DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> BMW F 650 GS, Inceputuri

bulan
post 5 May 2010, 19:00
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Drum bun!Sa te intorci cu bine si cu povestile tale sa dai si altora idei!Vis-a-vis vis-a-vis de plimbarea ta ce parere are?


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 May 2010, 20:03
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




Multumesc frumos.
Daca cineva va fi inspirat de randurile mele macar sa se uite pe harta sa vada cam care ar fi drumul spre Istanbul, pentru mine ar fi un castig enorm.
Am mai spus-o aici pe forum, insa cu riscul de a deveni plictisitor o sa ma repet.
Odata, demult, pe vremea cand eram pusti, mi-a spus un mos: "Ba, da-le dracu' de case, masini, averi, du-te sa vezi lumea si o sa fi mult mai castigat"
Atunci am crezut ca am de-a face cu un nebun, acum imi dau seama cata dreptate a avut.
Si ca o completare: lumea parca se vede mai bine pe doua roti, fie ele cu sau fara motor.

This post has been edited by gibonu: 5 May 2010, 20:04


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 5 May 2010, 20:28
Post #123


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Asa e biggrin.gif aplauze.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 7 May 2010, 07:52
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Acum BMW F 650 GS presupun ca inghite drum si scuipa fum.
Sper sa aibe drum bun si sa nu ploua gaspadin gibonu ca o data intrat in Turcia va deveni gibonu bey.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 May 2010, 19:55
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




M-am intors cu bine aseara, tarziu. Azi n-am avut Internet la munca pana pe la pranz, iar dupa am avut ceva treaba, asa ca dupa concediu.
O sa revin maine cu detaliile turei.
Ce m-a impresionat cel mai mult:
Ieri dimineata, pe autostrada Istanbul - Edirne, la vreo 100 de Istanbul, m-am oprit intr-o parcare sa fumez o tigara.
Fiind duminica dimineta, nu prea era cine stie ce activitate pe acolo, cu exceptia unui tir din Iran (avea nr. de Teheran, scrise bilingv cu caractere persane si latine) care pleca.
A trecut pe langa mine, ne-am uitat unul la altul si, fara nici un motiv anume, l-am salutat pe soferul iranian.
Omu' a fost atat de bucuros ca l-a bagat cineva in seama, ca mai avea putin si se dadea jos din tir sa ma imbratiseze.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 11 May 2010, 14:54
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




unsure.gif Asteptam! unsure.gif Poate ne pui si niste poze cu tine(imbracat Robokop) si cu motorul dar nu d'astea:
sofer7.gif


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 May 2010, 14:09
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




Joi 06.05.2010
Pe la ora 08.30 eram gata de drum. Cam tarziu, poate data viitoare o sa plec mai devreme.
Bucuresti – Giurgiu fara nimic de semnalat. Alimentare la Petrom-ul din vama, dupa care am ajuns imediat in Bulgaria. Nici romanii nu mi-au cerut taxa de pod.
Control mai mult decat sumar la frontiera, dupa care directia Varna.
Traseul prin Bulgaria a fost cel indicat de Bulan aici pe forum, adica Ruse – Osenets – Popovo – Svetlen – Omurtag – Mokren – Yambol - Elhovo – Hamzabeyli.
Drumul prin BG:
-Asfalt: foarte bun, o singura portiune valurita (fara gropi) intre Yambol si Elhovo, vreo 20-30 km.
-Semnalizare: exclenta, chiar nu ai cum sa te ratacesti. Sunt vreo 2 intersectii unde este indicatorul numai in chirilice, dar nu cred ca asta este o problema.
-Peisaj: foarte misto, in unele locuri chiar superb.
-Alte aspect: pe unele portiuni (Osenets – Popovo) este cam ingust. Cu motocicleta nu a fost o problema, nu imi dau seama cum ar fi cu masina. In rest, urca si coboara putin, si este destul de virajat prin zona de deal.
La iesirea din Bulgaria, polististul de frontiera bulgar a vazut in talon Cartea Verde pentru Turcia, si dupa ca s-a uitat la ea vreo doua minute, mi-a spus intr-o engleza aproximativa ceva de genul “no valid in Buglaria”. Eu am incercat sa-i explic ca mai am o carte verde (cea primita odata cu RCA-ul) care este valabila in BG, insa el nu parea ca intelege, deoarece imi tot repeta “Bulgaria fly-fly”.
Am terminat cu bulgarii si am ajuns la turci. Aici am oprit la 3 ghisee diferite:
-primul se uita la acte si ti le da inapoi,
-al doilea se uia la acte si iti pune stampila de intrare in pasaport,
-al treilea iti trece vehiculul in pasaport.
Dupa ce am terminat cu cele 3 ghisee, am oprit la prima benzinarie (alimentasem in BG inainte de a trece in TR) pentru a schimba ceva bani, ceea ce s-a rezolvat imediat la un magazin din zona, la curs 1 euro = 1.92 YTL (cursul Bancii Nationale a Turciei era 1.95).
Drumurile in TR sunt impecabile, coala de hartie as putea spune. Destul de repede se ajunge in autostrada Edirne – Istanbul.
Am intrat pe autostrada, am mers putin si am ajuns la punctul de taxare. Aici mi-a spus turcul ca nu imi trebuie bilet, ca platesc la Istanbul, asa ca am continuat alergarea.
Autostrada asta a 3 benzi pe sens, nu era aglomerata, in schimb batea destul de tare vantul lateral. Il simteam in motocicleta si vedeam si copacii incovoiati de pe margine.
La vreo 100 km inainte de Istanbul m-am oprit sa pun benzina (3.73 YTL litrul) ocazie cu care am mancat ceva misto, adica un sandwich care avea in el vreo 6 mititei, dar mai mici si am baut un ceai. Foarte bun.
La iesirea de pe autostrada a inceput sa fie palpitant. Era ora 20.30.
Prima data, la casele de taxare am reusit sa ma opresc la una fara deservent, unde se scana doar un card. Stateam si ma uitatm ca prostu’ la aparatul de scanat cardul si apoi m-am uitat la turcul care era cu masina in spatele meu, iar asta imi flutura nonsalant cardul. A vazut ca are de-a face cu un fraier, asa ca a dat cu spatele si s-a dus la alta poarta.
Am iesit si eu de acolo, m-au lasat turcii sa intru in coada de masina care era la casa de plata cash. Aici m-a intrebat turcul de tichet, eu i-am zis ca n-am si a inceput sa behaie ceva in turceste. Oricum nu intelegea ce spune, asa ca cel mai bun lucru care mi s-a parut ca trebuie sa-l spun turcului a fost Edirne. A fost OK, ca omu’ de fapt asta vroia sa afle si asa am platit autostrada, 6,5 YTL.
Dupa asta, am constatat ca cele vreo 20 de porti de taxare (mergeau toate, nu ca in Italia) se varsau in doar 3 benzi de autostrada. Inchipuiti-va ce misto era: un haos total, la care participau de la scutere la tiruri.
Fiind cu motocicleta, nu a fost o problema sa ma strecor si apoi sa o iau incet catre bulevardul Adnan Menderes, care merge, pe 3 benzi pe sens, pana in Aksaray.
In Aksaray, alta faza de baiat destept: in loc sa merg dupa indicatorul catre Sultan Ahmet (Moscheea Albastra), adica dreapta, eu am mers stanga si imediat mi-am dat seama ca nu e bine, dar era prea tarziu, asa ca am mai facut un ocol de cateva sute de metri.
Dupa asta, am iesit in Kennedy Cadesi, unde era un mare blocaj, din cauza unui autobuz parcat perpendicular pe cele doua benzi. Ca sa fie aglomeratia si mai completa, a mai aparaut si o salvare si toti turcii au trebuit sa se inghesuie ca sa-I faca loc, insa nu prea aveau unde.
Situatie deja era misto: masinile erau blocate iar salvarea, cu sirenele in functiune statea in blocaj.
Am vazut o statie de autobus cu alveola unde era un turc parcat cu un Passat pe avarii. Am tras si eu in spatele lui, am oprit motorul, m-am dat jos, mi-a schimbat manusile, am fumat o tigara si m-am uitat la haosul in care era. Eu stiam ca la Istanbul apare Politia la cel mai mic semn de ambuteiaj, dar se pare ca s-au mai schimbat lucrurile.
Pana la urma, s-au mai inghesuit turcii putin, a trecut salvarea si am luat-o si eu din loc. M-am strecurat printre masini cat s-a putut si am trecut destul de repede de autobuzul parcat perpendicular pe strada.
Dupa asta, am urmat indicatoarele si in curand era pe stradutele mici, intortochiate si in panta din Sultan Ahmet. Nu a durat mult si am ajuns la Sfanta Sofia. (scuze pt calitatea pozei)
05.JPG ( Size: 348.58k ) Number of downloads: 1282

Am stat la hotelul Askoc, care este chiar langa gara Sirkeci, insa asta este ceva teoretic, ca pana ajungi acolo dureaza ceva, pentru ca sunt multe stradute cu sens unic, plus ca pe linia de tramvai nu ai voie.
Prima data n-am vrut sa ma bag pe linia de tramvai. Am mers cu sirul de masini, am mai facut o tura a cartierului, dupa care, am luat-o frumos pe linia de tramvai si gata, am ajuns la hotel.
Avantajul meu mare a fost ca stiam zona destul de bine. Daca nu o stiam, sigur ma descurcam mult mai greu.
Semanlizarea rutiera, atat pe autostrada, cat si in Istanbul este excelenta, practic (daca te uiti la indicatoare) n-au cum sa te ratacesti.
Asadar, am plecat la 08.30 din Bucuresti si dupa 671 km, la ora 22.00 eram in fata hotelului.
Dupa mintea mea am facut cam mult, dar nu ma deranjeaza, atata vreme cat am ajuns acolo intreg.
La hotel, initial turcul de la receptie mi-a spus sa las motocicleta afara, langa intrarea in hotel, dupa care a venit alt turc si m-a intrebat daca nu vreau sa o las in parcarea subterana. I-am zis ca vreau si intr-un minut s-au deschis usile de la parcare, asa ca motocicleta s-a odihnit acolo urmatoarele 2 zile.
O sa revin cu drumul de intors.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 12 May 2010, 19:04
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(gibonu @ 12 May 2010, 14:09)
1.
Am intrat pe autostrada, am mers putin si am ajuns la punctul de taxare. Aici mi-a spus turcul ca nu imi trebuie bilet, ca platesc la Istanbul, asa ca am continuat alergarea.
2.
Prima data, la casele de taxare am reusit sa ma opresc la una fara deservent, unde se scana doar un card. Stateam si ma uitatm ca prostu’ la aparatul de scanat cardul si apoi m-am uitat la turcul care era cu masina in spatele meu, iar asta imi flutura nonsalant cardul. A vazut ca are de-a face cu un fraier, asa ca a dat cu spatele si s-a dus la alta poarta.
3.
Am iesit si eu de acolo, m-au lasat turcii sa intru in coada de masina care era la casa de plata cash. Aici m-a intrebat turcul de tichet, eu i-am zis ca n-am si a inceput sa behaie ceva in turceste. Oricum nu intelegea ce spune, asa ca cel mai bun lucru care mi s-a parut ca trebuie sa-l spun turcului a fost Edirne. A fost OK, ca omu’ de fapt asta vroia sa afle si asa am platit autostrada, 6,5 YTL.
4.
Dupa asta, am constatat ca cele vreo 20 de porti de taxare (mergeau toate, nu ca in Italia) se varsau in doar 3 benzi de autostrada. Inchipuiti-va ce misto era: un haos total, la care participau de la scutere la tiruri.
*


1.
La intrarea pe autostrada apar casele de plata.Pentru cei care intra pe sectorul cu plata sunt 3 feluri de porti de intrare:
-Porti automate cu bariere pentru cei care au aparate montate in bord/parbriz si care platesc cu factura la sfarsit de luna.Pe portile respective scrie OGS(daca mai tin minte bine)si sunt de regula pe partea stanga amplasate in sensul de mers.
Atentie bariera se ridica instant si coboara instant!!!Cei care folosesc aceste porti intra cu toata viteza fara sa riste ruperea barierelor.Nu va luati dupa ei ca veti rupe bariera si veti plati cat nu face!!!
-Porti unde se intra cu card si unde este obligatoriu sa apropiati cardul de automatul respectiv pentru a fi citit si consemnat pe ce poarta s-a intrat(intereseaza localitatea nu numarul portii).Pe aceste porti scrie KGS si sunt portile din mijloc
-Porti pe unde se intra si se ia tichet.Pe unde se intra si se ia tichet scrie "Nakit" care inseamna "cash" si aceste porti sunt amplasate in partea dreapta pe sensul de mers.
Pe unde a intrat gibonu bey era o poarta care vindea carduri.Dupa ce se achizitioneaza cardul se apropie de automatul aflat chiar langa casa de vanzare a cardurilor pentru a fi citit cardul si consemnata poarta pe unde s-a facut intrarea.Doar la intrarea de la Edirne este o poarta unde se vind carduri in rest se gasesc intr-un birou din cladirile aflate langa casele de plata.
2.
La iesire se iese pe o poarta de acelasi fel pe care s-a facut intrarea.Adica cei care au card vizat la intrare pe la KGS ies pe la KGS si cei care au intrat pe la Nakit cash si au luat tiket(un carton cu o banda magnetica) ies pe la Nakit cash.
3.
La iesire cei care au card KGS vizat la intrare sau tichet luat la intrarea pe autostrada platesc cat costa portiunea de autostrada parcursa.Cei care nu au vizat cardul sau nu au luat tichet platesc contravaloarea pentru cea mai lunga portiune de autostrada.Adica daca intri la Edirne si nu vizezi cardul sau nu iei tichet la Istanbul se scade de pe card contravaloarea portiunii parcurse sau platesi cash portiunea Edirne-Istanbul.Daca intri pe autostrada cu o intrare inainte de Istanbul si iesi la Istanbul fara card vizat sau tichet luat platesti ca de la Edirne pana laIstanbul.
4.
Asta s-a intamplat pentru ca era o ora de varf dar cand nu este trafic nu sunt deschise toate si toate portile au un semafor cu rosu si verde pentru a semnaliza cele care sunt deschise.
Folosirea cardului face ca platile la autostrada sa fie cu 25% mai ieftine decat plata cash.Acelasi card este valabil si pentru traversarea podului Bosfor.Oricum podul Bosfor nu poate fi traversat decat pe la porti KGS unde se plateste cu cardul.Asa ca daca traversati si Bosforul mai bine cumparati de la Edirne cardul.Daca cumva la Edirne nu este deschisa poarta care vinde carduri opriti masina pe dreapta inainte de casele de plata si traversati vis-a-vis pana la cladirea autostrazii.Acolo intr-un birou il veti gasi pe turc la ceai dar va lasa totul deoparte si va va vinde un card pe loc.La fiecare intrare tineti apropiat cardul pana va fi citit si pana cititi si voi cati bani mai aveti pe card.Cand se cam imputineaza banii puteti sa incarcati iarasi cardul cu o suma minima obligatorie.
Daca nu am fost prea explicit sau coerent de vina sunt 2 sute de visinata si 1L de vin de Focsani.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 12 May 2010, 20:04
Post #129


Membru


Group: Members
Posts: 4.437
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cu drumul intors si poate ne spui si ce ai vizitat in Istambul (daca ai fost in interes turistic biggrin.gif)


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 May 2010, 08:11
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@ St
M-am gandit sa nu incurc lucrurile, adica aici e jurnal de bord, nu jurnal de calatorie.
Din motivul asta, ce-am vizitat pe acolo gasesti in sectiunea "Calatorii si intalniri", topic "Istanbul - relaxare in 4 zile".


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 May 2010, 17:49
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




Duminica 09.05.2010 - Drumul de intors.
M-am trezit dimineata destul de devreme pentru o zi de duminica, iar la ora 08:15 am plecat din fata hotelului.
Prima oprirea a fost la cateva sute de metri de hotel, in fata garii Sirkeci, la o bezinarie Shell pentru alimentare. A aparut un turc (imbracat in uniforma Shell), mi-a facut plinul, i-am dat banu’ si asta a fost.
Apoi am intrat in statia de benzina sa-mi iau o apa. Am luat apa, l-am trezit din somn pe turcul care dormea la casa, asta mi-a luat banii pe apa si mi-a dat un bon.
Initial n-am dat atentie bonului, dar acum catteva zile, cand l-am gasit prin casa, am constatat ca avea nr. de la motocicleta trecut pe el. Cum l-au trecut turcii, n-as putea sa va spun.
De la benzinarie am luat-o pe Kennedy Caddesi spre aeroportul Ataturk. Soseaua asta merge, pe toata lungimea ei (sa tot fie cativa km) pe malul Marii Marrmara, ocazie cu care se pot admira cele cateva zeci de vapoare care asteapta sa intre pe Bosfor.
Semnalizarea este excelenta, se ajunge la aeroport si apoi in autostrada Istanbul – Edirne fara nici un fel de problema.
Chiar va recomand ruta asta pentru iesirea din Istanbul.
Pe autostrada, nimic deosebit, in afara de episodul cu soferul de tir Iranian, despre care am povestit cateva posturi mai sus, care a fost extreme de bucuros ca l-a bagat cineva in seama.
Totusi a fost ceva deosebit pe autostrada: dupa fix 200 km de la plecare din Istanbul mi s-a aprins becul la benzina, adica consumul a fost de 6,5 %, in conditii de mers constat cu 120 km/h, plus un vant lateral foarte puternic.
Initial planuiam sa ma intorc prin Bulgaria, pe costa Marii Negre, sa ies din Turcia pe la Derekoy asa ca pe autostrada am urmarit indicatorul spre Kirklareli. Am vazut ca la un moment dat au aparut indicatoare cu Derekoy, insa eu asteptam indicatorul spre Kirklareli, crezand ca merg mai mult pe autostrada.
Dupa ceva km am realizat ca spre Derekoy trebuia sa merg (indicator cu Kirklareli nu este), dar era deja prea tarziu, as fi pierdut ceva timp daca ma intorceam, plus ca deja aparusera semne de ploaie, iar in directia Marii Negre cerul arata urat de tot.
Am oprit in prima parcare si m-am echipat de ploaie: mi-am pus parazapezile pe sub suprapantalonii de fas pe care ii am si manusile groase. Poate parea ciudata folosirea parazapezilor la motocicleta, dar va garantez eu ca ajuta foarte mult.
Ghetele (de fapt niste bocanci mai usori, ca nu am ghete speciale de moto) le dadusem de acasa preventiv cu spray de impermeabilizare, care a facut fata cu bine.
Echipat, am continuat alergarea. A inceput sa ploua, e drept ca nu foarte tare, dar a tinut-o asa vreo 30 km.
Mergeam cu 80 km/h si vedeam in oglinzi ca din spate se apropia un tir, care clar mergea cu mai mult de 80 km/h. M-am tras cat mai in dreapta posibil ca sa ma depaseasca, insa, dupa ce m-a depasit, turcul s-a gandit ca ar fi bine sa mearga si el tot cu 80 km/h, asa ca pe mine m-a bagat in ceata la propriu, ca stiti si voi cum este sa mergi in spatele unui tir pe ploaie.
Avand in vedere situatia si faptul ca nu ploua foarte tare, l-am depasit pe turc si mi-am vazut de drum cu 100 km/h.
Deja incepusem sa am emotii, becul de la combustibil era aprins de vreo cateva zeci de km si nu vedeam nici un indicator cu vreo benzinarie.
Am iesit de pe autostrada in directia Hamzabeyli si dupa cativa km a aparut si benzinaria, un Petrol Ofisi.
Avand in vedere ca planul initial era iesirea din Turcia pe la Derekoy, aveam vreo 50 de lire turcesti pentru benzina. Bulgaria, cu benzina ei ieftina era aproape, puteam sa pun 5 litri sa-mi ajunga pana in Bulgaria, dar am zis ca nu are rost, ca mai bine scap de lire si raman cu levele, pentru ca in BG ajung mai repede decat in TR.
Asa ca am bagat benzina in TR de 40 de lire, suficient cat sa-l sochez pe benzinarul turc, care m-a intrabat de doua ori daca baga de toti banii.
Curand am ajuns la punctul de frontiera unde era ceva aglomeratie, adica erau in fata mea vreo 5 masini. M-am asezat cumine la coada, am orpit motorul, l-am pus pe cric, mi-am dat casca jos, am fumat o tigara si din cand in cand il impingeam cativa metri mai in fata, pe masura ce avansau masinile.
La turci a mers repede si ca un amanunt interesant, acum, pe sensul de iesire, erau aceiasi politisti de frontiera care erau cu 4 zile inainte pe sensul de intrare.
La bulgari, a mers destul de repede, numai ca astia m-au pus sa le arat Cartea Verde. Se pare ca bulgarii au o problema, cel putin astia de aici cred ca n-au aflat inca ca pentru vehiculele inmatriculate in UE nu mai este necesara prezentarea Cartii Verzi la frontier, ca nr. de imnatriculare atesta prezenta politei de asigurare si ca daca nu ai asigurare raspunde un fond de garantare (sau de Protectie a Victimelor Strazii) in locul tau.
S-au mai uitat bulgarii la motocicleta, m-au intrebat daca merg cu viteza si alte conversatii pe tema asta.
Drumul prin BG a fost identic cu cel de la dus, desi eu nu imi planificasem asa, insa spre Marea Neagra cerul era tot negru.
La vreo 30 km de granite m-a oprit politia. Si astia mi-au cerut asigurarea, de fapt Cartea Verde a fost singurul document la care s-au uitat cu atentie, le-am aratat eu unde este trecuta Bulgaria si a fost OK. Nu m-au acuzat de nimic, nu mi-au cerut spaga si chiar mi-au spus si “goodbye”.
Am mai oprit odata la OMV-ul din giratoriul de la Mokren, am mai alimentat si am baut o cola.\
Dupa asta, directia Omurtag si parca de data asta drumul mi-a parut si mai misto, parca avea unele bucati idenditice cu Deutsche Alpenstrase din Bavaria, adica drum virajat, fara localitati, destul de liber, in usoara urcare sau coborare. Super tare, mi-a placut la nebunie sa ma joc cu cutia de viteze, sa franez cu frana de motor sis a folosesc frana normal doar atunci cand neaparat cazul.
Tot pe drumul asta intre Mokren si Omurtag a fost nevoie sa depasesc niste camioane, ocazie cu care am constata ca in treapta 3, la vreo 6500 rpm, vibreaza curu’ destul de tare.
La Omurtag, langa oras, m-am oprit putin sa admir ce se vede in pozele de mai jos:
25.JPG ( Size: 273.25k ) Number of downloads: 1218
26.JPG ( Size: 337.13k ) Number of downloads: 1089
27.JPG ( Size: 418.86k ) Number of downloads: 1070

Imediat dupa Omurtag, norii erau din ce in ce mai negri iar eu mergeam direct catre ei. Am sperat eu ca poate ii ocolesc, dar nu mai era cazul sa sper aiurea, asa ca m-am oprit si am folosit ultima solutie de impermebilizare pe care o mai avea, adica pungi in picioare.
Nici nu am terminat bine de pus pungile ca a inceput sa toarne, destul de bine, adica mergeam cu doar 30 km/h si chiar la viteza asta, picaturile de ploaie care cadeau pe coapse pareau a fi niste mici ace care inteapa.
Am mers as ploaie destul de mult, vreo 100 km, adica am pierdut foarte mult timp.
Cea mai tare faza a fost ca in apropiere de Ruse (trecusem deja de Popovo) in fata deja se inseninase, era soare de-a dreptul, insa eu eram in continuare sub norul negru din care turna inca bine. La un moment dat, soarele era chiar in fata mea, perfect perpedindicular pe sosea, iar efectul a fost ca a trebuit sa merg vreo 5 km cu ochelarii de soare pe ploaie torentiala.
Pana la urma ploaia a stat, ocazie cu care a aparut curcubeul, care din pacare nu prea se vede prea bine in poze:
28.JPG ( Size: 304.48k ) Number of downloads: 1071
29.JPG ( Size: 347.05k ) Number of downloads: 264

Am ajuns la Ruse, unde am oprit la OMV sa mananc ceva, avand in vedere ca de la micul dejun luat dimineata la Istanbul mai mancasem doar un Snikers.
Am mancat un sandwich si am baut un ceai, insa ceaiul ala numai ceai nu era. Era pur si simplu o cana de apa colorata, fara nici un fel de gust. Asta dupa ceaiurile excelente baute in nr. mare la Istanbul. Bine ca era cald.
Cand am plecat de la OMV deja se intunecase si de aici au inceput problemele. Adica atmosfera era umeda iar pe vizeta castii se forma un fel de pelicula fina de apa amestecata cu praf, prin care nu prea vedeam. Plus ca datorita umezelii a inceput sa se abureasca pe interior.
Am avut aceiasi problema anul trecut prin noimebrie cand am facut o tura dimineata pe ceata, si era la fel de nasol. Mult mai bine era cand ploua.
Acum, datorita faptului ca era intuneric, farurile masinilor din sens opus ma cam lasau in ceata, adica nu prea mai vedeam mare lucru si era necesar sa ridic vizeta.
Daca stie vreunul din voi vreo modalitate de a curate vizeta pe astfel de vreme, sa-mi zica si mie, ca buncata Ruse – Bucuresti m-a oboist mai mult decat Istanbul – Ruse.
Revenind la drum, am ajuns la punctul de frontiera, bulgarii mi-au ridicat bariera de la taxa de pod (motocicletele nu platesc si imi place sa inisist pe tema asta) si am ajuns in RO. Aici politistul de frontiera m-a intrabat de unde vin asa singur si a ramas destul de surprins cand i-am spus ca de la Istanbul.
Intr-un final, am ajuns cu bine la Bucuresti, dupa ce m-am oprit de vreo trei ori pe drum sa curat vizeta cu restul de apa pe care il mai aveam intr-o sticla de jumate. Era ora 23.00.
Asadar, am facut 670 de km 15 ore. Este cam mult, insa nu ma deranjeaza.
Deocamdata sunt la inceput si merg in ritmul in care ma simt confortabil si in siguranta. Important a fost ca am ajuns intreg acasa, atat eu cat si motocicleta.
La fel de important este faptul ca nici macar un an nu a trecut de cand, la 40 km/h imi tremurau chilotii pe mine in poligon la Ilioara, iar acum am fost la Istanbul.
Cu timpul, poate voi face mai putin.
Cam asta a fost tura de la Istanbul. Mi-a placut la nebunie, as mai face odata.
De fapt, am in plan ca pe la toamna, cand se mai racoreste afara (sfarsit de septembrie sau inceput de octombrie) sa merg din nou in Turcia, dar de data asta in zona Canakkale, (peninsula Gallipoli) sa vad si eu locurile in care s-au trosnit desutul de bine baietii aia in Primul Razboi Mondial. Ca distanta, tot vreo 670 km sunt.
In final, (cine vrea sa rada de mine poate sa o faca, nu ma deranjeaza) drumul spre Damasc si Teheran este deschis. O sa vina si ziua cand voi posta aici pe forum tura de la Teheran sau Damasc.
De ce sa nu recunoastem: pana la urma, totul incepe cu un vis.

P.S. Sa-I dea Dumnezeu sanatate aluia care a inventat manerere incalzite, ca sunt soricarie mare de tot. Urmatoarea investitie in motocicleta va fi manerul din stanga, care nu merge.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 14 May 2010, 19:43
Post #132


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ai ceva talent la scris. La fel ca si colegul vis-a-vis Chiar mi-a placut sa citesc tot.
Multi km in continuare fara incidente.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 May 2010, 16:58
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




Luni 24.05.2010
Am plecat pe la ora 09.00 din Bucuresti, directia Calarasi cu escala la Plevna (jud. Calarasi) de unde l-am luat pe prietenul cu care ma dau atunci cand nu merg singur.
Pana la Calarasi, nimic deosebit, A2 si DN3. Deja am ajuns sa cunosc destul de bine drumul asta.
Am facut plinul la Petrom-ul de la intrarea in Calarasi si am continuat alergarea in directia Fetesti – Giurgeni, deoarece nu mai fusesem pe drumul asta.
Proasta alegerea. Pur si simplu drumul asta este aberant, nu are nimic deosebit in el, Dunarea (pana la Fetesti) cred ca se vede de 3-4 ori, in rest camp si sate.
De la Fetesti este si mai nosol, contactul vizual cu Dunarea lipseste total, plus ca aproximativ 80 % din lungimea drumului este cam praf. Nu are gropi, insa asfaltul este valurit suficient cat sa faca deplasarea incomoda, chiar si pe motocicleta.
Asadar, daca ii vine vreunuia din voi vreo idee sa varieze peisajul, mai bine sta cuminte.
Pur si simplu nu merita.
De la Vadu Oii spre Cernavoda se schimba total toata treba, se merge destul de mult pe malul Dunarii, peisajul este variat, drumul virajat si cu cateva bucati de serpentine. Asta chiar merita.
Am mai fost pe aici acum vreo luna. Atunci era si mai misto, pentru ca Dunarea (lunca inundabila) ajungea pana in buza soselei. Acum a mai secat, dar tot frumos ramane.
Cateva poze:
70.JPG ( Size: 335.52k ) Number of downloads: 281
77.JPG ( Size: 329.71k ) Number of downloads: 146
78.JPG ( Size: 306.22k ) Number of downloads: 133
79.JPG ( Size: 302.13k ) Number of downloads: 123
80.JPG ( Size: 329.4k ) Number of downloads: 114


De la Cernavoda am intrat din nou de A2, ne-am oprit la prima benzinarie de dupa statia de taxare pentru un sandwich si o cola, dupa care am continuat pana la Drajna.
Aici am iesit de pe autostrada (plicitiseala mare) si pana in Bucuresti am mers pe drumul national, care a fost aproape gol, in Branesti au mai aparut cateva masini.
Aseara, cand ne-am intors, am constatat ca m-am invartit de vreo 4000 km din martie pana acum.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 May 2010, 16:13
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




Duminica, 30.05.2010

Am iesit ieri pe la pranz la o tura scurta, insotit de prietenul cu care ma dau de obicei.
Directia Ciolpani, unde aveam intentia sa vedem despre ce este vorba la festivalul moto (parca asa ii zicea) care s-a desfasurat in week-end acolo.
Din Bucuresti, am luat-o spre Stefanesti - Dascalu - Nuci - Gruiu - Ciolpani.
Nu am nimerit din prima la locul unde se tine festivalul, insa nu mi-a parut rau, pentru ca am mers putin si pe macadam, sa vad si eu cum este in afara asfaltului.
Nu am mers foarte mult, insa suficient incat sa am emotii ca scap motocicleta pe jos, pe o portiune de pietris afanat, abia pus.
Am intrat pe portiunea asta relativ incet (viteza a II-a, cam 20 km/h), insa cu toate astea motocicleta a inceput sa se balanseze stanga-dreapta, suficient cat unul ca mine sa se sperie putin.
Cu ambreiajul strans, am frant-o usor, m-am infipt bine cu picioarele in pamant si asta a fost, am ramas pe doua roti.
La festival absolut nimic deosebit, in afara de caldura mare si de un baiat care ne-a tot inebunit la cap sa ducem motocicletele in fata scenei si sa le ambalam la 7.000 de ture atunci cand va canta el.
L-am refuzat politicos si ne-am intors in Bucuresti, cam tot pe acolo pe unde ne-am dus.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 1 Jun 2010, 18:37
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




Cam tarziu, dar poate iti este util topicul acesta: Viziera pe timp de ploaie.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Jun 2010, 19:37
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@ V a L y O
Multumesc.
Problema la mine nu este ce fac cand ploua, ca asta am rezolvat-o.
Pur si simplu las sa sa creeze un strat de apa pe vizeta, dupa care apa nu mai adera, si imi aleg o pozitie cat sa vad clar printre picaturile care deja sunt depuse pe vizeta.
Asta am probat-o pe ploaie, de vreo 3 ori si a mers.

Problema mea era ce fac dupa ce sta ploaia.
Adica cand umiditatea este inca prezenta in aer, asfaltul este inca ud, iar pe vizeta se creeaza o pelicula fina si consistenta de apa, exact ca atunci cand mergi pe ceata.
Plus ca incede sa adere si praful ud, ridicat de masini, care daca se ingroasa putin, poate zgaria vizeta la stergere cu manusa.
Lamela sau spray nu am avut pana acum, dar o sa incerc.
Am auzit (nu stiu cat este de adevarat) ca ar exista niste folii care se aplica pe vizeta, si cand vizibilitatea scade se indeparteaza folia respectiva.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 4 Jun 2010, 20:44
Post #137


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




Salutare Nea' Giboane..

Hai sa o stapanesti sanatos, si la cati mai multi km !!

Am citit mai de mult topicul tau, dar tot am amanat sa iti urez sa te bucuri de motor.

Si eu iti impartasesc acest microb, al motociclismului. Anul asta am alte prioritati, dar la anul dau si de A.

Motorul la care visez este unul de calatorii, precum acest Bmw K1300GT.

BMW_K1300GT.jpg ( Size: 272.27k ) Number of downloads: 220


Intotdeauna am fost pasionat de aceste modele, nu neaparat de la Bmw.

Ce sa zic, sanatosi sa fim, ca restul vin ele, incet incet.

This post has been edited by sonycu: 5 Jun 2010, 17:54


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Jun 2010, 16:00
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@ sonycu

Multumesc frumos pentru urari si bafta si tie, sa-ti iei carnet cat. A si motocicleta la care visezi.
Eu visez la un BMW R 1200 GS, dar pana atunci e perfect si GS-ul asta mic si galben pe care il am acum.
Scoala de moto o poti face si acum iar motocicleta sa iti iei la anu'.
Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar din toamna trecuta pana acum, i-am auzit pe atatia din jurul mea ca "gata, imi iau si eu motocicleta", incat, daca puneam cate un leu de-o parte pentru fiecare, strangeam de o masa frumoasa la carciuma.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 5 Jun 2010, 18:00
Post #139


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




Ideea este sa dau de A.

Achizitia motorului (oricare va fi el) se va face mai tarziu, deoarece masina este prioritara.

Daca imi cumpar motor (fara sa am masina) imi da sotia in cap.

Glumesc desigur, dar motorul va veni pe parcurs, poate mai repede decat anticipez eu, asta ramane de vazut.

Oricum nu mi-as cumpara alta clasa, cele pentru calatorii, precum acel bmw, imi doresc.

Ma repet, sanatosi sa fim, ca restul vin ele incet incet.

Bafta, si inca o data, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea !!!!


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doc
post 3 Jul 2010, 21:28
Post #140


Specialist Chiptuning


Group: Members
Posts: 2.072
Joined: 4 September 04
From: Bucuresti




Poate ne vedem intr-o zi cand ai timp liber sa stam de vorba putin despre GS-ul tau. S-a ivit ocazia sa dau DRZ-ul unui prieten, asta dupa ce i l-am imprumutat un weekend sa intre cu el pe coclau, si la cateva zile a venit cu banii la el sa ia motorul.

Acum caut un motor de enduro-touring insa nu m-am hotarat daca sa revin la TA sau sa aleg variante putin mai light gen Dakar sau LC4 Adventure.

Da-mi un PM cu numarul de telefon si poate ne vedem la un pahar de suc.


--------------------
Honda Civic TypeR FK2 2.0 TURBO 340CP+ 2016
Ofer servicii de chiptuning (resoftare) pentru orice model Renault. Preturi in PM. ROTAC 2018 Tuned class Champion Audi TT powered by OBDTUNING.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 3 Jul 2010, 21:30
Post #141


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Tare nehotarat mai esti tongue.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doc
post 4 Jul 2010, 18:53
Post #142


Specialist Chiptuning


Group: Members
Posts: 2.072
Joined: 4 September 04
From: Bucuresti




Mda..nici eu nu stiu ce vreau. De fapt, a venit vara si iar am chef de colindat. Cum nu prea am avut grupuri de iesit in offroad, motorul a tot stat in garaj. Cu un enduro touring e mai usor sa ies si singur.

In seara asta ma duc sa vad un Dakar, cine stie poate imi place.

5 Jul 2010, 13:22:
L-am vazut. Pretul este de 3400 eur cu accesorii: genti laterale originale BMW, cob spate, inaltatoare ghidon, 2 tipuri de sa, cric central, aparatori pentru radioator, arcuri furca schimbate, gume noi, lant nou.

Are 32.000km si este din 2003. Se merita?

This post has been edited by Doc: 5 Jul 2010, 13:22


--------------------
Honda Civic TypeR FK2 2.0 TURBO 340CP+ 2016
Ofer servicii de chiptuning (resoftare) pentru orice model Renault. Preturi in PM. ROTAC 2018 Tuned class Champion Audi TT powered by OBDTUNING.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Jul 2010, 13:33
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@ Doc
Daca este pe bune ce zici referitor la Dakar, eu zic ca se merita la 3400 euro.
Adica sa nu aibe vreun defect ascuns si proprietarul sa vrea sa scape de el.
La pretul de nou, accesoriile pe care le-ai enumerat costa o gramada de bani.
Eu am dat pe GS-ul meu 3200 euro, si este fabricatie 2000 si avea cand l-am luat 40.000 km.
E drept ca GS-ul meu are ABS si manere incalzite, poate ca d-aia a fost mai scump.
Oricum, din care stiu eu (n-am pretentia ca am dreptate) Dakar-ul este un F 650 GS mai inaltat (roti mai mari) si ceva mai solid.
Oricum bafta.

Iti dau acum PM cu nr. de telefon.
Ne vedem cu cea mai mare placere la un suc.
Poate vine si vis-a-vis cu noi.

6 Jul 2010, 13:34:
Am facut o luna de pauza cu motocicleta, adica m-am concentrat tot pe 2 roti, dar de data asta ne-motorizate.
Asadar, vineri 02.07.2010 a trebuit sa merg pana la Moroeni, pentru a participa la o petrecere.
Am plecat din Bucuresti vineri pe la ora 17.00, cand inca era suficient de cald incat sa transpir bine de tot cu casca in cap si protectia pe mine.
Geaca nici nu am mai pus-o, doar un tricou cu maneca lunga peste protectie.
Dupa ce am iesit din Bucuresti m-am mai racorit putin si pana la Targoviste nu au fost probleme.
La Targosviste, am oprit la OMV, am facut plinul, am baut un cico si mi-am pus geaca pe mine ca deja incepea sa se racoreasca, iar norii de ploaie incepeau sa se stranga.
La Pucuioasa m-am oprit sa-mi pus sosonii de ploaie (shoe-cover in engleza) si am continuat alergarea, ajungand la Moroeni pe ploaie.

Sambata 03.07.2010
Desi noaptea a fost senin, dimineata era ploaie.
Am stat pana pe la ora 14.00 sperand sa se opreasca ploaia, dar nici o sansa.
M-am echipat si am luat-o usor spre Bucuresti.
Ploaia deja nu mai reprezenta o problema, echipamentul tine bine de tot, iar cu vizeta aburita oarecum am rezolvat-o, adica o las deschisa la minim si trag vizeta mai mica (ochelarii de soare) pe ochi, ca sa atenuez curentul creat.
In schimb, alta problema o reprezentau suvoaiele de apa care curgeau pe drum.
La inceput erau subtiri, insa, pe masura ce ma apropiam de Pucioasa, cresteau.
Pana acum nu am mai mers cu motocicleta prin apa, iar acum nu aveam ce sa fac, trebuia sa continui drumul.
Inainte de Pucioasa, sub podul de cale ferata era intersectie de suvoaie, veneau din mai multe parti si apa parea cam mare.
Aici mi-a fost frica sa trec, asa ca am stat sa astept sa treaca o masina, sa vad aproximativ cat de adanca este apa.
A trecut o duba iar apa cam ii acoperea rotile.
Vazand asta, m-am hotarat sa trec si nu pot sa spun decat ca mi-a placut la nebunie mersul asta prin apa, desi a fost pe o distanta scurta.
Cu ocazia asta am constata ca BMW-ul stie sa mearga si prin apa.
Ploaia a continuat pana la vreo 30 km de Bucuresti, dupa care a fost uscat, adica tocmai bine ca sa se usuce motocicleta si hainele de pe mine.


This post has been edited by gibonu: 6 Jul 2010, 11:34


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doc
post 7 Jul 2010, 10:00
Post #144


Specialist Chiptuning


Group: Members
Posts: 2.072
Joined: 4 September 04
From: Bucuresti




Se pare ca pretul a fost bun. Ieri motorul s-a vandut. sad.gif Momentan nu am gasit altul de vanzare. Mai gasisem unul in Italia la fel de dotat dar si acela s-a vandut.


--------------------
Honda Civic TypeR FK2 2.0 TURBO 340CP+ 2016
Ofer servicii de chiptuning (resoftare) pentru orice model Renault. Preturi in PM. ROTAC 2018 Tuned class Champion Audi TT powered by OBDTUNING.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 7 Jul 2010, 10:03
Post #145


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Se vand ca painea calda, sunt pe cale de disparitie 04.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Jul 2010, 12:52
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@ Doc
Nasol.
Imi pare rau.
Pe mobile.de nu ti-ai gasit nimic?

This post has been edited by gibonu: 7 Jul 2010, 12:53


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 7 Jul 2010, 21:15
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




@Doc: Am un amic ce vinde un KTM, daca te intereseaza te pun in legatura cu el, omul e pasionat de motoare(are 5-6 bucati), nu e samsar. Cred ca e chiar modelul din poza...aproape sigur ala e...se fapt nu sunt prea sigur da' seamana destul de mult.

This post has been edited by Tossi: 7 Jul 2010, 21:16

Attached thumbnail(s)
72131242074932KTM450EXClarge.jpg ( Size: 103.73k ) Number of downloads: 186


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 7 Jul 2010, 22:27
Post #148


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Pai asta e pur enduro, abia a scapat de unul, dar mai blajin biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 8 Jul 2010, 13:47
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




L-am sunat, este vorba de un KTM LC4 - 640 cmc.

Attached thumbnail(s)
KTM_20640_20LC4_20SC_2099_20_203.jpg ( Size: 52.41k ) Number of downloads: 103


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Jul 2010, 18:40
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@ Tossi
Blasfemie !!!!
Ce cauta KTM-ul pe topic-ul BMW-ului?

Glumesc, ca altfel crede lumea ca am luat-o razna.
De curiozitate, cat costa KTM-ul din poza?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 10:52
Forum Renault