DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cat de mult conteaza calitatea uleiului la motor?, Uleiul Dacia e cel mai bun pentru Logan?

WinderBlue
post 4 Nov 2005, 10:52
Post #1


Dubito ergo cogito, cogito ergo sum, sum ergo Deus est.


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 October 05




La 7800 Km m-am gandit sa-mi fac schimbul de ulei (producatorul recomanda ca la cca 7500 Km de mers preponderent urban sa se faca schimbul de ulei).... ok... Am mers la service si acolo m-am intalnit cu un prieten ce lucreaza ca inginer-mecanic. I-am expus doleanta mea si ... surpriza ... mi-a zis sa nu pun ulei Dacia, ci sa merg la magazin si sa iau un MOBIL sau un ELF... Am ales ELF Excellium 5W 40... (129 RON-4l) de ce?...deoarece scrie pe bidon-- Made in France si Recomandat pentru motoarele Renault... Conditii extreme de exploatare... Nu exagerez, dar imediat dupa schimb s-a simtit o schimbare (in bine) in mersul motorului.
Voi cum procedati?



--------------------
Dacia Sandero Steway II Prestige / 2017 / 0.9 TCe. Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 4 Nov 2005, 11:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Este normal să-ți funcționeze mai lin motorul cu ulei proaspăt. Diferența de calitate între uleiuri constă în faptul că cele de calitate superioară își păstrează timp mai îndelungat proprietățile datorită gradului de aditivare mai ridicat și mai de calitate.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Nov 2005, 11:12
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Desi discutia mai este si prin alta parte, as vrea sa mentionez, legat de uleiul Dacia (texaco), cel de 10W40 ca este f. aproape de notiunea "varza cu carne".
L-am schimbat la revizia de 1 an si este mai prost decat cel Dacia 5W30 cu care vine masina din fabrica.
Ma paste sa-l schim din nou cu unul care sa corespunda doleantelor mele de zdranganit motor (cu asta zici ca are ulei pe sponci...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 4 Nov 2005, 14:24
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




La primul schimb am pus ulei Dacia 5W30. Motorul a inceput sa mearga rotund, fara sa mai zdrangane la 3000 de ture. Asa ca am profitat si am calcat-o pana pe la 3800 de ture in viteza a treia; motorul mergea perfect rotund si am profitat ca sa o accelerez, a fost o incantare. Dar dupa vreo 4 zile (timp in care am facut vreo 100 de km in regim urban si semi-urban), s-a terminat cu fericirea. Iar zdrangane la 3000 de ture, chiar daca nu asa de tare ca inainte (uleiul vechi era aproape negru). Nu stiu ce sa zic... Poate sunt paranoic vizavi de zgomotul motorului, da' parca s-a consumat cam repede...

This post has been edited by thecagero: 4 Nov 2005, 14:25


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 16:23
Forum Renault