DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Codul fiscal, Ca la noi, la nimeni

DragosP
post 3 Aug 2006, 18:10
Post #1


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




MF a anuțat că a fost publicat greșit noul cod fiscal în M.O. radmasa.gif
E vorba de "o neconcordanță tehnică" referitoare la impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 3 Aug 2006, 21:58
Post #2


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Incredibil! sad.gif

Inca ceva: ma enerveaza modul in care discuta televiziunile impozitul microintreprinderilor. Am vazut zilele astea o emisiune in care ii infierau pe cei care "isi primesc veniturile ca microintreprindere, evitind astfel impozitul pe salariu".

Da, se plateste un impozit mic pe venit (2% sau 3%, cine mai stie acum ca au publicat gresit?) dar:

- Ca sa scoti banii ca persoana fizica (deci sa fie ai tai si nu ai microintreprinderii) trebuie platit impozitul pe dividende care acum este de 16% din cite am inteles. Deci nici vorba de impozitare 2%, de fapt este vorba de 2% + 16%.

- Cine primeste banii pe microintreprindere. isi poate lua banii ca persoana fizica (sa-i scoata din microintreprindere si sa-i bage in buzunarul propriu) o data pe an, la inceputul anului. Asa este legea.

- Cine are banii in microintreprindere, poate face niste cheltuieli personale (cum ar fi de exemplu piese de calculator, etc) dar se pot lua numai anumite lucruri. Nu se pot cumpara haine si haleala si trai pe microintreprindere.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 4 Aug 2006, 06:28
Post #3


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Daca ai microintreprindere e s.r.l. si nu s.a. si implicit nu ai actiuni si deci nici 16% impozit.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 4 Aug 2006, 07:33
Post #4


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




@SilviuB: Tot trebuia sa platesti impozitul de 16% pe dividende chiar daca nu ai actiuni. Ai parti sociale.

@Vlad Georgescu: Legea e mai permisiva oarecum cu micro deoarece poti lua si haine si haleala. Asta nu inseamna ca trebuie sa dai iama. E mai permisiva deoarece tu oricum platesti impozit pe venit indiferent daca iesi in pierdere sau in castig la sfarsit.

Cat despre faza cu salariile... depinde cum privesti lucrurile si trebuie sa calculezi bine inainte.

Daca iti primesti veniturile prin micro si esti unic asociat nu poti avea salariu, poti sa iti platesti doar asigurarile sociale ca si cum ai avea carte de munca. Daca sunt 2 sau mai multi asociati poti avea carte de munca si salariu. Deci oricum platesti.

Ambele variante de mai sus sunt in cazul in care vrei sa ai vechime, asigurari sociale si sa poti sa iti iei un credit ceva ca persoana fizica.



--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 4 Aug 2006, 08:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




http://www.adevarulonline.ro/2006-08-04/Pr...ent_193751.html
Aici este totul biggrin.gif

This post has been edited by Xplode: 4 Aug 2006, 09:51


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 4 Aug 2006, 11:31
Post #6


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(SilviuB @ 4 Aug 2006, 07:28)
Daca ai microintreprindere e s.r.l. si nu s.a. si implicit nu ai actiuni si deci nici 16% impozit.
*

Nu este asa. Indiferent ca este SRL sau SA, impozitul pe dividende se plateste.

La banca nici nu te lasa sa scoti bani ca dividende pina nu le arati bilantul stampilat de administratia financiara SI pina nu platesti impozitul pe dividende (pe care il poti plati fie tot dintr-o data fie in momentul in care scoti banii - cert este ca banca te lasa sa scoti dividende doar daca ai platit impozitul, exista niste reglementari).

QUOTE(RainHawk @ 4 Aug 2006, 08:33)
@Vlad Georgescu: Legea e mai permisiva oarecum cu micro deoarece poti lua si haine si haleala. Asta nu inseamna ca trebuie sa dai iama. E mai permisiva deoarece tu oricum platesti impozit pe venit indiferent daca iesi in pierdere sau in castig la sfarsit.
*

Contabila mea (expert contabil membru CECCAR) mi-a spus foarte clar: o microintreprindere NU are voie sa aiba cheltuieli de protocol. Deci nu poti baga ca cheltuieli mincare, haine, etc.

Ce se intimpla insa in lumea contabilitatii: exista foarte multi contabili slab pregatiti, de obicei doar cu studii medii (dar cu experienta si atestate profesionale & stuff care le permite sa practice in mod legal contabilitatea) care spun ce vor sa auda clientii, isi practica meseria dupa ureche, etc.

De exemplu acum 2-3 ani cind cautam un contabil, multi mi-au spus ca se pot lua dividende si in timpul anului (corespunzatoare profitului pe anul in curs, nu pe anul trecut), se cheama "avans la dividende". Din pacate asta este fapta penala, am vazut legea cu ochii mei, si daca m-as fi luat dupa unul din acei contabili, as fi riscat sa ajung la puscarie.

Pe hirtie se poate face absolut orice. Problema e ce se intimpla dupa aia la un control.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 4 Aug 2006, 12:30
Post #7


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Vlad Georgescu @ 4 Aug 2006, 12:31)
Nu este asa. Indiferent ca este SRL sau SA, impozitul pe dividende se plateste.

Corect, însă nu la asta se referea (cred) SilviuB. De fapt, cred că nici el nu știe la ce se referea. tongue.gif

QUOTE
La banca nici nu te lasa sa scoti bani ca dividende pina nu le arati bilantul stampilat de administratia financiara SI pina nu platesti impozitul pe dividende (pe care il poti plati fie tot dintr-o data fie in momentul in care scoti banii - cert este ca banca te lasa sa scoti dividende doar daca ai platit impozitul, exista niste reglementari).

Băncile sunt pur și simplu demente. Au reglementări care se bat cap în cap cu codul fiscal. Ex: în CF scrie că impozitul pe dividendele ridicate azi (04.08.06) se plătește cel mai târziu pe 25.09.06. Ei, cu toate astea, băncile te pun să-l plătești tot azi! mad.gif Soluția: "diverse plăți" (cod 709), și gata, n-o mai interesează pe doamna bancă ce fac eu cu banii. Mai nasol este dacă se dorește virarea dividendelor în vreun cont personal (card sau altfel) unde nu mai ține figura.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 4 Aug 2006, 13:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




QUOTE(Vlad Georgescu @ 4 Aug 2006, 12:31)
Contabila mea (expert contabil membru CECCAR) mi-a spus foarte clar: o microintreprindere NU are voie sa aiba cheltuieli de protocol. Deci nu poti baga ca cheltuieli mincare, haine, etc.

Nu exista nici o referire in lege care sa te impiedice sa ai cheltuieli de protocol.
Nici macar nu se face referire ce poate intra in cheltuielile de protocol.
Totul e chestie de bun-simt, as zice, sau discutabil, daca discuti cu cei care te controleaza.

Poti baga orice pe protocol,sau sa cheltuiesti, insa daca nu e pentru firma, ci pentru salariati, atunci ai probleme cu venitul lor: trebuie impozitat si venitul in natura.

PS. Ti-a zia asa nu ca ar fi o baza legala, ci ca sa nu faci nici un fel de cheltuieli.
Un pachet de cafea sau de alune le poti pune la protocol fara nici un fel de problema.

This post has been edited by laurian: 4 Aug 2006, 13:28


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 4 Aug 2006, 13:54
Post #9


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




De fiecare data cand am avut control de la finante, inspectorii s-au uitat in primul rand la TVA-ul aferent cheltuielilor de protocol. Pentru a nu avea probleme am decis sa nu mai deduc TVA -ul de pe facturile de protocol.
La microintreprinderi nu ii intereseaza pe inspectori cuantumul cheltuielilor de protocol.
La intreprinderile impozitate cu 16%, numai echivalentul a 2% din profitul fiscal din cheltuielile de protocol sunt deductibile fiscal.
Avantajul cheltuielilor de protocol este ca desi nu sunt deductibile in intregime, nimeni nu m-a intrebat nimic de banii cheltuiti cu protocolul. Astfel se pot scoate bani din firma (altfel decat dividende) fara a plati impozitul pe dividende (16%).

This post has been edited by ady77: 4 Aug 2006, 13:56


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:09
Forum Renault