DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Greseala calculare rate CASCO, in loc de 154€ au trecu pe polita 124€

tzatza
post 22 Nov 2006, 23:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 20 May 05
From: Timisoara




Am si eu o intrebare. Daca la incheierea unei polite CASCO, agentul de asigurari a gresit calcularea celor patru rate (in loc de 154€ a fost trecut 124€), si dupa achitarea celei de-a treia rate mi s-a adus la cunostiinta acest fapt, trebuie sa achit diferenta? Si daca da, pana cand trebuie sa fac acest lucru? Se poat achita diferentele la urmatoarea rata? Mentionez ca prima de asigurare este de 617€.
Daca in acest timp as fii avut un accident si doream sa utilizez polita CASCO ce se intampla? Mai eram despagubit?


--------------------
Renault Megane II 2005 Sedane
Megane II Sedan 1.5 dCi - 80CP
Confort Expression (2005)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 22 Nov 2006, 23:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Teoretic da, erai despagubit ... pentru ca nu a fost greseala ta... cat despre plata diferentei.. corect ar fi sa platesti.

Parerea mea biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 23 Nov 2006, 08:58
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Am patit si eu ceva asemanator: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=701975

Nu mi se pare normal sa iti impute tie diferenta pentru perioada trecuta, mai ales daca nu ai avut nici o dauna. Insa nu stiu cum poti sa o scoti la capat.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 23 Nov 2006, 09:03
Post #4


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(tzatza @ 22 Nov 2006, 23:23)
Daca in acest timp as fii avut un accident si doream sa utilizez polita CASCO ce se intampla?
*


Cred ca asta-i prima intrebare la care trebuie raspuns.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 Nov 2006, 10:09
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Diferenta trebuie platita cat de urgent posibil, pentru toate ratele pe care le-ai achitat deja in forma "redusa".

Hai sa lamurim situatiile pe rand:
1. Inainte de a fi avizat de eroare si de a ti se aduce la cunostinta de diferenta pe care o ai de platit, daca ai fi suferit o dauna, ti s-ar fi solicitat plata diferentei inainte de inchiderea dosarului de dauna. Practic, asiguratorul nu ti-ar fi platit dauna, pana tu nu achitai diferenta, sau ti-ar fi platit dauna mai putin suma datorata, pe care ar fi trebuit sa o platesti tu la service.
2. Acum dupa ce ai fost avizat, daca suferi vreun accident si nu ai apucat sa achiti diferenta, un asigurator "rau" este acoperit contractual sa iti refuze plata daunei integral, iar un asigurator "bun" va aplica punctul 1.

Sfatul meu este sa achiti urgent, pentru ca in caz de furt sau dauna totala, toti asiguratorii vor fi "rai".


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzatza
post 23 Nov 2006, 10:37
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 20 May 05
From: Timisoara




Dar de ce sa ma oblige pe mine acum sa platesc dintr-o data diferenta din cauza prostiei lor? Normal ar fii trebuit sa verifice de la inceput daca e corect sau nu.
Asta nu inteleg, de ce in Romania nimeni nu raspunde pentru ce face? Sunt eu vinovat ca ei sunt cu capul in nori sau eu trebuie sa le verific calculele lor?
Sunt de acord sa platesc diferenta (desi normal e greseala lor sa raspunda de ea, si eu ar trebui sa platesc ratele care au mai ramas la valoarea corecta).


--------------------
Renault Megane II 2005 Sedane
Megane II Sedan 1.5 dCi - 80CP
Confort Expression (2005)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 Nov 2006, 11:02
Post #7


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




tzatza: in polita scrie cat este prima totala pe care trebuie sa o platesti? scrie. in conditiile de la polita scrie ca daca nu platesti toata prima, asiguratorul poate sa iti refuze plata daunei? te asigur ca scrie (poate nu chiar in aceasta forma). Despre esalonarea ratelor: asta trebuie sa discuti/ negociezi cu ei. eu te-am sfatuit ce sa faci ca sa fii acoperit 100%, ca d'aia ti-ai facut casco. daca tu vrei sa incerci sa profiti de eroarea unui angajat, e dreptul tau, oricum daca e sa fie cineva ars, acela va fi doar cel care a completat polita (probabil ca acesta a fost si penalizat deja). eu unul nu cred ca o sa reusesti, pentru ca politele de asigurare sunt scrise de juristi cu experienta care au stiut sa prevada astfel de situatii si sa isi ia masurile de siguranta de rigoare, prin clauze contractuale acoperitoare.
Citeste polita si vei vedea ca peste tot se pune problema platii primei anuale inscrise in contract pentru acordarea unei despagubiri; singurul loc in care se face referire la plata ratelor este acolo unde se spune ca neplata la timp suspenda automat polita; mai pe romaneste: existenta politei este conditionata de plata la timp a ratelor, posibilitatea de a beneficia de polita este conditionata de plata intregii prime anuale, indiferent de ce scrie la rate).
Intelege-ma, nu tin cu lupul, asta e realitatea, fie ca ne convine sau nu. si nu depinde de asigurator, la toti e la fel.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzatza
post 23 Nov 2006, 12:50
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 20 May 05
From: Timisoara




Daca polita este conditionata de plata intregii sume anuale, nu ma opreste nimeni sa nu platesc diferentele odata cu ultima rata, nu?


--------------------
Renault Megane II 2005 Sedane
Megane II Sedan 1.5 dCi - 80CP
Confort Expression (2005)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 Nov 2006, 13:05
Post #9


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




poate nu m-am exprimat limpede: in orice polita casco, indiferent de asigurator, este prevazut ca asiguratorul are dreptul sa solicite (iar asiguratul are obligatia sa raspunda acestei solicitari) plata integrala a primei de asigurare (cea anuala) inainte de acordarea (plata) oricarei despagubiri, sau ca poate retine din despagubirea de platit contravaloarea ratelor neachitate (chiar daca acestea nu au ajuns la scadenta).
Cu alte cuvinte: prin plata (aprobarea platii) unei despagubiri (oricat de mica), asiguratorul il tine (prin contract) pe asigurat sa plateasca intreaga prima anuala, iar prin prevederile contractului, el se poate asigura de acest lucru prin solicitarea platii in avans fata de scadentarul convenit sau prin retinerea din despagubire a ratelor neachitate (indiferent de scadenta lor).

Ca raspuns direct la intrebarea ta: nu te poate opri nimeni sa platesti diferentele odata cu ultima rata, dar in caz ca intervine o dauna totala (avarie sau furt) sau o avarie de valoare mare, sa nu te plangi daca asiguratorul iti refuza despagubirea. Nu e garantat ca el va face asta, eu spun doar ca are acoperirea contractuala sa o faca. Odata ce te-a avizat de corectarea unei erori materiale inscrise in polita si tu nu platesti diferentele in termenul solicitat de catre el in avizare, el are acoperirea contractuala sa considere ratele neachitate, adica sa considere ca polita este suspendata.
Tu faci asa cum crezi ca e mai bine pentru tine.



--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 08:19
Forum Renault