DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme cu frana

mx_ady
post 7 Aug 2008, 20:47
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 6 June 08
From: Bistrita-N




Am observat ca frana spate stanga prinde mai slab decat dreapta,am desfacut butucul si am constatat ca sabotul din fata este mai uzat.Cel din spate are uzura foarte putin.Am verificat daca nu este blocat pistonul dar anbele pistonase la aceasi roata lucreaza bine.Am dereglat din reglaj(am strans ferodourile)am tras frana de mana sa se regleze din nou dar in continuare frana nu prinde.Mentionez ca mai este pana uzura sa ajunga la nituri.Oare de ce nu prinde frana?


--------------------
dacia supernova confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 8 Aug 2008, 12:20
Post #2


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




reglaj prost si/sau repartitor stricat/dereglat


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mx_ady
post 8 Aug 2008, 19:39
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 6 June 08
From: Bistrita-N




Nu cred ca aceasta este problema deoarece si frana de mana prinde mai slab la aceeasi roata .


--------------------
dacia supernova confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 15 Aug 2008, 14:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




tot legat de frina dar alta poveste. deci , am schimbat:
-pompa frina
-garnituri etrieri
-placute frina
-lichid frina
frina prinde super , dar are cursa cam lunga. de unde poate fi hiba?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mx_ady
post 15 Aug 2008, 19:57
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 6 June 08
From: Bistrita-N




Intre tinp am schimbat ferodourile pe spate si frana prinre super.Referitor la ultima postare,ori nu este bine aerisita sau nu stiu poate sa unblat la reglajul pedalei de frana.


--------------------
dacia supernova confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 15 Aug 2008, 21:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




ce fel de reglaj al pedalei , ca am mai auzit de el?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 16 Aug 2008, 12:06
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




QUOTE
ce fel de reglaj al pedalei , ca am mai auzit de el?


reglaj_frana.jpg ( Size: 54.08k ) Number of downloads: 902


Insa, daca ai schimbat pompa de frana, trebuia verificat/refacut si reglajul garzii pompei(din tija de actionare a amplificatorului vacuumatic)

Numai bine.

This post has been edited by variable_dynamics: 16 Aug 2008, 12:09


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 16 Aug 2008, 20:43
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(variable_dynamics @ 16 Aug 2008, 13:06)
reglaj_frana.jpg ( Size: 54.08k ) Number of downloads: 902


Insa, daca ai schimbat pompa de frana, trebuia verificat/refacut si reglajul garzii pompei(din tija de actionare a amplificatorului vacuumatic)

Numai bine.
*


adica sa inteleg ca acum trebuie data din nou jos pompa , pentru a face reglajul. oare se poate face treaba asta fara a mai desface toata conductaraia?
inca ceva- reglajul acesta are cumva vreo legatura si cu eficacitatea frinei , sau numai reduce cursa pedalei?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 16 Aug 2008, 21:57
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Reglajul garzii pompei(adica primul reglaj mentionat in poza) se face OBLIGATORIU cand se schimba amplificatorul vacuumatic(servofrana) sau pompa de frana.
QUOTE
adica sa inteleg ca acum trebuie data din nou jos pompa , pentru a face reglajul.

Esti sigur ca reglajul tijei de actionare a servofranei(cota X) nu a fost verificat si(dupa caz) refacut? Ca idee, trebuie MACAR verificata cota respectiva INAINTE de a monta pompa noua/servofrana noua...
QUOTE
. oare se poate face treaba asta fara a mai desface toata conductaraia?

DA, se desface pompa de frana de pe servofrana, fara a mai demonta conductele. Insa va trebui demontata servofrana de pe masina si modificata acea cota(vezi desen) pe bancul de lucru,nu pe masina!
Reglajul furcii de legatura(al doilea adica cel subliniat pe desen) se poate realiza(teoretic) cu servofrana montata pe masina, insa se ia in considerare grosimea tablei pe care se monteaza servofrana(ca sa iasa cota respectiva cat mai aproape de ce trebuie)
QUOTE
frina prinde super , dar are cursa cam lunga.

Te sfatuiesc sa verifici intai cota L(reglajul furcii de legatura cu pedala) si sa ajustezi daca este cazul. Daca insa simptomul nu dispare, va trebui sa verifici si sa ajustezi cota X(primul reglaj).

Numai bine.


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 17 Aug 2008, 10:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




multumesc mult mult mult pentru sfaturi.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 8 Sep 2008, 15:40
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




iaaaaar problemee! ultima oara cind am schimbat garniturile la etrieri am observat ca pistonul de pe dreapta era blocat . buun, curatat frumos, pus la loc . cu ocazia asta am observat ca a disparut o problema pe care o aveam atunci cind puneam frina , adica se simtea ca merge pedala oarecum in" trepte". m-am bucurat nespus.
problema e ca acum , dupa nici o luna , a inceput sa faca la fel , iar eu banui ca tot de acolo e cauza.
asa ca , ce trebuie sa cumpar nou ? etrier cu tot cu piston , sau numai pistonul?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 8 Sep 2008, 19:34
Post #12


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




QUOTE(dariusz @ 8 Sep 2008, 16:40)
iaaaaar problemee! ultima oara cind am schimbat garniturile la etrieri am observat ca pistonul de pe dreapta era blocat . buun, curatat frumos, pus la loc .  cu ocazia asta am observat ca a disparut o problema pe care o aveam atunci cind puneam frina , adica se simtea ca merge pedala oarecum in" trepte". m-am bucurat nespus.
problema e ca acum , dupa nici o luna , a inceput sa faca la fel , iar eu banui ca tot de acolo e cauza.
asa ca , ce trebuie sa cumpar nou ? etrier cu tot cu piston , sau numai pistonul?
*



pai incearca set garnituri de origine plus piston origine. magazinul CNCD -pret 42 lei. se vand numai la set.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 8 Sep 2008, 22:46
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(benkenobi @ 8 Sep 2008, 20:34)
pai incearca set garnituri de origine plus piston origine. magazinul CNCD -pret 42 lei. se vand numai la set.
*


de incercat pot sa incerc , dar daca e de vina etrierul si nu pistonul ? dupa aia , in caz ca am nevoie gasesc etrier fara piston , sau si astea vin la set?
si daca pun pe o parte piston nou , trebuie sa pun si pe cealalta parte ?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 12 Sep 2008, 22:56
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




chiar nu stie nimeni?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 14 Sep 2008, 09:36
Post #15


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




nu trebuie etrier nou si pe o parte si pe cealalta. etrierul nu are de ce sa se strice. numai garniturile si pistonul.
cumpara fara grija , ca de acolo este problema. apoi curata bine penele de fixare ale etrierilor, altfel acesta nu va mai culisa lateral si nu mai degripeaza placuta de frana de pe extriorul rotii. problema mai poate fi si de furtunul de presiune care intra in etrier. vezi daca prin el curge lichid in mod constant.
inainte de toate acestea verifica daca pistonul etrierului culiseaza usor si curata penele de fixare.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 1 Nov 2008, 20:29
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(dariusz @ 8 Sep 2008, 16:40)
iaaaaar problemee! ultima oara cind am schimbat garniturile la etrieri am observat ca pistonul de pe dreapta era blocat . buun, curatat frumos, pus la loc .  cu ocazia asta am observat ca a disparut o problema pe care o aveam atunci cind puneam frina , adica se simtea ca merge pedala oarecum in" trepte". m-am bucurat nespus.
problema e ca acum , dupa nici o luna , a inceput sa faca la fel , iar eu banui ca tot de acolo e cauza.
asa ca , ce trebuie sa cumpar nou ? etrier cu tot cu piston , sau numai pistonul?
*




QUOTE(benkenobi @ 8 Sep 2008, 20:34)
pai incearca set garnituri de origine plus piston origine..
*




QUOTE(dariusz @ 8 Sep 2008, 23:46)
de incercat pot sa incerc , dar daca e de vina etrierul si nu pistonul ? dupa aia , in caz ca am nevoie gasesc etrier fara piston , sau si astea vin la set?

*




QUOTE(benkenobi @ 14 Sep 2008, 10:36)
nu trebuie etrier nou si pe o parte si pe cealalta. etrierul nu are de ce sa se strice. numai garniturile si pistonul.
cumpara fara grija , ca de acolo este problema. problema mai poate fi si de furtunul de presiune care intra in etrier. vezi daca prin el curge lichid in mod constant.

*



si iar acelasi lucru frateeee . cumparat piston nou , montat din nou garnituri noi , aerisit . frina beton . dar a reaparut problema . se blocheaza pistonul . ce mama dr..u poate sa fie ? ar trebui sa cumpar etrier ? ca atceva nu cred ca poate fi , avind in vedere ca furtunul e nou , pistonul e nou , garniturile sint noi.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Urs
post 2 Nov 2008, 11:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 352
Joined: 31 December 06
From: Siret




Mie tot imi fac aceleasi probleme etrierii, mai bine zis garniturile. Acum cand vei da jos etrierii vei constata cu surprindere ca garniturile tip burduf sunt crapate si a intrat praf inauntru care duce la griparea pistonaselor (culiseaza greu in etrier). Eu odata la 3-4 luni dau jos etrierii , curat pistonasele si schimb garniturile. Ori am eu ghinion, ori garniturile astea sunt facute din hartie. Pe ambalaj scrie "garantie: 18 luni", "durata medie de utilizare: 2 ani", insa la mine apar crapaturi in ele dupa numai 3 luni. Discurile-s noi, placutele la fel, deci cursa pistonului e mica.


--------------------
Dacia Logan 0.9 tce 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 2 Nov 2008, 11:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




la mine garniturile nu se rup , avind in vedere ca circul maxim o luna , si iar se blocheaza pistonul . din august pina acum am schimbat 3 rinduri de garnituri , plus piston nou , si acelasi lucru.
nu a mai ramas de schimbat decit etrierul , dar nu as vrea sa fie alta cauza , si sa il schimb degeaba.
referitor la cursa pistonasului , pot fi de vina discurile de frina ? sa fie acestea ( in special cel de pe partea stinga ) prea subtiri ? ceea ce inseamna ca pistonul are o cursa prea lunga , si din cauza asta dupa un timp , incepe sa mearga greu , respectiv " in trepte " ?

This post has been edited by dariusz: 2 Nov 2008, 11:15


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Urs
post 2 Nov 2008, 11:24
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 352
Joined: 31 December 06
From: Siret




Se poate cred sa fie pistonul putin mai mare decat trebuie si sa intre fortat in etrier, eu mai fac o trasnaie, ung partile laterale ale pistonului cu un strat subtire de vaselina inainte sa-l bag in etrier. Nu stiu daca-i voie, dar vad ca nu am avut probleme sa intre in contact cu lichidul de frana si sa faca vreo reactie urata (rugina, gripare a pistonasului). Poate din cauza vaselinei mi se duc garniturile alea, nu zic nu, dar sunt multumit ca nu mi se blocheaza pistonasele. Nu ai nimic de pierdut, mai da jos odata etrierii si schimba ganiturile (pistonasul nu-l schimba, numai sterge-l bine cu o carpa curata) si inainte sa-l bagi in etrier da-i o pelicula subtire de vaselina jur-imprejur. Nu stiu daca-i bine, eu iti spun numai ce fac eu.

This post has been edited by Urs: 2 Nov 2008, 11:25


--------------------
Dacia Logan 0.9 tce 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 2 Nov 2008, 11:36
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




dar pistonul intra usor in etrier . aici e buba . atit pistonul vechi cit si cel nou . insa dupa un timp incepe sa blocheze , moment in care ma blochez si eu , ca nu stiu ce sa mai fac.ordinea reparatiilor au fost cam asa:
simptom- pistonas blocat
-schimbat garnituri etrier , pistonul a intrat cam greu.

dupa vreo doua zile pistonas blocat din nou
- curatat foarte bine etrier( lucru care nu l-am facut prima data ) si schimbat garnituri- pistonul a intrat usor

trece o perioada si din nou , piston blocat
- iarasi curatat etrier , pus garnituri noi , plus piston nou , care a intrat foarte usor.

acu , aceeasi problema - pistonas care merge greu , in trepte
intrebarea e :
-schimb etrierul ?
- pot fi probleme din cauza discului de frina ?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 4 Nov 2008, 17:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Cine stie daca placutele de frana de la dacia 1310 merg la supernova ?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brambus
post 4 Nov 2008, 18:20
Post #22


member


Group: Members
Posts: 647
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Pompa ai verificat-o? Si furtunele de la etrier!


--------------------
Renault Megane 2 2007 Megane 2 R26 - B969FEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 4 Nov 2008, 19:39
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(Brambus @ 4 Nov 2008, 19:20)
Pompa ai verificat-o? Si furtunele de la etrier!
*


pompa e noua , furtunele la fel.
ideea e ca deja sint innebunit si nu stiu ce sa mai fac . am scgimbat pompa , furtune , garnituri , piston . acu nu imi mai ramine decit sa schimb etrierul sau discurile de frina . dar care din ele , ca nici nu ma dau banii afara din casa , nici nu vreau sa ma joc cu frina ?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 6 Nov 2008, 16:20
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Incearca mai intai sa schimbi placutele. Daca ai discul uzat si placutele uzate, pistonul va iesi destul de mult. Daca pui placute noi, pistonul va lucra mai in interior. Vezi sa nu ai joc mare lateral sau sus/jos la placute in suportul etrier. Daca ai suportul etrier uzat si placutele au joc mare in etrier, la fiecare franare mai puternica pana ajung placutele sa blocheze in suport, vor forta si pistonul un pic in directia lor de blocare, asta va duce in timp la tasarea cilindrului din etrier pe o anumita directie, adica la ovalizarea lui. Posibil de aici si griparea pistonului. Dar de fapt in afara ca pistonul la tine merge mai greu dupa un simt, cum se mai manifesta problema? (frana slaba pe partea respectiva, roata infranata cand nu franezi....)

LE. Spui ca la tine se tot rup garniturile alea de protectie. Asta nu e normal. Nu au nici un motiv sa tina asa de putin. Cred sunt multi care au 3-4 ani cu ele fara nici o problema, inclusiv eu. Parerea mea e ca tu nu le asezi corect si nu iti intra uniform in canalul de pe etrier si in canalul de pe piston. Din cauza asta garnitura ori sta prea stransa in unele zone, ori ajunge sa frece de placuta.... si odata distruse intra praf si... Verifica sa fie asezate garniturile alea corect, au canale in care trebuie sa intre, vezi sa intre uniform, in special in zona dinspre spatele etrierului, unde daca nu esti f atent, risti sa nu intre la locul lor.

This post has been edited by moustache: 6 Nov 2008, 16:26


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 7 Nov 2008, 20:11
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(moustache @ 6 Nov 2008, 17:20)
Incearca mai intai sa schimbi placutele. Daca ai discul uzat si placutele uzate, pistonul va iesi destul de mult. Daca pui placute noi, pistonul va lucra mai in interior. Vezi sa nu ai joc mare lateral sau sus/jos la placute in suportul etrier. Daca ai suportul etrier uzat si placutele au joc mare in etrier, la fiecare franare mai puternica pana ajung placutele sa blocheze in suport, vor forta si pistonul un pic in directia lor de blocare, asta va duce in timp la tasarea cilindrului din etrier pe o anumita directie, adica la ovalizarea lui. Posibil de aici si griparea pistonului. Dar de fapt in afara ca pistonul la tine merge mai greu dupa un simt, cum se mai manifesta problema? (frana slaba pe partea respectiva, roata infranata cand nu franezi....)


*



placutele sint noi , discul are uzura dar nu foarte mare . oricum , cred ca am sa il masor ca sa stiu exact. joc la placute nu este , mai ales ca am sigurantele alea acolo.
roata nu e infrinata , si nici nu as spune ca frina ar fi slaba pe roata respectiva. poate daca ma duc cu ea la tester apar ceva diferente.
ideea e ca am ajuns sa nu mai stiu ce sa fac . ceea ce imi spune unu altu sa schimb , deja e schimbat. cred insa ca luna viitoare incep sa schimb discuri+etrieri. ca atunci toate vor fi noi .


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 09:36
Forum Renault