DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme directie

ar-05-mxr
post 2 Apr 2006, 08:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 April 06




Stie cineva ce poate sa bata pe fata la denivelari sosea,daca deja am schimbat toate bucsele,telescoape bieletele si axul volan?
Ce poate fi?planetare sau altceva?
help!


--------------------
dacia supernova confort - ar-05-mxr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Apr 2006, 08:30
Post #2


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Pivoți?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar-05-mxr
post 2 Apr 2006, 08:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 April 06




I-am schimbat si pa aia si sigurantele etrierelor.Altceva?
ce mai poate fi?nea omu' de la verbita mi-a spus ca poate fi scutul,l-a sudat si tot asa face.Pot fi de vina rulmentii telescoapelor?daca da cam cat ma costa?




This post has been edited by ar-05-mxr: 2 Apr 2006, 09:31


--------------------
dacia supernova confort - ar-05-mxr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nova
post 2 Apr 2006, 17:41
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 6 February 04
From: CT




Rulmentii amortizoarelor poate ca da, dar posibil sa fie flansa amortizoarelor. La mine una avea joc si batea. Daca nu schimbi amortizoarele nu se merita sa le demontezi. blush.gif


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar-05-mxr
post 2 Apr 2006, 18:14
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 April 06




da le-am schimbat deja si...


--------------------
dacia supernova confort - ar-05-mxr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 2 Apr 2006, 19:49
Post #6


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Caseta de directie? :B


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 2 Apr 2006, 23:05
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




3 sugestii mai pot sa-ti dau:

E posibil sa ai suruburile slabite la bara fata ! Incerci sa o lovesti sau sa o misti, daca se misca ea e pricina cauzatoare de zgomote (eu sunt patit dar dupa ce am schimbat-o odata). Bara fata are o dublura de fier care se prinde in mai multe suruburi de 13 (1 pe laterala stinga, 2 intre radiator si farul drept, 2 sub farul sting, 1 pe laterala dreapta plus citeva holzsuruburi care prin aripile si plasticele.

E posibil sa se fi slabit suruburile care prind aripile de semiaripi si stilpi (daca au fost schimbate vreodata). Verifica prin niste lovituri sau zgiltiiri serioase.

E posibil sa fie garniturile de teflon de la capetele casetei ! (garnituri care costa 30 k bucata si arata ca niste cilindri albi cu diametrul de 15 mm lungi de 2 cm cu niste striatii pe ele si la un capat cu 3 picioruse de 3 mm dispuse in unghiuri de 120) ! Pentru schimbare necesita desfacerea bieletelor.
O caseta te costa ~2,6 mil, merita sa schimbi aceste garnituri , mai ales daca nu le-ai schimbat niciodata.

This post has been edited by spiridon: 2 Apr 2006, 23:06


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar-05-mxr
post 3 Apr 2006, 13:28
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 April 06




Multumesc de sfat.Sa stii ca la caseta e ceva ca simt in volan cand cloncane.Am sa incerc.


--------------------
dacia supernova confort - ar-05-mxr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaib32nfs
post 3 Apr 2006, 22:10
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 January 05




caseta du-te sa iti verifici caseta ca s-ar putea sa patesti ca mine cind am crezut ca este axul si a fost caseta ca in final s-a blocat dar la mine pa linga cloncanit mai se auzea si un zgomot cind luam de volan ca si cum ar scapa roata dintata


--------------------
dsn/hyundai elantra clima/exclusiv 2001/2012 - b86rzv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar-05-mxr
post 4 Apr 2006, 02:04
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 April 06




Sa stii ca daca misc volanul dreapta-stanga se aude un cloncanit.Am sa ma duc la service sa le schimb.Te rog spune-mi ce inseamna 30 k ca eu sunt nou pe forum.Si daca schimb bucsele trebuie sa fac si geometria.asa-i?


--------------------
dacia supernova confort - ar-05-mxr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 4 Apr 2006, 08:16
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




QUOTE
Te rog spune-mi ce inseamna 30 k

30 k = 30 000
Asa scriu multi pe acest forum...


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 4 Apr 2006, 20:40
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




ar-05-mxr

"Cloncanit" la miscat volan stinga-dreapta e semn ca axul volan inferior e dus ( crucea cardanica din compartimentul motor 99%) sau bieletele au joc ! Esti sigur ca ai schimbat aceste piese ?


Daca schimbi bucsile cu pricina nu trebuie sa refaci unghiurile pentru ca bieletele se desfac doar din prinderea de caseta (sub burdufe).


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar-05-mxr
post 6 Apr 2006, 08:55
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 April 06




Bieletele le-am schimbat.Voi incerca sa schimb si bucsele de la caseta.multam!


--------------------
dacia supernova confort - ar-05-mxr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 2 May 2007, 23:19
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Vad ca am inviat un topic mort, dar este singurul in care am gasit ceva cu manifestari asemanatoare cu problema mea.
De citeva luni am observat o usoara instabilitate a directiei, la viteze mari, peste 90 km/h. Acum 2 saptamini, la revizia de 70000 de Km. la Motor Service la Salajan, mi-au gasit pivotul stinga cu joc si i-am schimbat pe amindoi, dupa care am facut geometria. Fenomenul de instabilitate s-a atenuat usor, dar este inca prezent in mod suparator. Mentionez ca la intrebarile mele insistente daca nu mai sunt si alte jocuri mi s-a spus ca nu.
Astazi am fost la geometria rotilor la Fundeni pentru o a doua verificare asa pentru linistea mea.Conform buletinului de verificare valorile unghiurilor sunt normale si nu conduc la instabilitatea directiei.Am facut in plus si o ehilibrare ingrijita a rotilor fata ceea ce a condus la disparitia vibratiiilor care apareau pe la 130 Km./h. Am mers ca test pina pe la 150 Km./h fara vibratii pe A2 pina la Fundulea.
Totusi mai simt doar atunci cind iau maxim de volan stinga sau dreapata un fenomen despre care se vorbea mai sus si anume ca si cum ar scapa cumva inapoi un dinte al pinionului fata de cremaliera desi volanul revine inapoi in aceeasi poxitie, e ceva ce se simte cind si cind, si inca nu stiu exact in ce conditii.
Deci pe scurt:
- directie instabila la viteze mari si in linie dreapta, ca si cind ar fi vint lateral sau ar pierde contactul su solul si trebuie corectata foarte fin din volan,
- inlocuit ambii pivoti,
- verificat si corectat geometria la 2 ateliere fara imbunatatire sensibila
- echilibrat roti fata cu disparitie de vibratii
- fara alte jocuri spun mecanicii de la ambele ateliere
- ax volan inlocuit acum cca. 20.000 Km cu burduf cu vaselina, nu cred ca are joc, cum misc de el se misca rotile; cel veci avea joc si nu aveam directie instabila!


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 2 May 2007, 23:30
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Va rog sa-mi dati un sfat pertinent fiindca masina o am de noua, numai eu am condus-o, nu a fost lovita si nu avem aceasta manifestare de instabilitate a directiei.
Vreau sa inlocuiesc piesa defecta dar sa stiu cu exactitate care este aceea!
Este foarte scump sa inlocuiesc si caseta de directie si axul volan, fara a avea certitudinea faptului ca sunt cu adevarat defecte.
Credeti ca ar putea fi de vina amortizoarele?
Ar putea fi vreun joc parsiv in axul volan inferior, mai greu de depistat?
Mentionez ca pina acum la 70.000 de Km., singurele piese inlocuite la directie sunt axul volan acum 2 ani si cei 2 pivoti, reviziile facindu-le la service, din 10.000 in 10.000 de Km., conform manualului de intretinere.


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
virtualu
post 3 May 2007, 07:41
Post #16


om_serios


Group: Members
Posts: 198
Joined: 6 June 06




nu-mi dau seama sa-ti spun mai multe, dar... "- directie instabila la viteze mari si in linie dreapta, ca si cind ar fi vint lateral sau ar pierde contactul su solul si trebuie corectata foarte fin din volan,
"
...simtomele astea face cand ai cauciucurile tocite nesimetric, vezi profilul lor, eventual inverseaza cu cele de pe spate si s-ar putea sa ai o surpriza!


--------------------
dacia supernova 2001 - clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 3 May 2007, 14:38
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Cauciucurile nu prezinta uzuri pronuntate sau asimetrice, vizibile cu ochiul liber sunt uzate uniform in limite normale, nici cind le-a echilibrat nu au fost observatii pe aceasta tema. Masina nu a uzat niciodata cauciucurile asimetric, intotdeauna la control geometria a fost in regula.
Ma framinta faptul ca mecanicii spun ca totul e in regula, ca nu sunt jocuri, si totusi directia este instabila si nu a fost asa.
Ce sa mai verific?


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 4 May 2007, 20:43
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




Aceeasi problema am avut-o si eu ! NU mai aveam curaj sa merg cu mai mult de 80 km la ora (anul trecut am facut 13 ore de la mare pina acasa) ...
Eu am schimbat caseta si am directie !!!

Am citit ca mai poate fi de la un dezechilibru al ansamblurilor arc-amortizor de pe fata (adica unul s-a inmuiat mai repede).


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibinea
post 4 Jun 2007, 19:59
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 25 July 06




Aceesi problema o am si eu remus66. Cand trec de 120km/h simt ca pierd controlul si trebuie sa fac corectiile de care spuneai tu. Am toate cauciucurile noi,echilibrate(chiar cantarite), unghi de fuga, tot ce trebuie. Mecanicul mi-a zis ca trebuie sa schimb caseta de directie, in rest nu am nici-o problema. Ma gandeam ca pate fi altceva mai ieftin, dar dupa ce am citit pe aici se pare ca tot caseta ar fi. Nu prea sunt hotarat, pt. ca e cam scumpa, dar viata...
La mine nu "tine" vreun dinte, se aude un troncanit, dar numai pe drumuri cu denivelari. Cred ca o sa o schimb cat mai repede pt. ca se accentueaza acest zgomot pe zi ce trece. Eu fac cam 1500 km pe luna si se simte mai repede.


--------------------
dacia SuperNova 2002-Clima - TR-07-GTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 19 Nov 2007, 22:30
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Dupa indelungi cautari am rezolovat problema si anume se stricasera jantele la gaurile de prindere din cauza desteptilor din service care string ca nebunii.Suruburile ajunsesera sa stringa pe discul de frina respectiv pe tambur in spate si astfel rotile la viteza incepeau sa vibreze.Dupa ce am cumparat 4 jante noi masina mergea perfect si am vindut-o.Cel carea luat-o a zis bogdaproste fiindaca tocmai schimbasem in 5 luni caesta de directie, amortizoare, bascule complet echipate, bielete de directie si capete de bara. Aferim!


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 06:50
Forum Renault