DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Naspa de tot

Liviu
post 21 May 2006, 10:35
Post #91


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Uite ca nu m-am putut abtine si, in spiritul acestui forum, am deschis un POLL.
Va rog sa votati !


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 21 May 2006, 11:40
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




Eu am facut training la greu cu programe piratate acasa...altfel nu as fi avut posibilitatea sa ma angajez la locul actual de munca (unde am programe cu licenta, dar aici programele astea fac bani) si cred ca multi au facut la fel. Sa fim seriosi, ce mi-e ca iau photoshopu trial si dau install la windows la 30 de zile, sau ii bag crack? Daca marile companii de software ar fi afectate atit de serios de piraterie pe cit zic poate ar lua masuri mai drastice de protectie.
Orice institutie din Romania prefera sa-i vina salariatul instruit si specializat pe nspe mii de softuri cu licente de mii de euro decit sa bage banii sa-i trimita la training pe afara ca aici stam cam slab si la acest capitol...
Pe de alta parte la cit de prost stau unele softuri la capitolul suport tehnic sau grad de finalizare nici nu merita sa dai bani pe ele. E o rusine ca se cer bani cind un soft (sau un joc) apare pe piata plin de buguri, care iti da sistemul peste cap sau mai stiu eu ce. E ca si cum ai cumpara un produs cu defecte de fabricatie.
Si sa te duci cu politia peste niste file-sharisti e o porcarie. Ne-am gasit sa fim noi mai catolici decit Papa...pentru ca asta ne cere UE ! Mi-e sila de chestiile astea care se intorc dupa cum bate vintul si cum ne cere UE...se fac citeva campanii de suprafata si gata ne-am alininiat la standardele UE.
Sa-si vinda ei soft piratat intre institutiile lor guvernamentale cu comisioane grase ca eu unul n-o sa iau niciodata software cu licenta...chiar daca mi-as permite chiar daca nu...
aaa si presupun ca pe amaritu ala care tragea filme de dc++ o sa-l bage in celula in locul unuia care a omorit un copil pe trecerea de pietoni dar a scapat ca era senator, nu?


--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 21 May 2006, 11:40
Post #93


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Despre soft nu am prea multe de comentat.
Ma indoiesc ca cineva va cumpara o licenta de, sa zicem, Photoshop pentru a-si prelucra pozele din vacanta (de ce nu foloseste un soft free? Poate nu cunoaste asa ceva, Photoshopul fiind mult mai cunoscut.)
Tot asa mult ma indoiesc ca cineva va lua o licenta de Mentor (nici nu cred ca si-o permite) pentru a invata sa lucreze cu programul pentru a avea sanse mai mari de angajare...

Cu muzica e altceva.
Eu sunt dispus sa cumpar niste albume care-mi plac foarte mult. Dar nu le gasesc. Iar daca le gasesc la 800.000 lei/CD cum am vazut eu preturi prin magazine... pas (e un sfert din avansul meu). 200.000 as plati fara comentarii. De ce? Am ascultat albumele acelea procurate de pe DC++ si m-am convins ca merita. Dar chiar si la 200.000 lei/cd nu mi-as permite sa iau 10 CD-uri pe luna doar ca sa constat ca cel putin 9 sunt niste rahaturi. DC-ul imi prmite o selectie mai riguroasa si asta deranjeaza.
Plus ca prin downloaduri asa, la intamplare am dat de niste muzica de care nu as fi aflat in veci si pururi prin alte canale.
Imi aduc aminte ca acum cativa ani se gaseau la tarabe, pe strada casete poloneze cu tot ce vroia muschiul tau. Si se asculta muzica buna. De cand au disparut casetele acelea nu stiu daca incasarile din vanzarea de muzica "legala" au crescut, in schimb cam dupa disparitia lor ne-au invadat manelele si muzica romaneasca de 2 lei. Buna treaba... mad.gif

OK, sunt de acord, consumi - platesti. Dar nu cu forta si cat nu face...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spooky51
post 21 May 2006, 14:04
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 5 May 06




Ai dreptate cu casetele poloneze si cu muzica buna. Erau vremuri cand iti permiteai sa zici ca nu ai chef sa asculti George Michael sau altceva. Acum ascultam salamul in loc sa-l mancam.
In legaturile cu softurile, o paralela. Eu iti imprumut sa dai la copil sa citeasca Ciresarii smile.gif . Normal nu ar trebui sa fii cam infractor, ca nu ai platit nimic pe carte? smile.gif . Uf, bine ca copii de azi nu mai citesc si se uita doar la nevinovatul tv si se joaca cu mobilul ! smile.gif

This post has been edited by spooky51: 21 May 2006, 14:10


--------------------
Spaceship X20 - ANDROMEDA4614DD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 21 May 2006, 14:57
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




Ehe ce vremuri...erau casetele VIVA si POKER parca...gaseai o gramada de muzica buna. Fara Guti, Salami, Adriani si Vali the Storm si alte panarame


--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 21 May 2006, 15:37
Post #96


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Ok... vad ca din pacate mentalitatea multora este infioratoare - n-am bani, deci pot sa fur. Banuiesc ca nu v-ar conveni ca eu maine in loc sa ma urc in Logan-ul propriu sa intru in BMW-ul dvs. si sa ma plimb cu el - ca nu-mi permit sa-mi iau unul, dar vreau si eu sa invat sa conduc o masina adevarata. N-ar fi placut nu?

In ce priveste soft-ul, nu exista nici un fel de scuza - eu personal nu cunosc prea multe soft-uri care sa nu vina cu cel putin 30 de zile de evaluare. In 30 de zile ai timp sa inveti programul ala de la cap la coada si sa-ti dai seama daca il vrei. Asta ca sa nu mai spunem ca 99% din toate mediile de dezvoltare, baze de date, servere de aplicatii au variante gratuite, pentru uz personal. Ba mai mult, unele au variante limitate, dar fara restricii de utilizare - de exemplu Oracle are o versiune perfect functionala care poate fi folosita pe un singur procesor, baza de date de maxim 1 GB, inclusiv in scop comercial! Daca ajungi sa ai o aplicatie care are nevoie de mai mult, cred ca-ti permiti sa-ti iei si o baza de date pentru ea.

Apoi exista variantele opensource - toata lumea se plange ca MS Office este prea scump - ia intrebati-va daca aveti nevoie de toate functionalitatile pachetului, sau folositi doar 10% din functii, pe care le gasiti absolut identice in OpenOffice sau alte pachete gratuite. Sigur, un power-user care are nevoie de cine stie ce nebunii statistice care nu se gasesc in alte aplicatii, sau de MS Project, va avea si bani sa le cumpere, pt ca in general le va folosi tot pentru a scoate bani.

Jocurile sunt alta discutie - nu cred ca cineva are nevoie de 20 de jocurie pe luna. Si cine isi ia placa grafica de 400 euro, volan, tastatura speciala, mouse performant si toate nebuniile sigur are bani sa-si ia si un joc la 2 luni. Jucatorii ocazionali cred ca se pot multumi sa se joace la prieteni, sa joace demo-uri, sa se duca la o sala de jocuri...

In ce priveste muzica, asta cu "nu stiu daca e buna sau nu" e o minciuna maaaare. De asta exista radio-uri, posturi tv cu muzica.

Va recomand http://last.fm/, va faceti cont, folositi un player dat de ei si ascultati pana va plictisiti. Totul gratis, au muzica de toate genurile, si veche si noua. Si atunci chiar puteti sa va cumparati doar ce muzica va place.

Exista si o multime de muzica ce se poate descarca gratuit (si legal) de pe net. Foarte multi din artisti publica pe situri 2-3 melodii de pe fiecare album, iar albumele mai vechi chiar complet.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 21 May 2006, 16:23
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




QUOTE(ovidiusoft @ 21 May 2006, 16:37)
... soft-uri care sa nu vina cu cel putin 30 de zile de evaluare. In 30 de zile ai timp sa inveti programul ala de la cap la coada si sa-ti dai seama daca il vrei....
*


Ovidiu tu scrii pentru că TU chiar folosești numai LEGAL softurile din computerul tău sau pentru că așa ar trebui? blush.gif
Și sunt chiar curios, tu nu ai nici un program fără licență acasă? Chiar toate sunt cumpărate (sau demo-uri) ? blink.gif
M-aș mira ...
Și exact cum spunea cineva mai sus la (aproape) orice angajare îți cer anumite cunoștințe despre anumite programe ...
Păi gândește-te ce-ar însemna pentru cineva care merge la x interviuri de angajare să-și cumpere licențe pe toate programele ce se cer biggrin.gif
Nu spun că ce se face este bine dar nici chiar așa ...


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 21 May 2006, 17:06
Post #98


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Da, eu acasa si la servici folosesc exclusiv Linux. Prietena mea foloseste al doilea meu laptop - cu Windows-ul cu care a venit + firefox, gaim, OpenOffice.

Acum mira-te tongue.gif

Iar la angajare, daca citeai cu atentie, ai fi vazut ca s-a spus de mai multi ca mediile de dezvoltare sunt gratuite pentru uz personal. M-am dus la nimereala pe situl Microsoft si am gasit Visual Studio Express - cu licenta speciala pentru cei care invata. Pe vremuri cand programam in Delphi stiu ca si Borland avea asa ceva.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 21 May 2006, 17:13
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




Deci să înțeleg că tu ai NUMAI soft cu licențe și nici unul pirat blush.gif
Dacă este așa felicitări pentru că eu unul cred că ești printre cei 0,1% din posesorii (casnici) care au licențe pe 100% din ce au în calculator biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 21 May 2006, 17:24
Post #100


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Pun si eu un link aici, este de pe blog-ul unui prieten, daca nu e bine ce fac imi cer scuze si solicit +10% warn smile.gif. Dar este on-topic!

"Incep sa apara si partile neplacute ale integrarii in Europa. De departe cel mai neplacut e ca vor trebui respectate legile. Legenda urbana spune ca nimeni nu va veni la tine acasa sa verifice daca folosesti soft piratat. Astazi legenda a fost spulberata: Politia umbla din casa in casa la calculatoare, articol din Ziarul de Iasi."

http://dragosh.bloghost.ro/articles/2006/05/18/mere-thieves


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 21 May 2006, 17:34
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




Acum imi explic de ce ai 100% programe cu licență biggrin.gif
Și eu sunt de acord că nu se mai poate cu CD-uri schimbate la colțul blocului dar cum am spus mai este până să ajungem acolo ...
Problema ar trebui să apară la cei care efectiv fac afaceri cu softurile piratate ...
Eu mă mir de ce Oacă polițist român nu pune mâna pe un ziar și să se uite la mica publicitate să vadă anunțuri de genul "vând cd/dvd cu filme/muzică etc"
Păi nu ar fi normal să-i "salte" pe indivizii ăștia ? pentru că (părerea mea) trebuie să fii și un pic dus cu pluta să dai astfel de anunțuri biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 21 May 2006, 18:21
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




Sunt perfect de acord ca cei care fac bani din piraterie trebuie sanctionati
dar nu poti sa compari trasul unui program de pe net cu furtul unei masini.
Si repet pentru mine ca home-user care este diferenta ca in loc sa pun un windows la 30 de zile pe curat si sa instalez variante trial la nesfirsit (ceea ce presupun ca e perfect legal), sa bag un amarit de serial.
Si n uasta este problema cea mai mare a Romaniei - forta de munca si bani cheltuiti aiurea



--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 May 2006, 18:34
Post #103


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ati incercat sa cereti suport la linia fierbinte a lui MS Windoze?
Am sunat explicandu-le ca un program care merge perfect pe un XP cu licenta nu merge pe calc de alaturi care are la fel de WIn XP cu licenta.
La care berbecul de acolo imi spune:
Suport XP: Programul e facut de MS?
Eu: Nu, e facut de *******.
Suport XP: Pai, atunci nu e problema noastra, e problema firmei producatoare a softului.
Eu: Aveti vreo solutie? Totusi, poate verificam ceva setari si merge.
Suport XP: Dati-mi fisierele urmatoare:x, y, z pe email
I le dau, ma suna in 2 zile ca nu ma poate ajuta.
Intre timp il facusem sa mearga, era o chestie foarte simpla.
Ii zic: L-am facut singur, multumesc pt toata lipsa de ajutor din partea dvs!
Suport XP: Imi puteti spune cum ati rezolvat?
Eu: Desigur, va spun dar va costa 5000 dolari.
Suport XP: ..................
Eu: V-am rezolvat o problema a voastra pe timpul meu, merit eu banii vostri, nu?

Asa ca daca va luati un program cu licenta in speranta ca veti avea suport tehnic la mai mult decat bagarea CD-ului puteti uita de asta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 21 May 2006, 18:43
Post #104


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Vlad, dar macar incerci sa gasesti niste modalitati de a fi in legalitate? Ai incercat sa vezi daca OpenOffice iti indeplineste nevoile sau pui MSOffice din comoditate?

Mi-a venit o idee, e super-oferta biggrin.gif

Daca sunt persoane interesate, o sa deschid un nou topic pe care sa vedem ce programe se pot folosi legal in locul celor piratate. Incercam sa inlocuim software-ul comercial cu freeware si opensource si sa ne ajutam la a face trecerea?


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 21 May 2006, 19:07
Post #105


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(ovidiusoft @ 21 May 2006, 19:43)
Vlad, dar macar incerci sa gasesti niste modalitati de a fi in legalitate? Ai incercat sa vezi daca OpenOffice iti indeplineste nevoile sau pui MSOffice din comoditate?

Mi-a venit o idee, e super-oferta biggrin.gif

Daca sunt persoane interesate, o sa deschid un nou topic pe care sa vedem ce programe se pot folosi legal in locul celor piratate. Incercam sa inlocuim software-ul comercial cu freeware si opensource si sa ne ajutam la a face trecerea?
*



e o idee buna.. oricum pentru mine.. din cultura cu care a fost obisnuit romanu cunosc doar mercedesurile de pe piata.. asadar trebuie un pic de timp pentru acomodare *NIX si pentru fiecare program in parte ce suplineste alt mercedes.
as fi vrut sa am timpul necesar, am instalat de multe ori linuxul dar nu prea aveam timp sa bootez in el.. mai mult pierdandu-ma prin setari nereusind sa bag niste amarate de ip-uri, cateva drivere de la diverse.. si de fiecare daa linuxu a esuat lamentabil in a ma lumina macar un pic sa vad cat de cat cu ce se manaca, o vina fiind chiar a mea, de vointa, si alta este din cauza unor drivere, cum nu gaseam nicicum drivere pt placa de sunet de linux, la fel pentru scanner, si driverele de la placa video erau generice fara nici un opengl,DD,direcX,etc.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 21 May 2006, 19:21
Post #106


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Asi, te invit sa incerci sa iti mai instalezi o data linuxul. Fa un test cu SUSE10 .. doar asa de curiozitate ... e o versiune foarte stabila si se instaleaza aproape singur (ca window-sul). Recunoaste si isi instaleaza singur drivere pentru 95% din hardware-ul pe care il are in mod curent un computer. Nu e perfect .. dar nici windows-ul nu e.

Incercati sa va puneti un linux in paralel cu windowsul (adica pe acelasi computer) si sa bootati in linux de fiecare data cand vreti sa faceti ceva ce nu "cere" musai microsoftul ...
Sa faceti experimentul asta si sa postati aici impresiile smile.gif ... chiar sunt curios.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 21 May 2006, 19:54
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




Pt. ovidiu
La munca folosesc OpenOffice cind am nevoie (lucrez cu alt tip de software gen Adobe AfterEffects, Premiere, Photoshop) care au licenta si mi se pare normal sa aiba licenta
deoarece sunt folosite in scop lucrativ. Acasa nu am folosit decit in scop de training. La asa ceva nu am alternativa open-source.
Chestia asta cu pirateria are peste tot un grad de toleranta, o cutuma nescrisa. credeti ca toti occidentali au jocuri si programe cu licenta...NU. In Amsterdam am vazut negri care vindeau Cd-uri pirat, este un fenomen global...o sa poata fi redus dar niciodata oprit complet.
Pina la urma adevarul e undeva la mijloc smile.gif
Off
Daca tot vorbim de software free recomand

Mozilla Firefox (depaseste cu mult IE) in loc de Internet Explorer
Mozilla Thunderbird - in loc de Outlook Express
Open Ofiice - e pe drumul cel bun
Quicktime alternative - pt. playerul Quicktime (fisierele .mov)
Audacity - in loc de Soundforge
Avast - un antivirus free cu care ma impac foarte bine
Infran View - progam de vazut poze gen ACD See
Gimp - Photoshop insa mult mai limitat si cam cu buguri
Filzip - arhivator

cam atita imi vine in minte acum


--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 21 May 2006, 19:59
Post #108


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




E, si pentru ca mi-ai ridicat mingea la fileu, exista o modalitate foarte simpla de a le instala pe majoritatea dintre ele: TheOpenCD (pentru Windows):

http://www.theopencd.org


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosming
post 21 May 2006, 20:11
Post #109


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 2 November 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ovidiusoft @ 21 May 2006, 20:59)
E, si pentru ca mi-ai ridicat mingea la fileu, exista o modalitate foarte simpla de a le instala pe majoritatea dintre ele: TheOpenCD (pentru Windows):

http://www.theopencd.org
*



Eu as spune un Ubuntu... Singurul "dezavantaj" este ca necesita conexiune la internet pentru a aduce aplicatii (valabil pentru versiunea standard 1CD) ;dar am impresia ca exista si o varianta pe DVD care sigur are aplicatiile necesare office/development/networking.
Uite si un link : Website Ubuntu Linux.
NOTA: Se pot comanda gratuit si bineinteles livrarea e gratuita... aprox 4 saptamani. Eu sincer am ramas impresionat.


A propos singura aplicatie pe care o folosesc fara licenta este nerolinux - pentru scries DVD-uri - nu stiu cum e cu suportul pentru scris DVD in linux dar sincer nu m-am descurcat smile.gif .


--------------------
Logan Ambiance 1.4 MPI 2006
cosming
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 21 May 2006, 20:18
Post #110


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




cosming, in mediul Gnome e super simplu sa scrii un cd sau dvd - bagi un blanc, iti apare o fereastra goala, tragi in ea fisierele, apesi Burn si dupa 10 minute gata smile.gif.

Pentru mediul KDE exista K3B, care stie ce stie si nero, daca nu chiar mai mult.

Oricum, nerolinux nu se compara cu Nero pentru Windows - mai exact varianta de Windows isi merita banii, aia de Linux nu prea smile.gif.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 21 May 2006, 20:40
Post #111


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(Liviu @ 21 May 2006, 20:21)
Asi, te invit sa incerci sa iti mai instalezi o data linuxul. Fa un test cu SUSE10 .. doar asa de curiozitate ... e o versiune foarte stabila si se instaleaza aproape singur (ca window-sul). Recunoaste si isi instaleaza singur drivere pentru 95% din hardware-ul pe care il are in mod curent un computer. Nu e perfect .. dar nici windows-ul nu e.

*



poate wrong linux/wrong user. ce am incercat eu sa ma dstrez prin linux a fost un redhat7, un debian, si slack .. in toate mi-am prins urechile si mai mult ma jucam jocurile alea care chiar imi plac unele din ele.. in rest ma uitam cum nu vedeam unde e instalat sistemu.. cum nu intelegeam cu ce se manaca rootul ala cu care ma mai bazaie din cand in cand.. la fel cand imi cerea nusce shell, un device manager greu de gasit si niste setari de net care sunt foarte configurabile (bine, dar pentru cine stie) iar despre drivere.. nu am gasit drivere pentru imprimana matriciala citizen 120D, pentru placa de sunet soundmax onboard, cat si pentru chipsetul 442-dual pentru un raposat calculator care merge ireprosabil.. dual P2, caruia deasmeni controlleru scsi era la functionalitatea lui minima.. vedea hardu si boota, dar mai mult, raid, configuratii de terminatoare, prioritati intre ele.. se face printr-un driver.. care il am.. M$$ only.

acum s-a schimbat si calculatoru.. pot experimenta pe ceva mai normal si uzual.. barton nf7-s etc.. ceva normal nu ozn-uri si la care sunt convins ca voi gasi drivere intr-un linux actual.. ca ce testam eu cu linuxu era acum vreo 3-4ani.

o sa incerc linuxu.. dar sa imi fac si timp.. nu neaparat pentru a trece in legalitate dar as adopta varianta linux pentru stabilitate si protectie pentru net, si sunt deschis la altceva, macar de fun.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 21 May 2006, 21:31
Post #112


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Faza f*tere... biggrin.gif
M-am "abonat" la lastfm-ul recomandat de ovidiusoft...
Dupa ce am buchisit pe acolo am convins playerul sa mearga... Si prima melodie pe care mi-a servit-o a fost o piesa Orbital de pe unul din cele doua CD-uri originale pe care le am la viata mea radmasa.gif
Nu pot zice ca nu m-a nimerit...

Acu' sa vad cat imi ajung cei 500MB trafic lunar internet la care am eu dreptul cu rahatul meu de abonament... mad.gif


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 21 May 2006, 23:17
Post #113


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Pentru cei ce vor sa incerce Linux, recomand live-CD.
Knoppix e pur pt asa ceva si mi-a mai placut Ubuntu cd-live.
Copiezi CD-ul, il bagi in Cd-ROM, setezi sa buteze de pe CD si ai sistem de operare in 5 min.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 22 May 2006, 00:21
Post #114


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




yep.. merge liveoncd pentru a te initia in linux.(knoppix mai testez) dar apoi trebuie ceva pe hard.. ca e cam aiurea sa stai sa caute nustiuce pe cd, sa iti salvezi dichetele cu setarile facute de tine, tre sa ai macar 2 unitati optice pentru a putea baga si altceva pe langa sistemu de operare.. e mai peste mana.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 22 May 2006, 08:32
Post #115


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Pt incepatorii in ale Linuxului cum sunt si eu recomand sa incepeti prin rularea intr-o masina virtuala cu VMWARE.
Eu asa am inceput cu Vmware si cu Linux Ubuntu.
Acum ma gandesc serios ca pe un laptop mai vechi sa pun ubuntu.
Are tot ce ai nevoie:
- Client de mail
- Messenger
- suita office
- browser de net Mozilla
- CD-ripper
- CD CReator
- Movie player
- Program de scanat
Asa ca pt un utilizator normal gen secretariat Linuxul e suficient la ora asta.
In plus exista un ghid scris pt aia mai putin cunoscatori unde te invata ce si cum sa faci.
Mai multe detalii aici
SI nu uitati ca:
Linux is user-Friendly but it chooses his friends very carefully.

This post has been edited by dizzy: 22 May 2006, 08:44


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 22 May 2006, 08:58
Post #116


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Atuul principal la Ubuntu, este "Synaptic Package Manager".
Cu el cauti ce programe vrei si nu vrei si ti le instaleaza.
-------------
CD-live le-am recomandat pentru ca omu' sa-si faca o idee despre linux.
Daca incepi sa le bunghesti, iti poti face un CD cu toate setarile tale.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 22 May 2006, 09:09
Post #117


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Liviu @ 21 May 2006, 19:21)
Fa un test cu SUSE10 .. doar asa de curiozitate ... e o versiune foarte stabila si se instaleaza aproape singur
*


O intrebare: Suse 10 il ai pe DVD boot-abil?

QUOTE(Vlad_solenza @ 21 May 2006, 19:54)
Daca tot vorbim de software free recomand

Mozilla Firefox (depaseste cu mult IE) in loc de Internet Explorer
Mozilla Thunderbird - in loc de Outlook Express

Poti sa imi spui si mie DE CE? Vrei sa spui ca IE si Outlook Express sint pe bani? blink.gif

QUOTE(dizzy @ 22 May 2006, 08:32)
Pt incepatorii in ale Linuxului cum sunt si eu recomand sa incepeti prin rularea intr-o masina virtuala cu VMWARE.
*


Stii ca VMWare NU este gratis? smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 22 May 2006, 09:49
Post #118


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




VMWARE player e gratis:

http://www.vmware.com/products/player/

“With the introduction of the free Player, VMware is making virtualization readily available to all IT professionals who need to evaluate applications or beta software or to simply share virtual machines with their colleagues.” —Dave Parsons, Senior Vice President of Product Development, ALG Software

Restul de workstation si altele sunt pe bani


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 May 2006, 09:51
Post #119


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(MoneyTalks @ 22 May 2006, 10:09)
Poti sa imi spui si mie DE CE? Vrei sa spui ca IE si Outlook Express sint pe bani? blink.gif
*


Nu sunt pe bani da' sunt mai proaste tongue.gif

Post consecutiv, dar e o idee complet diferita.
Mai astia care o tot dati in sus si in jos cu furtul, imoralitatea, ilegalitatea samd. - ia spuneti, stiti cam care este justificarea existentei legilor legate de drepturile de autor/proprietatea intelectuala? (patente, copyright, cam toate intre in aceeasi oala). Care este filosofia initiala de la care s-a plecat - ca poate fi descrisa in cateva cuvinte. hai, uimiti-ma smile.gif Si dup-aia, ganditi-va si la ce s-a ajuns, si daca nu cumva s-a pierdut scopul undeva pe drum.
Bine, cu produsele software, treaba e putin diferita ce-i drept (nu intra fix in aceeasi oala cu filmele/muzica/patentele), dar nu cu mult.

P.S. Pe timpul nazistilor, sunt sigur ca existau o gramada de oameni dispusi sa explice cum ca e ilegal sa ascunzi un evreu, ar trebui denuntat imediat, ca asa e legea...


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 22 May 2006, 10:45
Post #120


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(dizzy @ 22 May 2006, 09:49)
VMWARE player e gratis:

O fi, da ia vezi ce stie playeru ala... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 15:12
Forum Renault