DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planetare DSN cu bile (Tunari) - opinii

ionut81
post 27 Mar 2009, 16:54
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




si unde putem gasi? la ce pret?


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 27 Mar 2009, 17:03
Post #32


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




planetara prima care e sub forma de cruce cardanica aia e cea mai buna in rest nu stiu de unde se face rost .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 27 Mar 2009, 20:07
Post #33


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ale mele au 98.000 km, sunt cele originale, le-am inlocuit burdufurile si vaselina pe la 70.000. Nu au joc, nu bat, nu nimic, iar eu nu conduc lent deloc.
Cine are planetare cu bile made in Tunari sa spuna cate zeci / sute de mii de kilometri a facut cu ele. In principiu o planetara cu bile este mai solida si mai anduranta. Daca este facuta bine excl.gif
La fosta dacie am cumparat planetare scurte de R12 rectificate in ungaria, care au tinut mult si bine, mult peste cele originale.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 27 Mar 2009, 20:13
Post #34


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu ai accelerat in curbe si nu ai plecat de pe loc in tromba fiindca cu siguranta nu te tinea ... asta se cunoaste . Cum am spus cele mai bune sunt cele cu cruce cardanica . Sunt curios cine isi v-a monta planetare cu 6 bile zepa cred ca se numesc ...

This post has been edited by djasu82: 28 Mar 2009, 12:03


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 28 Mar 2009, 01:24
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




Am gasit in targul Vitan planetare Made in Germany. Dar numai cea de stanga, care nu prea ma interesa oricum la pretul de 300 RON bucata. De dreapta nu am gasit. Pe ambalajul deosebit era o fotografie cu sistemul de bile.

Pana la urma am luat italiene care habar nu am cu ce sunt. Nu am mai stat sa desfac burdufurile, care aratau foarte solide fata de cele originale ale masinii. Am facut deja vreo 1500 km cu ele, sa vad cum se comporta in timp. M-au costat 400 RON setul. Luate din Vitan. Am crezut initial ca sunt turcesti, la pretul asta, dar nu sunt, am vazut la magazin cum arata cele turcesti si nu seamana deloc. Totusi o sa caut si din cele nemtesti, mai ales ca mai am si o Solenta de intretinut acum si nu strica sa fie de rezerva.

This post has been edited by CrysMM: 28 Mar 2009, 01:25


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 28 Mar 2009, 08:35
Post #36


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Eu nu inteleg de unde si pana unde este mitul asta cu acceleratul in curbe? Este perfect normal sa accelerezi in curbe, si dpdv cinematic si mecanic (al transmisiei finale) nu apare nici o solicitare excedentara. Deci treaba cu acceleratul in curbe este in regula atata timp cat si planetarele sunt intregi, iar daca panetarele incep sa bata sau se descentreaza, atunci clar ca daca vei accelera in curbe se va simti mai rau decat in linie dreapta.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Mar 2009, 12:06
Post #37


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




accelereaza tu mereu si dupa aceea se ne spui si noua de ce apare bataia respectiva... bilele sunt supuse la forte foarte mari iar cum materialul e prost rapid apare o galma si incet incet apare bataia ... chiar si rectificata nu se mai scoate cum s-a scos din fabrica . De aceea zic ca nemti au renuntat la acest sistem si s-a axat pe cele cu cruce cardanica .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 28 Mar 2009, 16:51
Post #38


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Asule, dupa ce o sa mergi o data cu mine pe un drum de munte o sa-ti reconsideri parerile.
Confunzi brutalitatea actionarii comenzilor masinii cu mersul rapid. Se poate demara in tromba fara socuri, daca ai simt.
Hai sa-ti exemplific putintel PS1

PS > nu bate nimic tongue.gif

This post has been edited by dr_mKe: 28 Mar 2009, 16:54


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Mar 2009, 16:57
Post #39


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Hai ma lasa-ma nu mai sustine si tu tehnologia veche ... eu daca as gasi as da si 10 milioane pentru planetare cu cruce cardanica.
Alea nus curbe in panta cum epe dealu negru sa e vad cum sunt alea in ac de par cum multi au boala sa apese violent ... pleaca tu dupa loc pe astfalt si fara sa compnsezi din ambreaj sa vezi cum se fac muci planetarele. Oricum eu raman la ideea asta vrei sa o menanjezi nu pleci cu sarc de pe loc nu o fugaresti in curbe foarte stranse si nu dai 10 milioane pe planetare originale fiindca nu se merita sa le reconditionezi.

This post has been edited by djasu82: 28 Mar 2009, 17:03


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 28 Mar 2009, 17:16
Post #40


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu zic numai ce se-ntampla cu masina mea. Personal sunt surprins ca pana acum n-am avut probleme.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 28 Mar 2009, 22:33
Post #41


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Hai sa stabilim de la inceput difernta (care zic eu ca este foarte mare) intre pilotat un autovehicul, condus, si alergat prosteste. In a conduce intra si accelerare in curbe, nimeni nu a spus nimica de scart in curbe. Orice autovehicul de sosea(adica nu preparat in mod special) se va uza mai tare daca stilul de condus este impropriu si/sau sportiv prostesc, prost inteles. Apoi ar fi frumos sa inveti sa scri asule, apoi sa postezi.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 28 Mar 2009, 22:49
Post #42


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Evident. In clipul ala se poate observa ceea ce eu numesc "condus sportiv", cam ilegal putin dar nu lipsit de bun simt, pe drumurile publice. Multa frana de motor, fara fortat in curbe, etc.
Unii reusesc sa conduca mai mereu rapid, in functie de conditiile de drum, sa mearga cu masina la munte pe drumuri denivelate, vara-iarna-ploaie-soare si totusi nu fac masina praf.
Unii reusesc sa distruga complet o masina in nici 100.000 km fara sa mearga rapid, si asa mai departe.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 28 Mar 2009, 22:54
Post #43


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Este foarte important stilul de condus si sa sti sa adaptezi viteza in functie de calitatea drumului si de incarcatura masinii, chestii cu care daca nu ai absolut nimica in comun cred ca reusesti sa devi omul care face pref o masini in acei 100.000 cum zici tu.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 28 Mar 2009, 23:27
Post #44


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Este foarte importanta tehnica de condus, inainte de toate. Instructorii auto bine pregatiti au devenit o mare raritate in ziua de azi, din pacate. Majoritatea sunt foarte prost instruiti . . .
Talentul ocolirii gropilor mioritice este cu totul altceva. Dar si pentru asta trebuie tehnica tongue.gif
Mai in gluma mai in serios, romanul ramane roman pana la capat. Planetare de uzina defectate s-au vazut, dar majoritatea lor incep sa bata dupa ce au fost fortate fara masura si fara numar, dupa ce s-a circulat cu ele cu burdufuri sparte, masini supraincarcarte, etc.
N-o fi cea mai fiabila Dacie, dar in mod sigur este mult peste seria 1300 excl.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Mar 2009, 08:00
Post #45


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(bobomaster @ 28 Mar 2009, 23:54)
Este foarte important stilul de condus si sa sti sa adaptezi viteza in functie de calitatea drumului si de incarcatura masinii, chestii cu care daca nu ai absolut nimica in comun cred ca reusesti sa devi omul care face pref o masini in acei 100.000 cum zici tu.
*


Mai bine te-ai uita in gradina ta nu mai face afirmati la alti cum scriu fiindca si tu gresesti !
Dr asta da este peste 1300-1310 si poate altele straine una peste alta nu mai vorbiti despre stil de condus fiindca atunci cand te draci te schimbi cu totul.. .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiLencE
post 9 Apr 2009, 09:46
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 26 May 08
From: Iasi




eu am gasit planetare de origine poloneza... la 190 ron bucata,a mai pus vreocineva planetare din astea pe masina .. sunt bune de ceva??? sau le iau si dupa cativa km le schimb? oricum cele originale ies din discutie.. mai ales la pretul de 460 ron bucata


--------------------
DACIA SUPERNOVA 2001 - IS-06-NYF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 9 Apr 2009, 11:01
Post #47


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Eu am pus de iasi de connex parca si o am de vre-o 300 km si momentan se comporta bine, seamana f bine cu cele de origine, s-ar putea sa fie aceleasi de fapt, dar sa aiba alta cutie, motiv pt. care cei de la dacia au tupeul sa ceara dublu.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 9 Apr 2009, 14:02
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Din nefericie nu sunt cele originale. Pot spune ca mai bine luai reconditionate decat de Connex.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 9 Apr 2009, 19:13
Post #49


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Are garantie 24 luni si asta ma incanta si ma linsteste catusi de putin fata de cele reconditionate.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 9 Apr 2009, 20:31
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




De acord cu tine. Iti doresc sa mearga bine, si sa nu ajungi sa te certi cu ei pe garantie (cum am patit eu) sa-ti spuna ca e din cauza gropilor, si ca ei nu acopera aspectul asta.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 9 Apr 2009, 20:51
Post #51


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Sper sa nu si apoi exista si protectia consumatorului care sincer nu m-a prea dezamagit in multe circumstante,dar sa nu plecam de la premise gresite zic eu. Acuma si cu alea reconditionate la urma urmei tot la garantie ajungi sau mai rau, la o tiganeala idioata cu mesterul respectiv. Depinde cred si de noroc. Multumesc oricum pentru urare.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boogie
post 10 Apr 2009, 08:27
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 22 September 05
From: Sibiu




Eu mi-am schimbat planetarele si dupa recomandarea service-ului ca sa ies si ieftin si cat de cat calitate mi-am cumparat cea lunga poloneza sau ceva de genu pe cutie scria autospeed si cea scurta care intra direct in cutie am pus de origine si am deja vreo 35-40k km cu ele si va spun sincer ca nu bad in nici un fel
inca ceva pana sa imi cumpar planetarele astea bine inteles ca am luat planetare reconditionate si am luat o teapa ca dupa 1k km cea din dreapta am rupt-o.
cea scurta care intra direct in cutie ar fi bine sa o schimbati cu una de origine din motivul curgerii uleiului din cutie.


--------------------
Dacia SuperNova decembrie 2002 - SB 05 TUN

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 11 Apr 2009, 22:39
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




salut .am si eu o intrebare. la mine cind virez dreapta apre o bataie (la viteza foarte mica nu bate adica nu se aude dar la viteza un pic mai mare peste 20 km/h apere btaia dar cum am zis numai in viraj dreapta)va intreb care planetra a-r putea batea?? mie i-mi pare ca cea pe dreapta voi ce spuneti? multumesc


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dee_dee_al
post 14 Apr 2009, 17:23
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 November 08




am fost la service-ul reco-planet din popesti leordeni si m-am interesat de preturi. 600 perechea de planetare cu bile cu tot cu montaj si planetarele vechi la schimb.

daca nu aveti destui bani puteti opta pentru planetare normale care sunt 400 ron perechea cu montaj inclus si bineinteles cu planetarele vechi la schimb.

dupa ce mi le montez revin cu pareri.sper sa fac rost cat mai repede de bani ca sa nu raman in 3 roti radmasa.gif


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut81
post 14 Apr 2009, 17:57
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




ce garantie ofera?


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Apr 2009, 08:33
Post #56


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




foarte scump, sunt reconditionate? ca daca ar fi noi nu ar cere la schimb...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dee_dee_al
post 15 Apr 2009, 12:48
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 November 08




alea la 400 setul sunt reconditionate iar cele la 600 cica sunt noi.garantia parca e 18 luni la cele normale si 24 luni la cele cu bile(600 ron).

ei iti cer la schimb pe cele vechi ca sa aiba ce reconditiona, sa aiba ce "rula".si probabil si de asta sunt mai ieftini, ca se scot cu "materialul".chestia e similara cu berea la sticla biggrin.gif

@robyvol33 : locatia service-ului e pe soseaua oltenitei.cum iesi din bucuresti si intrii in popesti leordeni,pe dreapta, uita-te dupa o benzinarie care seamana cu un OZN.dupa ce treci de ea, mai mergi 100m si o sa ii observi. cand am fost sa ma interesez era doar un baiat acolo care a fost amabil si mi-a dat toate detaliile.banuiesc ca tot el le si monta smile.gif iar in legatura cu ce am de gand sa imi pun pe masina, chiar o sa depinda de cati bani fac rost.pentru ca tre sa imi fac si franele si sa schimb si amortizoarele.bine, amortizoarele mai pot astepta...dar oricum...ma astepta niste cheltuieli cat de cat serioase

This post has been edited by dee_dee_al: 15 Apr 2009, 12:50


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 15 Apr 2009, 19:20
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




<@dee_dee_al > merci mult pentru informati .i-ti doresc bafta si multi bani sa-ti faci treaba sarbatori fericite


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 15 Apr 2009, 21:48
Post #59


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




este posibil ca o planetara sa iti dea vibratii in volan numai la drum drept?Adik la drum drept cu o viteza de peste 80km/h vibreaza ca drak volanul.Dar in curbe nu se aude nimic.
Mecanicul a condus masina mea si a spus ca este o planetara de vina.Este posibil?


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dee_dee_al
post 16 Apr 2009, 18:22
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 November 08




eu stiam ca planetara isi face simtita prezenta doar in curbe.e posibil sa ma insel...
in mers, cand iti tremura volanul, se aude si sunetul specific de planetara stricata(sau care a inceput sa bata)? du-te repede in service ca daca e vre-un pivot sau alta dracie mai complicata risti sa iti vezi roata cum ti-o ia inainte si sa ramai schiop biggrin.gif


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 18:25
Forum Renault