DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

27 Pages « < 23 24 25 26 27 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vs-uri cu duster

Squirrel
post 2 Dec 2010, 11:52
Post #721


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Deh, neamțu' muncește, nu gândește…și dacă muncește, apreciază valoarea banului muncit. În România sunt alte trepte de valori…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 2 Dec 2010, 23:12
Post #722


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




parafrazandu-l pe squirrel nu mai adaug decat cateva aspecte poate se lamureste lumea:
- daca imi permit o masina mai scumpa nu inseama ca trebuie sa mi-o si cumpar (criteriul meu de valori e altul)
- ma deranjeaza enorm ca am platit in 4 ani 7 taxe de prima inmatriculare pentru 7 masini noi fara ca statul sa-mi fi oferit macar un bilet la zoo....sau la un meci din divizia h....
- mi se pare ca o masina buna nu este cea mai confortabla, cea mai dotata, cea mai frumoasa ci cea care NU costa mult, nu consuma ulei, nu are revizii scumpe, nu este greu de reparat, este simpla precum masinile nemtesti cum 15 -20 de ani (si sa nu credeti ca nemtii sunt cretini pentru ca ne cumpara produsele - nu intotdeauna ce e ieftin e prost sau ce e scump e bun)
- nu consider Duster masina perfecta si am scris destul pe tema asta (as fi vrut-o mai confortabila, mai lucrata la interior, etc)
- cei care au curaj nu doar la scris sunt invitatii mei cu super masinile lor sa facem impreuna o plimbare pe niste drumuri pe unde umblu eu saptamanal. facand aceasta proba de 2-3 ori cei care mai au dubii asupra calitatilor pentru care eu am ales Duster se pot convinge sau nu. Dupa ce facem cateva plimbari tragem linie si vedem ce am eu de platit si ce au altii cu ASX, Yeti, etc.....
- cu riscul de a repeta poate obsesiv pentru unii: Duster nu este o super masina si Nu trebuie comparata cu masini de top. Trebuie discutat in plaja 13 - 18.000 de eur cine concureaza cu ea, la ce concureaza, cat costa concurenta si de ce. Ce au facut romanii cu Duster ca sa cumpere nemtii in halul asta???
Cititi Autobild, Auto motor si sport si veti observa ca in ORICE comparativ castiga masinile nemtesti. Perfect . dar de ce pe neamt nu-l intereseaza cine castiga prin petardele astea de reviste platite de cei cu bani mai multi interesati de reclama ?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 3 Dec 2010, 08:13
Post #723


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Am mai zis pe undeva, daca nu ar exista criza sau frica de criza Duster nu ar fi avut succesul care il are acum. Renault a speculat bine momentul actual si a lansat masina potrivita la momentul potrivit. Am citit cu ceva timp in urma (cu google translate:) ), inainte sa imi iau masina, posturile de pe forumul nemtilor si din cate mi-am dat eu seama majoritatea celor care cumpara Duster sunt oameni care nu au putere financiara si care se multumesc cu confortul si dotarile Dusterului (si pretul smile.gif ) in comparatie cu ce ofera concurenta (unii fac referire la VW - asta ca sa ramanem in topic cu VS - imputandu-le VW ca nu fac si ei masini "de criza").


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 3 Dec 2010, 11:26
Post #724


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Dar Tiguan-ul ce are? Aaa, e tot un Golf înălțat, cu bord de Golf Plus și cam atât…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolaem
post 3 Dec 2010, 13:41
Post #725


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 23 September 02
From: Bucuresti




QUOTE(Squirrel @ 3 Dec 2010, 13:26)
Dar Tiguan-ul ce are? Aaa, e tot un Golf înălțat, cu bord de Golf Plus și cam atât…
*



Exact la asta ma gandeam si eu. De unde stiu ca mult laudatul ASX nu e cumva un Lancer cosmetizat si inaltat ? Dar cui ii pasa ?
Imi este greu sa inteleg obsesia contra Dusterului cum ca ar fi un Logan inaltat. La fel faptul ca este supraevaluat. Oare de unde aveti aceste informatii ? Si cu toate astea se vinde foarte bine.

Chiar ma intriga tendinta de a desfiinta si Loganul - de care din cate stiu majoritatea posesorilor sunt multumiti, nu au probleme, este fiabila.
M-a amuzat afirmatia cum ca posesorii de Logan nu raporteaza problemele masinii fiindca fie nu le percep, fie le ignora.

Vad ca continua comparatiile de pret intre Tiguan/Tucson/ASX/....4x2 vs Duster 4x4 (alegand vesiunea full cu piele si look pack asa sa fie cat mai scump chiar daca respectivele optiuni nu aduc nici un beneficiu functional). Iar in toate aceste comparatii se opun Dusterului tot niste SUV-uri de jucarie - iar daca-mi iau in SUV de jucarie macar sa fie ieftin ! Singura contraoferta de calitate a fost Subaru Forester care intr-adevar este altceva dar si pretul este altul.

Si totusi Dusterul asa "amarat" cum e el, a iesit cu brio din toate testele, cei ce au mers cu el a zis ca se comporta excelent pe sosea si nesperat de bine in off road. Si din moment ce discutam de un 4x4 (SUV, mini-SUV, crossover - cum vreti) consider ca este foarte important comportamentul si caracteristicile off-road - cu toate ca multi au tendinta de a ignora aceste plusuri.


--------------------
Dacia DSN Confort - B-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 3 Dec 2010, 15:30
Post #726


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




QUOTE(bobo77 @ 1 Dec 2010, 12:20)
o explicatie ar fi ca sunt mult mai putin posesori ai celor doua modele fata de logan, ca dusterul este nou aparut pe piata si posesorii sunt inca euforici dupa achizitionarea masinii si nu-si dau seama inca de problemele masinii, unii nu vor sa recunoasca aceste probleme sau altii pur si simplu nu le percep.
*




QUOTE(nicolaem @ 3 Dec 2010, 13:41)
M-a amuzat afirmatia cum ca posesorii de Logan nu raporteaza problemele masinii fiindca fie nu le percep, fie le ignora.

*


Ai inteles pe dos , daca la postarea asta te referi , mai citeste o data dar cu atenrie .

This post has been edited by gabylzr: 3 Dec 2010, 15:31


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 3 Dec 2010, 21:41
Post #727


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Te-a amuzat dar cum a bolduit si spus gabylzr ai inteles fix un rahat...ca sa nu zic mai urat.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Dec 2010, 23:36
Post #728


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




rog decenta in exprimare


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 4 Dec 2010, 02:30
Post #729


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Am stat pe margine pana acum, dar ma bag si eu. Vreau sa imi iau un SUV sau van la anul, deci tatonez terenul.

As fi curios pentru cei care blameaza Duster-ul cati au curajul real sa iasa pe drumuri desfundate cu SUV-urile mai dotate/scumpe/lustruite fara strangere de inima? Cam putini.

Cati din posesorii de Touareg, Cayenne, ML - care chiar au sisteme 4x4 demne de luat in seama, le baga macar o data pe coclauri, si asta nu ca nu pot, ci de frica? La noi in tara vorbesc, nu afara.

Cati din cei se sustin aici ASX-ul nu ar plange cu pungi de lacrimi daca ar lua pe burta masinii un trunchi de copac, din greseala, pe un drum forestier? Lucrarea ar costa ceva bani, pe cand la Duster, ar fi ceva mai civilizat pretul. Plus diferenta de la achizitie (si devalorizarea de dupa ...), care sigur va face Dusterul mult mai usor de scos de pe drum decat orice alt SUV mai aratos. Pentru ca e o masina mai de excursionist normal pus pe atins obiective din viata reala, nu de "rulaj confortabil pe drum obisnuit pentru orice masina". Nu vorbim aici de 4x4 profesional. Alea sunt alta liga. Cine isi ia profesionale, sigur are ceva de zi cu zi care numai SUV nu este. Sau gresesc?

Concluzia: Duster-ul are pretul cel mai decent in vederea iesirii de pe sosea. Cine face trasee de off-road usor il va lua si pentru ca un ipotetic incident (neacoperit de garantii) va fi mult mai ieftin de rezolvat. Ganditi-va si la accesibilitatea pieselor, sa nu stai 1 luna pana vine piulitza din Japan.


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 4 Dec 2010, 02:42
Post #730


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




io zic sa te mai gandesti. ti-au luat ochii cu pretul? lasa, ca nu le ramai dator. si cum sa iesi cu el in offroad, cand agregatul de care pomenesti se strica pe asfalt? tine mai bine banii in banca si mergi cu taxiul, ca altfel o sa faci poteca pe la service.


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 4 Dec 2010, 03:02
Post #731


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Nu mi-au luat ochii pretul. Atat ca la banii aia nu as muri de ciuda ca am ramas suspendat pe burta. Cu un ASX cu 50% mai scump ai vedea instant diferenta. Si ASX se strica pe asfalt, stai linistit. Uneori uimitor de usor si fara motiv. Si in service nu te duci in Japonia, tot la Romania ajungi cu ea. Fa o proba sa vezi care romanashi lucreaza mai bine: aia de de la Mitsubishi sau aia de la Dacia? Ca par la fel de "orientati".

This post has been edited by radu_vasile59: 4 Dec 2010, 03:03


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 4 Dec 2010, 03:09
Post #732


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




n-ai decat. pe mine nu m-a tras nimeni de maneca si acum stau si astept "solutii tehnice" de la dacia. oricum, daca te hotarasti la duster, iti urez de pe acum bun venit pe threadul de probleme tehnice. asteapta si tu mai bine inca macar 6 luni pana cand eu si alti papagali sa ne facem complet de ras cu privire la "fiabilitatea" agregatului.


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 4 Dec 2010, 03:13
Post #733


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Mersi de sfat. Eu astept sa treaca primul an de productei, sa repare bolile copilariei. Cam toate marcile au boli ale copilariei la modele chiar scumpe (>40.000 E), deci nu mai mira. Si rivalii Hyundai/Kia/Mitsu au boli chiar serioase la modelele concurente.


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 4 Dec 2010, 10:28
Post #734


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




nu e vorba de nicio boala a copilariei. sistemul de climatizare e preluat de pe sandero. ca si scaunele, bordul cu totul, usile etc. pur si simplu sunt facute prost, la repezeala, cu ochii dupa profit rapid. intr-un cuvant, dat dai pe ele, atat te tin. adica sunt proaste.


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 4 Dec 2010, 10:55
Post #735


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(radu_vasile59 @ 4 Dec 2010, 04:13)
Mersi de sfat. Eu astept sa treaca primul an de productei, sa repare bolile copilariei. Cam toate marcile au boli ale copilariei la modele chiar scumpe (>40.000 E), deci nu mai mira. Si rivalii Hyundai/Kia/Mitsu au boli chiar serioase la modelele concurente.
*





Care ar fi bolile serioase?
Referitor la 4x4, sincer, nu vad ce vina are masina ca posesorului i-ar fi frica sa o scoata in offroad. Asta inseamna ca masina nu are capabilitati? Si, ai impresia ca cine da 18.000eur pe duster il tavaleste pe coclauri cu bucurie in suflet? Oricine isi achizitioneaza un auto si stie ce are de facut cu el as considera ca nu ar avea motive sa se teama sa exploateze corect vehiculul. Eu zic ca mai bine ar fi sa nu ramai suspendat, adica sa te uiti pe unde mergi. Pentru asa ceva exista oricum casco. Cine stie ca ajunge des in afara soselei ar trebui sa aleaga o polita care sa acopere si asemenea riscuri. In serviceuri eu am fost si la Mitsu si la Dacia, avandu-le pe amandoua.. Chiar exista diferente referitor la serviciile prestate. Iar la preturi chiar nu sunt decat eventual diferente minore. Deci nu te baza pe o manopera ieftina in service Dacia si nici pe un interes deosebit din partea personalului. Ai vreun exemplu de problema care sa stea in spatele afirmatiei cum ca asx se strica "uimitor de repede si pe asfalt"? Ca din ce ai scris acolo ar rezulta ca se strica extrem de des, "uneori uimitor de usor si fara motiv". Eu unul nu am auzit pe forumul dedicat de vreo problema... De ramas in drum nici atat. Valabil si la marcile concurentei.. E o afirmatie pe care chiar nimeni nu a facut-o aici impotriva duster-ului.. nedumerire.gif

This post has been edited by PaulT: 4 Dec 2010, 11:04


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 4 Dec 2010, 12:07
Post #736


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Ei are exemplu zice si el asa, mai sunt care au zis si acum se caiesc...
@radu_vasile59 stiu ca nu-i frumos sa raspunzi cu o intrebare, dar zic si eu cati dintre posesorii de duster ies in offroad? bine ca multa lume nu face diferenta intre offroad usor si cel in adevaratul sens.

This post has been edited by bobo77: 4 Dec 2010, 12:14


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 4 Dec 2010, 12:12
Post #737


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




asta ar mai lipsi, sa scoti dusterul in offroad. ziceti mersi ca va puteti intoarce cu el intreg de la piata cu legatura de morcovi in portbagaj.


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Dec 2010, 12:14
Post #738


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De parca aia de tuareg/Q7/X5/etc ies in masa...
Haideti mai, o dati cu off roadul in sus si in jos, cand de fapt cumparatorii de asa ceva ies rar-rar in off-road, o iau doar pentru confortul psihic sau pentru alte avantaje conexe (inaltimea, de ex).
Dovada numerosii cumparatori de 4x2


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 4 Dec 2010, 12:19
Post #739


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Sa-si ia suv 4x2 daca il ia pentru inaltime si confort psihic tongue.gif este mai ieftin.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 4 Dec 2010, 12:20
Post #740


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 4 Dec 2010, 13:14)
De parca aia de tuareg/Q7/X5/etc ies in masa...
Haideti mai, o dati cu off roadul in sus si in jos, cand de fapt cumparatorii de asa ceva ies rar-rar in off-road, o iau doar pentru confortul psihic sau pentru alte avantaje conexe (inaltimea, de ex).
Dovada numerosii cumparatori de 4x2
*




Exact asta incerc si eu sa spun de luni intregi... biggrin.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 4 Dec 2010, 19:46
Post #741


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Eu am luat 4x4 in principal pentru "confortul psihic" dar si pentru "agrement ocazional". In offroad putin mai mult decat usor am iesit de 2 ori pana in prezent, unul dintre trasee a inclus si o portiune de noroi (adancime cam 15-17 cm) insa nu m-am aventurat mai mult din 2 motive : inca nu cunosc pe deplin capabilitatile masinii si 2. nu am cauciucuri cu profil agresiv.
Daca tot suntem pe aria vs. singura comparatie cat de cat obiectiva as putea sa o fac din acest pdv cu Navara (diesel) : + Navara : motorul si reductorul ii confera o tractiune mai buna in rampe si pe teren noroios , + Duster : latimea si lungimea mai mici confera o manevrabilitate mai buna.
Ca minusuri la Duster in acest context (reamintesc 1.6) :
- se simte (cel putin pentru mine) nevoia de un cuplu ceva mai puternic, treptele 1 si 2 ale cutiei facand fata nevoilor oarecum curente in majoritatea situatilor din afara soselei
- aripile evazate aduc un stres in plus la trecerile pe drumuri gen "făgaș" sau unde apar obsatacole pe marginile inaltate ale drumurilor. Poate cu timpul ma voi obisnui.
- esapamentul (partea din spate) nu are cea mai fericita pozitionare, exista riscul de a fi atins cand dai cu spatele inapoi in dreptul unor movile
- la coborarea pe pante mai "abrupte" sunt multe situatii in care mai trebuie folosita si frana de picior, eu unul nu m-am obisnuit cu fortajul motorului in aceste situatii

Ca si concluzii personale din umila mea "experienta" mi se confirma faptul ca este o masina care se poate folosi cu succes in situatii de offroad "domestice". Cine se avanta la mai mult cred ca se poate astepta la neplaceri.
Mai specific faptul ca am cauciucuri normale si nu cu dedicatie offroad.
Sa fiti sanatosi si o iarna frumoasa.

Erata : pentru a nu exista interpretari, cand am zis de noroi 15-17cm era vb de o portiune de "drum" cam de 50m cu urme adanci de la ceva utilaje, prin unele locuri am mers pe "varf" prin altele pe urme, portiunea efectiva cu noroi continuu a fost cam de 5-7m), noroiul mai vascos.

This post has been edited by vimp: 4 Dec 2010, 19:50


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Dec 2010, 20:10
Post #742


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




la tara in regiuni de deal/munte si nu numai o masina 4x4 este f necesara.
tin minte cum omoram cand eram mai mic pe la tara daciile si cine avea aro cu 4x4 era stimat de toata comuna. era miezul...
aici mai sunt si oraseni care merg frecvant la gpspodariile de la tara si prefera sa nu aiba emotii pe DRUM.
nu intra in calcule araturi si dealuri inzapezite.
in zonele rurale de munte/deal la politie se preteaza un duster cu 4x4.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 4 Dec 2010, 22:55
Post #743


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




dar pana la urma care sunt infioratoarele probleme ale dusterului dupa cum sustin unii colegi de forum precum arson... care parca si-a luat masina batut de mamica lui???
- indicatii eronate la combustibil?
- ceva nereguli pe la aeratoarele din bord?
- sunete ciudate in anumite locuri?
- ceva accesorii cam scumpe?
- cate un bec ars?
- nepriceperi ale modului de functionare a sitemelor 4x4?
-alte sesizari mai mult sau mai putin pertinente?

haideti sa fim seriosi !!
intrati asa cum va sfatuiau colegi mai experimentati pe site-uri de marci cu renume sa vedeti acolo probleme:
- rechemari de zeci si sute de mii de masini pt ca se rastoarna sau iau foc
- defectiuni grave la frane
- probleme mari cu airbagurile
- probleme la consumuri mari de ulei
- probleme la directie


nu inseamna ca daca la case mai mari sunt probleme mai mari asta ne incalzeste pe noi cu ceva....sigur fiecare are dreptate in felul sau dar....totusi sa nu ne transformam in vanatori de probleme la duster pentru ca oricat ar dori unii ...DUSTER nu s-a nascut cu prbleme ci doar cu imperfectiuni specifice ORICARUI model pionier. Asta daca putem fi concesivi si corecti. daca nu ...sigur ca Duster e o mizerie sau un gunoi cum spunea cineva pe forum si atunci poftiti la Sh-uri " de la Germania" si la "straineze" de la 20.000 de euro in sus.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 5 Dec 2010, 12:32
Post #744


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




QUOTE(bobo77 @ 4 Dec 2010, 12:07)
Ei are exemplu zice si el asa, mai sunt care au zis si acum se caiesc...
@radu_vasile59 stiu ca nu-i frumos sa raspunzi cu o intrebare, dar zic si eu cati dintre posesorii de duster ies in offroad? bine ca multa lume nu face diferenta intre offroad usor si cel in adevaratul sens.
*


Pai nu cred ca prea multi. Off-road in adevaratul sens nu se poate face cu el pentru ca nu poate fi pregatita pentru off-road masina. Neavand sasiu nu ai de ce prinde in siguranta trolii sau bull-bar -uri profesionale. Vorbeam de iesit cu ea pe drum de tara, unde cunosc cateva personaje ce nu le scot (Tuareg, ML) pentru ca - citez- "poate se zgarie si stii tu cat ii de scump servisu?". La acest tip de _papagali_ ma refeream. Si daca vrei confort psihic pe sosea se poate lua o duba gen Iveco Daily ph34r.gif

@PaulT: Nu stiu unde mergi tu la service, dar eu am trecut pe la Dacia, Toyota, VW si nu e mare diferenta intre ei. Aceiasi romani, cu aceiasi motivare. Si daca ai o masina mai rara ca aparitie pe sosea se uita la ea ca la frigider. O pun la colt si daca are ceva probleme repara dupa principiul "schimba si vezi daca mai face la fel". De ce crezi tu ca unii pleaca din Ro in Germania/Austria sau chiar Ungaria pentru revizii la BMW/Mercedes? De buni ce is meseriasii locali? Service-uri bune la noi din pacate sunt putine. Ai noroc sau nu ai, depinde unde mergi, pe cine cunosti etc. Nu e ceva predictibil. La Mitsubishi in Cluj de ex, daca nu ai MB, nu prea esti luat in serios (la RMB adica).
Numa bine.


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 Dec 2010, 18:23
Post #745


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Dec 2010, 11:21
Post #746


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(radu_vasile59 @ 5 Dec 2010, 12:32)
De ce crezi tu ca unii pleaca din Ro in Germania/Austria sau chiar Ungaria pentru revizii la BMW/Mercedes? De buni ce is meseriasii locali? Service-uri bune la noi din pacate sunt putine. Ai noroc sau nu ai, depinde unde mergi, pe cine cunosti etc. Nu e ceva predictibil. La Mitsubishi in Cluj de ex, daca nu ai MB, nu prea esti luat in serios (la RMB adica)
Asta se intampla si la Dacia, se duc masinile afara pentru reparatii mai ieftine peste granita.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 10 Dec 2010, 13:39
Post #747


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolaem
post 22 Dec 2010, 17:17
Post #748


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 23 September 02
From: Bucuresti




QUOTE(bobo77 @ 1 Dec 2010, 14:20)
Ma faci sa rad biggrin.gif o explicatie ar fi ca sunt mult mai putin posesori ai celor doua modele fata de logan, ca dusterul este nou aparut pe piata si posesorii sunt inca euforici dupa achizitionarea masinii si nu-si dau seama inca de problemele masinii, unii nu vor sa recunoasca aceste probleme sau altii pur si simplu nu le percep.
*



Intr-adevar este greseala mea faptul ca am asociat acest comentariu hilar cu Loganul iar autorul se referea la Sandero si Duster. Totusi problema de fond ramane si ma intriga hotararea unora de a gasi cu orice pret argumente contra Dusterului.

QUOTE(arson @ 4 Dec 2010, 14:12)
asta ar mai lipsi, sa scoti dusterul in offroad. ziceti mersi ca va puteti intoarce cu el intreg de la piata cu legatura de morcovi in portbagaj.
*



Tu faci misto aici sau chiar iti place sa vorbesti aiurea ?

Se pare ca a devenit un fel de sport local pe acest forum aruncarea cu rahat in Duster. Deja s-a depasit cu mult limita decentei, a bunului simt, a argumentelor rationale. Tind sa cred ca multi dealeri de marci concurente vin aici doar pentru a denigra Dusterul, asa de puerile si rauvoitoare au devenit comentariile din ultimul timp.


--------------------
Dacia DSN Confort - B-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 4 Jan 2011, 14:48
Post #749


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 4 Jan 2011, 17:57
Post #750


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




NU poate decat sa ma bucure aceasta veste. Mai multe optiuni pentru cumparatori.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
27 Pages « < 23 24 25 26 27 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 08:30
Forum Renault