DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ar fi posibil "votul diferentiat"?, cu "puncte" in functie de instruirea fiecaruia

bucatzel
post 27 Oct 2009, 15:44
Post #61


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Andy_ACS @ 27 Oct 2009, 16:19)
Votul obligatoriu e iar gresit, in opinia mea.
- rapeste libertatea de a nu vota
- obliga pe multi care habar nu au/nu vor sa voteze aiurea
- se poate frumos evita mergand la vot si stampiland doi candidati, astfel invalidand votul.

Bafta!
*



1. tocmai asta-i ideea.
Sau la fel de bine, sa fie optiunea aia de aparuse intr-un clip pe youtube. "Niciunul din candidati nu ma reprezinta"
2. Il pui pe fiecare sa si scrie o compunere de minim 5 pagini tongue.gif, in care sa explice de ce l-a votat pe cutarescu
3. Cata vreme crezi ca se va mai vota cu stampila?


DanyY, hai sa-ti dau o alternativa la sistemul de vot...
Ideea asta necesita intr-adevar trecerea sistemului de vot de la stampila la calculator.

Fiecare candidat sa nu primeasca un vot, ci o nota de la fiecare alegator. cu mica mentiune ca n-au voie doi sa primeasca aceeasi nota.

Cu candidatii la presedintie e simplu ca-s putini, ideea ar trebui adaptata pentru parlament. Probabil, pentru parlament, sa dea note doar la Top 5.

In momentul asta s-ar da toate calculele peste cap... Rau de tot. Iar candidatii care nu-si urmeaza promisiunile ar putea fi "amendati" serios la urmatoarele alegeri.

5 minute de gandire, si am gasit un alt sistem de vot. Nu puteti zice cu mana pe inima ca e mai prost sau mai bun decat cel existent. Ar trebui prima oara experimantat cateva generatii, nu?

Se ezicsta un om care o luat problema la tocat mult mai frumos decat o s-o facem noi pe un forum. Si a facut treaba asta acum mai mult de 100 de ani. Cautati cartea si cititi-o, ca merita.
http://en.wikipedia.org/wiki/A_Modern_Utopia


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 27 Oct 2009, 15:58
Post #62


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




@Sp!ike
Nu te cunosc si nu ma cunosti...dar ma faci neofascist...apoi strigi dupa cenzura...

M-am gandit mult, e adevarat, ca e incredibil cat de usor se promoveaza niste sarlatani in Parlament sau la Presedintie.
Ca e aberatie sau nu, raspunsurile dovedesc ca mai sunt si altii nemultumiti de sistem.
Noroc de educatie n-am avut, ca n-am primit-o mostenire.
Nu pot fi mai roman ca tine (nici nu vreau asta), fiindca eu sunt un minoritar... tongue.gif
Daca am citit o carte in plus...nu stiu, ca n-ai spus cate ai citit tu. Poate nici atunci n-as sti sa raspund...Dar nu e relevant.
In privinta votului, chiar cred ca stiu sa votez mai bine decat cel care spala parbrizul in intersectie. Ca sunt mai cu mot decat el sau nu, depinde de frizer sau de fesul pe care-l poarta fiecare.
Nu fac parte din nici un partid si nici nu intentionez sa ma inscriu.
Multumit?

@bucatzel
Right.
Mi-ar mai placea o optiune pe buletinul de vot: "Nu pe asta!"...


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditab
post 27 Oct 2009, 15:59
Post #63


Membru cu titlu personalizat


Group: Members
Posts: 42
Joined: 17 August 05
From: Brașov




Care se recunoaște aici: Câinele și cățelul?

Sau poate ați uitat:
QUOTE(George Orwell @ Animal Farm, Ch. 10)
The seventh commandment revised:
ALL ANIMALS ARE EQUAL, BUT SOME ARE MORE EQUAL THAN OTHERS


--------------------
Dacia Logan 2007 - Ambition
Honi soit qui mal y pense!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diana
post 27 Oct 2009, 16:00
Post #64


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 67
Joined: 5 July 05




QUOTE(bucatzel @ 27 Oct 2009, 15:44)
Fiecare candidat sa nu primeasca un vot, ci o nota de la fiecare alegator. cu mica mentiune ca n-au voie doi sa primeasca aceeasi nota.
*


E o idee excelenta, insa apare o intrebare. Cam cati ani ar dura ziua alegerilor? blink.gif

27 Oct 2009, 16:02:
QUOTE(DannyY @ 27 Oct 2009, 15:58)
In privinta votului, chiar cred ca stiu sa votez mai bine decat cel care spala parbrizul in intersectie.
*


Fix aceeasi parere o are si el, dar cu semn schimbat! Cum ne dam seama care e parerea corecta?

This post has been edited by Diana: 27 Oct 2009, 16:02


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-€€-€€€
Viata nu e oare de o suta de ori prea scurta, pentru a ne ingadui luxul de a ne plictisi?
Friedrich NIETZSCHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 27 Oct 2009, 16:09
Post #65


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(aditab @ 27 Oct 2009, 16:59)
Care se recunoaște aici: Câinele și cățelul?

Sau poate ați uitat:
*



Nu sunt adeptul discriminarii de nici un fel. Catelul e discriminat, fiind mai mic. Asa ca eu tin cu catelul tongue.gif
Dar nici fan al egalitarismului nu pot fi. Jiji europarlamentar? Sau presedinte?


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Oct 2009, 16:09
Post #66


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Apropo, cati dintre voi au vazut "Ferma Animalelor"?

P.S. @DannyY - daca intr-adevar consideri ca ai vota mult mai 'cu cap' decat majoritatea, ai putea face o ierarhie a canditatilor la presedintie de anul asta? De genul A>B>C>D?? Tu cu cine o sa votezi? Ai curajul sa spui? Sa vezi cati or sa te combata...

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp!ke
post 27 Oct 2009, 16:10
Post #67


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




QUOTE(DannyY @ 27 Oct 2009, 15:58)
@Sp!ike
..............
Nu pot fi mai roman ca tine (nici nu vreau asta), fiindca eu sunt un minoritar... tongue.gif
...........
*



QUOTE(Constitutia Romaniei)
ARTICOLUL 4
(1) Statul are ca fundament unitatea poporului român și solidaritatea cetățenilor săi.
(2) România este patria comună și indivizibilă a tuturor cetățenilor săi, fără deosebire de rasă, de naționalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenență politică, de avere sau de origine socială.

ARTICOLUL 5
Cetățenia română nu poate fi retrasă aceluia care a dobândit-o prin naștere.

ARTICOLUL 6
(1) Statul recunoaște și garantează persoanelor aparținând minorităților naționale dreptul la păstrarea, la dezvoltarea și la exprimarea identității lor etnice, culturale, lingvistice și religioase.
(2) Măsurile de protecție luate de stat pentru păstrarea, dezvoltarea și exprimarea identității persoanelor aparținând minorităților naționale trebuie să fie conforme cu principiile de egalitate și de nediscriminare în raport cu ceilalți cetățeni români.
............
ARTICOLUL 16
(1) Cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări.
.................
ARTICOLUL 36
(1) Cetățenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniți până în ziua alegerilor inclusiv.
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienații mintal, puși sub interdicție, și nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.



Multumit de argumente?


Daca te-ai fi referit criterii de selectie pentru la dreptul de a fi ales... am mai fi stat de vorba, dar tu te-ai referit la cei care voteaza nu la cei cate sunt votati.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diana
post 27 Oct 2009, 16:11
Post #68


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 67
Joined: 5 July 05




QUOTE(Andy_ACS @ 27 Oct 2009, 16:09)
P.S. @DannyY - daca intr-adevar consideri ca ai vota mult mai 'cu cap' decat majoritatea, ai putea face o ierarhie a canditatilor la presedintie de anul asta?
*


Ai inteles gresit! El nu a zis ca ar vota mai bine decat majoritatea, ci doar ca ar vota mai bine decat spalatorul de parbrize. Fiecare are etalonul lui la care se raporteaza.

This post has been edited by Diana: 27 Oct 2009, 16:12


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-€€-€€€
Viata nu e oare de o suta de ori prea scurta, pentru a ne ingadui luxul de a ne plictisi?
Friedrich NIETZSCHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 27 Oct 2009, 16:15
Post #69


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Ce rautacioasa sintem ! S-a terminat cafeaua la birou?

"sp!ke" : citatul din constitutie ne spune, fara sa fi fost nevoie, caci stiam cu totii, ca ai dreptul la vot ! Ceea ce se discuta aici e daca e bine ca-l ai ! La cit de putin ai intreles din cele ce s-au spus, bag seama ca nu prea....

This post has been edited by corbex: 27 Oct 2009, 16:20


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diana
post 27 Oct 2009, 16:18
Post #70


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 67
Joined: 5 July 05




Cafea esteee... program esteee... alegeri esteeee... rasisti esteeee... Ce mai! Avem de toate, asa ca traim bine dupa 5 ani.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-€€-€€€
Viata nu e oare de o suta de ori prea scurta, pentru a ne ingadui luxul de a ne plictisi?
Friedrich NIETZSCHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Oct 2009, 16:18
Post #71


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@Diana - Am impresia ca "spalatorul de parbrize" este, metaforic vorbind, reuniunea tuturor celor cu studii inferioare lui DannyY, adica cei care in propunerea lui ar avea pondere de vot mai mica decat el.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diana
post 27 Oct 2009, 16:20
Post #72


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 67
Joined: 5 July 05




Andy_ACS, in situatia asta ne confruntam cu o problema. Si tanti aia care ii face injectiile ca sa il tina in parametrii de geniu are o pregatire clar inferioara lui. Crezi ca e demna sa-l atinga? huh.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-€€-€€€
Viata nu e oare de o suta de ori prea scurta, pentru a ne ingadui luxul de a ne plictisi?
Friedrich NIETZSCHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 27 Oct 2009, 16:24
Post #73


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Diana @ 27 Oct 2009, 17:00)
E o idee excelenta, insa apare o intrebare. Cam cati ani ar dura ziua alegerilor?  blink.gif
*



De idei e plina lumea. Traim inconjurati de IT, se pune problema ca in cativa (5,10,100) ani sa avem un device care sa ne tina loc de telefon, portmoneu, act de identitate, etc. Probabil ca o sa poata vota fiecare de-acasa. La nivel de concept, e foarte usor sa perfectionezi o idee. Mai ales daca adaugi un pic de "IT magic" in ea.
Mi se pare al naibii de distractiv sa vorbesc de chestii de-astea intr-o tara care inca mai foloseste prin ministere aplicatii scrise in FoxPro acum o mie de ani tongue.gif

Revin la parerea mea... problema cea mare nu-i sistemul... ci faptul ca nu e folosit.

Cum zicea cineva mai sus, in 2004 s-a votat "impotriva". Newsflash: Din '92 incoace nu s-a mai votat "pentru".

Cata vreme ai de ales "raul cel mai mic" , n-ai cum sa alegi "bine". Chiar daca voteaza doar academicieni, sau numai copii strazii.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 27 Oct 2009, 16:24
Post #74


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




ce aveti, bree ? S-a spus explicit, de mai multe ori, ca nu numarul de clase e cel care conteaza ! frustrari, dorele?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diana
post 27 Oct 2009, 16:27
Post #75


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 67
Joined: 5 July 05




Bucatzel, abia asteptam ca IT-ul sa ajunga la nivelul ala. Iti amintesti cand in 2004 un candidat mai chior urla ca e infractor directorul firmei care a facut softul pentru alegeri? Sa te tii urlete cand vom ajunge cu tehnologia la nivelul previzionat de tine!

This post has been edited by Diana: 27 Oct 2009, 16:28


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-€€-€€€
Viata nu e oare de o suta de ori prea scurta, pentru a ne ingadui luxul de a ne plictisi?
Friedrich NIETZSCHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Oct 2009, 16:28
Post #76


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Exact bucatzel. Oricine ar vota, orice algoritm s-ar folosi, ar iesi presedinte unul dintre candidati smile.gif
Iar tocmai asta e problema, eu nu pot sa spun raspicat si convins despre vreunul dintre ei ca e presedinte bun.
Nu avem alternative.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp!ke
post 27 Oct 2009, 16:29
Post #77


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




QUOTE(corbex @ 27 Oct 2009, 16:15)
............
"sp!ke" : citatul din constitutie ne spune, fara sa fi fost nevoie, caci stiam cu totii, ca ai dreptul la vot ! Ceea ce se discuta aici e daca e bine ca-l ai ! La cit de putin ai intreles din cele ce s-au spus, bag seama ca nu prea....
*



Ma bucur ca ai inteles tu!... Ideea era (ca sa intelegi bine de tot, adica sa-ti intre bine-n cap!) ca toata lumea are drept de vot indiferent cat de destept esti sau cat de prost, cu exceptiile care au fost enumerate. Nu se precizeaza (si ceea ce nu e mentionat in lege, NU ESTE INTERZIS!) ca daca eu is mai prost ca noaptea sa pot vota cu juma de masura! Daca cineva se considera mai destept, e problema lui, dar, CONFORM CONSTITUTIEI nu are dreptul sa-i judece pe altii si nici sa ceara ingradirea drepturilor lui!.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diana
post 27 Oct 2009, 16:31
Post #78


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 67
Joined: 5 July 05




Daca tot vorbim de IT evoluat, io cred ca tehnologia va evolua mult mai mult. Fiecare cetatean va fi analizat de catre un soft specializat, iar celui mai potrivit i se va spune: Danny, ai fost ales sa conduci statul. Strange-ti jucariile si muta-te la Cotroceni!


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-€€-€€€
Viata nu e oare de o suta de ori prea scurta, pentru a ne ingadui luxul de a ne plictisi?
Friedrich NIETZSCHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 27 Oct 2009, 16:38
Post #79


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(Sp!ke @ 27 Oct 2009, 17:29)
Ma bucur ca ai inteles tu!... Ideea era (ca sa intelegi bine de tot, adica sa-ti intre bine-n cap!) ca toata lumea are drept de vot indiferent cat de destept esti sau cat de prost, cu exceptiile care au fost enumerate. Nu se precizeaza (si ceea ce nu e mentionat in lege, NU ESTE INTERZIS!) ca daca eu is mai prost ca noaptea sa pot vota cu juma de masura! Daca cineva se considera mai destept, e problema lui, dar, CONFORM CONSTITUTIEI nu are dreptul sa-i judece pe altii si nici sa ceara ingradirea drepturilor lui!.
*



Pai vezi? Tocmai asta facem aici! constituim o ceata de haiduci care sa schimbe constitutia si sa dea drept de vot doar celor care-o tin pe dreapta. nu stiu ce criterii am putea folosi in cazul Dianei.

This post has been edited by corbex: 27 Oct 2009, 16:39


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp!ke
post 27 Oct 2009, 16:39
Post #80


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diana
post 27 Oct 2009, 16:41
Post #81


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 67
Joined: 5 July 05




Cu mine problema se rezolva simplu. Femeile nu trebuie sa aiba drept de vot. Sunt convinsa ca asta e si parerea initiatorului topicului.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-€€-€€€
Viata nu e oare de o suta de ori prea scurta, pentru a ne ingadui luxul de a ne plictisi?
Friedrich NIETZSCHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 27 Oct 2009, 17:09
Post #82


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Acesti candidati la functiile politice in stat se prezinta in fata electoratului precum niste candidati la obtinerea unor job-uri. Fiind vorba despre niste functii la care fisa postului nu e inteleasa mai deloc de catre spalatorul de parbrize si nici atat de vacarul satului atunci nu inteleg de ce din comisia de angajare a candidatului trebuie sa faca parte vacarul satului si spalatorul de parbrize.

This post has been edited by ionutctn: 27 Oct 2009, 17:11


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diana
post 27 Oct 2009, 17:15
Post #83


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 67
Joined: 5 July 05




Are vreo importanta ca si ei platesc impozite? Ne referim la "spalatorul de parbrize" in acceptiunea descrisa mai sus. Dupa umila mea parere de femeie ar trebui sa poata decida oricine plateste impozite pe care le papa politicienii. Insa unii pe aici, printre care si arogantul initiator al topicului, sunt de alta parere dupa ce lor le-au crescut mai multe perechi.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-€€-€€€
Viata nu e oare de o suta de ori prea scurta, pentru a ne ingadui luxul de a ne plictisi?
Friedrich NIETZSCHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Oct 2009, 17:35
Post #84


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(ionutctn @ 27 Oct 2009, 17:09)
[..] nu inteleg de ce din comisia de angajare a candidatului trebuie sa faca parte vacarul satului si spalatorul de parbrize.
*



@ionutctn - pentru ca vacarul satului e si el angajator, la fel cum esti si tu?

Intrebarea care se impune insa este - voi astia care va credeti mai cu mot si considerati ca ati vota mai bine decat altii, faceti va rog o ierarhie a candidatilor la presedintie de anul asta. Sau spuneti cu cine votati voi, sa vedem care ar fi alegerea magica pe care vacarul nu ar fi capabil sa o faca.

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 27 Oct 2009, 17:38


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 27 Oct 2009, 17:40
Post #85


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(Andy_ACS @ 27 Oct 2009, 17:09)
Apropo, cati dintre voi au vazut "Ferma Animalelor"?

P.S. @DannyY - daca intr-adevar consideri ca ai vota mult mai 'cu cap' decat majoritatea, ai putea face o ierarhie a canditatilor la presedintie de anul asta? De genul A>B>C>D?? Tu cu cine o sa votezi? Ai curajul sa spui? Sa vezi cati or sa te combata...

*


Unii, surprinzator, au si citit-o.
Cu cine votez eu...am spus-o deja pe topicul in care cineva implora lumea sa nu-l voteze pe Basescu.
Ierarhizarea n-am facut-o, nu ma intereseaza deocamdata

QUOTE(Sp!ke @ 27 Oct 2009, 17:10)
Multumit de argumente?
Daca te-ai fi referit criterii de selectie pentru la dreptul de a fi ales... am mai fi stat de vorba, dar tu te-ai referit la cei care voteaza nu la cei cate sunt votati.
*



Sunt multumit...doar ca nu stiu la ce anume ai adus argumente, ca eu nu ti-am cerut sa dovedesti nimic.
Ca sa vezi cat de usor e sa devii "neofascist", analizeaza putin exprimarea:
"criterii de selectie pentru la dreptul de a fi ales". Este ca suna chiar mai taliban decat ce acuzi tu la mine? Cum sa-i iau dreptul lui nea Gogu? Problema sta la alegator, care trebuie sa "ghiceasca" daca acel candidat are vreo sansa sau vreun interes sa faca ceea ce promite.

QUOTE(Andy_ACS @ 27 Oct 2009, 17:18)
@Diana - Am impresia ca "spalatorul de parbrize" este, metaforic vorbind, reuniunea tuturor celor cu studii inferioare lui DannyY, adica cei care in propunerea lui ar avea pondere de vot mai mica decat el.
*


Ai o impresie gresita. Reprezinta un singur individ. Si era un raspuns exact la o intrebare pusa in zeflemea. Ca o paranteza, as inlocui "inferioare" cu "mai putine".

QUOTE(bucatzel @ 27 Oct 2009, 17:24)
Mi se pare al naibii de distractiv sa vorbesc de chestii de-astea intr-o tara care inca mai foloseste prin ministere aplicatii scrise in FoxPro acum o mie de ani tongue.gif

Revin la parerea mea... problema cea mare nu-i sistemul... ci faptul ca nu e folosit.

Cum zicea cineva mai sus, in 2004 s-a votat "impotriva". Newsflash: Din '92 incoace nu s-a mai votat "pentru".

Cata vreme ai de ales "raul cel mai mic" , n-ai cum sa alegi "bine". Chiar daca voteaza doar academicieni, sau numai copii strazii.
*



Pai cu FoxPro-ul iti spun eu exact cum a reusit sa se raspandeasca in halul ala, dar cred ca stii si singur.
Ce-ai fi vrut, sefii oficiilor de calcul sau maestrii Cobol-ului sa fie pusi sa invete teoria relatiilor? Integritate referentiala? Normalizare? Client-server? Oracle, SQL, DB2? Toate existau cand s-a inventat FoxPro.
Tehnologia nu e dorita de marii maestri actuali, din motive lesne de inteles: informatizare=control.
Viteza de procesare si raportare a datelor devine atat de mare, incat masluirea rezultatelor este practic imposibila.
Iar daca voteaza numai "academicienii", in mod sigur "jiji" va sta doar pe stadion, chiar daca ar avea 10 diplome.

This post has been edited by DannyY: 27 Oct 2009, 17:42


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Oct 2009, 17:48
Post #86


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Pana la urma cu cine votezi DannyY? Ca nu am timp sa caut prin alte topicuri raspunsul. Fii barbat si spune. Si spune si de ce.
Sunt sigur ca multi nu vor fi de acord cu optiunea ta, pentru ca nu exista un algoritm matematic, stiintific prin care sa determini cel mai bun candidat pentru functia suprema in stat.
Avand in vedere ca raspunsul la intrebarea "cine e mai bun" nu e unul general valabil, mai mult alegerea facuta acum putandu-se dovedi nefericita peste ceva vreme, ma intreb de ce alegerea ta (oricare ar fi, chiar nu stiu) poate fi catalogata drept buna.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 27 Oct 2009, 17:53
Post #87


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2089321

Postul cred ca iti va clarifica atat optiunea, cat si de ce.
N-ai timp sa cauti, dar ai timp sa postezi? tongue.gif

Dupa ce citesti, poate ca esti barbat si imi dai raspunsul la intrebarea de pe randul anterior? tongue.gif

This post has been edited by DannyY: 27 Oct 2009, 17:56


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Oct 2009, 18:01
Post #88


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@DannyY - am zis sa fiu finut si sa nu iti zic direct ca nu ma intereseaza asa mult optiunea ta de vot incat sa imi pierd timpul cautand smile.gif
Puteai sa spui direct ca il votezi pe Antonescu si gata.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 27 Oct 2009, 18:33
Post #89


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(Andy_ACS @ 27 Oct 2009, 19:01)
@DannyY - am zis sa fiu finut si sa nu iti zic direct ca nu ma intereseaza asa mult optiunea ta de vot incat sa imi pierd timpul cautand smile.gif
Puteai sa spui direct ca il votezi pe Antonescu si gata.

Bafta!
*



N-am zis eu chiar asa acolo, dar fie cum spui tu... Multumit acum?
Opinia mea electorala curenta poate fi combatuta pe acel topic. Aici altu-i subiectul wink.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 27 Oct 2009, 19:12
Post #90


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(Andy_ACS @ 27 Oct 2009, 17:35)
@ionutctn - pentru ca vacarul satului e si el angajator, la fel cum esti si tu?

Intrebarea care se impune insa este - voi astia care va credeti mai cu mot si considerati ca ati vota mai bine decat altii, faceti va rog o ierarhie a candidatilor la presedintie de anul asta. Sau spuneti cu cine votati voi, sa vedem care ar fi alegerea magica pe care vacarul nu ar fi capabil sa o faca.

Bafta!
*


Nu pot sa iti fac o ierarhie a candidatilor pentru ca nu m-am gandit la asta dar te asigur ca atat vacarul satului cat si spalatorul de parbrize nu sunt atrasi de cel pe care il voi vota eu acum la prezidentiale si asta pentru ca nu ii inteleg discursul. Multa lume o sa rada pentru ca intelege discursul candidatilor. Stii ce spun oamenii simpli despre un om destept in lipsa faptului ca nu inteleg ce spune? Ei zic: vorbeste frumos domle' desi nu intelege la ce se refera exact ala. Am auzit asta de multe ori in satele romanesti. Imi place de el ca e tanar si vorbeste frumos. Diferenta majora este ca unul instruit nu il voteaza pe ala ca e tanar si vorbeste frumos ci pentru ca intelege multe lucruri din ce se intampla. wink.gif

This post has been edited by ionutctn: 27 Oct 2009, 19:13


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:53
Forum Renault