DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> acte necesare trecerii apartamentului pe numele meu

ionut L.
post 8 Feb 2008, 07:39
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




salutare tuturor,

are cineva idee cat costa trecerea unui apartament (schimbarea de proprietar). Vrea mama sa-l treaca pe numele meu

va multumesc!


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 8 Feb 2008, 07:55
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




De la caz la caz. Depinde in primul rand de comisioanele notariale.
Fa o "prospectare" a tarifelor pe la notarii din zona.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Feb 2008, 08:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Mai intai apartamentul trebuie sa aibe cadastru si sa fie inscris in Cartea Funciara.
Apoi, cel mai bine este sa faceti un contract de vanzare-cumparare.
Oricum, du-te la mai multe notariate din zona in care stai si vezi cam cat este scoorul. Cand te duci la notariat sa intrebi, vezi sa ai actele apartamentului la tine, ca sa stie notarul sa-ti faca calculul.
Inca ceva: apartemntul trebuie sa aiba intretinerea platita la zi.
Bafta


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 8 Feb 2008, 09:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




In jur de 1000 lei onorariul notarului, daca mama ta iti face act de donatie (fiind intre rude este scutit de impozitul catre fisc). Daca nu este inscris in cartea funciara, te mai costa si lucrarea de cadastru (anul trecut era cca 400 lei pt. un apartament la bloc).


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Feb 2008, 09:25
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Actul de donatie este atacabil daca mai exista si alti mostenitori.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 8 Feb 2008, 09:25
Post #6


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(gibonu @ 8 Feb 2008, 09:46)
Apoi, cel mai bine este sa faceti un contract de vanzare-cumparare.
*



De ce ?

LE

Am primit un raspuns dar se naste alta afirmatie/intrebare offtopic:
Vanzarea-cumpararea este "atacabila" de ex-nevasta la divort !? icon_mrgreen.gif
Asa ca raspunsul este ... de la caz la caz !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 8 Feb 2008, 10:43
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




deci nu ma duce mai mult de 30 mil cu totul. Da, vreau act de vanzare cumparare pt a nu fi atacabil. In caz de divort doamne fereste daca apartamentul a fost trecut pe numele meu inainte de casatorie ce se intampla? mai exista partaj la apartament?


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharp
post 8 Feb 2008, 10:45
Post #8


Membru superior


Group: Members
Posts: 55
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Mai e o problema legata de vanzare-cumparare. Caz real, un prieten a vrut sa cumpere un apartament si a facut precontract. Proprietarul apartamentului il "cumparase" de la taica-sau si pe actul de vanzare-cumparare trecusera o suma modica pentru a plati cat mai putini bani pe acte. Proprietarul a aflat insa cu stupoare ca impozitul pe tranzactie se calculeaza la diferenta de valoare a apartamentului (pret actual minus pretul cu care a cumparat el apartamentul, pret care era foarte mic). Proprietarul a renuntat sa mai vinda apartamentul in conditiile astea (trebuia sa plateasca mii bune de euro impozit), astfel incat prietenul a ramas cu ochii in soare. In plus, impozitul era mai mare daca vindeai apartamentul la mai putin de 3 ani de la data dobandirii.
Nu stiu daca mai e in vigoare modalitatea de calcul a impozitului, dar daca scrii o suma mica pe actul v-c nu stii cand te loveste...


--------------------
ex Dacia berlina / toyota corolla sedan 1.4 VVT-i 1998 / 2006
Stiinta ne-a transformat in zei mai inainte de a merita sa fim considerati oameni.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Feb 2008, 10:59
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




din Codul fiscal:
QUOTE(Codul Fiscal)
Art. 77^1. - (1) La transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:
  a) pentru construcțiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum și pentru terenurile de orice fel fără construcții, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:
  - 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
  - peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depășește 200.000 lei inclusiv;
  cool.gif pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:
  - 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
  - peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depășește 200.000 lei inclusiv.
  (2) Impozitul prevăzut la alin. (1) nu se datorează în următoarele cazuri:
  a) la dobândirea dreptului de proprietate asupra terenurilor și construcțiilor de orice fel, prin reconstituirea dreptului de proprietate în temeiul legilor speciale;
  cool.gif la dobândirea dreptului de proprietate cu titlul de donație între rude și afini până la gradul al III-lea inclusiv, precum și între soți.
(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate și a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moștenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută și finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moștenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
  (4) Impozitul prevăzut la alin. (1) și (3) se calculează la valoarea declarată de părți în actul prin care se transferă dreptul de proprietate sau dezmembrămintele sale. În cazul în care valoarea declarată este inferioară valorii orientative stabilite prin expertiza întocmită de camera notarilor publici, impozitul se va calcula la nivelul valorii stabilite prin expertiză, cu excepția tranzacțiilor încheiate între rude ori afini până la gradul al II-lea inclusiv, precum și între soți, caz în care impozitul se calculează la valoarea declarată de părți în actul prin care se transferă dreptul de proprietate


Deci la V/C se plateste impozitul aferent, calculat la valoarea minima cf. expertizelor notarilor publici (hotii naibii) daca pretul e prea mic.
In caz de V/C inainte de casatorie, bunul nu se considera dobandit in timpul casatorieiei, deci nu intra la un eventual partaj la un divort.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 8 Feb 2008, 11:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




asta e ca nu stiu cum sa facem? Sa declaram la notar o suma mica pt a plati un impozit mai mic? sa declaram cat face dar platim 2% din valoare? eu nu o sa-l vand ca sa-mi ia impozit pe profit... nu stiu cum sa facem sad.gif


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 8 Feb 2008, 11:31
Post #11


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




zic si eu,nu dau cu paru':

n ar fi mai bine daca mama ta si ar face un testament beton(inatacabil,daca exista asa ceva) prin care sa ti lase apartamentul?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 8 Feb 2008, 11:56
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




nu stiu, chiar sunt afon smile.gif


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nova_invicta
post 23 Jul 2008, 20:13
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 258
Joined: 24 July 07




salut am si eu o problema poate ma ajuta cineva : Am mostenit un apatament am facut actele de succesiune mi-a iesit certificatul de mostenitor si m-ar interesa daca stie cineva ce acte trebuie ca sa schimb rolul?


--------------------
dacia logan 1.4 mpi 2006 preferance
S.P.Q.R
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piticot7000
post 13 Mar 2023, 17:59
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 7 August 18




QUOTE(nova_invicta @ 23 Jul 2008, 21:13)
salut am si eu o problema poate ma ajuta cineva : Am mostenit un apatament am facut actele de succesiune mi-a iesit certificatul de mostenitor si m-ar interesa daca stie cineva ce acte trebuie ca sa schimb rolul?
*


cu certificatul de mostenitor, la fisc. si repede, platesti amenda daca nu mergi in timp util.


--------------------
Dacia Sandero 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 13 Mar 2023, 18:29
Post #15


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




cred ca in 15 ani o fi rezolvat omul problema... zic.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:49
Forum Renault