii despre tine, strange bani si "vopseste nemteste." tongue.gif

Si inca ceva, arata bine de tot RS-urile din pozele alea. Eu sincer mi-as cumpara unul. Imi facea cu ochiul Focusul RS dar la 30-35.000 sincer nu m-ar amuza.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dodopan11
post 19 Oct 2009, 18:41
Post #980


Automobilist


Group: Members
Posts: 204
Joined: 14 September 09
From: Bucareshit




.............................

le: sorry, double post, s-au dat mai in spate link-uri cu preturile si comunicatul oficial uk pentru RS III blush.gif


This post has been edited by dodopan11: 19 Oct 2009, 18:49

Attached thumbnail(s)
05_megane_rsport_250.jpg ( Size: 363.45k ) Number of downloads: 642


--------------------
ex - Renault Megane 2 RS 2008
now - Renault Megane 3 RS 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 19 Oct 2009, 18:54
Post #981


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(mircea_aq @ 19 Oct 2009, 15:20)
da, si diferenta e mare mare, daca pe hartie pe locurile din fata in megane se sta la fel de bine , in realitate nu e deloc asa, cele de pe laguna sunt mult mai comode si au o sustinere laterala superioara, designul bordului si plasticele (ca si laguna are la fel de mult plastic ca megane-ul) sunt mult mai sympa si mai placute la atingere.Frana de parcare e automata si se integreaza mult mai bine in peisaj, pana si volanul pare un pic mai sportiv. Ce mai, m-am intristat  sad.gif , vreau megane la exterior, laguna la interior se poate ?
*



adevarul e cam pe la mijloc
in legatura cu scaunele si spatiu din fata inclin sa-ti dau dreptate, din simplu motiv ca nu am incalecat o sa de laguna.
plasticul cauciucat al bordului cred ca este cam acelasi si el vine incepand cu Clio III. Frana de mana nu stiu ce sa zic eu nu o folosesc, dar lipsa ei crea un spatiu gol folositor la altele.
Mai placut la atingere ce dracu poate fi ca doar nu atingi o femeie? atinci butoane de plastic care toate sunt la fel, iar forma de la AC din MeganeIII imi pare mult mai frumoasa decat ingramadeala aia de la Laguna.
Cum ziceau alti mai important este cum arata fata de usa, manerul si altele, iar aici la fata de usa chiar ca au dat-o in bara; este un material foarte slab calitativ se albeste si daca deschizi usa de doua ori pe zi.
In rest cum zici si tu mi-ar fi placut si mie un exterior de megane si un interior de laguna, dar privilege caci dynamique e aceasi palarie.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 19 Oct 2009, 19:56
Post #982


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(A l e x @ 19 Oct 2009, 17:30)

Problema cu imaginea Renault la noi e in primul rand din cauza Daciei. Toti fac legatura cu Dacia, chiar si acum multi spun ca orice Renault e "un Logan mai scump."

*



Eu, care am trecut de la Megane 2 la Logan, pot afirma cu toata convingerea si responsabilitatea ca exista o mare diferenta intre cele doua marci, din mai multe puncte de vedere. E drept ca Logan se compara cu Clio, ideea este ca stiu ce vorbesc wink.gif am folosit si Clio Symbol destul de mult timp.

Si da, la un Megane RS m-as baga si eu oricand .


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dodopan11
post 19 Oct 2009, 20:14
Post #983


Automobilist


Group: Members
Posts: 204
Joined: 14 September 09
From: Bucareshit




http://www.media.renault.com//data/doc/med...FR_7724B187.pdf

cool.gif

Megane RS III - preturi Franta in printscreen PDF, mai jos.

LE: inca niste printscreen-uri recapitulative, din alt PDF circulat pe net, cu jante, culori caroserie, motor, RS dinamic management, RS monitor.

LE2: f.f.f. interesante 3 moduri ESP + 5 cartografii pedale la modul Sport... sofer1.gif

This post has been edited by dodopan11: 19 Oct 2009, 20:39

Attached thumbnail(s)
printscreen.jpg ( Size: 288.58k ) Number of downloads: 633
printscreen02.jpg ( Size: 128.5k ) Number of downloads: 580
printscreen03.jpg ( Size: 212.38k ) Number of downloads: 578
printscreen04.jpg ( Size: 156.59k ) Number of downloads: 558


--------------------
ex - Renault Megane 2 RS 2008
now - Renault Megane 3 RS 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 20 Oct 2009, 09:44
Post #984


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Comparativ Noul Renault Megane - Noul Opel Astra
http://www.drive-test.ro/stiri/1407/noul-o...comparativ.html

Revin cu amanunte suplimentare dupa ce terminam testele de la Cheia pentru Masina Anului 2010.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 20 Oct 2009, 11:37
Post #985


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Citez din articol (si comentez un pic smile.gif ):

Acolo unde cu Astra intram cu 100km/h, cu Megane am ramas in zona lui 80km/h (carosabil ud fleasca, pe asfalt uscat vitezele cresc).

Aici, pe forum, asta se numeste, in ambele cazuri, ca sta lipita de sosea. biggrin.gif


Directia are un feedback mai bun la Astra, in timp ce Megane, desi a reparat foarte mult din feelingul electric al generatiei precedente, inca filtreaza intr-o masura prea mare asperitatile drumului, lasandu-te sa ghicesti uneori incotro se indreapta rotile. In schimb, la manevrele din scurt Megane-ul este net superior, tocmai datorita usurintei cu care invarti de volan.

Presupun ca la manevrele pe loc, este de preferat Megane-ul (parcare, etc.); la manevrele din scurt cred ca este de preferat o directie cat mai precisa, cu un feedback cat mai bun.


Inca o data am regretat decizia Renault de a inalta masinile aduse in Romania, fapt care penalizeaza tinuta de drum.

Nu e o optiune?! Toate vin inaltate?!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 20 Oct 2009, 11:52
Post #986


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Toate, in afara de versiunile Renault Sport si de Laguna Coupé.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 20 Oct 2009, 12:26
Post #987


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 20 Oct 2009, 12:37
Post #988


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu știam că mașinile nu mai sunt înălțate.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 20 Oct 2009, 14:19
Post #989


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




QUOTE(AIX @ 20 Oct 2009, 12:37)
Inca o data am regretat decizia Renault de a inalta masinile aduse in Romania, fapt care penalizeaza tinuta de drum.
Nu e o optiune?! Toate vin inaltate?!
*


QUOTE(Modus @ 20 Oct 2009, 12:52)
Toate, in afara de versiunile Renault Sport si de Laguna Coupé.
*


Garda la sol Laguna III dci 150 CP - 120 mm in Franta si 120 mm Romania; garda la sol Megane III 1.9 dci 130 CP FAP - 120 mm in Franta si >=120 mm Romania. De altfel, Renault declara la M3 ca este prevazut cu "Pachet drumuri dificile", iar la Laguna aceasta echipare nu este prezenta in fisa produs.
In cazul in care un Renault e echipat cu celebrul pachet, acesta este standard, cumparatorul neputand opta "cu sau fara"...
QUOTE(ssilviu @ 20 Oct 2009, 13:37)
Eu știam că mașinile nu mai sunt înălțate.
*


Pe undeva ai dreptate...L3 nu este, iar M3, e cu semnul intrebarii (>= 120 mmm - adica mai mare sau egal cu 120 mm...)... biggrin.gif Un pachet drumuri dificile nu inseamna neaparat doar o suspensie mai inalta, ci si o suspensie mai supla (minus la tinuta de drum), precum si un scut metalic la motor...
L.E. Acum am vazut si eu pe renault.fr noile motorizari E5 de la Megane - 1.4 tce 130 CP -Euro5, 1.5 dci 90 CP eco2 Euro5 si 1.9 dci 130 CP eco2 Euro5. Nu stiu daca s-a mai spus pe forum, dar o informatie de doua ori nu strica...tongue.gif

This post has been edited by TAW: 20 Oct 2009, 14:32


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 20 Oct 2009, 15:25
Post #990


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Nu stiu ce o dati cu romanu' anti renault, pentru ca mentalitatea asta era si atat timp cat s-a vandut si erau in top ca vanzari.

Din ce am auzit eu si in vest dealerilor renault a inceput sa le mearga cel putin prost...si n-am auzit asta pe net.


Motivele sunt foarte usor de gasit.

This post has been edited by Arhimede: 20 Oct 2009, 15:26


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
44 Pages « < 31 32 33 34 35 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 14:41
Forum Renault