DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dinamica Supernovei, cati sunteti multumiti de dinamica Supernovei?

Maskatu
post 5 Oct 2009, 09:52
Post #91


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Incercati sa nu va abateti de la subiectul topicului. Multumesc


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 5 Oct 2009, 20:34
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




fading puternic al franelor la condus sportiv (dupa 5/6 franari puternice aproape de fund ajunge pedala), tendinta foarte subviratoare in viraj luat mai sportiv, caroserie se torsoneaza prea tare (vezi logan), intra in balans destul de usor. (masina e stock, cu rotile de tabla originale, caucicuri fata bridgestone blizzak, iarna, spate debica M+S)

Ca masina de oras, eu zic ca e perfecta, consum mic, ieftine piesele de schimbat (pana la urma cineva cineva tot o sa ti-o frece in parcare)

This post has been edited by emil_t: 5 Oct 2009, 20:36


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 8 Oct 2009, 23:01
Post #93


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Fadingul se rezolva usor cu placute de calitate.
Pentru subvirare este de vina in principal piesa de la volan. Masina are tendinta de subvirare asa cum este normal pentru "une traction avant" dar nici pe departe cum descrii tu. Partea cu balansul nu o pricep.
Cu alte cuvinte cam dai cu stangu'n dreptu tongue.gif

PS > daca chiar conduci sportiv in mai putin de 2 minute cam ramai fara frana wink.gif cu placutele stock


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 9 Oct 2009, 08:00
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




ce aveti voi cu vranele de sn ca mie mi se par ok


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 9 Oct 2009, 09:40
Post #95


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Acum depinde si de uzura masinii :-j ... ce am observat la a mea in viraje e ca e foarte usurica si cam "sus " sa zic asa , nu prea vrea sa te bazezi pe ea in viraje si chestii de genu . Asta v'o spun CLAR !! Dar in oras e nemaipomenita !! Si asta v'o spun foarte sigur si clar tongue.gif ! Numai bine


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 9 Oct 2009, 11:37
Post #96


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Altul care vorbeste prostii wacko.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 12 Oct 2009, 14:21
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




QUOTE(dr_mKe @ 9 Oct 2009, 00:01)
Fadingul se rezolva usor cu placute de calitate.
Pentru subvirare este de vina in principal piesa de la volan. Masina are tendinta de subvirare asa cum este normal pentru "une traction avant" dar nici pe departe cum descrii tu. Partea cu balansul nu o pricep.
Cu alte cuvinte cam dai cu stangu'n dreptu  tongue.gif

PS > daca chiar conduci sportiv in mai putin de 2 minute cam ramai fara frana  wink.gif cu placutele stock
*



acuma noah inteleg ca vrei sa faci misto, dar nu am zis ca daca franezi mai tare o data a 2a oara mori ... senzatia ce mi-o da mie este ca trebuie sa apas mai tare dupa franari repetate sa prinda la fel, de oprit tot opreste.

la subvirare, prin aceleasi curbe cu loganul mi se pare ca pot intra mai tare in viraj pana incepe sa subvireze, evident poti ca sa corectezi sa tragi frana de mana, dar nu suntem pe circuit. (normal roti mai late, caucicuri mai bune bla bla, imi expun parerea numai)

Balansul a fost intr-o curba in S, nu pot sa zic ca aveam foarte mare viteza, dar, am virat stanga (ca asa mergea drumul) si incep sa vire dreapta si aud putin de fluierat si observ ca trebuie sa corectez putin (ok, poate ca era si putina panta in prima curba si greutatea s-a dus mai mult pe fata si de aceea a pierdut aderenta)


Oricum, am aceeasi parere, ca masina de oras e ok, ca masina de viteza >80km/h mi se pare ca e mai putin stabila ca loganul.

Ce placute de frana sunt alea bune, ca eu momentam am de origine,

This post has been edited by emil_t: 12 Oct 2009, 14:22


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fiderzen
post 12 Oct 2009, 17:29
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 5 March 04
From: bucuresti-militari




eu am ferodo si sunt perfecte! 27lei, cumparate din slatina biggrin.gif
eu cred ca ai ceva probleme la suspensie si articulatie daca zici ca e mai putin stabila decat loganul la viteze de peste 80kmh
am mers si cu 150constant pe a1 si sta neclintita chiar si cand depasesc tiruri, iar in viraje are tendinda subviratoare insa e cale lunga pana sa derapeze, mai ales daca esti si intr-o treapta inferioara...
eu am ramas f placut impresionat de DSN a mea cum se comporta la viteza pe drum, si chiar si pe curbe cu suspensie stock


--------------------
BMW e36 320i sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 12 Oct 2009, 18:35
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




da este ok asta pot sustine si eu pacat ca nu au dezvoltat un pic si motorizarea dsn-ului o gama mai variata ... ca la look arata bine blush.gif

trebuie totusi sa recunoastem conceptul de nova e de prin anul 1998 ca design ...


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 12 Oct 2009, 20:55
Post #100


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




eu zic ca e ceva mai vechi...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Oct 2009, 21:20
Post #101


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Tiesto, nova este copiata dupa renault 11, care a fost fabricat in Franta incepand cu 1981. Nova sau (super nova) este defapt un renault 11 restilizat. La fel si 1300, 1310 sau 1100. Romanii nu au facut decat aro. In rest sunt toate facute cu licenta de la neamu' lu François, incepand cu 1100, si terminand cu sandero sau logan. Si Oltcit care este facut impreuna cu citroen. Viva la Romanie !!

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 211.55k ) Number of downloads: 232
2.JPG ( Size: 899.81k ) Number of downloads: 249


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 12 Oct 2009, 21:27
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




si nau putut sa puna o inchidere la portbagaj mai buna? sad.gif( si la Renault 11 oare tot aja zdranganea portbagaju tongue.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 12 Oct 2009, 21:34
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Dacia Nova este prima maºinã proiectatã integral de cãtre inginerii de la Automobile Dacia, modelul de inspiraþie fiind Peugeot 309. Maºina este de tip hatchback, cu tracþiune faþã, 5 uºi ºi 5 locuri.
sursa http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia_Nova

This post has been edited by Relu_GT: 12 Oct 2009, 21:37

Attached thumbnail(s)
Peugeot_309_SX.jpg ( Size: 106.25k ) Number of downloads: 235


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 12 Oct 2009, 22:26
Post #104


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Daca ai fi citit pe forum, nu mai stiu precis unde, parerile mele despre placutele "stock" sau de uzina pe care se cere un pret cat al unui set de Ferodo Premier. De la 160 kmh nu te poti opri in siguranta excl.gif
Cu Premier-urile care au un coeficient de frecare de 0,32 (cele sport la limita utilizarii pentru strada au 0.5, iar cele "stock" bune au abia 0.2) dupa 10 franari de la 110 kmh pe bord ca sa fie sigur ca am 100 kmh real masina se opreste cu doar cativa metri mai lung. Au rezistat la fel de bine pe 2 speciale din raliul brasovului, ocazie cu care am si crapat unul din discuri (iar). Dupa placute ramane lichidul de frana si flexibilele.

Cat despre tinuta de drum voi uitati ca 99% din Supernove sunt incaltate cu gume vechi sau noi dar de calitate proasta Pe un drum virajat cu multe curbe legate un Logan tine pasul cu greu din cauza suspensiei moi cu reactii mai ample la transferul de mase, caroseria ceva mai inalta.
Intre un Logan echipat cu Montana, Kormoran sau Barum si unul cu Michelin sau Continental sunt diferente semnificative la capitolul subvirare, sau mai vorbim de directie . . .

PS > de reno 19 n-a auzit nimeni ? Pana si plansa de bord CN1 de la berlinele 1310 era copiata dupa R19. Puntea spate nu seamana de nici o culoare cu cele Reno, indiferent de model tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Oct 2009, 22:35
Post #105


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@relu: si peugeot nu este neam cu citroen si renault? Tot pe acolo e. Rectific atunci. Nova este nu un renault 11 restilizat, ci un peugeout 309 restilizat. Si peugeot 309 cu renault 11 sunt cam la fel.

On topic: Cred ca masina era destul de stabila cand a iesit pe poarta fabricii. Totul era nou pe ea, era mai bine inchegata, tabla nu avea rugina, etc. Sunt putine care au ramas in stare buna in astia 6-8 ani. Cu un buget nu prea mare se poate transforma intr-o masina destul de decenta. Sunt numeroase exemple de super nove modificate special pentru curse. Deci cu vointa si un buzunar mai marisor, se pot face multe.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 12 Oct 2009, 22:45
Post #106


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Sau cu niste amortizoare schimbate cand au implinit 80.000 km, gume de calitate buna, un set de placute mai bune tongue.gif
Masina asta nu are complexe la tinuta de drum. Suspensia nu ofera confortul pe masura stabilitatii. Un Clio sau 206 sunt mult mai confortabile dpv al suspensiei (si nu numai).
Din punct de vedere dinamic cred ca-i cea mai reusita Dacie pana acum, cel putin privita prin ochii unui amator de conducere sportiva.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 13 Oct 2009, 08:39
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Ce am observat eu e ca la drum lung se aseaza frate. Motorul jucaus, directie cat de cat, dar din pacate nu se poate compara cu nici o masina la confort. Pana si berlina e mai confortabila. Eu unul ii dau un 4 ( si cred ca e o nota buna ) la confort, 7 la stabilitate, si un +8 pentru motor, merita.
Pe mine unul ma deranjeaza in ce hal pot vibra plasticele din masina.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 13 Oct 2009, 11:25
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




rectific, acum ceva zile am fost cu 130 cu masina, e ok, la franare imi vibreaza masina, discuri 20.000km ovalizate (insa cred ca sunt ovale de mai demult)

putin offtopic: aud in spate vantul de la roti, oare daca pun numai folie PEE (de parchet), amelioreaza ceva (pe oale si pe podea), pe topicul de insonorizare aud dat cu grund antifon, alu band si alte chestii complicate biggrin.gif, deci merita sa pun numai folie PEE ?

This post has been edited by emil_t: 13 Oct 2009, 11:27


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 13 Oct 2009, 11:35
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Sa spun si eu ceva app de vibratie la viteza, si mie imi vibreaza cand pun frana la viteza de peste 60km/h si sub 100km/h dar nu e din discuri, pivot stanga, bucsi bara stabilizatoare, bucsi pivoti, aseara le-am verificat la statie de ITP.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Oct 2009, 11:46
Post #110


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@hacker: Nici eu nu am reusit sa amortizez zgomotul plasticelor. Decat cel al fetelor de usi, si asta cu mult antifon si pee. La bord... hmm mai greu. Trebuie dat jos tot bordul, si lipit pe spatele lui, pasla cu antifon sau alte combinatii similare. Consola centrala cu toate ca este stransa vibreaza in bord, sau vibreaza si se ciocneste plastic cu plastic si tot face zgomot. Torpedoul se poate face usor. Lipeste pe marginile sale bucati de cauciuc cu antifon.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 13 Oct 2009, 12:06
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Exact, dar del mai mult ma deranjeaza bancheta spate, care scartaie rau de tot. Ma scoate din minti. Bordul l-am prin aseara cu suruburi si sper sa tina mai bine, iar fetele de usa ma gandeam ca dak pun vata minerala + folie de aluminiu nu o sa mai vibreze. Sa vad ce decizie o sa iau pana la urma, ca daca o tin asa in continuare ii dau foc.

13 Oct 2009, 10:07:
In momentul asta imi e dor de berlina mea. sad.gif

This post has been edited by Hacker: 13 Oct 2009, 12:07


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Oct 2009, 12:25
Post #112


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Bancheta se rezolva in 5 minute. Iti trebuie vaselina si banda izolatoare. Scoti sezutul banchetei spate, ungi cu vaselina suportii de jos, in felul asta daca joaca, nu mai trosneste fierul. Rabatezi spatarul, pui banda izolatoare cam 2 cm pe suportii de prindere care sunt pe partea cu difuzoarele, apoi ungi cu vaselina. Impingi la loc spatarul, pui la loc sezutul. Eventual mai strangi din suruburi daca sunt slabe. In special cele care tin suportii politei spate. In 6 ani sigur s-au mai slabit, si poti sa scoti de tot suruburile, le infigi in vaselina, si abia apoi le pui la loc.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fiderzen
post 13 Oct 2009, 13:54
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 5 March 04
From: bucuresti-militari




la bancheta si eu iti propun sa folosesti banda izolatoare, tine o perioada biggrin.gif
iar cu scartaitul plasticelor te vei obisnuit la un moment dat, si nu le vei mai baga in seama ca acum smile.gif)....mie momentan nu imi mai vibreaza nimic , decat nimicurile din torpedo si o surubelnita uitata in buzunarul fetei de usa
dar le rezolv si pe alea


--------------------
BMW e36 320i sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Oct 2009, 14:41
Post #114


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Concluzia care am ajuns eu in ceea ce priveste scartaielile si troncanelile super novei este urmatoarea: daca doriti sa scapati de ele, strangeti 600 de roni, cumparati un mp3 la 300 de roni si o pereche de difuzoare 6/9 de 300 de roni sau mai ieftine, dar musai sa fie ovale si puse in polita spate, si daca mai aveti bani si in usile fata. In felul asta scapati GARANTAT de zgomotele enervante.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 13 Oct 2009, 17:08
Post #115


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Se poate rezolva altfel, masina mea este un bun exemplu in acest sens. Pentru sezutul banchetei se tensioneaza suportii, asa ca nu vor mai vibra, scartai, etc. Pentru spatar se poate monta o traversa care va sprijini cu succes bancheta.

Gumele in ce stare iti sunt ? Daca sunt vechi sau uzate, sau ambele biggrin.gif vibratia vine de la ele. Daca mai ai 2 mm de profil se numeste ca-s uzate la maximum.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 13 Oct 2009, 17:56
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




trebuie sa`i dau dreptate li maskatu aici...cumperi un mp3 bunicel, 2 boxe ovale pe spate si inca 2 pe fatza si nu mai auzi nici un scartzait...functioneaza 100%.


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fiderzen
post 13 Oct 2009, 19:07
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 5 March 04
From: bucuresti-militari




iar daca mai ai si un subwoofer, ca majoritatea de aici smile.gif) efectul este garantat smile.gif)...


--------------------
BMW e36 320i sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 13 Oct 2009, 19:09
Post #118


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




plasticele baraie scartaie din cauza ca nu stau pe ceva care sa amortizeze , plastic pe plastic oricand la o zdruncinatura creaza zgomot aviz super novei de ex.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 13 Oct 2009, 19:35
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Da, cauciucurile sunt duse, probabil si din aia e.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 13 Oct 2009, 21:03
Post #120


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Este simptom clasic de uzura la cauciucuri chestia asta.

Multe plasticuri se pot demonta si remonta cu banda dublu adeziva dupa care nu mai fac galagie. La fel se poate pune un banal cheder autoadeziv pe capacul torpedoului precum si-n multe alte locuri.
N-o sa iasa Rolls, dar 90% din zgomotele parazite produse prin mecanismul citat de asu, dispar.

PS > io am doar 4 boxe de 17 cm tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:30
Forum Renault