DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident cu ambulanta, in Bucuresti

rtBK
post 21 Jun 2011, 14:28
Post #31


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




O data mi s-a intamplat ca intr-o intersectie sa vina 2 ambulante din directii opuse, una am vazut-o si ma oprisem in asa fel incat sa nu o jenez, dar pe a 2-a nu am avut cum sa o vad din cauza pe la colturile strazilor sunt tot felul de tonete de ziare si florarii si mi-am dat seama ca daca ala venea cu viteza ma lua in plin.

Pe de alta parte am fost martor la un accident in care a fost implicata o ambulanta acum multi ani si stiu ca ei trebuie sa urmeze multe proceduri si in nici un caz nu au voie sa intre cu viteza in intersectie.. in cazul respectiv soferul ambulantei a iesit vinovat si se chinuia sa nu intre in puscarie.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 25 Sep 2015, 14:59
Post #32


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Dezgropaciune.
Recent, dosarul a plecat de la Politie cu propunere de clasare. O avea vreo valoare propunerea sau procurorul poate sa o schimbe, daca s-a trezit cu fata la calorifer?


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 25 Sep 2015, 16:55
Post #33


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




4 ani a durat sa plece dosaru' de la politie ? sau a fost returnat acolo pt. cercetari suplimentare ?
In mod normal procurorul decide, dar autopsia (care s-o fi facut atunci) e determinanta (daca s-a declarat infarctul drept cauza a decesului, n-are de ce sa nu dea nup procurorul).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 25 Oct 2015, 17:38
Post #34


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Pe mine era sa ma omoare o ambulanta o data. De aceea, nici acum nu cred ca este normal ca ambulantele sa fie bombe pe sosea, si riste sa curme viata unor copii care sunt invatati sa treaca pe verde, in grup, pe trecerea de pietoni.
Nu cred ca exista in codul rutier ca ambulanta poate trece pe rosu sau sa depaseasca viteza legala.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Oct 2015, 18:22
Post #35


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De trecut poate trece pe rosu, dar legal nu au voie sa depaseasca viteza sau sa depaseasca pe dunga continua...
Au doar posibilitatea de a trece prin intersectii si de a se da lumea la o parte din calea lor.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Oct 2015, 18:53
Post #36


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(PhilipMorris @ 25 Oct 2015, 18:38)
Nu cred ca exista in codul rutier ca ambulanta poate trece pe rosu sau sa depaseasca viteza legala.
*


Codul rutier nu e pe ghicite, sau crezuri. Permisul de conducere nu inseamna doar drepturi, implica si obligatii, de exemplu cunoasterea codului rutier.

QUOTE
art. 61. (1) Pentru a avea prioritate de trecere, autovehiculele prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si b ), atunci când se deplaseaza în actiuni de interventie sau în misiuni care au caracter de urgenta, trebuie sa aiba în functiune semnalele luminoase si sonore.


Aia inseamna ca pot trece pe rosu, cedeaza, sau stop, daca au semnalele(ambele) in functiune. Deci daca au doar luminos, nu prea au prioritate.

This post has been edited by argon: 25 Oct 2015, 19:02


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Oct 2015, 19:01
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(PhilipMorris @ 25 Oct 2015, 17:38)
Nu cred ca exista in codul rutier ca ambulanta poate trece pe rosu sau sa depaseasca viteza legala.
*

Ai face bine să crezi:

Art. 61
(2) Conducătorii autovehiculelor aparținând instituțiilor prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) și b ) pot încălca regimul legal de viteză sau alte reguli de circulație, cu excepția celor care reglementează trecerea la nivel cu calea ferată, atunci când se deplasează în acțiuni de intervenție sau în misiuni care au caracter de urgență.

Art. 32
(2) Sunt autorizate să utilizeze semnale speciale de avertizare luminoase:
a) pentru lumina roșie - autovehiculele aparținând poliției și pompierilor;
b ) pentru lumina albastră - autovehiculele aparținând poliției, jandarmeriei, poliției de frontieră, Agenției Naționale de Administrare Fiscală, serviciului de ambulanță sau medicină legală, protecției civile, Ministerului Apărării Naționale, unităților speciale ale Serviciului Român de Informații și ale Serviciului de Protecție și Pază, Administrației Naționale a Penitenciarelor din cadrul Ministerului Justiției, precum și autovehiculele de serviciu ale procurorilor din Ministerul Public, atunci când se deplasează în acțiuni de intervenție sau în misiuni care au caracter de urgență;

This post has been edited by VladSoare: 25 Oct 2015, 19:02


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 25 Oct 2015, 19:22
Post #38


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(klaus @ 25 Oct 2015, 19:22)
De trecut poate trece pe rosu, dar legal nu au voie sa depaseasca viteza sau sa depaseasca pe dunga continua...
Au doar posibilitatea de a trece prin intersectii si de a se da lumea la o parte din calea lor.
*


61064287.jpg


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Oct 2015, 19:28
Post #39


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, asta e, se mai intampla.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 25 Oct 2015, 21:36
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




azi pe soseaua vitan barzesti, cum urci de la autovit
coloana pe ambele benzi de urcare, se mergea cam cu 40, 50, apare deodata un smurd tare cu semnale pe contrasens, cel de pe banda a doua ca sa evite tamponare frontala face dreapta peste o duba de pe banda 1, ambele poc puternic, duba pune frana, a treia masina din spatele dubei poc in spatele ei
eu eram in spatele celei de a treia masini pocnite, am avut noroc ca aveam mai multa distanta si s-a oprit aici
nu-mi dau seama cat de surprins a fost ala de a facut dreapta peste duba, ca totusi nu a aparut de dupa colt smurd-ul, sau o fi apreciat gresit si i s-a parut ca o sa se urce smurd-ul peste el, ca era un nene mai batran din ce am vazut
deci 3 masini lovite tare, smurd-ul s-a dus in treaba lui

This post has been edited by aqua: 25 Oct 2015, 21:41


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 26 Oct 2015, 10:33
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Trec des SMURD-uri si ambulante pe acolo, fie urca spre sfântul Ioan, fie coboara. Cred ca e un centru SMURD ca trec si multe elicoptere pe acolo. Zilele trecute aveam ambulanta in spatele meu pe banda doi si incercam sa trag dreapta sa-i fac loc. Aia de pe bada unu nu ma lasau, nu ar fi incetinit sa-i pici cu ceara.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 09:44
Forum Renault