DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 25 26 27 28 29 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

gibonu
post 16 Feb 2021, 17:49
Post #781


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.979
Joined: 29 May 06




QUOTE(marksman @ 16 Feb 2021, 18:52)
Timisoara


Mersi.
Din ce vad pe harta (poate ma insel) Timisora nu are o centura feroviara continua, asa cum exista la Bucuresti

QUOTE(dizzy @ 16 Feb 2021, 19:25)
Recomandare: poate studiezi si cam tot ce implica ideile tale , nu numai ce ti se lauda politicienii.


Ideea este sa avem o discutie bazata pe argumente. Sau eu cel putin asta am incercat sa fac. Am argumentat tot ceea ce am sustinut, nu am spus niciodata "asa e bine ca asa zic io".

Asadar, in ideea unei discutii constructive, ce implica ceea ce am spus eu astfel incat sa nu fie realizabil?

Mersi.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Feb 2021, 18:20
Post #782


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Tramvaiul/tren prin sant e o idee gresita: ori avem tramvai, care merge pe deasupra, caci avem sinele si totul la dispozitie, ori daca te apuci sa sapi, sapa cat e nevoie si fa-l metrou.
Vehiculul de metrou, rama, e mai scunda
uite ce scriam mai demult:

Tramvaiul normal care ruleaza in Bucuresti are 4,2m inaltime cu pantograful coborat, deci iti trebuie o dimensiune pe inaltime de macar 4,5m , as zice ca sa mearga poate chiar 4,8, zi 5m.
O rama veche de metrou, Astra are 3,6m inaltime , si nu are pantograf, are alimentarea jos in lateral

Deci daca tot sapi 6 m pe adancime, pune-i naibii capac la sarcofag si baga rame de metrou pe acolo.

Locomotiva de tren EA 060 are vreo 4.5m pe inaltime, cu pantograful coborat. Mai pui 1m minim si pt ala, ajungi la 5.5m. Si aia merge alimentata pe la 25.000 V.
Daca iti cade vreun nefericit in sant, si se atinge de cablul cu tensiunea aia, se intampla ca in cazul de il vezi acum cu amaratul electrocutat si trimis in Belgia.

Apoi, daca ploua, ce faci cu santul ala? Se aduna apa in el, cum o evacuezi? Zapada cum o scoti?

Prin alte tari, s-ar putea sa mearga solutia, am vazut in Spania tunel pe sub oras prin care vine trenul d-ala mare, Dar era Barcelona, un oras mult mai mare si bogat ca Bucurestiul.

Ai facut o fixatie cu centura si trenuletul in jurul orasului. Pai, sa-l faca, sunt si eu curios de unde iau banii aia, ce iese si care e rata de utilizare.
Cum sina e in stare buna, mai le trebuie doua trenuri si sa traca la treaba.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Feb 2021, 08:41
Post #783


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.890
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@marksman, dar o parte din problemele de trafic ale timisoarei stiu ca ar veni de la liniile de tren d eprin oras, ca se gatuie la traversarile lor. Daca imi zici ca liniile sunt si neutilizate....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 17 Feb 2021, 08:57
Post #784


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Neutilizate sunt fostele linii industriale. Singurele probleme pe care le pun e ca trebuie sa incetinesti. Daca treci pe Eroilor prin Complex ca sa iesi catre Lugoj, o sa dai de linia care deservea Fabrica de Bere. Ultima data am vazut un tren pe acolo prin 2003/2004.
In oras mai ai treceri la nivel cu CF la "Padurea Verde" x 2, pe Baader/Demetriade, la Gara de Est si inca vreo doua inainte de Gara de Nord. Asta din amintiri. Gatuiri apar la Padurea Verde si Gara de Est, posibil si pe Baader/Demetriade.
O alta linie industriala e intre Tm si Mosnita. Acolo sa vezi cozi, din cauza traversarii cu gropi sau cu diferente de nivel. De fapt aia e ramificatia din magistrala CFR si aia ajunge pana la Fabrica de Bere.

QUOTE(ratt.ro/forum)
Căile Ferate Române au construit o rută ocolitoare, în partea de sud a orașului, lângă platforma industrială, o linie de tren industrială neelectrificată, în lungime de aprox. 7 km, din halta Semenic, aflată pe ruta Timișoara - Buziaș, până în spatele Intreprinderii Detergenți, acolo construindu-se o stație de triaj. Din această stație de triaj s-a continuat o cale ferată industrială care traversa Cl. Buziașului, încruțișându-se cu linia de tramvai nr. 8 lângă Intreprinderea de Autoturisme, în intersecția dintre stațiile opuse de tramvai Intreprinderea Mecatim, apoi s-a continuat cu aceasta până pe Str. Cerna, unde se afla vechea linie industrială operată de intreprinderea de transport din Timișoara, fiind construite două linii de transfer al vagoanelor la Str. Dr. Aurel Păunescu-Podeanu. De aici vagoanele C.F.R erau preluate de locomotivele electrice industriale, L2 și L3, și remorcate la intreprinderile Guban, Banatul și Fabrica de Bere. Pentru intrarea în Fabrica de Bere s-a construit o linie ferată din continuarea celei aflate pe Str. Guttenberg, de-a lungul Str. Nicolinț pentru a intra în partea de sud a Fabricii de Bere, linia cu intrarea din nord, din Str. Ștefan cel Mare, fiind scoasă. De asemenea s-a suprimat și linia către ce deservea Abatorul. Cu ocazia liniei CFR industriale, Intreprinderea Tehnometal a primit o nouă conexiune la aceasta, fiind posibilă remorcarea vagoanelor direct de locomotivele Diesel. De asemenea s-au conectectat și companiile Spumotim și Petrom.

Deoarece transportul de marfă nu s-a mai efectuat pe rețeaua de tramvaie, locomotivele electrice nr. L2 și L3 au utilizat, ca linie de garare, linia industrială din incinta Garajului de Autobuze. Locomotiva L1 a fost mutată în Dâmbovița la Fabrica de Vagoane Timișoara, i s-a demontat tampoanele, noul serviciu acesteia fiind manevrarea vagoanelor noi construite Timiș 2, în interiorul fabricii. Linia industrială de legătură din Gara de Est cu racord din linia de tramvai și linia CFR a fost scoasă din uz, totuși Cariera de Piatră de lângă Str. Baader a funcționat în continuare, ca o companie independentă, păstrând linia industrială a acesteia care traversa Str. Baader conectându-se la CFR, până în anii '90.


Iaca si un link unde exista si poze.

This post has been edited by marksman: 17 Feb 2021, 09:09


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Feb 2021, 17:41
Post #785


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.979
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 16 Feb 2021, 20:20)
Deci daca tot sapi 6 m pe adancime, pune-i naibii capac la sarcofag si baga rame de metrou pe acolo.


Pe fostele cai ferate industriale din Bucuresti (str. Liniei, gara Progresu - str. Progresului) o poti rezolva cu tramvaiul, prin sant.

Din cate stiu, adancimea medie la metrou in Bucuresti este aprox. 12 metri (cea mai mare adancime este la Unirii 2, 20 metri). Asadar, ca sa faci metrou trebuie sa sapi 12 metri, adica dublu comparativ cu cat ai sapa pentru un tramvai prin sant.

La o cautare rapida, un tramvai la standard contemporan este Seimens Avenio, inaltime 3,55 metri. Nu spun eu, spune producatorul:

04.jpg ( Size: 157.3k ) Number of downloads: 383

Sursa: https://assets.new.siemens.com/siemens/asse...o-munich-uk.pdf

La astia 3,55 metri mai adaugam aprox. 1 metru pantograful si ajungem la 4,50 metri. Pana la 6 metri iti mai ramane 1,5 metri pentru grosimea soselei care va trece pe deasupra santului, ca sa suporte in TIR de 20 de tone, tulumba de pompieri plina cu apa, etc.

Plus ca printr-un plan inclinat al tramvaiului poti avea 7-8 metri in zona in care santul este traversat de sosea, in caz ca este nevoie.

In plus, santul ajuta la diminuarea zgomotului daca este facut cum trebuie si dotat cu panouri fono-absorbante.
Ma gandesc ca au aparut case si blocuri pana in buza terenului fostei cai ferate si ca acei oameni ar putea fi deranjati daca le trece tramvaiul la juma de metru de geam.

QUOTE(dizzy @ 16 Feb 2021, 20:20)
Locomotiva de tren EA 060 are vreo 4.5m pe inaltime,


Omule, ce legatura are locomotiva EA 060 in transportul public urban?
Cine a spus vreodata ca prin oras vor circula trenuri tractate de o EA 060?

<span class='edit'>17 Feb 2021, 19:55:</span>
QUOTE(dizzy @ 16 Feb 2021, 20:20)
Si aia merge alimentata pe la 25.000 V.
Daca iti cade vreun nefericit in sant, si se atinge de cablul cu tensiunea aia,


Cum ajunge acel nefericit pe linia de tramvai? Santul ala va avea o margine, un parapet, nu-i lasat fara.
Cati nefericiti ajung zilnic in Bucuresti pe linia de tren care trece pe sub podul Grant si pasajul Basarab?

Sau, se poate folosi sistemul APS (Alimentation Par le Sol) al lui Alstom.

"APS uses a third rail placed between the running rails, divided electrically into 11-metre segments. These segments automatically switch on and off according to whether a tram is passing over them, thereby eradicating any risk to other road users"
Sursa si mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/Alstom_APS

Am vazut sistemul asta la Reims in iunie 2019, am mai povestit despre el aici pe forum, plus poze.

QUOTE(dizzy @ 16 Feb 2021, 20:20)
Apoi, daca ploua, ce faci cu santul ala? Se aduna apa in el, cum o evacuezi? Zapada cum o scoti?


Intreaba-i pe engelzi cum fac la Londra unde au zeci de km de cai ferate prin sant, sub nivelul strazii. Sigur au gasit ei o solutie, ca la Londra ploua mai mult ca la Bucuresti.

Gasesti aici mai multe detalii. Cauta dupa Bishop's Bridge.
https://www.contributors.ro/gara-centrala-s...in-bucuresti-i/

Cu siguranta exista o solutie si pentru zapada. Ca sa nu mai vorbim ca la cat ninge in Bucurest si la cat va mai ninge in viitor avand in vedere incalzirea globala, s-ar putea sa ne se mai puna problema de zapada.

<span class='edit'>17 Feb 2021, 20:03:</span>
QUOTE(dizzy @ 16 Feb 2021, 20:20)
Ai facut o fixatie cu centura si trenuletul in jurul orasului.


Nu am facut nicio fixatie, incerc doar sa iti arat utilitatea unei centuri feroviare functionale.

Si nu trebuie sa ma crezi pe mine. A inceput deja lucrarea pentru prelungirea M2 de pana la centuara feroviara (Berceni) unde este in plan si un park and ride de 600 de locuri.

https://clubferoviar.ro/statia-de-metrou-tudor-arghezi/

Si cu video: http://stiri.tvr.ro/metroul-corporati--til...77570.html#view

Asta ca sa spuleberam miturile ca primarul de la partidul X nu primeste bani pentru ca Guvernul este de la partidul Y.

Sper sa apara un proiect similar si la celalat capat al lui M2, adica de la statia Pipera la calea ferata spre Constanta, parte si ea din centura feroviara.

This post has been edited by gibonu: 17 Feb 2021, 18:07


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 17 Feb 2021, 21:29
Post #786


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




E clar, perfect, succes la treaba.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Mar 2021, 10:46
Post #787


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.979
Joined: 29 May 06




Din campania "Statul la stat" azi despre ARF (Autoritatea pentru Reformă Feroviară):

https://www.digi24.ro/special/statul-la-sta...d9c3cc&__grrn=1

This post has been edited by gibonu: 18 Mar 2021, 10:46


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Apr 2021, 23:00
Post #788


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.979
Joined: 29 May 06




Pentru a evita discutii inutile, ma refer strict la proiectul caii ferate urbane de pe strada Liniei si nu la cine il implementeaza.

Asadar, o cugetare de mare angajament: "Nota bene, se intersectează și cu câteva străzi și ar fi nevoie de bariere"
Sursa: https://clubferoviar.ro/trenul-metropolitan-bucuresti-2/

Beton cugetarea asta. Barierele de cale ferata erau exact ceea ce lipseau traficului din Bucuresti.

Dupa mintea mea, singura optiune pentru calea ferata urbana de pe strada Linei si aletele similare este coborarea trenului intr-un sant sapat sub nivelul strazii. Am detaliat mai sus despre asta. Cu ocazia asta s-ar rezolva defitiv si conflictul intre traficul feroviar si cel rutier.

Iar pe deasupra santului se poate face un spatiu urban, cu banci, locuri de joaca, iarba, pista de bicicleta, etc.
Adica pe un spatiu viran pe care azi stau doar gunoaie ai avea o cale ferata si un spatiu urban. Pe aceiasi amprenta la sol.

Si inca ceva. In functie de nevoie de trafic, trenul urban cred ca poate fi inlocuit si cu un tramvai contemporan, low-floor, de cateva zeci de metru lungime.

This post has been edited by gibonu: 12 Apr 2021, 23:00


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 13 Apr 2021, 09:06
Post #789


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Si nu-ti iese metrou in cazul descris de tine?


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 13 Apr 2021, 09:12
Post #790


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Sau, in limbaj feroviar, cum sa o intorci ca la Ploiesti, in functie de ce zice primarele useristo-pelenist!
Cand ii spuneam si eu si ceilalti ca barierele sunt daunatoare si ca trebuie tramvai sau metrou... NUUUU tren tren tren tren sa alerge cu 100 km/h printre case.
Acu e tramvai ingropat, incet, incet se va transforma in ce trebuia sa fie: metrou

Consider ca strada Liniei ar arata mult mai bine fiind pietonala, parc , piste de biciclete etc

This post has been edited by dizzy: 13 Apr 2021, 11:10


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Apr 2021, 10:02
Post #791


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Avem metrou pe Iuliu Maniu, avem tramvai pe bvd. Timisoara ce poate fi transformat in metrou usor. Avem metrou in Drumul Taberei.

Mai potrivit mi s-ar parea un parc pe fostul amplasament, ca nu prea sunt in zona, comparativ cu alte cartiere.

Daca e nevoie de transport in comun suplimentar, se poate prelungi bvd. Timisoara pana in centura si tramvai cu banda dedicata pana acolo care sa se lege la linia feroviara de centura a capitalei.

Ar mai fi utila si prelungirea metrou Preciziei pana la linia de centura, statie intermodala cu linia de centura si Park and Ride pentru cei ce vin din afara orasului ca sa-si lase masina acolo, sa nu-si mai bata capul cu traficul din Bucuresti.

This post has been edited by Laurentziu83: 13 Apr 2021, 10:08


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Apr 2021, 12:09
Post #792


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




plm ... astia nu is in stare sa faca o centura demna de o capitala .. si tu visezi avioane cu costuri exorbitante .... fonduri europene nu ii intereseaza cum se practica in alte orase ca este msi greu cu furatul ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Apr 2021, 22:37
Post #793


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.979
Joined: 29 May 06




QUOTE(Aerius @ 13 Apr 2021, 11:06)
Si nu-ti iese metrou in cazul descris de tine?


La o adancime de 6 [sase] metri nu prea are cum sa iasa metrou. Am pus mai sus fisa tehnica a lui Siemens Avenio.


<span class='edit'>14 Apr 2021, 00:40:</span>
QUOTE(dizzy @ 13 Apr 2021, 11:12)
Sau, in limbaj feroviar, cum sa o intorci ca la Ploiesti,


Asa este. Plus ca atunci cand "ploo" ramane apa in sant.


<span class='edit'>14 Apr 2021, 00:45:</span>
QUOTE(Laurentziu83 @ 13 Apr 2021, 12:02)
Avem metrou pe Iuliu Maniu, avem tramvai pe bvd. Timisoara ce poate fi transformat in metrou usor. Avem metrou in Drumul Taberei.


Asta este realitatea de la care plecam:

"Astăzi sunt 1,7 milioane de autovehicule înmatriculate în București, dintre care 1,4 milioane sunt autoturisme. Dintre ele, doar vreo 300.000 circulă zilnic prin oraș, lor adaugându-li-se zilnic în trafic încă 150.000 de vehicule din afara Bucureștiului. Există deci, în orice moment, o rezervă de 1.1 milioane de autoturisme care deabia așteaptă să se mai construiască o bandă, un pasaj sau o penetrație pe undeva, ca să intre în trafic și să-l blocheze.

În fapt, dacă la noapte, în mod magic, toate bulevardele din București (384km) s-ar lărgi brusc cu o bandă pe sens, deabia s-ar face loc în trafic pentru încă 150.000 de mașini din cele 1.1 milioane. Adică 12% !!!

Iar dacă toate străzile din București (fiecare străduță dintre blocuri, fiecare fundătură, fiecare petec de asfalt public, în total 1821 km) s-ar lărgi brusc la noapte, mâine dimineață deabia ar încăpea în trafic încă 728.000 de vehicule, adică 50% din cele în așetptare. Așadar, chiar și dacă la noapte s-ar demola sute de case și zeci de blocuri, s-ar desfința trotuare și spații verzi și s-ar cheltui 100 de miliarde de EUR pe exproprieri și pe construcții de drumuri, mâine dimineață n-ar încăpea în trafic nici măcar toate autoturismele înmatriculate în București astăzi!
"
Sursa: https://www.contributors.ro/gara-centrala-s...in-bucuresti-i/

Astfel, avand in vedere cifrele de mai sus, orice forma de transport pe sina este absolut necesara pentru a incerca reducerea traficului rutier. Altfel, ne vom gaza reciproc in continuare, asa cum o facem acum.

14 Apr 2021, 00:59:
QUOTE(Laurentziu83 @ 13 Apr 2021, 12:02)
Ar mai fi utila si prelungirea metrou Preciziei pana la linia de centura, statie intermodala cu linia de centura si Park and Ride pentru cei ce vin din afara orasului ca sa-si lase masina acolo, sa nu-si mai bata capul cu traficul din Bucuresti.


Corect. Cu completarea ca ar fi utila prelungirea pana la statia intermodala de pe centuta si a liniei de tramvai / tren de pe strada Liniei [a iesit si o rima].

-------------------------------------------------------------------------

Vad ca niciun proiect nu vorbeste despre repunerea in functiune a centurii feroviare a Bucurestiului, cu linie dubla [existenta si azi, in paragina, pe unele portiuni] si trenuri care sa mearga in sensul si contra acelor de ceas. Dupa minte mea, asta ar trebui sa fie baza proiectului trenului urban.

Si "inteparea" transportului urban in linia ferata de centura. Un inceput bun exista, respectiv lucrarea de extindere a M2 de la statia Berceni la centura.

15 Apr 2021, 00:54:
QUOTE(gibonu @ 13 Apr 2021, 01:00)
In functie de nevoie de trafic, trenul urban cred ca poate fi inlocuit si cu un tramvai contemporan, low-floor, de cateva zeci de metru lungime.


Cam asa arata un tramvai de 40 metri lungime, compus din 7 segmente care poate transporta 240 de pasageri [pe scaune si in picioare].

13.jpg ( Size: 428.79k ) Number of downloads: 207


Si, suprinzator pentru RO, te poti urca si cu bicicleta in tramvai.

14.jpg ( Size: 171.69k ) Number of downloads: 209


Poze de mai sus sunt facute la Berlin in septembrie 2019.

Tramvaiul este un Bombardier Flexity Berlin. Mai multe detalii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bombardier_Flexity_Berlin

Asadar, daca prin Berlin poate circula un tramvai de 40 m lungime prin Bucuresti de ce nu ar putea circulat un tramvai similar? Chiar si prin sant, deoarece inaltimea tramvaiul este de 3,45 m [fara pantograf].

Sper ca nu dezbatem cum intoarce la capat tramviul cu posturi de conducere la ambele capete.


This post has been edited by gibonu: 14 Apr 2021, 22:54


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Apr 2021, 08:08
Post #794


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Pai, e buna linia pentru asta?
Că anul trecut ne explicai că întâi trebuie schimbata toată sina din oraș.
Chiar , unde sunt tramvaiele noi de la Astra? Că încă nu am văzut vreunul.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Apr 2021, 08:13
Post #795


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In Budapesta de exemplu, toate tramvaiele au posturi de conducere la ambele capete, nu mai exista sa intoarca vreunul, deoarece capetele nu mai permit asa ceva.

Centura feroviara e obligatoriu sa fie pusa in functiune cu tot cu dublare si electrificare, insa costul electrificarii este de 750 de mii de euro/km.

Referitor la cele 1.7 milioane de masini inmatriculate in Bucuresti, autorul articolului este in eroare, in sensul ca ia in calcul si masinile in leasing imprastiate prin toata tara si care figureaza ca inmatriculate in Bucuresti, desi ele n-au vazut Bucurestiul nici macar in poze. In consecinta, sunt mai putine masini in Bucuresti decat se speculeaza, insa organizarea traficului e de epoca de piatra, alte orase cu mult mai multe masini au organizat eficient traficul in tot orasul de asa natura incat sa nu se mai formeze dopuri aiurea. Ar fi utila si la noi o astfel de organizare, cu o firma de management al traficului care sa o faca la nivel de oras, dar la noi inca se castiga alegeri prin suspendarea ridicarii masinilor...

Problemele din trafic vin de la inexistenta unui transport in comun decent, in afara de metrou, Bucurestiul nu are transport in comun decent, de aceea si toate anunturile de inchiriere specifica distanta pana la metrou. Da, mai sunt tramvaiele 41, care vine repede, tramvaiul 1 care macar are banda proprie, dar in interior sunt mizerabile, odata din cauza celor ce le folosesc si apoi din cauza celor care le intretin. De autobuze nu mai vorbim, cat timp n-au banda dedicata, stau in trafic la fel ca masinile.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Apr 2021, 23:14
Post #796


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.979
Joined: 29 May 06




@dizzy
Am spus ce am avut de spus depsre liniile de tramvai din Bucuresti. Am pus si poze. Daca vrei sa intelegi, bine. Daca nu, asta e.

@Laurentziu83

Ma bucur sa vad ca nu sunt singurul care sustine utilitatea si mai ales necesitatea centurii feroviare functionale a Bucurestiului.

Cat despre masinile in leasing, partial ai dreptate. Insa cate astfel de masini exista? Mie greu sa cred ca numarul lor ar influenta semnificativ cele 1,7 milioane de masini.
In plus, exista, intr-un numar mai mic si situatia inversa: acum multi ani am lucrat la o firma care avea sediul central in Bucuresti, sediul social in judetul X iar masinile erau luate de la o firma de leasing din judetul Y.

Poti sa aduci si mama firmei de managemet al traficului. Pur si simplu sunt prea multe masini. Singura solutie este dezvolatarea transportului public, in special al celui cu material rulant.

This post has been edited by gibonu: 15 Apr 2021, 23:15


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Apr 2021, 07:04
Post #797


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Și mai ales sa fie din vorbe, fara fapte.
Atunci când aduci in discuție un număr de mașini, ar fi de bun simț sa le numeri corect.
1,7 milioane mașini înmatriculate în București din care rulează pe aici x,y mașini.
Că pe cele înmatriculate în altă parte , le-a numărat autorul.
Câți metri de sina de tren și câți metri de sina de tramvai s-au reparat in ultimele 4 luni? Că iarna a fost ușoara, se putea lucra.
Că sunt niste kilometri de reparat.
Tranca-tranca, vremea trece!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Apr 2021, 08:02
Post #798


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 16 Apr 2021, 00:14)
Insa cate astfel de masini exista? Mie greu sa cred ca numarul lor ar influenta semnificativ cele 1,7 milioane de masini.
In plus, exista, intr-un numar mai mic si situatia inversa: acum multi ani am lucrat la o firma care avea sediul central in Bucuresti, sediul social in judetul X iar masinile erau luate de la o firma de leasing din judetul Y.

Poti sa aduci si mama firmei de managemet al traficului. Pur si simplu sunt prea multe masini. Singura solutie este dezvolatarea transportului public, in special al celui cu material rulant.
*


M-am uitat putin pe ce am gasit pe net referitor la vanzarile de masini noi aici: https://www.1asig.ro/Ce-masini-s-au-vandut-...3,193-62069.htm (la o prima cautare).
In septembrie 2019, de exemplu, s-au vandut 16253 de masini noi. In primele 9 luni din 2019, s-au vandut 127251 masini noi. Dintre acestea, cam 3 sferturi au fost pe firma/leasing. Din proprie experienta iti zic ca rareori isi cumpara o persoana fizica masina noua de clasa mai sus decat Renault Megane/Skoda Octavia.
Estimez ca pe Bucuresti sunt aproape 500 de mii de masini inmatriculate in leasing, masini care circula in toata tara, inclusiv la Baia Mare daca te duci, vei vedea o groaza de masini de B care sigur nu sunt acolo in delegatie. De regula le deosebesti prin vechime, rareori vei vedea masini in leasing mai vechi de 5 ani.

Revenind la managementul traficului, ma refeream aici la reorganizarea din temelii a traficului bucurestean, pe modelul capitalelor din Vest. Vorbim aici de semafoare inteligente, daca prinzi unul pe verde le prinzi si pe urmatoarele (ceea ce n-am fost in stare sa implementam pe Iuliu Maniu, de exemplu), benzi suplimentare in zonele in care lumea vireaza la stanga, marcaje intuitive, amenzi grase pentru cei ce opresc pe banda 1 pe avarii, etc.
In opinia mea, acest sistem ar trebui licitat de primaria generala si aplicat la nivel de municipiu, pe toate strazile principale si secundare.
Referitor la tramvaie, trebuie ca majoritatea sa aiba banda proprie, in regim de metrou usor si sa acopere o arie cat mai mare a orasului, nu gen tramvaiul 5 care pleaca de nicaieri si ajunge nicaieri; poate in viata asta vom vedea legarea lui cu tramvaiul 32, pe modelul de aici: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?post...28JTesho2ZmeJeU


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Apr 2021, 08:13
Post #799


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Degeaba reorganizezi traficul auto, daca nu faci un sistem de transport public decent
In opinia mea, sa iei trenul din Gara de Nord ca sa te duci la AFI e tampenie cu frunze, cand ai tramvaiul 1 care face acelasi lucru. Probabil au fumat chestii mucegaite.

Idea de a baga tramvaiul prin Piata Unirii am mai criticat-o in trecut.
Consider ca e inestetica si in plus strica fie Parcul fie fantanile.
Am si cronometrat cat fac pe jos intre cele doua terminale. Prea putin, cat sa nu merite.

This post has been edited by dizzy: 16 Apr 2021, 08:19


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Apr 2021, 09:42
Post #800


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Din poza lor nu rezulta ca ar strica fantanile, cel mult o bucata din parc. Insa poti implementa green track, ceea ce nu mai e asa rau. Insa o linie de transport care sa lege SV Bucurestiului cu NE este mai mult decat necesara, iar piata Unirii e cea mai potrivita ca nod intermodal.
Nu imi dau seama cum de ti se pare putin sa mergi intre capatul tramvaiului 32 de la Unirii si capatul tramvaiului 5/16 de la Sf. Gheorghe, mie mi se pare enorm de mers pe jos, mai ales cand ploua si cu atatea treceri de pietoni, cred ca minim 20 de minute (da, stiu ca maps da 11 minute pe 800 de metri, dar nu ia in calcul cat stai la fiecare semafor la trecerea de pietoni). Iar capetele de la Sf Vineri si Sf. Gheorghe sunt departe de gurile de metrou. Se pot face parcuri aici care sa compenseze.
Plus ca ai lega linia 32 si cu linia 40, cu acces catre Pantelimon si cu tramvaiul 21 catre Obor-Colentina si cum am mai zis cu 5/16 catre Baneasa/Pipera.
Nu cred ca e atat de mare paguba stricarii unei mici bucati din parcul de la Unirii daca asa descongestionezi o buna parte din Bucuresti.

Referitor la ideea de a pune tren pe fosta linie industriala, si mie mi se pare o tampenie, cat timp zona respectiva sufera de lipsa unui parc, dar ca transport sta foarte bine, cu 2 linii de metrou si o linie de tramvai (8,25,35) pe acolo.
Screenshot_2021_04_16_093150.png ( Size: 2.13mb ) Number of downloads: 150


This post has been edited by Laurentziu83: 16 Apr 2021, 09:47


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Apr 2021, 10:25
Post #801


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.890
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




este parc pe bd timisoara, fostul garaj de la salubrizare.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Apr 2021, 21:27
Post #802


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.979
Joined: 29 May 06




QUOTE(Laurentziu83 @ 16 Apr 2021, 10:02)
Estimez ca pe Bucuresti sunt aproape 500 de mii de masini inmatriculate in leasing, masini care circula in toata tara,


OK. Mergem pe cifra ta de 500.000 de masini. Mai adaug io inca 300.000 de masini care spuneam ca sunt in proprietatea firmelor mari [telefonie mobila, banci, asigurari, etc] care au sediul social in Bucuresti si sedii secundare in toata tara [desi cred ca multe dintre masinile astea tot in leasing sunt].
Asadar, din 1,7 milioane de masini scadem 800.000 de masini si ajungem la concluzia ca exista 900.000 de masini inmatriculate in Bucuresti. Din astea, 300.000 circula zilnic iar restul de 600.000 stau pe bara si abia asteapta sa intre in trafic. Adica dublu.

Din motivul asta spun ca orice masuri de reorganizare traficului nu vor rezolva mare lucru. Pur si simplu nu ai ce sa faci incat sa reusesti sa fluidizezi 900.000 de masini intr-un oras precum Bucurestiului. Singura solutie este dezvoltarea transportului public si introducerea trenului in transportul public urban.

Modelul capitalele din Vest despre care vorbesti, nu cumva prima data au rezolvat problema trasnportului public si au introdus trenul in transportul public urban?

18 Apr 2021, 23:36:
QUOTE(dizzy @ 16 Apr 2021, 10:13)
In opinia mea, sa iei trenul din Gara de Nord ca sa te duci la AFI e tampenie cu frunze, cand ai tramvaiul 1 care face acelasi lucru. Probabil au fumat chestii mucegaite.


Aici ne arati ca "nu vezi padurea de copaci".
Pana sa ajunga de la Gara de Nord la AFI, trenul ala trece prin Giulesti Sarbi, Chiajna, linia de centura, etc. Adica, de exemplul il poate ajuta pe cel din Chiajna sa ajunga rapid in zona semi-centrala a Bucurestiului, de unde poate lua tranportul in comun [metrou, autobuz, tramvai, troleu] spre locul in care are treba.

Cel mai eficient ar fi trenul pe linia de centura. Ala careia ii spui tu ''trenuletul cantator"

Tramvaiul 1 trece pe la Gara de Nord?

QUOTE(dizzy @ 16 Apr 2021, 10:13)
Idea de a baga tramvaiul prin Piata Unirii am mai criticat-o in trecut.
Consider ca e inestetica si in plus strica fie Parcul fie fantanile.
Am si cronometrat cat fac pe jos intre cele doua terminale. Prea putin, cat sa nu merite.


Vorbesti de parcul ala de la Unirii de parca ar fi Cismigiu sau de parca ar fi plin de stejari seculari.
In rest, ti-a explicat deja @Laurentziu83 cum se poate rezolvat problema. Si mai ales care ar fi avantajele pe termen lung.

18 Apr 2021, 23:44:
QUOTE(Laurentziu83 @ 16 Apr 2021, 11:42)
Referitor la ideea de a pune tren pe fosta linie industriala, si mie mi se pare o tampenie, cat timp zona respectiva sufera de lipsa unui parc, dar ca transport sta foarte bine, cu 2 linii de metrou si o linie de tramvai (8,25,35) pe acolo.


Vorbim pre-covid.
Nu stiu cat de bine sta zona din punct de vedere al transportului public. Daca ar fi stat atat de bine, de ce exista cosmarul din trafic numit Iuliu Maniu?

Nici metroul nu stiu cat de "foarte bine" sta. Gandeste-te la aglomeratia de la Unirii 1 si 2, inclusiv situatia in care se bloca traficul de pasageri in tunelul dintre cele doua statii. Oare era pregatit metroul sa mai preia si fluxul de pasageri din Drumul Taberei?



This post has been edited by gibonu: 18 Apr 2021, 21:44


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 18 Apr 2021, 21:59
Post #803


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Rog foarte serios sa expui de ce "așteaptă " 600.000 sa intre in trafic? Ce la tine acum sa intre?

Deci e ok sa distrugi un parc? Doar că sa nu facă bucureșteanul 4-500m pe jos ? 8 minute pe jos? In plus ar încurca de tot circulația prin Piața Unirii.

De ce nu ii da drumul la trenulețul muzical , sa vad și eu cat e de eficient?
In campania electorala era aproape gata.

This post has been edited by dizzy: 18 Apr 2021, 22:00


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 18 Apr 2021, 23:25
Post #804


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




......din ce imi aduc eu aminte la un moment dat prin bucuresti prin anii 86-90 circulau tramvaie de 60m ( 2 V3A legate)
.....noi avem metrou de mare adincime , in alte tari sint de mica adincimw (max 6m)


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 19 Apr 2021, 00:54
Post #805


membru


Group: Members
Posts: 4.527
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Din alea 600.000 care "asteapta" doua sunt ale mele, si stau in curte la tara. Nu vor "intra" in trafic niciodata. Si ca alea mai sunt destule.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 19 Apr 2021, 06:47
Post #806


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Nuș ce sa zic, e ordin, le scoți pe strada, da?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 19 Apr 2021, 08:03
Post #807


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Tramvaiul 1 are statie pe podul Basarab. Cobori de pe pod si intri in Gara de Nord. Cu tramvaiul 1 faci 10 minute pana la Afi de la gara.
Altfel, trenul pe centura are si el rolul lui dar nu-i vad utilitatea sa mearga pana la Afi.

Cosmarul de pe Iuliu Maniu e dat in prima faza de lipsa unei parcari intermodale la intrarea in Bucuresti, unde cei din provincie sa-si poata lasa masina si sa continue cu metroul, precum si cei care fac naveta. Dimineata Iuliu Maniu e blocat pe sensul de intrare pe toata lungimea lui, de la Preciziei pana la Leu, probabil si mai departe, dar doar asta vedeam eu cand ma duceam la munca in sens invers.
In al doilea rand se blocheaza din lipsa sincronizarii semafoarelor, nici un primar n-a fost in stare pana acum sa sincronizeze blestematele alea de semafoare sa poti sa le prinzi pe verde pe toate.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Apr 2021, 08:36
Post #808


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.711
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




In al treilea rand -si cel mai important- Maniu este singura iesire/intrare A1. Dr.Taberei, Timisoara, Preciziei, Uverturii, toate strazile catre vest se opresc la un moment dat si trebuie sa intri in Maniu.
Strapungerea Timisoara- centura, Ciurel - A1 ... astea sunt lucruri de facut, dar nu are cine.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 19 Apr 2021, 08:41
Post #809


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




A zis primarele ca mumu strapungere Ciurel deci nu ne trebe.
De Timisoara nici macar n-a zis

Sa traiasca colegul vis-a-vis ca m-a invatat un traseu de ocolesc toata porcaria aia!

This post has been edited by dizzy: 19 Apr 2021, 08:42


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Apr 2021, 09:46
Post #810


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.890
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Parcare facusera parca la PAcii, nu o folosea nici sfantul. Statie de metrou dincolo de preciziei in fata la depoul alstom si parcare acolo, cu acces pe bretea separata de pe podul peste centura. Prefabircate vest e inchis de ceva vreme si asa va ramane, numa bun de facut parcare etajata acolo.
beleaua e ca A1 e blocat cu 1-2 km inainte de iesirea spre hornbach si centura, trebuia o reta a1 spre centura prin spatele lu Hornbach sa se verse mai spre domnesti in centura.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 25 26 27 28 29 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 11:35
Forum Renault