DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident DSN, Dauna totala?

lights
post 4 Apr 2007, 16:48
Post #91


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




PT DRIVERX -stalpul nu a avut nimic nici inainte! Am sa fac o poza special pt tine vineri cand o aduc acasa!

Si da,haionul este deschis-are deschidere din telecomanda care sa defectat de la accident si inca nu o facusera baietii-Haionul oricum este cel olriginal!

This post has been edited by lights: 4 Apr 2007, 17:01


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 4 Apr 2007, 16:55
Post #92


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




Si inca ceva-nu vad dece nu ar mai merge drept atata timp cat nu au fost afectate lonjeroanele fata(lovitura in fata nefiind asa puternica-doar bara si faruri+capota-fara radiator!)iar pe spate unde lovitura a fost mai accentuata au fost schimbate toate piesele avariate si spatele a fost centrat! Si nu ma incanta ca luceste vopseaua ci faptul ca masina este ''la dunga'' se inchid usile capota si haionul fff bine si nu sunt lufturi! Masina nu a fost lovita asa de rau cum am crezut eu initial stalpii si pragurile neavand de suferit.

Numai bine!!!


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 4 Apr 2007, 17:08
Post #93


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




lights

Accept oricand idea ca eu ma insel. Problema e ca totusi la tine plafonul a facut o cuta naspa fix in dreptul stalpului. De aia tot ma consum eu aici. Probabil faza cu plafonul mi-a intarit convingerea ca toata masina e o conserva compromisa.

Chiar ieri am vazut in servis un logan lovit rau in usa sofer. Masina nu a mai fost lovita in alte parti, DAR, aripa dreapta spate a facut cute, plafonul arata ca un iglu, pragul drept a fost tras in interior acolo unde se prinde aripa fata. Ca sa nu mai zic ca capacul portbagaj era intr-o parte. REPET, lovita doar in usa sofer si in pragul stang, in dreptul parasolarului. Am stat de vorba cu seful de la tinichigerie dandu-mi si eu cu parerea si mi-a confirmat tot ce i-am zis. N-am facut eu cursuri de tinichigerie, dar din pacate ma cam prind cum se comporta tabla la diverse impacturi.



--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 4 Apr 2007, 20:06
Post #94


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




Bun dar masina mea nu este ca acel Logan-din cate mi-ai povestit tu!

Acum plafonul la mine arata ca nou,de fapt toata masina este impecabila dpdv estetic! De la inceput nu a fost lovita f rau asta nu vrei tu sa intelegi! Masina este ca scoasa din fabrica,impecabila,asta este adevarul poate daca ai fi vazut-o si inainte si acum ai fi fost de alta parere.Nu a fost afectata structura de rezistenta...daca pot spune asa.!

Attached thumbnail(s)
03_04_07_1316.jpg ( Size: 104.19k ) Number of downloads: 345


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 4 Apr 2007, 20:40
Post #95


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




OK, hai sa nu ne ciondanim prea mult pe tema asta. Stim amandoi ca masina a facut cuta faina sus la plafon. Aia nu se face de la vibratii, lumina sau sunet, ci de la deformarea plastica a intregii caroserii. PLASTICA, asta dupa masina deja se deformase elastic ceva, dar fortele fiind prea mari, materialul a cedat. SI nu a cedat doar tabla plafonului. ASTA nu vrei tu sa intelegi. Daca nu ma crezi, ia o cutie de pantofi, o pui cu fundu in sus, o pui pe podea, o rezemi de usa si incepi sa o impingi catre usa incet dar cu o forta constanta. Nu e opresti pana nu cedeaza cel putin intr-un punct unde va face cuta. Sa vezi ce fain incepe sa se "umfle", dupa care undeva ca ceda. Sa imi zici dupa aceea daca cutia mai are forma initiala. Posibil sa revina foarte mult la forma initiala, dar nu mai e la fel, iti garantez, chiar daca inlocuiesti elementele care au facut cuta. Si nu uita, cartonu e muuuuuuuult mai maleabil ca tabla de masina.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 4 Apr 2007, 21:06
Post #96


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Sfatul meu e sa o vinzi repede (mai ales ca zici ca arata bine). Pacat de ea si de ala care o va cumpara, asta daca te decizi sa o vinzi. dry.gif

This post has been edited by Amedeus: 4 Apr 2007, 21:06


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 4 Apr 2007, 23:03
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




EU astept cei 2000 de km. Dupa aceea astept impresii pe aici. Sa nu ne uiti!:)


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 4 Apr 2007, 23:04
Post #98


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Aoleeoo...acum am vazut haionul! nu crede.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 4 Apr 2007, 23:11
Post #99


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(lights @ 4 Apr 2007, 17:55)
Si inca ceva-nu vad dece nu ar mai merge drept atata timp cat nu au fost afectate lonjeroanele fata....
*

Daca vrei, iti arat pe masina ta cum se face o masina cu lonjeroane intacte sa ia curba permanent chiar daca tu tii volanul drept. Umblu doar la tablarie, nu si la directie. Deal?


QUOTE(pastrama_stelistu @ 5 Apr 2007, 00:04)
Aoleeoo...acum am vazut haionul! nu crede.gif
*

Ma, cred ca e deschis hayonul ala, nu va mai holbati atata la el, ca o sa va pice ochii. radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Apr 2007, 19:34
Post #100


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(driverx @ 4 Apr 2007, 17:08)

Chiar ieri am vazut in servis un logan lovit rau in usa sofer.
*



Petreci cam mult timp in service-uri blush.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 5 Apr 2007, 20:33
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Il pasioneaza tinichigeria. 04.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 5 Apr 2007, 20:33
Post #102


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




HAionul era deschis!Si oameni buni intelegeti ca masina nu a fost distrusa la impact,a mers la service pe''piciorusele ei'' cat si de la locul accidentului.!!

Si inca ceva,daca radiatoru nu a patit nimic eu sincer cred ca nici lonjeroanele!!!

This post has been edited by lights: 5 Apr 2007, 20:37


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Apr 2007, 22:16
Post #103


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Asta face pe turcu, sa mor io. AM zis noi ceva de lonjeroane? Nu cred, foarte posibil ca ele sa fi scapat chiar intregi (desi capul lonjeroanelor sau cum ii zice, m-as mira, dar si daca au fost afectate, e minimal si nu ar afecta directie and shit. La tine altundeva sta ascunsa problema, dar nu o sa mai repet, ca am zis-o de n ori. Si problema de care mentionez eu, NU impiedica ABSOLUT deloc ca masina sa mearga la service pe "piciorusele ei". Pe "piciorusele ei" va merge si de acum incolo, dar important e CUM. ALSO, la un alt impact din spate, sunt curios cum va rezista iar elementele alea de care am zis eu ca au cedat de s-a facut asa plafonul, elemente de care probabil nenea ala tinichigiu care ti-a reparat masina cu 47 meleoane ori nu s-a atins deloc, ori a indreptat cumva caroseria, sa stea totul la linie.



--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 5 Apr 2007, 22:36
Post #104


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




Ok nu ajungem nicaieri asa, sa dea Domnu sa ne fie bine la toti si masinilor noastre...



Din partea mea(ca initiator al discutiei) se poate inchide.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 5 Apr 2007, 23:16
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Nu ,nu, asteptam pareri peste 2000km. O sa zici ca sunt carcotas, dar mai degraba sunt curios.. tongue.gif

Sa dea Domnul sa-ti mearga masina bine si sa o conduci sanatos.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 11 Apr 2007, 11:42
Post #106


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




deja de la un moment dat, discutia devine haioasa... cred ca au fost cel putin 7-8 post-uri (pentru fiecare) in care:

- lights zice ca masina e perfecta, ca arata bine, ca structura de rezistenta e ok, ca lonjeroanele nu au fost avariate, ca haionul nu are nimic si nici stalpul. iar...

- driverx inceaca sa-l convinga ca desi arata ok, datorita deformarilor in momentul impactului, care nu sunt vizibile cu ochiul liber, masina acum nu mai e destul de rezistenta ca inaintea accidentului si mai ales, e muuuult mai predispusa sa cedeze de la sine decat o masina fara reparatii!

@lights... daca o ingrijesti in continuare, e posibil sa te tina mult si bine dar ai grija ca la urmatorul impact Doamne fereste, masina va fi mult mai grav avariata!

@driverx... omul tine enorm de mult la masina (chiar nu ti-ai dat seama pana acum?!) si pentru el important e sa fie reparata si sa conduca acea masina care o conducea acum doua luni... aceleasi numere, aceeasi culoare, aceleasi piese in ea... poate a mai schimbat una-alta, a mai investit timp si bani sa o faca sa fie in stare foarte buna de functionare, si nu vrea sa repete aceasta experienta cu o alta masina.

acum, s-ar putea sa nu fi inteles eu bine dar... de ce nu ai reparat-o pe RCA-ul lui?!

oricum, macar stati si analizati ca in fond si la urma urmei, fiecare aveti dreptate.


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 11 Apr 2007, 21:14
Post #107


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




Pai eu am reparat-o pe RCA-ul lui dar prin intermediul CASCO al meu ca sa se miste traba mai repede si sa nu platesc din buzunar nimic...



Daca o faceam doar pe RCA-ul lui dura mai mult si trebuia sa platesc eu reparatia apoi imi luam eu banii cine stie cand.
Asa treburile s-au miscat f repede,singura problema(daca poate fi spus asa) a fost ca a trebuit sa platesc CASCO pr tot anul,adica 90 euroi.

Oricum sunt multumit de ASIROM (firma la care am eu CASCO) s-au miscat repede,in 5 zile am avut acceptul de plata 48 milioane.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 12 Apr 2007, 08:40
Post #108


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




chiar ca se misca bine! oricum, important e ca ai obtinut acceptul si ca ai masina reparata. stiu cum e sa mergi la doua-trei zile si sa vezi ce incet progreseaza treaba. masina mea a stat 3 luni la revizie-tinichigerie desi treaba se putea face in 2 saptamani fara nici o problema.


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 16 Jan 2009, 20:56
Post #109


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




nh1980ro---nu te-am uitat s-au implinit cei 2000 km!


dDaca esti din Buc. te invit la o plimbarica! Sa vezi cum mere mititica drept (fara maini pe volan) si sa mai vezi(auzi) totodata daca troncane ceva inauntru sau in exterior.....BYE! biggrin.gif

This post has been edited by lights: 16 Jan 2009, 21:08


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coronarian
post 17 Jan 2009, 16:48
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 August 08




QUOTE(lights @ 16 Jan 2009, 20:56)
nh1980ro---nu te-am uitat s-au implinit cei 2000 km!
dDaca esti din Buc. te invit la o plimbarica! Sa vezi cum mere mititica drept (fara maini pe volan) si sa mai vezi(auzi) totodata daca troncane ceva inauntru sau in exterior.....BYE! biggrin.gif
*


ce masina avea ala de te-a busit din spate?


--------------------
Renault 21 1993 Diesel, 2068 cm3 - BV xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 17 Jan 2009, 19:21
Post #111


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




o dacia break 1310 cam de prin 1985


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 17 Jan 2009, 20:00
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




parca te-am vazut prin trafic cu masina zilele astea ca mai nou am uit la fiecare super nova cand o vad pe strada blush.gif


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 08:17
Forum Renault