DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cai putere

dandulos
post 30 Jun 2004, 14:25
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 August 03
From: Bucuresti - Iancului




mai Alex NOS si din faptul ca ai taiat furtunul ai rezolvat ceva ???
in sensul ca motorul trage aer mai bine ???
Dar daca iei furtunul repectiv si-l indrepti astfel incit gura, care din fabrica este prins in acel suport, sa fie in dreptul gratarului din fata si aerul, din cauza vitezei, intra direct in furtun, rezolvi ceva ?????


--------------------
Zimbeste miine poate fi mai rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 11 Jul 2004, 12:20
Post #32


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




Eu știam că turbina este antrenată de presiunea gazelor evacuate.


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 11 Jul 2004, 13:01
Post #33


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Prea mult aer genereaza detonatii. Eu am filtru d'asta......... asha face, e nasol, insa cand ajunge motorul la regimul termic de functionare, shi ai shi curent de aer rece care trece pe sub filtru, trage de rupe pe o anumita plaja de turatii. La relanti detonatii la greu. Sper ca la voi calculatorul sa corecteze treaba asta.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 14 Jul 2004, 22:20
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Ma bag si eu cu japca acum stiu ca aici e vb se sn dar eu banuiesc ca si la diesel se poate monta o turbina .
cam cum trebuie antrenata turbina pentru un motor cu injectie se conecteaza la un senzor de turatie si este alim electric iar aerul pe care il baga se duce direct in locul filtrului fara a mai folosii un filtru .
dar un intercooler ?
banuiesc ca cei cu sn pot incerca si asa ceva nu
la dezmembrari vazusem o astra din 92 cu intercooler( eu nu stiu asa zicea ala care o dezmembra ca e un diesel de 1.7 cu intercooler) , se poate lua si adpta pe masinile noastre ,de asa ceva nu se vb.
am un prieten cu un seat leon 1.8 t care a zis ca o sa ii puna in curand 2 intercoolere luate de la nu stu ce audi si de la 180 cp o sa ajunga la 225 deja vb omu si la service acu nu mai stiu ca nu am mai dat de el , de ce la clioul meu sau la o sn nu s-ar potrivii?


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 15 Jul 2004, 08:38
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Pentru a montaa un intercooler, mai intai aii nevoie de o turbina. Ca sa vorbestii de o turbina la un motor de 1.4 cu raport mare de compresie, trebuiee sa nu fi normal. Detoneazaa sigur, singura sansa ee sa facii o suprapresiune extrem de mica (probabil ca nici nu o sa simti mare diferenta la condus).
Ca sa pui turbina la injectie, trebuie un sistem de injectie special pentru turbina, la motorul normal in galeria de admisie este depresiune, iar la cele cu turbo poate fi (asta nu stiu sigur, dar mai stii?) presiune atmosferica sau chiar presiune mai mare decat cea atmosferica. Iar daca pompa de benzina si regulatorul de presiune nu stiu sa functioneze in asa conditii, degeaba ai pus turbina, ca nu o sa mearga. Si calculatorul de injectie trebuie sa stie sa dea mai multa benzina, dar asta cred ca se poate fenta eventual (presiune mai mare din pompa si regulator, injectoare marite). Cand pune o firma turbina (mai ales la astea noi si bengoase) se pune una cu geometrie variabila, controlata de calculator, asa ca totul e usor. Cand iti pui tu turbina, iti pui una cu geometrie fixa, cu supapa de refulare a supra-presiunii, care trebuie sa o si reglezi. De acolo poti limita presiunea pe care o creaza turbina (se numeste blow-off valve). Daca pui pe un motor aspirat turbina, in primul rand i se scade raportul de compresie (nu ma intrebati cum, ca nu am idee. Singura varianta pe care o vad eu este sa se schimbe ceva la sistemul biela-manivela, sau sa faci ceva cu pistoanele), lucrezi la alimentare, probabil ca trebuie modificat ceva la topologia conductelor (avand in vedere ca turbina se pune pe evacuare), se schimba pompa de ulei, se modifica traseul ungerii (doar nu credeati ca tubina aia care are 10000-20000 rpm merge pe uscat???). Cred ca e destul, probabil ca detalii mai apar, dar si asa e destul!
Filtru se foloseste neaparat, daca intra praf in motor il face varza.
Turbina alimentata electric nu cred sa se foloseasca. Exista incercari, dar de rezultate inca nu am auzit.
Daca se vrea antrenarea de la arborele cotit, nu se folosesc (de regula) turbine ci compresoare, realizate cu camere cu volum variabil.

Asta stiu si eu despre subiect - acum nu mai am nimic nou.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex NOS
post 15 Jul 2004, 21:54
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 1 March 03
From: Craiova




Caii se cistiga greu...Poneii mai usor smile.gif Dar eu am gasit o alta metoda de a-m face masina mai rapida.In Craiova se va face o organizatie gen Legal Racing si se vor organiza liniute legale o data pe saptamina .Toate astea pina luna vii toare.
Eu ma-m gindit ca in loc sa ma bag la modificari majore la motor sa fac urm lucru:
Imi usurez masina cind ma duc la curse.Adca: dau jos roata de rezerva,banchetele spate,presurile din fata si spate,tabliera(are 4 difuzoare de 2 kg fiecare) si imi pun in rezervor 5 l de benzina.Astfel usurez masina cu 50-100 kg...Masina merge mult mai bine daca e mai usoara si cu cai mai putimi decit invers...


--------------------
Dacia Supernova modificata - DJ 83 ALP
Strada: 0-100km/h 10.5-11s
Concurs: 0- 100km/h ?????
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 15 Jul 2004, 23:41
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Sergiu te rog sa nu te superi pe mine eu am intrebat deoarece nu stiam ,de fapt pentru asta este forumul asta sa inveti lucruri noi de la alti si la randul tau sa impartasesti si tu cunostintele tale .
am pus problema turbina si intercooler , eu am un clio 1.5 dci 65 cp si cineva ma informat ca pentru a marii puterea in afara de chip tuning sau pover box sa imi montez o turbina cu geometrie variabila undeva la o firma de tuning , iar o alta persoana a zis ca daca pun o turbina ar fii binevenit si un intercooler sincer eu nu stiu daca am turbina la motorul meu si in mare stiu ce este o turbina dar un intercooler nu am habar si am dorit sa aflu daca este si asta o optiune deoarece omul care ma sfatuit sa pun turbina cu geometrie un om foarte serios este inginer auto de ani buni si lucreaza la un importator al unei marci foarte apreciata in intreaga lume ( nu vreu sa para a publicitate) dar acum vad ca spusele tale se bat cap in cap cu ale lui ( eu am un motor 1.5 diesel si despre dieseluri stiu ca au de obicei un raport de compresie foarte mare ) sau o fi alta treaba la dieseluri . in plus omul a mai adaugat ca la montarea turbinei cei de la tuning o sa imi rescrie automat cipul sau daca nu este posibil o sa trebiuasca comandat de la renault un calculator nou. deaceea am pus problema si la benzina am zis ca daca se rescrie cipul si se monteaza o turbina poate faci ceva acuma sa isi dea si alti cu parerea ca tot este vb de o marire a puterii .


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 16 Jul 2004, 06:55
Post #38


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




e simplu. intercooler , ca orice cuvant hibrid din limba engleza, inseama racitor intermediar. adica raceste aerul ce are sa intre in pistoane.

dCi ul de 100 cp are turbina cu geometrie variabila si intercooler :mrgreen: asa ca baga mare.

tehnic, la motor, vb strict de partile componente nu stiu dc sunt alte aliaje folosite :roll:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 16 Jul 2004, 09:06
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




pit82us, lamuriri: am ras putin de gramatica, nu ma leg de cunostinte in domeniul auto (in nici un caz! - nici eu nu sunt mai bun, diferenta e ca eu am citit, probabil din intamplare. din pacate practica=0)... Hai sa termin cu prostiile astea, ieri eram un pic mai rau!
Sunt convins ca daca la firma aceea iti monteaza turbo cu geometrie variabila, intercooler si rescriu softul, totul va fi ok, singura rezerva fiind problema de fiabilitate... Nu stiu daca o sa ai sau nu probleme, dar din cate imi amintesc, am citit mai demult la Renault un pdf in care ziceau ca au facut ceva intariri la motor. Probabil ca daca nu abuzezi nu se intampla nimic, doar daca fortezi constant.

Inca odata imi cer scuze si promit ca nu mai fac... :inger:
Si bafta cu tuningul, sper sa iasa bine!

GeorgeB, alte aliaje nu cred sa se foloseasca la motorul ala, singura chestia ce poate au facut-o ar putea fi ca au intarit bielele (sper ca asa se numesc) si vilbrochenul. Dar avand in vedere ca nu a crescut cuplul maxim, poate nu e nevoie nici de asta (din cate imi amitesc, cuplu maxim nu a crescut, doar ca este dezvoltat, aproape constant, pe o plaja mai mare de turatii).

Toti interesati
Ce face acel intercooler: aerul comprimat de turbina se incalzeste. De fapt, aerul comprimat prin orice metoda se incalzeste! Chiar si la pompa de la bicicleta (asta e exemplul clasic, dat de toti) - pompezi si incepe sa friga. Intercooler-ul ala este un radiator prin care trece aerul dupa ce iese din turbina, efectul este racirea lui. Insa, prin racire, el se contracta... Deci, la aceeasi presiune, intr-un volum dat o sa ai o cantitate mai mare de aer daca e rece decat daca e cald. Scopul intregului sistem fiind introducerea a cat mai mult aer in motor, asta ajuta. Mai mult aer inseamna mai mult combustibil pe care il poti arde, deci putere mai mare. Dar, desigur, nu merge ecuatia 1 intercooler=20CP in plus => 10 intercoolere=200CP in plus.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudorica
post 17 Oct 2004, 19:56
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(Alex NOS @ 15 Mar 2004, 21:31)
Vreau si eu sa stiu daca se mai poate scoate citiva cai in plus din motor,
pe linga chip de putere si filtru aer sport.Am facut modificarile standard(chip putere,filtru K&N,bujii 4 electrozi,toba sport,catalizator si toba mica date jos) si vroiam sa stiu daca se mai poate face ceva fara sa se intre in modificari majore la motor.
*



axa cu came shi tacheti de 1.6 +12 , 13 cai


--------------------
Dacia Solenza - B 34 TDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 17 Oct 2004, 23:48
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




QUOTE(Alex NOS @ 16 Mar 2004, 11:45)
Eu ma gindesc ca un 0-100 km/h real la masina mea ar fi pe undeva la 11.5-12s.
Are 90-95 cp.Ma mai gindeam ca un cal,2 se mai pot lua si din ulei f bun.
Din sist de aprindere se mai pot smulge 1-2 cai.Bujiile conteza f mult la
randamentul care il dau la turatii f mari.Dar daca pe linga bujii
tari ar fi si un sist de aprindere tare,ar fi altceva.
Problema e ca nu se baga nimeni sa fac piese performante pt un biet motoras de
1.4 de mare serie.E prea slab motorul ca sa existe tot felul de piese performante pt el.
Am acasa rev de tuning din Usa si ce e acolo...Aia pot sa schimbe tot la motor.
Iar se mai poate cistiga 0.2s la 0-100 din benzina f buna.
Eu de ex pun in ea numai benzol de 98 octani de la OMV.Si uneori mai iau o chestie ca sa
imi creasca cifra octanica.Am ajuns o dta la 100 octani cu benszolul.Diferente erau,dar nu stoiu cit
de bine ii face motorului asta.
Daca tragem linie din nimicuri se mai aduna un 3-5 cp...
*


Nici in cele mai frumoase vise ale tale masina nu va avea 90-95 cai cu modificarile de care vorbesti.Hai sa iti zic de ce:
- In primul rand nu are 75 din fabrica fapt testat (pe banc dinamometric) de mine la firma din Buc unde am facut chiptuningul.
- Si eu am schimbat filtrul cu unul sport, plus de asta nu am mai lasat cutia originala ci i-am facut un alt traseu ce ia aer din spatele farului dreapta cu teava inox.
- Am schimbat evcuarea dar doar dupa catalizator(care a ramas) cu una inox, toba mijloc scoasa, finala inlocuita cu evacuare dubla(stanga+dreapta care si functioneaza).Cat poti sa castigi in plus daca dai catalizatorul jos...??
- Parametrii din chip au fost modificati in functie de elementele de pe masina (ma refer la filtrul de aer).Adica mi-au scris de mai multe ori chipul pana au gasit varianta optima de setari.
Si vrei sa iti zic cat arata pe banc ca are masina dupa toate aceste modificari...??? 75 CP. Iar din fabrica 70 CP.
Asa ca, cu tot respectul pentru firmele de chiptuning....totul este o mare teapa.Ei iti spun ca dintr-un motor aspirat de 1,4 se poate scoate un maxim de 10% in plus.Si spun corect maxim.Pt ca nu prea scot nici macar 7 CP.Nici celor de la firma unde am facut chipul nu le venea sa creada ca nu pot mai mult.Cat despre toate celelalte modificari, atat de multii CP pe care crezi ca i-ai obtinut nu exista.GARANTAT.TESTAT!!!Sunt doar cativa caluti prapaditi.Crede-ma.
Ce face chipul...iti mareste avansul si treaba asta se simte pana in 3500 ture.Iti mai scoate si limitarea de ture dar care este la 6000 ture intr-a cincea.Oricum intr-a cincea nu o sa ajungi la 6000 sau peste ture fara modificari majore la motor.Masina trage mai bine in tr. 3 si 4.Dar dupa-aia....
Apropo de benzina....La mine cel mai bine merge cu Shell V-power euro 3(98).Daca ii pun V-power Racing(cica 100+) trage mai prost si consuma si mai mult.

This post has been edited by zzero: 17 Oct 2004, 23:50


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Oct 2004, 09:44
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




In sfirsit o opinie pertinenta despre cip tuning. Cred ca ar trebui facuta "lipicios"


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 18 Oct 2004, 13:01
Post #43


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




cu 100 nu are cum sa traga mai prost.

supernovele au 75 cp din fabrica. chestia cu 70 la tine a fost facuta pentru masinile de export pentru a se alinia la normele de poluare.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 18 Oct 2004, 15:12
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




QUOTE(GeorgeB @ 18 Oct 2004, 13:01)
cu 100 nu are cum sa traga mai prost.

supernovele au 75 cp din fabrica. chestia cu 70  la tine a fost facuta pentru masinile de export pentru a se alinia la normele de poluare.
*


Pe ce te bazezi cand afirmi ca au 75 din fabrica?Pe cartulia data de ei, pe datele de la Renault despre motor, ai testat-o tu pe un banc dinamometric..sau pur si simplu stii?
Este fals ce spui tu, cu exportul.Cu toate ca masina mea a fost facuta pt export....tot 75 CP scria ca are in cartea tehnica, tot motorul E7J 262 de 55KW si 75CP de la Renault, tot norma de depoluare Euro 2 o indeplineste.Asa ca....nu stiu pe ce te bazezi tu, dar eu am pus-o pe banc si am testat-o.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Oct 2004, 15:36
Post #45


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Georgica, ma mira faptul ca inca nu stii care e treaba cu cifra octanica.

Sa repetam smile.gif :

La benzina ai doi mari parametri : Cifra Octanica si Puterea Calorica.

Cei doi parametri nu sunt neaparat legati unul de altul smile.gif ..

Ce inseamna fiecare:

Cifra Octanica: Un parametru al benzinei care arata cat de mult poate fi comprimat un amestec aer/benzina fara ca acesta (amestecul) sa se autoaprinda. La DSN se recomanda MINIM CO 95 din cauza ca (,) compresia motorului va determina detonatii (autoaprindere) in cazul in care se foloseste benzina cu CO mai mica. Asa ca din punctul asta de vedere poti pune si benzina cu CO 200 caci nu vei avea NICI UN WATT IN PLUS.

Puterea calorica: Acest parametru arata cat de tare arde o anumita cantitate de benzina. Altfel spus, arata cat de tare se destinde un amestec aer/benzina care este comprimat si aprins.
Este evident ca puterea calorica a benzinei scade proportional cu cantiatea de impuritati din ea (a se citi apa, solventi, etc ... lucruri care se pun in locul benzinei de catre binevoitorii de la unele benzinarii).
Faptul ca masinuta asta "trage" mai bine cu benzina de 98 de la OMV sau alte mari firme se datoreaza faptului ca benzinele de 98 sunt mai curate, adica mai pure si evident ca vor arde mai bine.

Intrebare ... de ce se arde garnitura de chiulasa in cazul in care pui de exemplu kerosen in loc de benzina ? ... crezi ca din cauza cifrei octanice (care in cazul asta e peste 120) ??
Raspuns: NU .. ci din cauza puterii calorice a kerosenului.

Asa ca daca vrei "pure power" toarna in 40L de benzina 1L de kerosen .. sa vezi ce racheta iti faci din DSN .. numai ca dupa aia sa nu vii la mine sa iti spun de ce nu mai ai motor smile.gif ...


Hai bafta ca ma dor degetele de atata scris !


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is11fiz
post 18 Oct 2004, 17:57
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 December 03
From: Iasi




Puterea pe care o spun producatorii este puterea motorului, pe banc, fara pierderi prin transmisie, etc. Daca chiar aveai 70CP la roti, mi se pare mult si e foarte bine. Ma asteptam sa nu castigi prea mult din tunning, dar totusi nu trebuie nici sa tragem concluzii pripite. Este posibil ca masina ta sa mai aiba vreo problema care sa nu ii permita sa duca pana la roti puterea castigata, cum ar fi vreo frana care tine sau multe altele.In plus, nu uita ca nu conteaza doar puterea, ci si cuplul, si mai mult chiar, curba de cuplu. In fond acesta iti dicteaza demarajul,si mi se pare foarte important, puterea iti va da doar viteza maxima. Ai putea sa descrii te rog cum a decurs masurarea si cat a costat? Sunt foarte interesat de acest subiect, si stiu ca sunt mai multe posibilitati pentru a masura puterea/cuplul.

P.S. pentru Liviu : M-ai facut mai mult curios cum trage masina decat m-ai speriat. Liviule, ai idee de unde pot cumpara 1l de kerosen? smile.gif Serios acum, as baga vreo 100g la un plin sa va zic si voua ce se intampla.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 18 Oct 2004, 19:03
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




11fiz, nu am in fata datele exacte ale masuratorilor(scriu de la servici), dar cand ajung acasa o sa le scanez si am sa le postez.Pana atunci vezi ca am pus 2 poze facute cu tel. la cele 2 foi cu masuratori(cu chip orginal si modificat) pe forum http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=2822&st=180# sper ca se intelege
Crede-ma ca nu sunt concluzii pripite.I-am modificat chipul de ceva vreme.Eu nu zic ca nu se simt imbunatatiri.Masina e mai vioaie acum, dar nu asa cum isi imagineaza unii.Cat priveste probleme la masina....nonsense.Totul e in regula...benzina buna(doar de "firma), ulei bun.

P.S. Acum mi-a venit ideea.Dar Liviu scria ca nu are de-a face CO a benzinei cu puterea.Vezi tu eu cand am fost sa-i modific chipul am facut fulul cu d-asta de la Shell V-power Racing(100+).La masuratori asta a fost benzina folosita. excl.gif
Chiar eu am scris ca (,) cu benzina asta mi se pare ca trage mai greu.

This post has been edited by zzero: 18 Oct 2004, 19:16


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 18 Oct 2004, 19:53
Post #48


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




problema la cai putere este cam in felul urmator :

puterea dezvoltata de motor si puterea care ajunge la roti. am explicat mai demult ce si cum , si mi-e lene sa caut , dar pe scurt :

desi un motor dezvolta xx cp , doar o parte din acestia va fi transmisa efectiv rotilor motrice. ce se pierde , se pierde pe drum prin curele samd .

cat despre CO si PC stiam , oooooh domnule invatator al nostru , dar fraza mea vroia sa spuna , ca aia de 100 e mai curata (mai fara apa) decat cea de 98 , hint hint


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 19 Oct 2004, 01:00
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Orice dyno (si aparat de masura din lumea asta) are o mica eroare si motoarele care ies de pe banc nu sint toate indentice la 75 cp. Orice firma declara o marja in care se incadreaza puterea motorului ( + sau - cum s-a intimplat cu E55 wub.gif declarat la 476 cp,limita inferioara, din cauza de marketing)

zzero, bun post. La obiect. Totusi cam putini cai dupa atitea modificari, ma gindesc mai ales la evacuarea aia "goala". Fara cat, mai cistigi cam 3-5% putere. wink.gif

This post has been edited by EvilOne: 19 Oct 2004, 01:06


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 19 Oct 2004, 17:35
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




asta i-am inrebat si eu pe cei unde am facut testul...despre eroarea pe care o are.Mi-au zis ca este f f mica si ca ei toate celelalte masini pe care le-au testat, toate au dat in teste exact cat spunea producatorul ca au.Asta au zis ei.I-am crezut pe cuvant.Acum vedeti voi ce incerc sa va zic..?Ca la noi zice 75 si in test doar 70.La valorile astea destl de mici eu zic ca 5 CP conteaza.Eu am inteles faza cu puterea transmisa la roti...dar ei sustin ca restul masinilor testate au dat ca in carte.Acum cine stie.... Dar va zic...si ei erau tare dezamagiti de rezultat si au lucrat cam 6 ore pana sa gaseasca setarile maxime cele mai potrivite.
Iata si rezultatele testului scanate.Puteti vedea ca apare atat puterea la roti cat si cea a motorului.Cea la roti este intr-adevar mult mai mica.

This post has been edited by zzero: 19 Oct 2004, 18:09

Attached thumbnail(s)
Picture.jpg ( Size: 236.33k ) Number of downloads: 257
Picture2.jpg ( Size: 257.77k ) Number of downloads: 293


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 19 Oct 2004, 18:32
Post #51


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




cat e un test , ca ma duc sa-mi fac si eu .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 19 Oct 2004, 19:38
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




am mai spus cat este 100 de euroi.Mi se pare exagerat de mult.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 19 Oct 2004, 19:40
Post #53


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




asa auzisem si eu . in cazul asta pas, mai bine bag 100E in scule de pescuit .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 19 Oct 2004, 19:42
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




stiu.Nici eu nu as fi dat.Dar mie mi l-au facut gratis, odata cu chipul.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 20 Oct 2004, 14:38
Post #55


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




CONSUM :
inregistrat dupa modificarile mai sus/jos specificate :
11.2% in bucuresti in conditii de sportivitate maxima.

imi place super mult. in mod normal imi lua cam 12-13% in aceleasi conditii . good job ASPAD .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is11fiz
post 20 Oct 2004, 19:07
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 December 03
From: Iasi




Acum eu inteleg cum masoara puterea la roti. Cum estimeaza pe urma cata putere are motorul numai ei stiu... mellow.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 20 Oct 2004, 21:21
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Daca te uiti mai atent....Wheel pow+dissipate pow=engine pow.Da de unde stiu cat este dissipate power?


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is11fiz
post 22 Oct 2004, 17:49
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 December 03
From: Iasi




QUOTE(zzero @ 20 Oct 2004, 23:21)
Daca te uiti mai atent....Wheel pow+dissipate pow=engine pow.Da de unde stiu cat este dissipate power?
*



Tocmai asta ziceam si eu... In fine, pana nu stim exact ce s-a masurat acolo si cum nu ne putem pronunta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 8 Nov 2004, 00:41
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Georgica...si ceilalti....check this out....
http://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=3614

Puteti lua legatura cu tipul asta care face test dyno cu un aparat pe care o sa il vedeti in poza.Costa doar 200,000 lei.Pacat ca nu am drum prea curand la Bucuresti.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 8 Nov 2004, 10:17
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




zzero daca ai putea sa-ti editezi mesajul si sa lasi un spatiu intre punct si link ar fi perfect wink.gif


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:28
Forum Renault