DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> se incalzesc jantele, probleme?

benkenobi
post 15 Jun 2008, 08:44
Post #61


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




subscriu lui romanus. etrier blocat. roata infranata.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neny_gty
post 18 Jun 2009, 21:14
Post #62


membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 27 October 08




ce am inteles din toate discutiile astea e ca e normal sa se incalzeasca jantele (cat de cat) dar problema mea e ca de cand am schimbat discurile si placutele se incalzesc destul de tare (dupa vreo 10-15km nu pot sa tin mana pe jante) am inteles ca e destul de grav ca la un moment dat se pot topi garniturile de la pistonase si raman fara frane, dar si ca temperatura ridicata topeste vaselina de pe rulmenti. dar acum ca am patit-o ce trebuie sa fac? daca curat pistonasele si fac aierisirea o sa-si revina?


--------------------
dacia solenza 2005 / europa+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 18 Jun 2009, 21:25
Post #63


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Cred ca dupa ce o sa cureti pistonasele si o sa faci aerisirea nu o sa mai ai probleme.
Ti-se incing jantele deoarece pistonasele nu isi mai fac cursa normala si raman lipite de disc.
PS:Ai folosit placheti de origine ?

This post has been edited by romanvs: 18 Jun 2009, 21:26


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neny_gty
post 19 Jun 2009, 06:27
Post #64


membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 27 October 08




da, sunt de origine si placutele si discurile


--------------------
dacia solenza 2005 / europa+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 21 Jun 2009, 01:51
Post #65


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Am citit tot acest topic si vreau sa spun ca ma simt putin "luat in vizor" legat de schimbarea placutelor. Eu am luat actuala Solenza la 78000km (nu ma intrebati cum asa, pot doar sa spun ca masina se prezenta impecabil la momentul cumpararii), insa pe parcurs am ajuns la concluzia ca individul care a folosit-o anterior nu prea a schimbat multe lucruri la ea. La vreo 92000 km m-am decis sa fac o revizie totala aspupra franelor (schimbat placute+discuri+ferodouri spate - oalele erau ok - si restul manevrelor specifice). Nu vreau sa stiu cat de vechi erau placutele cand am luat masina (atunci nu le-am verificat pentru ca franau impecabil), dar vreau sa spun ca atunci cand le-am dat jos era sa fac atac de cord. Erau MUCI. Mai aveau carne pe ele maxim 0.5mm pana la fier. Iar discurile erau atat de uzate incat le puteai aduce la grosimea "de noi" (ca sa faci comparatia) punand cate 2 CD-uri suprapuse pe fiecare parte. Iar aici surpriza: ferodourile spate erau nu foarte uzate, in conditia in care, la spusele mecanicului meu, "la spate nu s-a umblat niciodata", lucru dovedit de existenta a nu stiu ce sigilii pe filetul suruburilor oalelor. Nu sunt genul de individ neglijent cu masina, insa schimb ceva atunci cand este absolut nevoie, cu exceptia consumabilelor de mare grad de risc (insemnand in principiu tot ceea ce tine de frane), si filtrele uzuale. Nu postez aici pentru a-l sustine pe Marius Eugen, dar poate omul chiar a ajuns la aceasta performanta pe care sincer nici eu nu o aprob. Chiar daca a reusit sa ajunga la kilometrii aceia cu placutele originale, eu le-as fi schimbat din principiu. Hai, la 30-40 de mii, ne mai distram, ne simtim mandrii de noi si de masina, dar dupa 40 de mii eu le-as fi schimbat si daca aratau ca noi. Termenul e termen, iar cand vine vorba de frane nu te joci. Daca iti face figuri motorul, nu risti decat sa-ti iei numai urari de bine in trafic. Daca iti fac figuri franele, risti "un pic" mai mult. Iar daca nu-ti fac figuri deloc, asta nu e un motiv sa astepti sa-ti faca. Subliniez ca Daciile nu prea au obiceiul de a-si anunta din timp defectele.

This post has been edited by Bullix: 21 Jun 2009, 01:54


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 21 Jun 2009, 09:48
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Si masina mea arata impecabil (si e acum e la fel), luata cu 36 mii km. Cand am schimbat placutele de frana, discurile erau cam cat sa bagi un cd (cum spui tu - aprox 1 mm bavura), iar placutele erau FERMIT, nu textar...atunci mi-am cam dat seama ca discurile nu se uzeaza atat de mult in 36k , iar uzina nu a pus in nici un caz placute FERMIT. In spate erau aproape neuzate. Apoi, dupa 7000 km am schimbat ambreiajul care nu se duce la 36k nici daca esti cel mai prost sofer.....de atunci tot incerc sa aflu cam cati km reali are masina,care merge totusi impecabil si arata impecabil....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 21 Jun 2009, 12:59
Post #67


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Bine, eu la cei 78 de mii n-aveam cum sa am dubii, insa tu la 36... intr-adevar... ceva e putred in Danemarca tongue.gif


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 21 Jun 2009, 13:37
Post #68


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Am si eu o curiozitate: a masurat unul dintre voi grosimea discurilor?
La un an de la schimbarea discurilor am vazut si eu la revizie o "buza" pe marginea discului de am zis ca le schimb din nou la cum aratau. Mecanicul a zis la fel cand le-a vazut. Cand a curatat o parte din buza ca sa masoare discul, surpriza: avea 21 mm (daca are sub 20 mm, abia atunci trebuie schimbat).
Fonta din care este facut discul (si faptul ca se incinge repetat la franare) il predispune la rugina, si daca pe lateral il curata placutele de frana, pe circumferinta infloreste in voie...


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 21 Jun 2009, 13:57
Post #69


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Le-am masurat eu atunci: aveau cam 17mm. Crede-ma, se poate si mai rau tongue.gif


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 23 Jun 2009, 13:20
Post #70


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu am schimbat anul acesta discurile. Inca mai mergeau - dar nu am vrut sa ma joc. Cred ca scazusera sub 18 mm, ultima data aveau 18.2 cand am masurat. Oficial sub 19 = schimbare.
Neoficial merge OK pana la 18, zic eu, daca nu s-au facut ovale si nu au crapaturi.

Cat despre discul acela de 21 mm... nu are atata nici nou. De unde trag concluzia ca s-au pus discuri aiurea (de aia se si incalzeste roata) sau a masurat aiurea. Nu e chiar asa usor sa faci o masuratoare corecta - din cauza umarului acela de pe margine.

Cat despre placute, am auzit la Clio de un baiat ce avea 70.000 km cu placutele originale... deci depinde de om, masina etc.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 23 Jun 2009, 13:49
Post #71


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Intr-adevar, greu. Iei doua distantiere de vreo 5-10mm, le masori inainte sa vezi exact cat au. Le aplici pe discuri de o parte si de alta, masori din nou si scazi grosimea distantierilor. Si asa nu te mai incurca marginea proeminenta a discurilor.


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 28 Jun 2009, 09:41
Post #72


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




decat sa va chiniuti sa masurati grosimea discului mai bine cumparati un set nou. costa doar 150 lei si stati linistiti ca veti piese noi pe masina. in fond, mai devreme sau mai traziu, tot le schimbati.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcel.dantis
post 5 Jul 2009, 23:40
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 12 March 09




discurile incalzite peste masura pot avea si alte cauze. sa va spun ce-am patit. la un moment dat am constatat ca masina merge cam greu. problema s-a acutizat, nu puteai sa tii mama pe jante, si asta duma ce mergeai si un kilometru. ce sa fie? pai le-am luat pe rand. am verificat pistonasele care nu aveau nicio problema, am schimbat placutele, nimic. am mers la mecanic. m-a pus sa cumpar discuri, le-am schimbat - un pic mai bine dar tot probleme. dupa vreo saptamana spun problema unui vecin pensionar care toata viata lui a fost mecanic. el imi raspunde foarte senin> e o garnitura de la pompa de frana care cu mai etanseaza bine si pompa ramane atacata. fratilor asta a fost problema numai ca n-am gasit garnituri si mecanicul le-a schimbat intre ele. acum totul e perfect dar daca vreodata aveti probleme nu faceti prostia sa schimbati totul cum am facut eu, pentru o garnitura


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 CLIMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casto vs03skp
post 6 Jul 2009, 16:35
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 7 March 09




cu referire la aia "63.000" d km parcursi fara sa se schimbe placutele nu ma pronunt...doar mam interesat la unchiul meu care are o solenza confort p taxi in iasi si le schimba la 30.000 d km...si mai am o intrebare...am schimbat akum 1000 d km placutele si cum leam schimbat ma asteptam sa franeze mult mai bine...dar am observat ca diferenta nu e mare fata d alea vechi...ce sa fac ca sa inbunatatesc franarea?...mentionez ca ferodourile d p spate nu leam schimbat...


--------------------
dacia solenza 2004 dacia solenza 2004 2004 - vs03skp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 06:41
Forum Renault