DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 9 10 11 12 13 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SOFERI : Lasati 50cm de la bordura sa trecem, si noi(biciclisti/motociclisti/scuteristi).

Axe
post 19 Jul 2010, 17:51
Post #301


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Vijelie, probabil ai luat permisul anul asta si nu-ti expici traficul lejer ! Daca aveai permis de ceva ani ai fi stiut ca lejeritatea vara este din cauza oamenilor plecati in concedii ! wink.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 19 Jul 2010, 19:09
Post #302


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Oricum e muuult mai lejer traficul decat acum un an. Si sincer sa fiu si eu am renuntat la masina tocmai din motivul financiar. Acum un an as fi mers mult mai des cu masina in oras.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 19 Jul 2010, 19:49
Post #303


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




Bai ainstain. Un biciclist in plus inseamna o masina mai putin la stop pentru tine si crede-ma cand zic o masina in minus ma refer la o masina in minus in fata ta.


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 Jul 2010, 20:09
Post #304


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Sau un pasager RATB mai putin, ca nu toti biciclistii au permis auto & masina. smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valimo
post 19 Jul 2010, 23:05
Post #305


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 June 10




QUOTE(vijelie @ 19 Jul 2010, 20:09)
Sau un pasager RATB mai putin, ca nu toti biciclistii au permis auto & masina.  smile.gif
*



Eu cred ca marea majoritate a biciclistilor au si permis de conducere.Cei mai multi dintre noi sunt oameni care s-au saturat de masini.Eu de exemplu sunt satul pana peste cap de masina.Pot spune ca pana anul asta faceam cel putin 30.000km/an.



--------------------
Skoda Octavia 2003
Focus Raven Rookie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 20 Jul 2010, 09:12
Post #306


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Acum ai dreptate, permisele sunt ca buletinul, la 18 il iei la kg, la superoferta, dupa care in 2 luni esti cel mai tare sofer. Unii nici nu stiu la ce folosesc placutele alea colorate atarnate pe stalpi(semnele de circulatie).
Problema nu este ca moare prostul care si-a luat permisul pe spaga, pb este ca omoara si oameni nevinovati. Unde mai puneti ca multi merg chiar si fara acest permis, nici pe ala nu-s in stare sa-l ia !
Pe vremea odiosului se dadea inclusiv traseu de noapte si poligon iar cei prinsi fara permis faceau bulau original wink.gif

This post has been edited by Axe: 20 Jul 2010, 09:15


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 1 Sep 2010, 12:00
Post #307


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.342
Joined: 3 January 05




QUOTE(Axe @ 20 Jul 2010, 09:12)
permisele sunt ca buletinul, la 18 il iei la kg, la superoferta, dupa care in 2 luni esti cel mai tare sofer. Unii nici nu stiu la ce folosesc placutele alea colorate atarnate pe stalpi(semnele de circulatie).
*



astia care si-au luat permisul la kg sau la Pitesti, nici nu stiu ca daca faci dreapta, de exemplu, roata din spate a masinii nu are aceeasi traiectorie cu cea din fata si se urca pe bordura sau pe biciclist daca e vreunul paralel in curba - asa ca atentie mare sa nu fiti niciodata in curba in dreptul unei masini.

http://think.hotnews.ro/regula-lui-%E2%80%...-bicicleta.html

"Pentru mine, cele mai periculoase sunt cazurile in care cineva coboara din masina stationata. Toate incidentele de pana acum – minore, din fericire – au fost in astfel de situatii. De aceea, acum sunt mult mai precaut cand trec pe langa masini"


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 1 Sep 2010, 15:39
Post #308


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Cum ne ferim de portiera deschisa in nas ?!
-Privim masinile parcate/oprite incercand sa observam prin geamuri daca au ocupanti. Acestea vor fi ocolite la cel putin 1m !
-Viteza mica de deplasare(in oras) la trecerea printre coloane, se intampla ca si pasagerii din masinile de pe banda 2-3, sa coboare pe nepusa masa ! wink.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 1 Sep 2010, 16:17
Post #309


membru


Group: Members
Posts: 4.571
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




De fiecare data cand merg pe Virtutii de la Crangasi spre Militari imi aduc aminte de topicul asta. Cum mama ciorilor sa las juma' de metru pana la trotuar, cand toti motociclistii/ scuteristii trec printre cele doua randuri de masini?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Sep 2010, 16:24
Post #310


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.095
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Atunci lasa 50 de cm in partea ailalta. Te uiti si tu dupa cum e randul asezat , ca si asa, daca stau 20 de masini aliniate, invariabil e un idiot cu un tico care tine masina pe partea aillata a benzii decat restul lumii si nu poti trece pe langa el.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 1 Sep 2010, 16:25
Post #311


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 1 Sep 2010, 16:24)
Atunci lasa 50 de cm in partea ailalta.
*

Atunci faceti split la topic, ca ne incurcam.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 1 Sep 2010, 16:47
Post #312


membru


Group: Members
Posts: 4.571
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ainstain, poate la AR n-ai invatat, dar banda tre' sa aiba 3.5 metri. Nu-s prea multe masini mai late de 2 metri, asa ca raman mai mult de 50 de cm pana la ambele limite ale benzii de circulatie. Sfatul tau demonstreaza ca n-ai recunoaste o intrebare retorica nici daca te-ar musca de cap.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 1 Sep 2010, 17:02
Post #313


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(tatabobu @ 1 Sep 2010, 17:17)
De fiecare data cand merg pe Virtutii de la Crangasi spre Militari imi aduc aminte de topicul asta. Cum mama ciorilor sa las juma' de metru pana la trotuar, cand toti motociclistii/ scuteristii trec printre cele doua randuri de masini?
*


Este un fapt real ca soferii de pe prima banda lasa mai mult loc intre ei si masinile de pe banda 2 decat sa lase spatiu langa bordura. Urmariti treaba asta si-mi veti da dreptate.
Astfel forteaza mergatorii pe doua roti sa se infiltreze intre coloane in loc sa mearga pe langa bordura. sad.gif

This post has been edited by Axe: 1 Sep 2010, 17:02


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Sep 2010, 17:02
Post #314


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.095
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




tatabobule, nici pe virtutii n-am circulat si nici la stoicescu n-am bagat la cap ca banda tre sa aiba 2,5 m si nu 3,5m. Da-ti arat multe strazi in Bucuresti cu benzi de circulatie de vreo 2 m. De exemplu DN1 intre Piata presei si fantana miorita, unde nu raman aia 50 de cm pe nici o parte daca se ocupa toate benzile. Sau Bd Ficusului... sau multe altele.
In plus, raspunsul evident la intrebarea ta retorica (presupunand ca loc e pe ambele parti) e ca ei nu vor sa treaca prin gurile de canal si cioburile/gunoaiele de langa bordura si de aia o iau pe acolo. In plus, acolo nu te calca nimeni cand face dreapta si daca soferul e pe banda 2 verifica si oglinda dreapta , daca e pe banda 1 are tendinta sa omita asta.
Drum bun si cale batuta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 14 Nov 2010, 16:29
Post #315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




As vrea sa afle toti soferii azi ca trebuie sa lase loc langa bordura, ... , cum mama naibii sa facem ?!
Pentru un biciclist este insuportabil sa treaca de zece masini pe langa care se poate strecura si la a 11-a sa ramana blocat pt ca respectivul nu s-a gandit, nu stie sau pur si simplu nu-si da seama si s-a lipit de bordura.
Culmea e ca atunci cand te vede ca incerci sa te strecori pe langa el incearca sa-ti faca loc(unii) tragand de volan stanga si mutandu-si conserva..., dar e deja prea tarziu !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 14 Nov 2010, 18:01
Post #316


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




nu toti soferii sunt perfecti, nu le poti cere tuturor soferilor sa faca acest lucru, e aproape imposibil sa se comporte asa cum trebuie, sunt la volan tot felul de oameni, unii mai destepti, altii......
sa mai spunem ca e posibil ca la un semafor sau in trafic, sa fi in dreptul unui camion, autobuz etc... si pur si simplu te feresti de el lasand spatiu mai mult in stanga si mai putin in dreapta (spre bordura).
nu iau apararea soferilor, dar tre sa-i intelegem si pe ei....... cei cu bicicleta pot urca f. usor si pe bordura pt. cativa metri.


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 14 Nov 2010, 19:02
Post #317


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Sau sa depaseasca prin stanga, cum ar trebui.
Poate asa scapa si de senzatia de "insuportabil".


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 14 Nov 2010, 20:01
Post #318


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(2xGI @ 14 Nov 2010, 19:01)
nu toti soferii sunt perfecti, nu le poti cere tuturor soferilor sa faca acest lucru, e aproape imposibil sa se comporte asa cum trebuie, sunt la volan tot felul de oameni, unii mai destepti, altii......
sa mai spunem ca e posibil ca la un semafor sau in trafic, sa fi in dreptul unui camion, autobuz etc... si pur si simplu te feresti de el lasand spatiu mai mult in stanga si mai putin in dreapta (spre bordura).
nu iau apararea soferilor, dar tre sa-i intelegem si pe ei....... cei cu bicicleta pot urca f. usor si pe bordura pt. cativa metri.
*


Sa sar borduri cu cursiera ca sa ajung intre pietoni, florarese, copii, gura-casca, masini parcate....., mneaaah, nu cred ca te urci prea des pe bicicleta !?
Toate astea pt ca inca soferii nu-s obisnuiti cu biciclistii ?!


QUOTE(vijelie @ 14 Nov 2010, 20:02)
Sau sa depaseasca prin stanga, cum ar trebui.
Poate asa scapa si de senzatia de "insuportabil".
*


Biciclistii nu au voie sa depasesca prin stanga decat masinile parcate, nu si cele stationate in coloane la semafor wink.gif Locul bicicletei este pe sosea, langa bordura. Asta daca vorbim de cei care o folosesc ca mijloc de transport, daca vb de plimbareti, copii etc., acestia pot si pe trotuar, parcuri.

This post has been edited by Axe: 14 Nov 2010, 20:02


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 14 Nov 2010, 20:23
Post #319


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Unde scrie in lege ca biciclistii nu au voie sa depaseasca? unsure.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 14 Nov 2010, 22:27
Post #320


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Nu au voie sa depaseasca masinile stationate in coloane la semafor !
Ai voie sa depasesti in trafic masini mai lente, carute, ratb-uri etc.


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Nov 2010, 22:33
Post #321


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.095
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Axe @ 14 Nov 2010, 23:27)
Nu au voie sa depaseasca masinile stationate in coloane la semafor !

*


Si atunci de ce sa le lasam loc?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 14 Nov 2010, 23:02
Post #322


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




axe......timp de 2,5 ani am parcurs de luni pana vineri, dus-intors 22 km.
plus plimbarile aferente, asa ca stiu si eu cate ceva despre circulatia cu bicicleta (acolo, un pic).
nu e mare filisofie daca urci 10 metri pe bordura, sau astepti pana se pun in miscare masinile.
e clar, soferii desconsidera biciclistii......... dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel.
eu de exemplu, inante de a opri la semafor, ma uit putin in oglinzi sa vad daca sunt biciclisti sau motociclisti, si le fac loc daca e cazul.
am si cat. A (1997)......... dar am renuntat sa mai merg cu motocicletele.

This post has been edited by 2xGI: 14 Nov 2010, 23:04


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 14 Nov 2010, 23:44
Post #323


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08





Eu incerc sa anticipez putin anii viitori in care biciclistii se vor inmulti destul de mult si in acest caz chiar nu mai este in regula ca un card de 10-20 de biciclisti sa astepte in urma unui sofer care s-a asezat aiurea ! Cand spun asta nu spun prostii deoarece, anul asta am observat o dublare cel putin a numarului de biciclisti si asta nu o spun numai eu ci vanzarile record de biciclete.
Acum sigur, pare banal, ca eu am asteptat in spatele unuia care s-a lipit de bordura dar cand va fi o coloana de biciclisti, trebuie sa recunoastem ca soferul respectiv va fi de-a dreptul penibil.

This post has been edited by Axe: 14 Nov 2010, 23:45


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 15 Nov 2010, 00:00
Post #324


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




Axe...... ai dreptate, dar spune tu ce putem face pt. a indrepta lucrul asta?
sunt oameni si oameni, daca le atragi atentia unor cocalari ca au blocat biciclistul la bordura, tare imi e ca se lasa cu injuraturi si flegme, ceea ce nu e de dorit.
si sa fim sinceri, bicicleta are 10-15 kg. si nu e moarte de om daca o sui pe bordura 10 m.
eu i cred pe biciclisti, dar si ei tre sa constientizeze ca nu e chiar asa, totul pe placul lor, la cate masini sunt acum pe strazi, imposibil sa nu se gaseasca macar unul sa fie mai cu mot.
coloanele de biciclisti?......... aici nu vad alta rezolvare decat piste speciale pt. ei, altfel vor fi nevoiti sa se descurce asa cum pot in trafic,


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 15 Nov 2010, 11:24
Post #325


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Putem deschide subiecte asemanatoare pe bloguri, alte forumuri auto etc. Putem vorbi cu alti soferi despre asta, trebuie sa incercam insa mersul pe doua roti pentru a-i vedea beneficiile si a intelege cat de simplu e sa lasi spatiu la bordura si in acelasi timp cat este de rau pt biciclisti daca nu faci asta ! wink.gif
...."dar si ei tre sa constientizeze ca nu e chiar asa, totul pe placul lor, la cate masini sunt acum pe strazi" .... !!! Eu chiar nu pricep tu tii cu ursu sau chiar nu poti trage de volan putin stanga ?!?!?!?!?!?!? La asta se rezuma totul, e chiar atat de greu ?

This post has been edited by Axe: 15 Nov 2010, 14:36


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 15 Nov 2010, 13:58
Post #326


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




QUOTE(2xGI @ 14 Nov 2010, 23:02)
axe....
eu de exemplu, inante de a opri la semafor, ma uit putin in oglinzi sa vad daca sunt biciclisti sau motociclisti, si le fac loc daca e cazul.
*


am mai spus ca eu las loc la bordura, ma uit in oglinzi si le fac loc daca e cazul, nu tin cu ursul, dar sa fim putin realisti si sa vedem situatia ''din teren''.


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodi
post 20 Nov 2010, 23:57
Post #327


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




Esti pe doua roti - pui vesta reflectorizanta ? Acei calareti de mitraliera , de ce nu o poarta ?


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 21 Nov 2010, 19:56
Post #328


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Calareti de mitraliera ?!


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 21 Nov 2010, 20:04
Post #329


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




scutere?


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valimo
post 22 Nov 2010, 23:20
Post #330


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 June 10




Chiar saptamana trecuta m-am injurat cu un sofer de troleibuz pe Drumul sarii pentru ca nu avea loc sa treaca pe langa mine.M-a claxonat sa ma dau la o parte cu toate ca la 10 metri in fata mea trebuia sa faca statie.Credeti ca va lasa ala vreodata 50cm de la bordura? Poate din greseala.
As merge pe trotuar sau pe pistele amenajate dar cum stiu toti cei care practica mersul pe bicla te zgaltaie de te ia toti dracii.Nu mai pun ca din Rahova pana in Pipera nu as mai face 35-40 minute ,as face cu siguranta peste o ora.


--------------------
Skoda Octavia 2003
Focus Raven Rookie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 22:01
Forum Renault