DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sandero nou cu probleme din fabrica, Probleme intalnite doar dupa 500 km la sandero nou

Bicicleta galbena
post 22 Sep 2019, 12:05
Post #121


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(SorinV @ 22 Sep 2019, 08:47)
luni sper sa ridic masina dupa inlocuirea pentru a 3 oara a...
Sper ca acest al 4 lea ambreiaj sa tina mai mult de 2000 de km.
*




QUOTE(nickey @ 22 Sep 2019, 10:56)
Tocmai a zis ca vrea sa isi recupereze bani, deci sa i-o rascumpere Dacia.
Deci, nu vrea sa o tina.
*


Eu inteleg ca vrea s-o pastreze, macar 2000km.

In fine, fiecare face ce vrea cu banii lui...




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teo_730
post 17 Mar 2020, 09:44
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 3 February 14




QUOTE(sorin1983 @ 22 Sep 2019, 11:39)
dar firma de ambreaje s-a schimbat? daca nu, macar structura/modelul lui s-a schimbat?
*



A încercat cineva soluția asta?
https://kuplungpapa.com/product/set-ambreiaj-dacia-easy-r/

QUOTE
In ultima perioada am primit mai multe solicitari cu privire la la problema ambreiajelor de la Dacia EASY R.
Dupa verificarea amanuntita a unei astfel de autoturisme am descoperit urmatoarele probleme :

1.Ferodou nepotrivit
2.Placa de presiune defecta de constructie.
3.Rulment de presiune incompatibil cu placa de presiune.
4. Reglaj actuator nepotrivit.

Concluzie : Nu mai cumparati altele noi, nu o sa functioneze.. ever!!

Rezolvare: Am confectionat un ambreiaje special, care are la baza piese de Honda Civic, ferodouri speciale, care se folosesc doar la motoarele de 3 cilindri, reglaj actuator modificat.
Masina ruleaza perfect sí sunt ferm convins ca va merge 100.000km fara probleme.

Masina in cauza este un taxi de la Craiova, am sa rog proprietarul sa si impartaseasca experienta lui cu Atix Racing Solutions!

Dacă are cineva feedback, rog sa posteze aici.


--------------------
Dacia Logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Mar 2020, 12:37
Post #123


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da, solutia este modificarea kit-ului de ambreiaj si folosirea unor materiale si solutii mai scumpe.
Nu stiu ce au facut baietii in link.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbatudaniel
post 20 Jul 2020, 11:04
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 July 20




Salut.

Am vorbit cu baietii de la https://kuplungpapa.com/product/set-ambreiaj-dacia-easy-r/: mi-au spus ca nu se mai ocupa, intrucat problema e mult mai grava decat au crezut ei initial, si nu au cum sa ofere garantie pentru asa ceva.

Pentru ca sunt in aceasi situatie ca multi dintre voi, acesta fiind si motivul pentru care m-am inregistrat pe acest Forum, doresc sa va intreb urmatoarele ( pe cei care ati schimbat 1 data sau de mai multe ori kitul de ambreiaj):
1. Ati beneficiat de primul schimb gratuit?
2. Cat ati platit pentru urmatoarele schimburi?
3. Ati facut shimbul si la alte Service-uri auto dupa ce masina a iesit din garantie, si cat a costat?

Cei de la Dacia mi-au spus ca pretul kitului este de 3000 RON, si pentru ca am schimbat deja 1 data in garantie, cel mai probabil acum voi fi nevoit sa platesc ceva, insa nu mi-au putut confirma cat anume.

Multumesc


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanDumitru
post 14 Sep 2021, 16:30
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 September 21




Salutare.
A actionat cineva pana acum Dacia in instanta pentru defectul de fabricatie legat de trepidatii ???
Sau cunoasteti pe cineva care a facut-o ?

Eu am schimbat de 2 ori kitul de ambreiaj plus volantul, din cauza trepidatiilor, de fiecare data a durat cateva luni pana cand trepidatiile sa revina, acum masina are 25 000 km si trepideaza in mod infiorator. Oamenii de la reprezentantele Dacia la care am fost cu autoturismul la verificat mi-au transmis , cu regret, ca nu ma pot ajuta cu nimic si au sugerat, ca singura solutie, actionarea Dacia in instanta.





--------------------
Dacia Sandero Stepway Tce 90 2018 - B08RZN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Sep 2021, 17:12
Post #126


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Da de ce nu te pot ajuta? A iesit masina din garantie?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 15 Sep 2021, 07:46
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




QUOTE(RazvanDumitru @ 14 Sep 2021, 16:30)
Salutare.
A actionat cineva  pana acum Dacia in instanta pentru defectul de fabricatie legat de trepidatii ???
Sau cunoasteti pe cineva care a facut-o ?

Eu am schimbat de 2 ori kitul de ambreiaj plus volantul, din cauza trepidatiilor, de fiecare data a durat cateva luni pana cand trepidatiile sa revina, acum masina are 25 000 km si trepideaza in mod infiorator. Oamenii de la reprezentantele Dacia la care am fost cu autoturismul la verificat mi-au transmis , cu regret, ca nu ma pot ajuta cu nimic si au sugerat, ca singura solutie, actionarea Dacia in instanta.
*



Eu l-am schimbat la 6000 km, la 1 an de la achizitionare. In vara, pe la 22000 km, am fost iar la verificat - baietii de la reprezentanta au solicitat schimb de ambreiaj si volanta, dar fabrica a refuzat (precizez ca masina e cumparata in 2018 si are 5 ani garantie). Au zis asa: "masina functioneaza normal iar trepidatiile si vibratiile nu afecteaza comportamentul masinii" (!!!) - recomandarea lor a fost sa apas puternic pe acceleratie la plecarea de pe loc (sunt curios cum faci asta cand iesi din locuri inguste, cand mergi in coloana, etc.).

Am facut sesizare la Vocea Clientului Dacia, de unde am primit raspuns dupa 42 de zile (si asta doar la insistentele mele, dupa ce le-am mai dat vreo 2 telefoane - bineinteles, iar am fost refuzat. Au zis ca, daca masina merge, trepidatiile sunt normale si, la fel, ca nu afecteaza comportamentul masinii - adica, acum 2 ani nu erau normale cand au facut schimbarea, dar intre timp au devenit normale. Din punctul lor de vedere, daca masina se deplaseaza pe carosabil si ma duce din A in B, totul e ok - altceva nu conteaza.

Pe 4 august am facut sesizare si la Protectia Consumatorilor - nici pana azi nu am primit raspuns de la ei si nici nu m-a contactat nimeni sa ceara informatii suplimentare (desi termenul de rezolvare a plangerii este de 30 de zile). Nu am nicio speranta ca voi primi raspuns favorabil.

Sunt nevoit sa suport, in continuare, trepidatiile si vibratiile puternice ale masinii.

Sunt si eu curios daca cineva i-a dat in judecata si, mai ales, daca a avut castig de cauza.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 15 Sep 2021, 10:33
Post #128


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Există un grup, pe un anumit site de socializare, pe tema asta din câteva sute de proprietari JS3 înscriși, vreo sută au zis că participă la o acțiune comună, doar 6 au vrut să facă ceva și doar 3 au încercat în final (avocat, consutanță/soluții de atac).

Concluzia o trage fiecare : Sunt cetătean european și am dreptul să mă plâng pe net dar mie lene să fac ceva concret radmasa.gif


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanDumitru
post 15 Sep 2021, 10:35
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 September 21




QUOTE(Bobses @ 15 Sep 2021, 07:46)
Eu l-am schimbat la 6000 km, la 1 an de la achizitionare. In vara, pe la 22000 km, am fost iar la verificat - baietii de la reprezentanta au solicitat schimb de ambreiaj si volanta, dar fabrica a refuzat (precizez ca masina e cumparata in 2018 si are 5 ani garantie). Au zis asa: "masina functioneaza normal iar trepidatiile si vibratiile nu afecteaza comportamentul masinii" (!!!) - recomandarea lor a fost sa apas puternic pe acceleratie la plecarea de pe loc (sunt curios cum faci asta cand iesi din locuri inguste, cand mergi in coloana, etc.).

Am facut sesizare la Vocea Clientului Dacia, de unde am primit raspuns dupa 42 de zile (si asta doar la insistentele mele, dupa ce le-am mai dat vreo 2 telefoane - bineinteles, iar am fost refuzat. Au zis ca, daca masina merge, trepidatiile sunt normale si, la fel, ca nu afecteaza comportamentul masinii - adica, acum 2 ani nu erau normale cand au facut schimbarea, dar intre timp au devenit normale. Din punctul lor de vedere, daca masina se deplaseaza pe carosabil si ma duce din A in B, totul e ok - altceva nu conteaza.

Pe 4 august am facut sesizare si la Protectia Consumatorilor - nici pana azi nu am primit raspuns de la ei si nici nu m-a contactat nimeni sa ceara informatii suplimentare (desi termenul de rezolvare a plangerii este de 30 de zile).  Nu am nicio speranta ca voi primi raspuns favorabil.

Sunt nevoit sa suport, in continuare, trepidatiile si vibratiile puternice ale masinii.

Sunt si eu curios daca cineva i-a dat in judecata si, mai ales, daca a avut castig de cauza.
*



Fix aceeasi poveste si la mine!!!
Consider fabricantul Dacia de rea credinta intrucat refuza sa-mi schimbe un produs cu defect din fabricatie sau sa efectueze reparatiile necesare astfel incat autoturismul sa functioneze normal (pentru ca, indiferent ce ar spune Dacia in raspunsurile lor de la Vocea Clientului, este complet anormal ca o masina in garantie sa trepideze in asemenea hal).
In momentul achizitionarii acestui model, in urma unui test drive, nu mi s-a adus la cunostiinta de catre fabricant ca solutia constructiva aleasa (motor benzina, in 3 cilindri, 0.9 litri, cutie secventiala)
poate genera aceste manifestari astfel incat decizia mea de cumparare sa se bazeze si pe aceasta informatie. cu alte cuvinte, fabricantul a ascuns acest lucru sau, mai pe romaneste spus, Dacia, m-a tepuit !! Si , din ce am realizat ulterior, nu sunt doar eu in aceasta situatie !!!
Oameni buni care cititi aceste randuri si va confruntati cu probleme similare, nu va lasati prostiti. Este dreptul vostru de a avea un produs conform standardelor internationale in vigoare. Si niciunul din aceste standarde nu presupune ca autoturismele voastre Dacia sa tremure de fiecaare data caand plecati de pe loc , cand dati cu spatele sau vreti sa parcati iar lumea din jur sa se uite speriata la voi ca si cum masina mai are putin si isi da duhul. Mergeti si cereti-va dreptul in instanta !
Eu asa voi face, am demarat deja procedura. Cei de la reprezentanta mi-au sugerat sa va caut pe acest forum pe toti cei care aveti probleme similare si doriti sa va constituiti parte intr un proces comun (sau individual), e alegerea voastra, dar nu stati cu mainile in san, nu va resemnati pe banii vostri pentru ca ceea ce face Dacia este incorect, imoral si complet lipsit de respect fata de clientii lor.



15 Sep 2021, 10:42:
QUOTE(torquemada @ 15 Sep 2021, 10:33)
Există un grup, pe un anumit site de socializare, pe tema asta din câteva sute de proprietari JS3 înscriși, vreo sută au zis că participă la o acțiune comună,  doar 6 au vrut să facă ceva și doar 3 au încercat în final (avocat, consutanță/soluții de atac).

Concluzia o trage fiecare : Sunt cetătean european și am dreptul să mă plâng pe net dar mie lene să fac ceva concret  radmasa.gif
*




Asta pare tipic romanesc , la fel ca si reactia Dacia fata de clientii pe care i-a pacalit.
imi poti da si mie un link cu acest grup in private ?
Multumesc,

This post has been edited by RazvanDumitru: 15 Sep 2021, 10:42


--------------------
Dacia Sandero Stepway Tce 90 2018 - B08RZN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 16 Sep 2021, 07:13
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Hm, e o problema cu notificarile la forumul asta: n-am primit mesaj ca s-ar fi raspuns la topic.
Torque, ti-am trimis mp in care te rog sa-mi dai si mie link catre grupul de care vorbesti. Multumesc.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Sep 2021, 08:33
Post #131


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Intrebare:
Puteti face o conversie la manuala?
Mai am un prieten care si-a luat Logan d'asta cu ambreiaj pilotat si tocmai a vandut-o, saturat de problemele ei si functionarea nasoala. Acu vrea sa-si ia o Toyota Prius

This post has been edited by dizzy: 16 Sep 2021, 08:39


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 16 Sep 2021, 08:49
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Se poate face conversia (s-a mai discutat, trebuie destule modificari facute si cineva care se pricepe la asta), dar nu stiu daca se merita, desigur insa ca fiecare procedeaza cum doreste.

LE: cu EasyR-ul meu TS4 in mai bine de 4 ani nu am avut vreo problema tehnica (inclusiv aceste "trepidatii"), transmisia se comporta si functioneaza ireprosabil (ca in prima zi), multumit de ea si masina.

This post has been edited by Gil26: 16 Sep 2021, 08:55


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 16 Sep 2021, 11:05
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




QUOTE(dizzy @ 16 Sep 2021, 08:33)
Intrebare:
Puteti face o conversie la manuala?
*



Se poate face, un atelier care mută volanul la Octavia de pe dreapta ( Skoda de UK, văzut cu ochii mei !!! ) pe stânga transformă dacia din robotizată în manuală de zici că așa a ieșit din uzină

QUOTE(Gil26 @ 16 Sep 2021, 08:49)

LE: cu EasyR-ul meu TS4 in mai bine de 4 ani nu am avut vreo problema tehnica (inclusiv aceste "trepidatii"), transmisia se comporta si functioneaza ireprosabil (ca in prima zi), multumit de ea si masina.
*



Tu motor 4 cilindri, volantă dublă masă, despre ce vorbim ? rolleyes.gif


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 16 Sep 2021, 11:12
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Exact, despre faptul ca sunt si Easy-R fara probleme, iar toate acestea fac diferenta, plus baietii de la Titu (care au facut o treaba buna) nu toreadorii spanioli. smile.gif

LE: + actionarea hidraulica nu pe cablu ca la JS3 plange.gif

This post has been edited by Gil26: 16 Sep 2021, 11:22


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 16 Sep 2021, 13:53
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




QUOTE(Gil26 @ 16 Sep 2021, 11:12)

...plus baietii de la Titu (care au facut o treaba buna) nu toreadorii spanioli. smile.gif

*



...care Twingo 1999 ? sau ăla e de la toreadorii spanioli ?


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 16 Sep 2021, 13:59
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Discutam despre Easy-R TS4 si JS3?


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 16 Sep 2021, 15:58
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




Hai, tu vrei să mă faci să cobor prea mult nivelul discuției,

oricum deja te-am băgat prea mult în seamă

caută-ți pe altcineva

This post has been edited by alfabit: 16 Sep 2021, 16:01


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 16 Sep 2021, 17:12
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




No comment! cheers.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 16 Sep 2021, 17:54
Post #139


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




confirm ce zice gil26, cu ts4. Pe masini logan 1,5dci de flota,cu cutii robotizate zero probleme.

16 Sep 2021, 17:57:
QUOTE(dizzy @ 16 Sep 2021, 08:33)
Intrebare:
Puteti face o conversie la manuala?
Mai am un prieten care si-a luat Logan d'asta cu ambreiaj pilotat si tocmai a vandut-o, saturat de problemele ei si functionarea nasoala. Acu vrea sa-si ia o Toyota Prius
*


pui cutie de logan 1,4-1,6 cred. Doar daca se potriveste carcasa de ambreiaj la prinderi pe motorul 0.9tce. Dupa care pui si timoneria pe tija,de la logan.
Poate ne poate da mai multe detalii tehnice un coleg forumist smile.gif

This post has been edited by busu 12: 16 Sep 2021, 17:57


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 17 Sep 2021, 08:37
Post #140


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Doar că pe 0,9 ai avut doar cutie cu timonerie pe cabluri nu tijă, cutia nu e aceeași cu cea de 1,4 și chiar dacă faci totul la perfecție (detaliile nu se dau mură-n-gură) tot se vede, din interogarea seriei de sasiu că a fost altceva înainte.

Soluția e simplă recalibare - doar să ai cu ce și să știi cum să o faci. cool.gif


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 Sep 2021, 08:55
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Si probabil ca vor incepe si pe aici "discutiile" despre "recalibrari" smile.gif ....


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 17 Sep 2021, 09:54
Post #142


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Nu e nicio discuție, s-a plecat de la:

Am un 0,9 EasyR și are probleme, ce se poate face:

a. o vinzi
b. faci conversie la cutie manuală
c. nu sunt probleme, se recalibrează când e nevoie.
d. te plângi peste tot dar nu faci nimic concret a. / b. /c.

Personal eu merg pe c. cu toate că, pot aborda fără probleme și punctul b.

This post has been edited by torquemada: 17 Sep 2021, 09:56


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 09:55
Forum Renault