DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> frane ineficiente?!, ABS care face probleme?!

ioooandme
post 10 Jun 2007, 20:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 March 06




salut dragi colegi de forum
in timp ce ma intorceam astazi de la munte a fost cazul sa franez mai violent de la cca 120kmh!
bun si facut .... apas pedala de frana...masina nimik ... apas mai tare si mai tare pana cand incepe sa se simta franarea fara a frana cum trebuie si la un moment dat imi dau seama ca sunt cu pedala de frana la fund si franele mele vraiste....nu tu ABS intrat nu nimic
dupa ceva vreme am gasit o portiune cu nisip pe asfalt si ABSul a functionat perfect
sa fie ceva legat de pompa de frana?!

suprafata asfalt curat , masina cu 4 persoane in ea
acum vreo 3 saptamani mi-am schimbat placutele de frana si cam atat, mecanicul de acolo nu mi-a facut nici o alta operatie (gen aerisire ) etc
la munte am stat cu frana de mana trasa fortat pentru ca am stat cu masina in panta
chiar nu stiu ce ar putea fi....si va cer sfaturile si opiniile voastre
cu stima,
paul adrian


--------------------
DACIA LOGAN 2006 / Ambition - KXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 10 Jun 2007, 21:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Ideea e ca daca ti-au fost schimbate placutele de frana recent, o perioada scurta de timp, NU prea ai frane, adica, pedala de frana tinde sa fie elastica si franarea nu e eficienta.
Dar era de datoria celor din service sa-ti aduca la cunostinta treaba asta...


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioooandme
post 10 Jun 2007, 22:08
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 March 06




QUOTE(Kojak @ 11 Jun 2007, 00:05)
Ideea e ca daca ti-au fost schimbate placutele de frana recent, o perioada scurta de timp, NU prea ai frane, adica, pedala de frana tinde sa fie elastica si franarea nu e eficienta.
Dar era de datoria celor din service sa-ti aduca la cunostinta treaba asta...
*



bun bun...dar ce inseamna o scurta perioada de timp?! eu am vreo 3 saptamani de cand le-am schimbat si am vreo 500km cred!


--------------------
DACIA LOGAN 2006 / Ambition - KXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_2006
post 10 Jun 2007, 23:22
Post #4


Loganist


Group: Members
Posts: 737
Joined: 21 September 06
From: Bucuresti




Pai trebuie sa se toceasca putin sa calce cum trebuie pe disc, de asta pedala devine putin elastica acum dupa schimbare placutelor.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 10 Jun 2007, 23:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Daca ai facut 500Km de la interventie, atunci treaba nu e in regula.
In mod normal, fenomenul dispare la sub 100Km, mai ales daca-i faci in oras.
Daca esti sigur ca nu a fost doar o senzatie, du-te inapoi in service si reclama problema. Poate ai aer in instalatie, desi nu prea vad cum, din moment ce ti-au inlocuit doar placutele.
Bafta!


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 11 Jun 2007, 00:08
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Sunt curios cati dintre voi, posesorii de Logan, ati franat de la 120 la 0 Km si ati vazut ca va merg franele bine!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 11 Jun 2007, 00:32
Post #7


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




Ca sa nu intram in dispute de genul "Solenza franeaza mai bine decat Logan" (sau mai stiu eu ce alte minuni) si ca fost posesor de mai toate modelele Dacia, pot sa spun ca franele sunt in general o problema la aceasta marca, incepand cu faptul ca franarea nu este liniara in functie de apasarea pe pedala si terminand cu faptul ca sunt cam ineficiente. Nu mai vorbesc de aparitia destul de rapida, dupa doar cateva mii de km, a dezechilibrului la franare intre roti!

PS Am mers in ultimul timp cu doua modele Peugeot (206 si 307 SW) si pot spune ca nu incape comparatie intre modul cum franeaza un Peugeot si o Dacie. Nu stiu cum o fi la modelele Renault, poate ca francezii (de la Renault) stiu sa faca si frane bune, dar la Dacia nu au aratat ca este asa.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioooandme
post 11 Jun 2007, 06:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 March 06




QUOTE(george_slz @ 11 Jun 2007, 03:08)
Sunt curios cati dintre voi, posesorii de Logan, ati franat de la 120 la 0 Km si ati vazut ca va merg franele bine!
*



eu inainte sa schimb placutele am franat si la 150 brusc si nu am avut probleme de directie sau de alt fel...pur si simplu totul a functionat perfect !
nu spun asta pentru ca as vrea sa laud aceasta masina dar chiar "au mers bine" franele!

ca informatie , sunt diferite placutele pentru modelele cu ABS fata de cele fara ABS?!


--------------------
DACIA LOGAN 2006 / Ambition - KXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bujor Stefan
post 11 Jun 2007, 16:07
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 17 March 06
From: Bucuresti




Ai dat prin vreo balta si aveai apa pe discuri, ori inca nu s-au asezat placutele bine pe discuri.
Hai sa nu mai generalizam, ca nu toate sunt vraiste. A mea franeza foarte bine la viteze mari. O mai alerg pe autostrada incarcata si mai pun si frane de pe la 150, 130.


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition 1,6 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Jun 2007, 16:14
Post #10


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(george_slz @ 11 Jun 2007, 01:08)
Sunt curios cati dintre voi, posesorii de Logan, ati franat de la 120 la 0 Km si ati vazut ca va merg franele bine!
*



Io. Da' recunosc ca nu la 0, ci la vreo 10km/h, ca nu a mai fost nevoie sa franez mai mult la un moment dat. No fucking problems. De ce intrebi?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 11 Jun 2007, 17:02
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(ioooandme @ 10 Jun 2007, 20:45)
in timp ce ma intorceam astazi de la munte a fost cazul sa franez mai violent de la cca 120kmh!
*



La munte 120Km/h hmm ....

Ai coborit cumva mai sportiv utilizind din plin "frina de picior" in detrimentul frinei de motor?

Frinarea a fost brusca de la inceput sau ai apasat usor pe pedela
pe o distanta destul de lunga?

Intreb astea pentru ca daca se incing discurile de frina adio frina eficienta.

Later : bine pana se racesc din nou, dupa ce temperatura scade ele ar trebui sa frineze la fel de eficient ca si inainte de eveniment

daca la 120 km/h apesi frina usor si lasi sa se frece placutele de discuri pana masina incetineste aproape de full stop vei avea suprindeea sa constanti ca masina nu mai frineaza iar discurile sunt rosii.

This post has been edited by zodrac: 11 Jun 2007, 21:04


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 11 Jun 2007, 18:18
Post #12


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Frana se comporta excelent....pana acum smile.gif . Placutele sunt cele originale.


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 11 Jun 2007, 22:47
Post #13


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(george_slz @ 11 Jun 2007, 01:08)
Sunt curios cati dintre voi, posesorii de Logan, ati franat de la 120 la 0 Km si ati vazut ca va merg franele bine!
*


N-am franat de la 120 la 0 km,dar am franat de la 100 la 0 pe polei sa vad cum se comporta iarna si am fost mai mult decat incantat wink.gif ;au functionat ireprosabil


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioooandme
post 12 Jun 2007, 10:33
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 March 06




QUOTE(zodrac @ 11 Jun 2007, 20:02)
La munte 120Km/h hmm ....

Ai coborit cumva mai sportiv utilizind din plin "frina de picior" in detrimentul frinei de motor?

Frinarea a fost brusca de la inceput sau ai apasat usor pe pedela
pe o distanta destul de lunga?

Intreb astea pentru ca daca se incing discurile de frina adio frina eficienta.

Later : bine pana se racesc din nou, dupa ce temperatura scade ele ar trebui sa frineze la fel de eficient ca si inainte de eveniment

daca la 120 km/h apesi frina usor si lasi sa se frece placutele de discuri pana masina incetineste aproape de full stop vei avea suprindeea sa constanti ca masina nu mai frineaza iar discurile sunt rosii.
*



am coborat echilibrat as zice intre frana de motor si frana de picior....mai mult chiar cu frana de motor
ideea este ca nici macar dupa o noapte "de racire" ele (franele) nu si-au revenit!


--------------------
DACIA LOGAN 2006 / Ambition - KXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliuta2000
post 12 Jun 2007, 11:29
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 17 April 07




cum se defineste frana eficienta???????????
eu zic ca sunt destul de bune franle si eu le definesc ca fiind eficiente atunci cand reuseste sa te fereasca de orice pericol, ceea ce au si facut ale mele , deci eu zic ca sunt eficiente ,mai ales pe un teren cu aderenta.
la viteza mai mare se comporta bine .


--------------------
Renault -Megane 3 2014 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 12 Jun 2007, 11:58
Post #16


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




Fa si tu un drive-test la o alta marca ca nu costa nimic si compara. Dupa aceea mai vorbim despre "eficienta" franelor la Logan. Poate ca sunt eu cam carcotas!

This post has been edited by bae: 12 Jun 2007, 12:00


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct27drm
post 12 Jun 2007, 12:27
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 24 February 07




22000 KM - franarea este in linii mari ...destul de buna, asta in comparatie cu masinile pe care le-am mai condus.
La franarea violenta de la 100 km/h nu a franat diferentiat si mentinand volanul pe directie dreapta nu mi s-a modificat practic deloc traiectoria...deci pot spune ca sunt multumit.
Un aspect cam neplacut - la franarea brusca - odata cu oprirea completa se aude un zgomot cam ciudat din zona suspensiilor - ca o bucsa care face zgomot, pe ambele roti fatza , in acelasi mod..
Un zgomot similar se aude daca masina este doar cu frana de mana trasa pe o suprafata inclinata...daca se urca cineva in masina incepe sa scoata sunete de genul scartziturilor surde, de parca se deprinde o bucata de caroserie....cam ciudat - daca insa las in viteza si nu cu frana de mana .. zgomotul dispare cu desavarsire.


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI 2006 Ambition - CT-27-DRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 12 Jun 2007, 19:06
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Mda...idem si la mine, o posibila cauza ar fi repartitorul de frana, insa din cate am inteles, nu e nici o problema, trebuie doar gresat "from time to time"...


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickvio
post 12 Jun 2007, 19:59
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 30 January 06
From: Timisoara




In legatura cu subiectul in cauza, as dori sa va spun o mica istorioara... posed varianta cu ABS si am fost foarte multumit de eficienta franelor pana in urma cu cateva luni cand am constatat ca masina reactioneaza diferit la apasarea pedalei de frana. Ca sa fiu mai exact, la aceasi viteza, cu aceasi incarcatura, cateodata ma punea in parbriz, iar aleator, se intampla sa ma proptesc in scaun sa fac masina sa franeze
Am mers sa fac un test la RAR si am primit confirmarea....eficienta franelor era de 51 %si erau la limita minima admisa. Cu hartia in mana, am facut o plangere in garantie, si dupa toate testele ( de drum, de stand) am fost trimis acasa fara nici o rezolvare....decizia.frane eficiente mad.gif
Nefiind multumit, am facut un nou demers si fara sa se umble la sistemul de franare, la a 2-a infatisare la service....minune. aveam 70% eficienta. Am cerut certificarea ca totul e ok scris, lucru care nu s-a intamplat dar spre surprinderea mea, au schimbat servofrana. In urma acestei schimbari, am impresia ca lucrurile s-au mai imbunatatit, dar nu si certitudinea... voi face cat de curand un test la o statie RAR neutra de firma care ora si garantia. O sa va tin la curent. Fac mentiunea ca conduc masina de 20 de ani, am o oarecare experienta si ca am testat comparativ si alte masini, inainte de a ma plange de chestiune. Iertati disertatia prea lunga,


--------------------
dacia logan ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 12 Jun 2007, 20:04
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Well done, nickvio! wink.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 12 Jun 2007, 20:23
Post #21


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




nickvio, cati km ai cu masina? Te intreb fiindca si eu am aceeasi impresie la masina mea, adica nu prea mai franeaza la fel ca la inceput.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickvio
post 12 Jun 2007, 20:36
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 30 January 06
From: Timisoara




Am 22000 de km...si totul a inceput cam de pe la 18000. Ca o mentiune la ce scriam mai sus, este faptul ca cele 2 teste pe standurile RAR, au scos in evidenta si o parte buna....franele sunt foarte echilibrate pe roti. Adica repartizarea este uniforma, diferentele fiind infime.


--------------------
dacia logan ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 12 Jun 2007, 21:45
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(Kojak @ 12 Jun 2007, 20:06)
Mda...idem si la mine, o posibila cauza ar fi repartitorul de frana, insa din cate am inteles, nu e nici o problema, trebuie doar gresat "from time to time"...
*





Repatitor au doar cele fara ABS ceea ce la ct27drm nu este cazul ca el are Ambition wink.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioooandme
post 13 Jun 2007, 06:57
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 March 06




QUOTE(nickvio @ 12 Jun 2007, 22:59)

... posed varianta cu ABS si am fost foarte multumit de eficienta franelor pana in urma cu cateva luni cand am constatat ca masina reactioneaza diferit la apasarea pedalei de frana. Ca sa fiu mai exact, la aceasi viteza, cu aceasi incarcatura, cateodata ma punea in parbriz, iar aleator, se intampla sa ma proptesc in scaun sa fac masina sa franeze
 
*



la fel mi s-a intamplat si mie ieri, adik am franat la 100km/h si a functionat bine...astazi sunt curios ce surprize imi mai rezerva....
la ralanti daca apas pedala de frana se aude un pufait zic eu ciudat...
chiar nu stiu ce sa mai zic!!


--------------------
DACIA LOGAN 2006 / Ambition - KXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 13 Jun 2007, 21:50
Post #25


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




eu am franat de la 100, violent, din cauza unui caine aparut pe carosabil (oricum il faceam pilaf daca nu se ferea, saracul) si am avut impresia ca masina a franat la limita - de ce zic asta: am auzit si o usoara scartaitura de inceput de derapaj, la una din roti. Asa ca trag concluzia ca forta de franare aplicata depinde mult de suprafata pe care se franeaza, de aici si senzatia de 'bagare in parbriz' (ma rog, mai corect ar fi fost sa simti ca te taie centura, daca porti) mult diferita daca se franeaza pe asfalt uscat sau umed.

PS. Masina a mers in continuare drept, daca eram cu 1300 eram demult in pom.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cyrusmddd
post 14 Jun 2007, 12:25
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




Problema: ma duc la servici si imi verifica mecanicii franele pe stand. Totul ok zic ei. Eu le aduc insa la cunostinta urmatorul lucru: la o franare violenta facuta intentionat am observat faptul ca rotile din spate nu se blocheaza ca cele din fata. La care mi-au raspuns ca este ceva normal, deoarece cele din spate franeaza puternic si lasa urme pe asfalt doar daca masina e ceva mai incarcata nu doar cu sofer asa cum s-a intamplat in cadrul testului efectuat de mine.
Pe listingul pe care mi l-au dat arata ca masina franeaza in limitele normale.
As vrea sa stiu parerile voastre: este normal sa fie asa sau ceva nu e in regula.
Mentionez ca masina nu e echipata cu ABS si nu i am schimabt nici o piesa la sistemul de franare.
Va multumesc !


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 14 Jun 2007, 12:33
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Este foarte normal caci de aceea este repartitorul ala de frana la cele fara ABS ca sa distribuie pe puntea spate presiunea in functie de greutate.La cele cu ABS repartitorul este electronic in pompa ABS.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 14 Jun 2007, 13:04
Post #28


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




QUOTE(ioooandme @ 13 Jun 2007, 07:57)
la ralanti daca apas pedala de frana se aude un pufait zic eu ciudat...
chiar nu stiu ce sa mai zic!!
*




Cam acelasi pufait se aude si la mine , nu stiu daca e de bine sau de rau !

Inca nu am avut timp sa merg in service !

Colegii de forum cu ceva mai multe cunostiinte tehnice poate ne vor spune daca e ok sa se auda acel pufait ?!

Iar daca apas repetat de 2 sau 3 ori pedala de frana se intareste , ceea ce eu stiu ca e normal !

This post has been edited by alinakes: 14 Jun 2007, 13:05


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 14 Jun 2007, 13:19
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




S-a mai discutat de ,,pufait" si se pare ca este din ciclul ...,,asa face toate".Apropo si la mine pufaie daca apas pedala brusc dar mi-am dat seama numai dupa ce am citit pe aici.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioooandme
post 14 Jun 2007, 13:19
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 March 06




aseara am iesit din nou cu ea pe strada dupa o scurta ploaie si am franat...a fost f bine
nu mai inteleg nimic
alta chestie pe care am observat-o este ca la orice frana as pune dupa un anumit nivel de apasare al pedalei se aude un "fluierat" de la placute ca si cum ar fi fier pe fier
placutele nu au mai mult de 1000km!


--------------------
DACIA LOGAN 2006 / Ambition - KXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:18
Forum Renault