DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Presiune roti

GabyT
post 25 Apr 2007, 15:36
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@ovidiusoft : manometrul l-ai luat de curand ? din ce Cora l-ai luat, pentru ca vreau si eu !!! smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 25 Apr 2007, 16:20
Post #62


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@GabyT - Cora Pantelimon, acum vreo 3-4 luni.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 26 Apr 2007, 09:32
Post #63


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(mikeb @ 24 Apr 2007, 15:19)
Kunt: pai de asta intrebam, nestiind daca-mi trebe musculatura de brontozaur sau nu pentru pneul fara camera. Asadar, la vulcanizare, multam. Nu e ca la vecinul cu Tico, care-l umfla linistit... un soi de bicicleta mai mare, da' numa' bun de oras. biggrin.gif
*



Pentru o pompa de picior, ca sa bag 0.1 bari mi-au trebuit 10 pompe. Pe vremuri am umflat la dacie roata cu camera cu pompa de mana (aia cu cilindru), dar pentru o roata umflata de la presiunea atmosferica, faceai gimnastica de-adevarat ! Insa prinde bine la burtica smile.gif In nici un caz nu e necesar sa fii culturist, insa daca nu ai oarece forma fizica, s-ar putea sa te alegi cu o mica febra musculara rolleyes.gif Oricum pentru o corectie de presiune, chiar si jumatate de bar, actionarea unei pompe de picior nu pune probleme. Eu de regula verific presiunea in roti inaintea fiecarei iesiri din oras.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 26 Apr 2007, 11:49
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(ovidiusoft @ 25 Apr 2007, 16:20)
@GabyT - Cora Pantelimon, acum vreo 3-4 luni.
*



Multumesc mult !
Sambata merg la cumparaturi in Cora Militari si sper sa gasesc si acolo; daca nu, Pantelimon "scrie pe mine".
Banuiesc ca trebuie sa le gasesc la raionul auto... huh.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 26 Apr 2007, 15:54
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




Dar ce presiune trebuie sa avem in anvelope cu talon mai mic,sa zicem 185/50/15" sau 195/50/15"....tot 2 pe fata si 2.2 pe spate?


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 26 Apr 2007, 17:33
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




hash: inteleg din ce spui ca o pompa de picior se poate manui usor la umflat loganul. Oricum, am dus-o linistit la o vulcanizare si pt 2 RON mi-au rezolvat toate rotile. Ma gandeam la situatii de drum lung, daca scapa, sa o pot umfla singur. Solutii (am mai cautat, spun si pt altii nestiutori ca mine): pompa de picior+manonetru, compresor legat la bricheta + manometru, cica il iei cu 30-50 RON din selgrosuri, sau nu's ce tub smecher, cam 10 RON, cu aer comprimat in el si care e excelent daca cumva s-a lasat toata roata si din pompa nu iese etansarea ca e prea mic debitul.


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 27 Apr 2007, 07:44
Post #67


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Pompa de picior are manometru, si o folosesc pentru corectia presiunii in pneuri. Nu am umflat cu aia o roata de la zero (adica de la presiunea atmosferica).

Problema cu vulcanizarile e ca nu toate manometrele sunt calibrate la fel si apoi presiunea este recomandat sa o faci 'la rece'.

Plus ca cu pompa aia de picior pot umfla saltele pneumatice, colaci pt plaja, roata de bicicleta etc.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Apr 2007, 08:44
Post #68


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si un compresor alimentat de la bricheta ce avea?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Apr 2007, 13:47
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Daca faci presiunea 'la cald', mai adaugi 0.1-0.2 la presiunea indicata. Adica daca tre sa fie 2 la rece, pui 2.2 la cald.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 27 Apr 2007, 15:35
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Si daca ai azot tongue.gif


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
floryyn
post 4 May 2007, 16:28
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 19 November 06
From: Targu Jiu




QUOTE(GabyT @ 26 Apr 2007, 11:49)
Multumesc mult !
Sambata merg la cumparaturi in Cora Militari si sper sa gasesc si acolo; daca nu, Pantelimon "scrie pe mine".
Banuiesc ca trebuie sa le gasesc la raionul auto... huh.gif
*


GabyT, ai gasit manometru digital? Vreau si eu unul, si cum in curand voi avea drum prin Bucuresti...
Mi-am luat o pompa de picior, cica cu manometru. Chestia aia e cu ac indicator si e foarte imprecisa, am mai dat si 250 de mii pe ea mad.gif Asa ca vreau sa iau ceva calumea. Mai ales ca vreau sa fac investitii majore in sistemul de rulare adica anvelope noi+jante noi si sa trec pe tubeless.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 4 May 2007, 16:37
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Din pacate in Cora Militari nu am gasit sambata sad.gif si nu stiu cand am drum sa ajung in Pantelimon...
Daca cineva poate sa ne spuna si alte locuri de unde am putea gasi monometre digitale sau sa ne confirme ca in Cora Pantelimon mai exista, i-as fi recunoscator. worship.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 14 May 2007, 17:35
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Am gasit in sfarsit manometru digital. L-am luat din Plus cu 17 ron (conform chitantei pe care abia acum m-am uitat blush.gif ), desi pretul afisat era de 27,..ron. biggrin.gif
Aparatul, cuprinde, pe langa functia de masurat presiunea (in PSI, BAR sau KPA) si o functie de masurat adancimea profilului anvelopei (aceasta este afisata digital in mm).


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 18 May 2007, 19:02
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.260
Joined: 10 January 05




Eu nu inteleg ceva..

Daca nu ma insel, la scoala am invatat ca forta de frecare nu are de`a face cu suprafata de contact dintre corpuri. Adica nu creste cu cresterea acesteia..

This post has been edited by eXtenSion: 18 May 2007, 19:04


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 May 2007, 19:06
Post #75


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ai invatat gresit. Cu cat suprafata de contact dintre 2 corpuri e mai mare, frecarea e mai mare.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 18 May 2007, 19:24
Post #76


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Argon...sorry.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 May 2007, 19:48
Post #77


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




deci cine a invatat gresit? expandeaza ideea blush.gif


Eu imi amintesc ca forta de frecare la alunecare e cum zice extension, adica nu depinde de marimea suprafetei de contact dntre corpuri, ori la masina e valabil doar pe timpul franei. In mersul normal nu intervine nici o alunecare, deci nu e valabil rationamentu.


Asadar cum e?

This post has been edited by argon: 18 May 2007, 19:54


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 18 May 2007, 19:54
Post #78


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Și eu tot așa știam: Ff=uN (u=miu=coeficient de frecare, dependent de rugozitatea celor 2 materiale aflate în contact) (N- apăsarea normală)

Apar 2 coeficienți "u", unul static (când roata nu rupe aderența, nu derapează, nu e blocată), și altul la alunecare (în derapaj, frânare violentă fără ABS, etc)...cel la alunecare fiind mai mic...

Deci suprafața nu apare în ecuație...

Ceva ne scapă... smile.gif

This post has been edited by Catalin Marinarul: 18 May 2007, 19:57


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 18 May 2007, 19:55
Post #79


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Legile frecarii:

-Forta de frecare la alunecare nu depinde de marimea suprafetei de contact dintre corpuri.

-Forta de frecare la alunecare depinde direct propotional de natura corpurilor aflate în contact.Marimea care ne da date despre natura surfetelor aflate în contact se noteaza cu litera ( miu ) si poarta denumirea de coeficient de frecare.Coeficientul de frecare e o marime fizica care nu are unitate de masura ,adica este adimensionala.

-Forta de frecare la alunecare depinde direct propotional de normala la suprafata de contact.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 May 2007, 19:56
Post #80


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




forta de frecare este direct proportionala cu coeficientul de frecare, roata mai dezumflata=>coeficient de frecare mare=>forta de frecare mare. Asa zic eu...

QUOTE(vis-a-vis @ 18 May 2007, 19:55)
Legile frecarii:
-Forta de frecare la alunecare nu depinde de marimea suprafetei de contact dintre corpuri.
*



Da, dar nu intervine alunecarea numai la frana...


QUOTE(eXtenSion @ 18 May 2007, 19:02)
Daca nu ma insel, la scoala am invatat ca forta de frecare nu are de`a face cu suprafata de contact dintre corpuri. Adica nu creste cu cresterea acesteia..
*



aici nu se pomeneste cuvantul "alunecare".


PS daca vorbesc prostii e din cauza ca am cam lipsit la fizica, si cand am fost am avut doar 5 si 6 blush.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 18 May 2007, 20:07
Post #81


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




argoane, nu mai incerca s-o dregi radmasa.gif

E clar faptul ca suprafata anvelopei se afla in permanenta alunecare fata de suprafata asfaltului, chiar daca acest fapt este insesisabil.
Altfel nu ai putea vira, in primul rand wink.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 18 May 2007, 20:11
Post #82


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




"bunul simț" zice că o roată mai dezumflată, sau una mai lată, are aderență mai bună...
În liceu, m-am contrazis cu profu' de fizică, el având Oltcit, iar eu fiind fan F1 pe atunci... biggrin.gif
N-a reușit să mă convingă cum că un Oltcit cu roți late cât cele de F1 frânează la fel cu un Oltcit cu roți standard... biggrin.gif

El așa susținea, pe baza formulelor, că suprafața de contact cu solul nu influențează forța de frecare...

Din cele învățate în liceu, așa reiese...suprafața de contact nu apărea nicăieri...

Și nu e vorba doar de frecarea la alunecare, ci și de cea statică, ambele au aceeași ecuație, diferă doar coeficientul, cum am scris mai sus...la alunecare, miu este mai mic...

Ne scapă ceva....dar ce? biggrin.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 May 2007, 20:12
Post #83


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nu vezi ca astia stiu da' tin pentru ei ?! biggrin.gif

Sa nu implicam franarea. Strict, de ce o masina cu presiune mai mica in pneuri consuma mai mult decat una cu presiune mai mare? Daca consuma mai mult, inseamna ca ii trebuie mai multe energie pentru deplasare..ori daca frecarea nu depinde de suprafata de contact (la alunecare) care e explicatia?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 18 May 2007, 20:20
Post #84


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Păi...
Roată dezumflată =

1. faptul că anvelopa se aplatizează în partea de jos mai mult, la contactul cu asfaltul, implică o rezistență mai mare la înaintare => consum mai mare.

2.diametrul roții mai mic, deci mai multe rotiri pentru a parcurge aceeași distanță, => consum mai mare.

Am dat exemplul cu frânarea, pentru că se făcea teoretic folosind aceeași mașină, doar lățimea anvelopelor era variabilă....


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 18 May 2007, 20:23
Post #85


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Consumul mare cred ca provine din cauza fortelor de inertie anulate mai eficient de o roata dezumflata decat una care calca foarte putin, fiind umflata la maxim. (parerea mea)


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 18 May 2007, 20:31
Post #86


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Roata cu pneu se deformaza la rulare - sa neglijam aici deformarea caii de rulare. La o incarcare data, deformarea e cu atit mai mare cu cit presiunea este mai mica.

Pentru deformarea anvelopei se consuma o cantitate de energie, din care numai o parte este inapoiata la incetarea deformarii (cauciucul nu este perfect elastic, ci are histerezis). O buna parte a energiei pierdute se consuma in acest histerezis. In plus mai apar ceva microalunecari - efectul principal insa este cel mentionat mai sus.
-------
Adaugire:
La anvelope mai late, cantitatea de material deformata este mai mare -> pierderi mai mari prin histerezis -> consum mai mare.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 18 May 2007, 21:19
Post #87


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




fyi: (in buc) la Auto-soft Dudesti, cu schimbarea cauciucurilor iarna/vara, mi-au bagat presiune mai mica pe fata, pentru a mea era 2.0 in loc de 2.2 cum scrie in manual. In rest, jos palaria, rapizi si amabili, mai ales ca dupa ce m-am intors sa le zic nu au fost probleme, s-a rezolvat pe loc.
Ziceti-le celor din vulcanizare la ce presiune trebuie umflate, e posibil sa nu stie intotdeauna si sunt probabil prea mandri sa va intrebe la cat trebuie umflate smile.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 18 May 2007, 23:22
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.260
Joined: 10 January 05




Deci explicatia ar fi doar aceea ca forta de frecare depinde de natura suprafetelor, iar o anvelopa lata (formula 1) suporta fortele exercitate de calea de rulare si sasiu/motor pe o arie mai mare, deci natura ei nu se schimba asa de mult dpdv al materialului cum s-ar schimba daca ar fi subtire, iar acest lucru imbunatateste frecarea?


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 19 May 2007, 00:58
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Un pic de teorie:
http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

Pare credibil ce spune nenea ala acolo.
Uitati-va mai ales in ultimul sfert de jos al paginii. Acolo zice si de acuciucuri mai late si alte chestii.

Lectura placuta.

Ca o paranteza: (miu) ala cred ca tine si de marimea suprafetei de contact si de caracreristicile materialelor care vin in contact. Una e sa ai o bucata de metal ascutita pe gheata (patinaj) si alta sa ai o bucata de cauciuc pe asflat, si daca mai pu si ceva superglue, sa vezi frecare..smile.gif
Ce-ar fi ca un patnator sa-si ia niste patine cu senile de tanc, ca doar nu conteaza suprafata de contact..tongue.gif

N = normala la suprafata ce este? Reactia "suprafetei" la greutatea exercitata asupra ei. Teoretic N = g*m, unde m este masa care apasa pe suprafata respectiva. Dar N unde apare? in toate punctele in care cauciucul face contact cu solul, adica pe o bucatica foarte mica. Nu mai tin minte exact care era formula de legatura dintre suprafata si greutate, dar exista si e ascunsa pe undeva..smile.gif Zic si eu ce-mi amintesc de prin liceu/facultate...

This post has been edited by nh1980ro: 19 May 2007, 01:12


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 May 2007, 07:33
Post #90


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Am spus deja că miu este specific fiecăror 2 materiale ce intră în contact.
La o patină altul e raționamentul pentru care se face îngustă acea sină...și anume pentru a "tăia" gheața, și a nu aluneca în lateral... Astfel, o patină mai lată ar aluneca mai bine excl.gif , pentru că nu s-ar afunda atât de mult în gheață... Dar cu o patină lată nu ai putea vira, ci ai derapa spre exterior, fără direcție precisă... Ar fi ca și cum în loc de roți ai pune bile / sfere... smile.gif

Legat de N, vrei să legi reactanța creată de greutate cu presiunea creată pe suprafață... P= F / S... De aici rezultă că o anvelopă mai îngustă / dezumflată exercită o presiune mai mare pe sol. Cred că se stie acest lucru...

Dar per total, la 2 corpuri cu mase egale, rezultanta N este aceeași indiferent de suprafața "tălpii" celor 2 corpuri...

This post has been edited by Catalin Marinarul: 19 May 2007, 07:35


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 02:43
Forum Renault