DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Portbagajul nu se mai descuie de la broasca, ...decat de la centralizata

Alex Baccilu
post 21 Nov 2007, 18:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 15 February 07




Am Prestige de 3 luni de zile.
Nu mai se descuie portbagajul cu cheia obisnuita.
Cu cheia cu telecomanda se deschide ok. La fel, il pot deschide din masina. Dar cu cheia a doua, nu se roteste broasca in nici o directie. In schimb se poate incuia cu cheia.
A mai patit cineva asa ceva? Sa fie in legatura cu vremea care s-a racit?

Pana acum am avut cuvinte de lauda despre logan dar iata ca iarna se vede ca toate daciile sunt la fel. Daca si Prestige te face, ce sa mai zic? sad.gif


--------------------
Logan 1.6 16V Prestige 2007 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Nov 2007, 18:46
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




e probabil o problema de la plasticul de blocare de pe zona de parghii a butonului. se scoaate butonul, se verifica si se pozitioneaza cum trebuie plasticele si prinderile sarmelor de actionare. (e aproape sigur de la excentricul de blocare)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex Baccilu
post 21 Nov 2007, 18:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 15 February 07




Multumesc. Ma poti ajuta cu o schema/poza ceva? Ce scule imi trebuie? Pierd garantia daca ma bag eu?


--------------------
Logan 1.6 16V Prestige 2007 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 22 Nov 2007, 10:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Ce coincidență !

Eu am pățit-o ieri dimineață, dar la ușa de la șofer. Am descuiat normal, cu cheia simplă (fără telecomandă), am plimbat puțin mașina, și când să încui intra cheia complet dar nu se învârtea nici stânga nici dreapta. Câteva încercări degeaba. Am presat butonul de blocare intrând prin dreapta, s-a lăsat apăsat fără să zică nimic. Apoi încercări pe dinafară până m-am plictisit. S-a învârtit în ambele direcții fără probleme. Așa că până una alta nu declar problemă, să vedem ce gânduri mai are.

Alex: nu am înțeles de la tine dacă vreuna dintre chei deschide portbagajul învârtind cheia în încuietoare (deci nu din telecomanda cheii). Eu presupun că niciuna, deci e un defect mecanic, așa că fă cum zice Klaus. Nu e mare filozofie pe acolo, se scoate un capac (nesigilat) și vezi dacă pârgiille, tijele și ce-o mai fi pe acolo par să stea așa cum trebuie. Garanția o pierzi eventual dacă rupi sau strâmbi ceva, dar ai și tu grijă.

Ca fapt divers, la livrarea mașinii de la dealer îmi prezenta mașina, îmi arăta comenzile, alea alea, dar din telecomandă nu se închidea/deschidea portbagajul. S-a dus băiatul de la livrări în service, a cerut ceva lămuriri și apoi într-un minut a rezolvat problema. O tijă de acționare scăpase din locul ei (sau mai degrabă nu fusese pusă ca lumea din fabrică, pentru că de atunci n-a mai scăpat).


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex Baccilu
post 22 Nov 2007, 11:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 15 February 07




Am sa incerc si cu a doua cheie desi cred ca o sa faca la fel deci e de la butuc. Va tin la curent. Fratii mei, la Logan nu exista o carte ceva, cum era aia neagra de la Dacia 1300, in care sa-ti arate scheme, sfaturi, reglaje etc?

Cel mai greu mi se pare sa gasesc un teren viran unde sa fac reparatia ca sa nu rada vecinii cand m-or vedea cu surubelnita pe masina nou-nouta sau, si mai rau, blocat in portbagaj... radmasa.gif


--------------------
Logan 1.6 16V Prestige 2007 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex Baccilu
post 24 Nov 2007, 23:42
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 15 February 07




la fel face si cu a doua, nu se roteste broasca deloc

sa inteleg ca Dacia renunta la tehnologiile vechi? Ramane numai cu centralizata la urmatoarele modele? radmasa.gif

This post has been edited by Alex Baccilu: 24 Nov 2007, 23:43


--------------------
Logan 1.6 16V Prestige 2007 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 24 Nov 2007, 23:45
Post #7


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Alex Baccilu @ 22 Nov 2007, 11:09)
sa gasesc un teren viran unde sa fac reparatia ca sa nu rada vecinii cand m-or vedea cu surubelnita pe masina nou-nouta
Nasol!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 20:29
Forum Renault