DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> permis suspendat 30 zile pt depasire, sa fac contestatie?

VladSoare
post 2 Nov 2015, 20:51
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(PhilipMorris @ 2 Nov 2015, 16:35)
Unui coleg de-al meu era sa ii ia permisul pe trei luni, ca a depasit o gramada de nisip varsata pe carosabil de unii care reparau un terasament in fata curtii, si i-a zburat oglinda unuia de venea pe contrasens. Politia i-a aratat, negru pe alb in lege, cu toata contestatia lui, ca linia continua nu se depaseste.
*

Era să-i ia permisul nu pentru încălcarea propriu-zisă a liniei, ci pentru faptul că a intrat pe sensul opus fără să se asigure. Recte, a făcut-o în timp ce venea cineva din față. Ar fi fost exact același lucru chiar și dacă ar fi fost linie întreruptă pe jos.

Că tot te dai cunoscător de legi (deși am văzut și cu alte ocazii că nu prea ești), pentru știința ta, nu se ia permisul pentru încălcarea liniei continue. Efectul este de fapt indirect. Se ia permisul pentru încălcarea regulilor referitoare la depășire (iar printre acestea se află și cea care spune că depășirea vehiculelor este interzisă pe linie continuă - adică art. 120 alin. 1 lit. i din regulament). Acum te las pe tine să te gîndești dacă grămada de nisip era un vehicul.

QUOTE(PhilipMorris @ 2 Nov 2015, 17:55)
Depinde, daca ii spargi oglinda unuia, faci amiabila.
*

Dacă vrea el asta. Dacă nu vrea, rămîi fără permis.


This post has been edited by VladSoare: 2 Nov 2015, 21:11


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 2 Nov 2015, 21:54
Post #62


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Nu stiu de ce imi enumeri articole de lege ca si cum m-as fi dat vreun guru in cunoasterea ei. Nici pe departe, cred ca nu as lua mai sus de 14 la sala. Dar, in schimb, s-ar putea sa ramai cu o buna impresie de felul in care conduc.
Stim legea sau nu stim, putin conteaza atata vreme cat punem in pericol viata celorlalti, speculand lipsuri de marcaje sau interpretari posibile ale legii. Daca m-ar intreba copilul meu daca are sau nu voie sa depaseasca linia continua, i-as spune ca nu. Chiar daca el o va face, am datoria morala fata de el sa nu il incurajez sa isi asume riscuri inutile. Deci, daca ma intreaba oricine, oriunde, oricand daca poate depasi linia continua, ii voi spune ca nu. Motive de incalcarea ei sunt cu kilul, ramane la aprecierea fiecaruia, la cantarirea situatiei si la evaluarea celui care tine covrigul, daca isi asuma riscuri sau nu. Curajosii la volan imi provoaca greata, atata tot.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 2 Nov 2015, 22:17
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(PhilipMorris @ 2 Nov 2015, 21:54)
Motive de incalcarea ei sunt cu kilul, ramane la aprecierea fiecaruia, la cantarirea situatiei si la evaluarea celui care tine covrigul, daca isi asuma riscuri sau nu.
*

Exact asta ziceam și noi. tongue.gif
Însă cîrcotaș cum sînt din fire, m-a stîrnit înșiruirea aia categorică de negații, care nu lăsa loc de discuție. biggrin.gif

QUOTE(PhilipMorris @ 2 Nov 2015, 21:54)
Curajosii la volan imi provoaca greata, atata tot.
*

Și mie. Dar să-i lăsăm pe ăia, că nu despre ei era vorba.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 3 Nov 2015, 09:45
Post #64


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Domnul televizor (storcator, aspirator, militian, probabil) se face ca ploua in legatura cu liniile continue puse cu buna stiinta si intentie, cu scopul unic de a salta carnete. Ca si alte semne de circulatie. Pentru un astfel de semn (limitare de 60 galben la IESIREA dintr-o localitate, urmata de 3 km de drum perfect drept) , m-am judecat eu cu melițea, am cistigat si, ce sa vezi, au dat semnul jos 2 luni, dupa care l-au pus iarasi 1 km mai incolo. Despre ce vorbim?

This post has been edited by corbex: 3 Nov 2015, 09:48


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 03:34
Forum Renault