DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda datata gresit, sau au fotografiat o masina "fantoma"!?

yO_
post 20 May 2006, 08:03
Post #1


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Ieri am primit o amenda de circulatie pt depasirea vitezei legale (67Km/h) pe langa Tartasesti (cine cunoaste drumul vechi spre Pitesti cunoaste).
Ok, eu nu neg ca voi fi avut viteza respectiva, insa problema e ca la data si ora respectiva (9 martie 2006, 16:07) in mod cert NU am trecut pe acolo.

Acuma ce sa fac, ca trebuie platita in 48 ore (zile lucratoare?), altfel se dubleaza. Nu se specifica unde as putea face contestatie, plicul e adresat de la Biroul politiei de la Tartasesti.

Apoi nu pot sa inteleg de ce mi-au trimis amenda aia abia peste doua luni si ceva?

Probabil ca agentii au incurcat data si ora, dar daca fac vreo contestatie am sanse sa mi-o anuleze sau nu voi scapa si imi vor emite o noua amenda corecta?


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 20 May 2006, 08:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Pai nu ti-au trimis si dovada ca ai trecut pe acolo? O poza, ceva...


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 20 May 2006, 08:31
Post #3


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Nici vorba, e o foaie A5 scrisa de mana de agentii de la Tartasesti, eu am exemplarul la indigo, abia am descifrat ce scrie acolo. Are doua semnaturi, fara nici o stampila, ceva. Doar plicul are o stampila de la IPJ Dambovita.

Acolo pe hartie 'zice' ca dovada e inregistrata pe caseta video nr 24. La rubrica "Obiectii ale Contravenientului" scrie asa: "autorul nu poate obiecta pentru ca nu este de fata", evidentamente, COOL.

This post has been edited by yO_: 20 May 2006, 08:32


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 20 May 2006, 08:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Daca esti SIGUR ca masina ta nu a trecut pe acolo nu plati.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 20 May 2006, 08:37
Post #5


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Sunt absolut SIGUR, e drept ca am trecut pe acolo, insa la 4 zile diferenta si la cu totul alta ora.

Daca nu platesc acum vine la "Impozite" si tot nu scap de ea pana nu achit.


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 20 May 2006, 11:45
Post #6


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Fa contestatie in care zici ca n-ai trecut pe acolo la ora aia (vezi sa ai si martor ca erai in alta parte). Daca a fost greseala lor trebuie sa-ti emita alta amenda, si evident ca cele 48 de ore incep de la emiterea celei corecte.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 May 2006, 12:41
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




www.amenda.ro


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 22 May 2006, 07:19
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




Faci dovada ca la data , ora erai in alta locatie si vezi art 16 din OG 2 pe 2001 privind regimul juridic al contraventiilor, ai sanse!


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi
post 22 May 2006, 08:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Oricum procesul verbal/contraventia se poate anula pentru ca a fost adus la cunostinta la mai mult de o luna de la savârsire. Cred ca asta e o cale mult mai usoara si infinit mai comoda. Stiu un caz in care s-a anulat contraventia din oficiu, cel in cauza neparticipand nici macar la sedinta judecatoreasca.


--------------------
Dacia Solenza / Logan - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 May 2006, 09:21
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pss... este o luna de la intocmirea procesului verbal

QUOTE(OG 2/2001)
Art. 13. - (1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei

QUOTE(OG 2/2001)
Art. 14. - (1) Executarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancțiunii.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 May 2006, 09:30
Post #11


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Faci contestatie ca "nu erai acolo la data si ora trecute pe PV" si vei castiga.
E improbabil sa iti emita o noua amenda (cred ca e chiar imposibil, nu doar improbabil smile.gif ). Oricum procesul o sa dureze ceva timp, si trec cele 6 luni.
Nu conteaza ca tu ai depasit viteza legala la alta data/ora, daca PV e completat gresit, e nul. Citeste legile de pe www.amenda.ro
[later edit]: inca ceva: va trebui sa dovedesti ca nu erai acolo. Poti cere judecarea in lipsa, dar macar martorul tau tot va trebui sa se prezinte la tribunal.

This post has been edited by vv: 22 May 2006, 09:31


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 22 May 2006, 09:38
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Pai de ce sa se prezinte la tribunal?
Nu trebuie sa dovedeasca ei ca am incalcat legea? Trebuie sa dovedesc eu ca nu am incalcat-o? Cel putin asa mi s-ar parea normal, sa probeze ei, mai ales ca scriu undeva in proces ca ati fost inregistrat de aparatul radar... Vreau sa vad inregistrarea! Adica nu sa o vad eu, sa o arate judecatorului, ca eu, de buna credinta fiind, sustin ca nu eram acolo...


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 May 2006, 09:54
Post #13


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




PV pleaca de la prezumtia de autenticitate.
Altfel spus, tu trebuie sa demonstrezi ca e fals (pe fond) sau ca are grave nereguli de forma (aici includ si mentiuni de genul "cf. casetei X " dar pe caseta X nu se regaseste masina/omul/data).
Indiferent ce ti se pare 'normal' - asa e in Romania tongue.gif
De ex. - daca politistul iti da amenda ca ai trecut pe rosu si tu nu ai nici un martor, pur si simplu nu ai ce face; e cuvantul tau contra PV, si pierzi.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 22 May 2006, 10:08
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




Daca nu scrie unde si in cat timp poate sa faca contestatie, atunci e viciu de forma si e nul de drept procesul verbal de contraventie.


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 May 2006, 10:25
Post #15


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




scrie, ca sunt formulare tip, e gata tiparita chestia asta pe spatele procesului verbal smile.gif

This post has been edited by vv: 22 May 2006, 10:34


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 22 May 2006, 10:27
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu





@vv
Nasol, atunci te cam au la mana. Ala poate sa scrie orice in pv,
si ca l-am injurat, etc.
Dup'aia eu trebuie sa demonstrez ca nu a fost asa, pe banii si timpul meu.
Cel mai tare e ca am vazut cu ochii mei politaiu din Sinaia cum a oprit la taximetristii din centru si s-a dus la ei cu caietu de procese verbale (aia erau parcati in statia de taxiuri, deci nu facusera nimic...), asta dupa ce era sa ma calce pe trecerea de pietoni - n'avea girofar, n'avea sirena, da era boul sa intre in mine. Si dup'aia tot el comenta ceva la megafon. Mi-e sila de militia romana.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 May 2006, 10:28
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In primul rand, asa cum a zis si VV, politistul are prezumtia de veridicitate (ca ce a scris el in PV este adevarat) si tu trebuie sa demonstrezi ca este neadevarat...
In al doilea rand, o sa vedeti ca nu prea se mai anuleaza PV-uri pentru vicii de forma chiar asa de repede cum se facea pana mai deunezi...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 May 2006, 10:33
Post #18


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Cristianco - poti sa-i faci un memoriu. Chiar se recomanda. Retii numarul masinii, si o bagi cu "subsemnatul" la sectia lui de politie, prin posta.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 22 May 2006, 13:47
Post #19


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




În cât timp de la contestare trebuie să se judece cazul?


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 May 2006, 14:06
Post #20


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Nu exista deadline
Din experienta personala, se stabilisc termene la o luna distanta unul de altul.
Daca ceri in mod special sa se acorde un termen mai scurt, se reduce la 3 sapt (nu mai putin ca cica exista riscul sa nu ajunga citatiile huh.gif)
Daca se rezolva din 3 termene, e bine; da' daca vrei poti sa lungesti si la mai mult de 3 termene smile.gif

This post has been edited by vv: 22 May 2006, 14:07


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 23 May 2006, 09:29
Post #21


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Mai fratilor, ce pacat ca m-ati pus prea tarziu la curent cu anumite aspecte, acuma chiar imi pare rau ca am platit-o.

Procesul verbal era datat 22 martie pt contraventia de pe 9 maRTIE, deci l-au trimis la distanta de o luna si trei saptamani distanta, dATA POSTEI era 18-19 mai..

Ieri am fost si am platit jumate din amenda (30 RON) in ideea ca chiar daca fac contestatie numai benzina pana acolo m-ar fi costat cam tot atata. Apoi fix acu am o situatie in familie (a nascut nevasta!!!) si prin urmare nu prea am timp sa ma pun cu 'organu puterii'.

Banuiesc ca daca am platit nu mai am ce contesta... deci e 'over'...



--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 23 May 2006, 11:19
Post #22


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




POti contesta, si iti recuperezi banii ulterior (platesti mai putin impozit, de ex.)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 18 Aug 2006, 19:14
Post #23


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 22 May 2006, 11:28)
In primul rand, asa cum a zis si VV, politistul are prezumtia de veridicitate (ca ce a scris el in PV este adevarat) si tu trebuie sa demonstrezi ca este neadevarat...
*



N-as fi reinviat topicul asta, dar merita facuta o clarificare. Ia uitati ce zice judecatorul aici. Degeaba scrie politistul PV-ul, daca nu e in stare sa demonstreze in instanta vinovatia ta. Prezumptia de nevinovatie se aplica si in cazul contraventiilor.

This post has been edited by galileo: 18 Aug 2006, 19:15


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 10 Sep 2006, 02:09
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Cam acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. am facut contestatie si ghici...nu era masina mea. Era un nr asemanator.
Eu la ora respectiva eram plecat din Bucuresti (locul "savarsirii" infractiunii). Am depus contestatie fara sa platesc amenda si mi-a venit decizia de la judecatorie, ca sunt absolvit de plata amenzii...bla bla bla.
In cazul in care ei au gresit ora cu ce scrie pe caseta, vor fi nevoiti sa scrie un nou PV, deoarece tu daca depui contestatie nu mai poti plati jumatate din minim, ca de...trec cele 48 ore.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:17
Forum Renault