DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zid BCA

dispeceru
post 17 May 2011, 10:02
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




Am un balcon tip loja (balcon in interiorul blocului - zidurile laterale sunt din beton) pe care vreau sa-l zidesc cu bca jos + placat cu polistiren pe exterior si partea de sus sa pun termopan.
Zidaria as vrea s-o execut eu si as avea cateva intrebari pt cei care se pricep.
Dimensiunile zidului ar avea 1m inaltime si 3 m lungime, voi folosi bca de 15 cm grosime.
Ce fel de sustinere trebuie sa-i fac sau pur si simplu pun bca-ul placa peste placa cu adeziv? Cu ce se tencuieste bca-ul sau pot lipi direct pe el placile de polistiren cu adeziv?
Va merci smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 May 2011, 10:04
Post #2


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Autorizatie ai? Ca daca nu, s-ar putea sa te arda rau "de sus".


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 17 May 2011, 10:06
Post #3


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Aiurea! La mine in bloc s-au construit, la parter, balcoane de la zero, adica unde nu exista nimic, si nu i-a intrebat nimeni ceva in 15 ani. La el nici n-o sa se prea vada.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 17 May 2011, 10:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




n-am si nici nu o sa obtin. oricum il zidesc.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 May 2011, 10:12
Post #5


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Pe vremuri se mai inchideau ochii, acum e suficient sa se gaseasca un nebun care sa te reclame si te-a rezolvat. Si eu ca solutie mai ieftina decat pus termopan de jur imprejur ma gandeam sa zidesc pana sus partile laterale, da' cine stie de ce nebuni mai dau. Si am constatat ca la termopan nu-i diferenta atat de mare cum credeam.

La mine e scoasa bucataria in balcon de prin 1997 parca. Atunci, a fost dublata "burta" balconului cu niste caramida foarte ingusta.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 17 May 2011, 10:13
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ia legatura cu serviciul de urbanism din cadrul primariei setorului de domiciliu. o sa ai nevoie de certificat de urbanism, proiect tehnic, autorizatie de construire. costa niste bani dar, daca faci lucrarea FARA ele, amenda este foarte mare si zau ca nu merita !

Attached File  legea_nr._50_si_normele_de_aplicare.doc ( 1.96mb ) Number of downloads: 215


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 17 May 2011, 10:16
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




bine domnilor, am inteles cum e cu autorizatia si amenda! acum daca se poate sa-mi raspunda cineva la intrebari as aprecia.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 May 2011, 10:17
Post #8


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Bine. Ca sa inteleg si eu exact, tu ai balustrada metalica dintr-un zid lateral in celalalt?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 17 May 2011, 10:19
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




balustrada metalica si geam cu sarma


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 17 May 2011, 10:21
Post #10


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




PAstreaza balustrada pentru decor si zideste inauntru. La cit de inalti sint oamenii azi, ar trebui sa-l inalti (zidul) la mai mult de 1 m.
ZIdarii, aveti legatura!


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 17 May 2011, 10:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




se schimba aspectul fatadei...locul cu cea mai mare vizibilitate si lucrarea cu atit mai mult trebuie autorizata. o poti face si fara. numai ca astia de urbanism au niste prieteni - disciplina in constructii care nu iarta.

bafta,


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 May 2011, 10:25
Post #12


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Daca geamu' ala e mat, merge facuta manaria asta. Ca sa fi in legalitate deplina.
Din partea mea poti sa scoti balustrada si sa faci cum vrei tu, dar gandeste-te ca un nebun de prin cartier e suficient sa dea un telefon.
La noi prin zona s-a gasit unu' sa zica de un bloc ca l-au facut aia roz dupa izolatie, s-a dus si le-a dat cu legea in cap, ca in mod normal trebuiau sa pastreze si culoarea initiala ca sa nu necesite autorizatia pe care nu prea o face nimeni cand vine vorba de izolare(aici autoritatile inchid un ochi daca se pastreaza culoarea din ce am inteles eu) si acum aia au de plata o gramada.
Adevaru' e ca aia merita, arata ca un cur de grasa tarat prin tarana blocu' ala.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 May 2011, 13:28
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu as pastra balustrada si m-as lega cu zidul de ea (fie o inglobez in zid, fie as face zidul la fata balustradei - interioara sau exterioara).
Zidul de BCA nu are rezistenta portanta pentru termopan deasupra (parrea mea) si nici rezistenta la presiune laterala (ii dai un picior sare caramida).
De asemenea, prinderea polistirenului pe BCA e problematica. Daca se prinde cu adeziv, nu stiu cat tine, daca se prinde cu "ciuperci", acestea pot iesi din BCA, motiv pentru care trebuie in general tencuit zidul de BCA inainte de aplicarea placilor de polistiren ca sa ii dea rezistenta. Acest lucru presupune lasarea tencuielii sa se usuce vreo 20-30 de zile, inainte de aplicarea polistirenului.
Pentru BCA exista adezivi si tencuieli speciale pentru porozitatea caramizii.

Insa eu as pune o placa de betonit pe exterior (e o placa de ciment ca alea de rigips, cu fibre prin ea, rezistenta la exterior), prinsa de cadrul metalic existent, iar pe interior as dubla cu vata minerala si rigips rezistent la umezeala. Si pe exterior niste polistiren.
Ideea principala, in orice varianta, este realizarea unui suport solid pentru termopanu de vine deasupra (de exemplu printr-o teava patrata prinsa intre pereti, sau cu caramizi arse montate si prinse intr-un fel sau altul pe actuala balustrada (daca aceasta este mai joasa decat nivelul de montaj al termopanului)

PS: se poate face si zid de BCA cat de cat rezistent cu armarea caramizilor, dar e mai laborios. Deasupa ar trebui turnat un strat de beton armat petnru prinderea termopanului.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 17 May 2011, 13:55
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




daca insisti sa faci din bca zidul, desi e mai complicat tehnic decat solutia cu betonit/rigips poti sa lipesti politirenul de bca si fara sa-l tencuiesti - folosesti spuma poliuretanica pentru lipit polistiren. e cam 22-25 lei un tub si iti ajunge pentru cel putin 7,5 mp. pentru tencuit cred ca ar merge si niste adeziv pentru faianta dat ca o masa de spaclu si apoi glet, daca faci zidul drept. nu lucrez in domeniu si nu ma pricep. ideea de a tencui in felul acesta imi venise cand trebuia sa execut si eu un zid de bca. pana la urma am optat pentru rigidur/rigips.nu stiu cum trebuie armat zidul de bca dar sigur trebuie armat serios, pentru ca bca-l nu are portanta, iar in cazul unui cutremur sigur nu o sa dormi linistit.
solutia lui klaus cu betonitul si rigips e mai usor de realizat, iar pentru armare/suport pentru termopan folosesti niste profil UA. la fel si aici trebuie bine fixat cadrul ca sa nu te trezesti cu el in strada si sa mai si raneasca pe cineva.
cel mai bine pastrezi si balustrada existenta, mai ales in cazul unei lucrari fara autorizatie. nu neaparat ca iti iei amenda, dar daca cineva iti executa vreo lucrare pe acolo gresit si cade ceva si mai si raneste pe cineva o sa zici ca n-ai avut noroc pe lume.

This post has been edited by johnsws: 17 May 2011, 14:03


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 17 May 2011, 14:21
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




daca modifici fatada nu-ti da nici dracu' autorizatie decat daca o faci uniform de sus pana jos... adica cel putin toti vecinii de pe coloana ta trebuie sa faca la fel.
Amenda e intre 10 si 100 de milioane (daca nu s-o fi modificat). Eventual, daca vine ISC-ul, nu te iei in gura cu ei, le dai ceva spaga si poate scapi cu amenda minima.
Pe langa amenda, se impune si intrarea in legalitate (si evident sistarea lucrarilor pana atunci in cazul in care te prind in timpul constructiilor). Daca nu intri in legalitate (nu primesti autorizatia) esti obligat sa aduci constructia la situatia initiala, adica sa darami totul...
Daca nu faci asta (nu platesti amenda, nu intri in legalitate, nu darami) treaba devine penala.
Ca sa primesti autorizatia te va costa mult - iti trebuie un proiect intocmit de un arhitect, e posibil sa-ti ceara si expertiza (semnata de expert tehnic) ca nu afectezi structura, caz in care vei avea nevoie si de un proiect intocmit de un inginer constructor si oricum, daca modifici fatada n-o primesti.

Acum, ca sa faci zidul ala nu e mare smecherie, cred ca oricine are idee cum sa puna niste caramizi una peste alta sa formeze un zid. Problema e sa nu se rastoarne, pentru asta ar trebui sa pastrezi actuala balustrada (si eventualii stalpi pe care ii are) si sa faci zidul pana sub ea (cu acea balustrada "capac" zidul nu se poate rasturna iar balustrada a fost probabil dimensionata la impingerea orizontala)


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 17 May 2011, 14:57
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




foarte bune idei. multumesc!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 May 2011, 15:25
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca alegi o varianta cu placi, trebuie izolate colturile muchiilor placii exterioare (adica sa dai cu silicon la imbinari, ca sa nu intre apa la ploaie)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 17 May 2011, 15:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




am sa pastrez balustrada pe care o inglobez in zid. la exterior voi placa polistirenul cu spuma poliuretanica speciala, tencuit cu adeziv de polistiren + plasa.
ramane sa ma decid ce-o sa fac deasupra balustradei fiindca aceasta are 90 cm inaltime si eu vreau ca zidul sa aiba 1,1 m.

This post has been edited by dispeceru: 17 May 2011, 16:00


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyz
post 17 May 2011, 16:14
Post #19


Doar 0%...


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 10
From: Cluj-Napoca




Lungesti balustrada.


--------------------
Nu am 1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 17 May 2011, 16:25
Post #20


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




La Cluj ninge in sus?

O chestie similara oarecum trebuie sa fac si eu la vara (numai ca la mine sunt doua spatii de 40cm latime si cam un metru inaltime), dar in niciun caz din BCA. Cel mai probabil caramizi.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riderontornadoes
post 17 May 2011, 17:46
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 9 June 05




eu zic sa vii cu zidul pe langa balustrada. ai spus ca ai geam cu sarma. vii cu zidul pe langa geam, intre zid si geam bagi polistiren care sa stea cat mai fix. de balustrada sudezi niste mustati pe care le inglobezi in zid, in adezivul dintre caramizi. poti sa te duci cu zidul putin mai inalt de balustrada, cat iti tb tie. e si rezistent, izoleaza si nici nu se vede.


--------------------
dacia 1310 1310 - b21htf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cielo99
post 17 May 2011, 18:12
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Merge linistit din BCA.Are portanta suficienta pentru a sustine un geam termopan.Se zideste normal ca orice zid, doar ca sunt caramizile mai mari.
Ca nu poate sustine mai multe nivele deasupra da, dar la un geam termopan nu sunt probleme.
Am casa cu etaj facuta din BCA de 40cm grosime fara structura de beton si nu am probleme.Diferenta fata de caramida consta in faptul ca ai nevoie de pereti mai grosi pentru a sustine greutatea de desupra si nu poti construi mai mult de parter +1etaj fara structuri de beton, si cel mai important izoleaza termic mult mai bine decat caramida.
Zidurile interioare le am facute din BCA de 10cm.Va garantez ca nu se darama daca te trantesti in ele.

This post has been edited by cielo99: 17 May 2011, 18:16


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyz
post 17 May 2011, 19:06
Post #23


Doar 0%...


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 10
From: Cluj-Napoca




QUOTE
izoleaza termic mult mai bine decat caramida
radmasa.gif
Oare cine te crede?
Cum sa izoleze o bucata de beton mai bine decat o caramida?

This post has been edited by cristyz: 17 May 2011, 19:08


--------------------
Nu am 1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 17 May 2011, 19:27
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




cielo99, de curiozitate, de unde esti (zona a tarii)?


LE: Ca idee, ca se tot discuta pe tema asta, pastrarea parapetului actual si crearea unuia nou in spate e f consumatoare de spatiu (si-asa ingust in general in balcoanele comuniste) si fara mare ajutor - inchiderea balconului inseamna oricum modificarea fatadei si asta n-are cum s-o ascunda.

This post has been edited by zax: 17 May 2011, 19:39


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 17 May 2011, 19:30
Post #25


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




De undeva unde ninge 13 luni pe an.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cielo99
post 17 May 2011, 19:45
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Cristyz@ inainte sa razi degeaba cauta pe net si vezi care este coeficientul de transfer termic la caramida si care este la BCA si care este la beton.Mai studiaza diferentele intre beton si BCA.
ZAX@ Din Ardeal unde nu prea avem cutremure.In zonele seismice nu prea merge perete de sustinere din BCA fara structura din beton, dar la balcon nu este perete de rezistenta este doar un perete despartitor care trebuie sa sustina doar greutatea propie si pe cea a gemului.

This post has been edited by cielo99: 17 May 2011, 19:49


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyz
post 17 May 2011, 20:25
Post #27


Doar 0%...


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 10
From: Cluj-Napoca




Nu mai bine pui caramida de sticla? Ca arata mult mai bine.


--------------------
Nu am 1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 17 May 2011, 20:26
Post #28


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Si trece si lumina...


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 17 May 2011, 21:34
Post #29


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(klaus @ 17 May 2011, 13:28)
... pe interior as dubla cu vata minerala si rigips rezistent la umezeala. Si pe exterior niste polistiren...

*



Omul a zis ca vrea sa-si inchida balconul, nu ca ar dori sa-si extinda camera cu suprafata balconului. Oare chiar s-ar justifica o lucrarea asa de complexa? Si nu in ultimul rand, ce rost are sa-ti prepari din peretii propriei locuinte un sandwich termoizolat si la interior si la exterior? Eventual daca e locuinta prea uscata si ai nevoie de un generator de mucegai...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 May 2011, 22:56
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cielo99 @ 17 May 2011, 19:12)
Merge linistit din BCA.Are portanta suficienta pentru a sustine un geam termopan.
:
Am casa cu etaj facuta din BCA de 40cm grosime fara structura de beton si nu am probleme
*

Parerea mea: dormi linistit.
as constata ca in cazul dat BCA-ul e de 15 nu de 40cm (mai putin de 50% grosime)
QUOTE(dispeceru @ 17 May 2011, 11:02)
Dimensiunile zidului ar avea 1m inaltime si 3 m lungime, voi folosi bca de 15 cm grosime.
*


As mai sublinia ca "geamul termopan"in discutie are 3 metri lungime si vreo 1,4 inaltime, nu e chiar mic, are niste flambari, mai ales daca isi pune si 2 ferestre care se deschid amandoua, fara stalp intre ele.

@radian: omu'a zis ca vrea sa-l inchida, dar chiar el a zis ca vrea sa-l inchida izolat:
QUOTE(dispeceru @ 17 May 2011, 11:02)
Am un balcon tip loja (balcon in interiorul blocului - zidurile laterale sunt din beton) pe care vreau sa-l zidesc cu bca jos + placat cu polistiren pe exterior si partea de sus sa pun termopan.

Ti se pare ca zidirea+polistirenul (repet, pe BCA care e mai pretentios) e mai putin complexa ca operatiune?
Tu ce l-ai sfatui?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:11
Forum Renault