DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> sonda benzina, probleme sonda benzina

gogutu-ubuntu
post 18 Jan 2012, 20:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 January 12




salutare la toata lumea si la multi ani.sunt nou pe acest forum asa ca vreau sa va cer ajutorul.sunt pasionat de electronica dar imi plac si masinile.am avut o dacie ,a trebuit sa o dau la remat iar cu banii din vanzarea tichetului si cu ce am mai strans am luat un ford sierra.sunt multumit de ea dar si acum tanjesc dupa batrana dacie pentru ca invatasem toate chichiturile la ea.mai pe scurt as dori o schema electronica ca sa pot inlocui sonda de benzina de la sierra ca nu mai functionaeza.din cate am citit pe forum ford rezultatul ar fi inlocuirea acesteia dar cum nu se gaseste m-am gandit,ca ar trebui sa cer si pe alte forumuri un sfat.as pute sa o inlocuiesc cu alta sau ce ma sfatuiti?poate ca unii dintre userii acestui forum au auzit sau au facut asa ceva.cu stima sad.gif


--------------------
ford sierra 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 19 Jan 2012, 13:01
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




A ta ce are?
Desfa-o si vezi care-i problema. Poate e doar plutitorul si atunci merge adaptat orice alt plutitor. Daca e intrerupt circuitul cred ca se poate repara, este practic ca un reostat: are o bobina infasurata pe ceva si un cursor care se plimba pe bobina. Practic plutitorul actioneaza printr-o tija cautatorul si in functie de pozitia acestuia pe bobina modifica rezistenta circuitului si de acolo indicatia in bord.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogutu-ubuntu
post 20 Jan 2012, 17:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 January 12




prima data imi statea acul la jumatate si la indemnul cuiva am desfacut bordul si m-am uitat la indicator.inauntru are doua bobine,cu priza mediana inte ele,si un fel de rezistanta in paralel cu bobinele.dupa ce am varificat cu ohmetrul sa nu fie intrerupta vreo bobina am aplicat tensiune de 12v pe fiecare in parte si am observat ca acul are deviatie stanga dreapta cand cuplam tensiunea.l-am montat inapoi dar acum sta pe zero .adaug si o schita pentru a pute exemplifica mai bine.din cate am citit pe mai multe forumuri am tras concluzia ca daca se incearca sa se desfaca sonda de pe rezervor pocnesc conductele (imbatrinite)de aceea as vrea sa pun alt tip de sonda dar nustiu daca va functiona cu ceasul care il are masina.

Attached thumbnail(s)
schema_indicator_bord_benzina.JPG ( Size: 7.47k ) Number of downloads: 96


--------------------
ford sierra 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 20 Jan 2012, 18:53
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




ca sa verifici bordul ar trebui sa localizezi sonda si sa pui firul (sau firele) pe rand la masa. Sonda poate avea un singur fir pt indicator, sau un fir pt indicator si altul pt martorul de rezerva. Cand pui firele la masa, acul ar trebui sa urce la maxim si la al 2-lea fir, becul de rezerva ar trebui sa se aprinda.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 10:39
Forum Renault