DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Directie SN, Axul inferior

cotocvictor
post 4 May 2005, 08:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 April 05




Am rezolvat problema cu 530.000 lei usori evident (fara mana de lucru).
Am facut singur lucrarea iar piesa pe care am schimbato a fost crucea cardanica din compartimentul motor. Asta am luato cu 500.000 din vitan barzesti + o garnitura pentru cutia de directie cu 30.000 lei.

Bafta.


--------------------
Dacia SuperNova - B-18-PSB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valipopa
post 4 May 2005, 22:09
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 4 May 05





Sa-nteleg ca se poate demonta crucea cardanica de pe ax? Auzisem ca se schimba cu totul...Am cartea service 2 volume dar lipseste cu desavarsire partea cu puntile si directia sad.gif


--------------------
Dacia Supernova Clima - B-48-MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 5 May 2005, 07:27
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Cauta ca s-am mai discutat, o sa gasesti sigur detalii.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dane74
post 21 Jun 2009, 17:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 June 09




cum se fixeaza crucea?


--------------------
dacia supernova clima 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suchea
post 2 Jul 2009, 19:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 584
Joined: 7 March 09
From: Galați




va rog frumos poate cineva sa puna mai multe detalii despre schimbarea acestui ax?
v-as fi foarte recunoscator ms


--------------------
Dacia SuperNova 2001/confort - GL 61 TES
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=259258&hl=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 3 Aug 2009, 22:54
Post #6


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(suchea @ 2 Jul 2009, 19:18)
va rog frumos  poate cineva sa puna mai multe detalii despre schimbarea acestui ax?
v-as fi foarte recunoscator ms
*



Axul inferior este telescopic.Daca mai ai langa tine o persoana care sa te ajute o sa il schimbi singur.Este foarte simplu de schimbat.O sa iti dai singur seama la fata locului.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 12 Sep 2009, 18:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




si eu am joc in ax si trebuie sal schimb dar am trebat pe un mecanic si cica trebuie cu totul schimbat :| deci si eu vreau sal fac singur


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 13 Sep 2009, 23:52
Post #8


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




pai normal.....toata lumea iti recomanda asta pentru ca asa e bine...nu te poti juca cu lucrurile astea....cand am fost eu in vitan sa-mi iau axul erau si la 100 ron...dar aveau lungime fixa.....mi-a zis vanzatorul sa iau axul vechi...cel extensibil...sa tau crucile...sa le sudez pe astea si gata...bine-inteles nimeni nu se gandeste ca viata ta depinde de acea sudura....si ca daca cedeaza ramai cu volanul in mana si peste cateva secunde te opresti in primul stalp....sunt multe lucruri care se pot schimba la supernova fara service dar recomand din toata inima sa nu faceti reparatii ce va pot pune viata in pericol....

PS: demontarea acelui ax este simpla dar remontarea lui e mai dificila.....inelele de prindere au zimti care trebuie sa pice exact pe randul de zimti de pe ax....plus ca inelele trebuiesc largite inainte de montare....cu maxim 400 ron se rezolva totul la service (asta include si pretul piesei de origine....sau mai ieftin...cu 200 ron- piesa reconditionata la sibiu se gaseste de cumparat in vitan)...si desi mi s-a parut enorm de scump cand am facut schimbarea mi-am dat seama mai apoi ca s-a meritat....viata mea valoreaza mai mult de atat...


PS: acest topic ar trebui inchis avand in vedere ca initiatorul a expus o idee pe care nu a clarificat-o.....si aceasta idee este (parerea mea) proasta si a produs doar confuzie....multumesc


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danmi
post 28 Sep 2009, 06:40
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 23 October 06




aveti dreptate! cu directia nu e de joaca.
lucrarea se poate face si in fata blocului. am facut-o si eu.
axul este telescopic functia acestei facilitati este sa preia deformatiile in cazul unui impact. asa ca daca vi se pare scurt sau lung la cumparare, fara griji se potriveste.
de asemenea se potriveste cel de nova care nu e telescopic. eu nu am gasit de supernova la magazine si am pus de nova. merge la fix.
pentru a inlocui doar crucea cardanica este exclus deoarece uzura nu este doar in cruce ci si in alezajele ax cardanic - rulmenti cruce cardanica. in plus rulmentii crucii cardanice se fixeaza pe ax prin a deforma alezejele axului peste camasile de rulment ale crucii cardanice, altfel risti sa iti sara crucea din ax cu belelele de riguare.
deci sub nici o forma nu inlocuiti doar crucea cardanica.


--------------------
dacia supernova 2002 - bc04vbc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 19:25
Forum Renault