DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Piese originale sau ne-originale?, se merita pretul pt piesele de origine?

danuthu
post 3 Dec 2007, 12:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 December 07




salut tuturor.
sunt nou venit pe forum.
imi voi lua un Logan in iarna asta. si, inainte sa-l iau, am vrut sa ma interesez despre cheltuielile care ma asteapta in viitor (dupa achizitie).
din thread-urile de aici vad ca piesele de Logan sunt mult mai scumpe decat m-as fi asteptat. ceea ce nu e o veste tocmai buna.

intrebarea mea: isi merita pretul piesele de origine Dacia? daca nu, piesele "false" sunt suficient de bune?
vreau sa stiu ce optiuni voi avea dupa ce imi cumpar masina (inclusiv pe termen lung dupa ce expira garantia).

stiu ca nu exista raspunsuri clare gen da sau nu. dar m-ar interesa opiniile unor oameni care au experienta cu masina asta si cu problemele care apar la ea.

multumesc anticipat.


--------------------
daewoo cielo 1995 GLE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Dec 2007, 16:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.738
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




In general (si aici este valabil la orice marca) piesele de origine sunt mai scumpe decat cele de "ne-origine". Se presupune ca sunt aprobate de producatorul automobilului si ca ofera calitatea primei dotari (calitatea de fabrica). Ceea ce nu inseamna ca nu poti gasi o piesa "after market" chiar mai buna decat originalul, mai ales daca are si un brand cunoscut pe ea (ex Bosch, Ngk, Ferodo, etc.), la preturi foarte bune.
Cand spun piese "after market" exclud din start din aceasta categorie piratarile, falsurile, ele trebuie evitate cu orice pret, pot sa-ti puna integritatea masinii si chiar viata in pericol.
Nu poate exista o generalizare de tipul "marca X este cu 30 % mai ieftina ca piesele de origine", dar si pentru Dacia Logan exista multe optiuni la foarte multi producatori, asa ca vei avea de ales.
Oricum am discutat mult pe aceasta sectiune, poti sa afli informatii interesante despre coduri, preturi si comportament in utilizare.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 3 Dec 2007, 17:22
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




In primul rand ia-ti garantia extinsa.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R
post 3 Dec 2007, 19:35
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 27 January 07




Si nu uita ca Renault nu produce chiar tot ce monteaza pe masina. Nu produce placute de frana, bujii, filtre etc. Ambalajul original este o garantie suplimentara pentru calitatea piesei si o sursa de venit pentru constructorul masinii. Afacerea nu consta in vanzarea de masini, ci furnizarea pieselor necesare pentru intretinerea lor. Daca cineva iti da 6 ani de garantie, nu inseamna ca a facut o masina super buna, ci inseamna ca te va santaja cu pierderea garantiei timp de 6 ani, daca nu mergi la service de marca si daca nu pui piese de la ei.

This post has been edited by G.R: 3 Dec 2007, 19:36


--------------------
Dacia Logan Preference 2005 - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 3 Dec 2007, 19:49
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Si daca iei Logan cu 1,5 ani garantie si esti boier si mergi tot la service Dacia timp de 6 ani ca cel putin 50% dintre utilizatori?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R
post 3 Dec 2007, 21:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 27 January 07




Atunci ai libertatea de a-ti procura piesele de unde vrei. Ma rog, nu toate service-urile santajeaza cu „aveti garantie numai daca luati materielele de la noi”, dar exceptia intareste regula. Regula valabila mai pentru toate service-urile de marca, nu numai Dacia.
Pe mine m-au vazut de 2 ori si cu asta am terminat cu ei.


--------------------
Dacia Logan Preference 2005 - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danuthu
post 5 Dec 2007, 09:55
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 December 07




okay, deci piesele Dacia nu sunt neaparat mai bune. corect?
multumesc de raspunsuri


--------------------
daewoo cielo 1995 GLE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 01:58
Forum Renault