DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> frane ineficiente?!, ABS care face probleme?!

LC_TM
post 15 Jun 2007, 11:58
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




QUOTE(Cyrusmddd @ 14 Jun 2007, 10:25)
Problema: ma duc la servici si imi verifica mecanicii franele pe stand. Totul ok zic ei. Eu le aduc insa la cunostinta urmatorul lucru: la o franare violenta facuta intentionat am observat faptul ca rotile din spate nu se blocheaza ca cele din fata. La care mi-au raspuns ca este ceva normal, deoarece cele din spate franeaza puternic si lasa urme pe asfalt doar daca masina e ceva mai incarcata nu doar cu sofer asa cum s-a intamplat in cadrul testului efectuat de mine.
Pe listingul pe care mi l-au dat arata ca masina franeaza in limitele normale.
As vrea sa stiu parerile voastre: este normal sa fie asa sau ceva nu e in regula.
Mentionez ca masina nu e echipata cu ABS si nu i am schimabt nici o piesa la sistemul de franare.
Va multumesc !
*



De cand franeaza rotile din spate mai puternic decat cele din fata? huh.gif
Din cate stiu rotile din fata franeaza mai puternic decat cele din spate,faptul ca se blocheaza altfel se datoreaza si faptului ca e mai usor spatele decat fata,daca te uiti bine la toate masinile cu discuri pe fata si pe spate,o sa observi ca sunt mai mari cele de pe fata,de ce oare? huh.gif
La mototcicletele de viteza ai 2 discuri mari pe fata si unul mic pe spate,de ce oare? huh.gif Poate ca franeaza spatele prea tare si nu are nevoie de discuri mari radmasa.gif . Mecanicii care ti-au zis ca franeaza mai tare spatele sunt niste bolovani!


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurocristi
post 17 Jun 2007, 18:18
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 16 May 07
From: Oradea




am un ambition cu 15000km la bord.mai ieri i-am facut un test live de frinare de la 120km/h.a frinat perfect.cu alta ocazie la viteza mai mica si la o apasare timida a pedalei de frina mi-a facut figuri pina nu am apasat hotarit pe pedala.cred ca este o legatura intre apasarea ferma a pedalei si reactia abs.


--------------------
logan ambition 2005
membru proaspat dar experimentat in auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 18 Jun 2007, 11:56
Post #33


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Nu e nici o legatura. ABS-ul intra daca se blocheaza rotile, oricat de mult sau putin ai apasa tu frana. Exemplu: iarna pe gheata intra si daca ai apasat 5 cm frana.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioooandme
post 2 Jul 2007, 07:14
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 March 06




alte idei?!


--------------------
DACIA LOGAN 2006 / Ambition - KXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TIulian
post 2 Jul 2007, 15:28
Post #35


Metode de seducție cu cărămida..


Group: Members
Posts: 197
Joined: 27 March 07




Salut, eu am un Preferance ABS Plus, si am observat urmatoarea chestie : la viteze de peste ~60km/h, pe un drum usor denivelat - adica orice mica denivelare care poate reduce aderenta rotii daca franez brusc (sa evit o aratare de ex. - am avut situatii), ABS-ul incepe sa dea cu virgula, in sensul ca nu mai stie ce roata s-a blocat, si care roata franeaza, pur si simplu "te baga in pom" - se dezechilibreaza masina, pierde directia, etc. In alta situatie, ca de exemplu drum alunecos, criblura ABS-ul functioneaza perfect; aceeasi manifestare aparea identic si la Chevrolet Kalos, care din cate am inteles are cam acelasi sistem ABS ca Logan.. Alte probleme de franare nu am avut, ca si masina o am de vreo luna, si nu am decat ~3500km cu ea, si probabil inca nu a inceput sa se strice.. la viteze mari, pe autostrada se comporta foarte bine frana, am franat brusc si de la 140 la 90 (idioti care depasesc cu 90 fara sa se uite in oglinda..), si e destul de teapana..


--------------------
Dacia 1300 1816 SLR
Cum să îți recucerești prietena, după ce i-ai pronunțat din greșeală numele pe râgâitură..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_sefu
post 9 Jul 2007, 15:30
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 20 January 07
From: Bucuresti




Salut! Am luat si eu un Logan ABS Plus. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum lucreaza ABS-ul pentru ca mergeam prin Bucuresti cu 80km/h ( nu eram cuminte tongue.gif) si m-a surprins un semafor. Am franat brusc si mi-au inghetat rotile. Si in plus de asta, dupa fiecare franare din asta brusca pedala de frana tine undeva jos. La un moment dat ajunsesem sa ating podeaua cand calcam frana. In alta zi mergeam linistit ( 45km/h.....maxim 50) pentru ca erau multe treceri de pietoni prin zona. Bineinteles ca m-a surprins o baba ca a inceput sa mearga pe trecere fara sa se asigure. Am franat brusc si iar au inghetat. De data asta am tras si de volan. A fost un sentiment foarte ciudat. S-a lasat foarte mult pe fata. Probabil ca senzatia asta e data si de faptul ca masina e inalta. Inca ceva. Cand fanati simtiti in pedala de frana toate denivelarile care le intalnesc rotile din fata??? In concluzie. Unde e ABS-ul asta??...sa-l vad eu ca e pe masina. Cu ce ma ajuta??...ca sa-mi dau seama daca e sau nu instalat.

This post has been edited by cosmin_sefu: 9 Jul 2007, 15:30


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 2007 1,5 dCI - B-03-CSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliuta2000
post 9 Jul 2007, 15:53
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 17 April 07




@cosmin_sefu
daca vrei sa vezi cum iti functioneaza tie abs-ul mergi undeva unde e iarba (daca mai e si umedacu atat mai bine) si la 30-..Km /h franezi brusc si vezi cum ti se pare , eventual incerci sa virezi in timp ce ai frant brusc, si astfel banuiesc ca o sa iti dai seama de ABS cum functioneaza si cum il simti .
De intrat intra,numai daca l-ai dezactivat tu scotandu-i siguranta nu o sa mai intre ....
Bafta, si nu mai testa in aglomeratie ca s-ar putea sa ai surprize ......


--------------------
Renault -Megane 3 2014 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_sefu
post 9 Jul 2007, 16:11
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 20 January 07
From: Bucuresti




De testat nu am testat in aglomeratie.....s-a intamplat pur si simplu. La sigurante inca nu am avut motiv sa umblu....si sper sa nu am. tongue.gif.....o sa caut niste iarba sa vad cum merge.


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 2007 1,5 dCI - B-03-CSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 9 Jul 2007, 17:19
Post #39


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Mergi si cu un geam deschis cand faci testul. Trebuie sa auzi un carait (destul de puternic) si sa simti pedala de frana vibrand.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 10 Jul 2007, 06:57
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




Cand fanati simtiti in pedala de frana toate denivelarile care le intalnesc rotile din fata???
Asta este ABS-ul! vibratiile pe care le-ai simtiti in pedala sunt de la ABS. De unde stii ca ti-au ingetat rotile? Au lasat urma de franare continua pe asfalt? Nu te lua dupa sunetul facut de roti la franare. Chiar daca intra ABS-ul un mic scartz tot se aude.


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_sefu
post 10 Jul 2007, 12:28
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 20 January 07
From: Bucuresti




Aham....Dar in mod normal nu ar trebui sa se auda nici un scartait......nu?? Daca stau sa ma gandesc masina fiind goala.....e posibil ca franele la rotile din spate sa inghete pentru ca mai toata forta de franare si greutatea masinii e preluata de rotile din fata....deci......e posibil ca scartul sa fie de la rotile din spate.....nu?? am gandit bine sau gresesc??


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 2007 1,5 dCI - B-03-CSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 10 Jul 2007, 12:45
Post #42


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




Gresit,ai abs pe toate rotile nu mai exista repartitor la cele care au abs,urcate si la alta masina sa vezi ca intra abs da tot mai scartaie putin.


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_sefu
post 10 Jul 2007, 18:52
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 20 January 07
From: Bucuresti




kkkk....gata ....nu mai zic nimic......ms ca m-ati lamurit

This post has been edited by cosmin_sefu: 10 Jul 2007, 18:53


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 2007 1,5 dCI - B-03-CSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 10 Jul 2007, 18:59
Post #44


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




acum va legati si de frane? excl.gif
ce lampa mea aveti?
eu de frane sunt cel mai multumit... unsure.gif

This post has been edited by daciafan: 10 Jul 2007, 19:00


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 11 Jul 2007, 11:52
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




@ioooandme Cu franele nu prea tre sa te joci!

1. Dupa schimbarea placutelor, asa cum spunea un coleg mai sus, cam 100km franele vor fi ceva mai elastice.
2. Verifica sa nu fie plin ochi rezervorul de lichid de frana. (dupa schimbarea placutelor, pistonasele sunt impinse la loc in etrier si o parte din lichidul de frana se intoarce in rezervor).
3. Cu motorul oprit si frana d emana lasata jos apasa pedala de frana de 2-3 ori. Ar trebui sa se intareasca si sa nu o poti apasa decat foarte putin.

4. Dacai mergi cu 4 persoane in masina si ceva bagaje, distanta de franare se mareste datorita greutatii suplimentare, fata de franarea cu o singura persoana in masina si fara bagaj.

5. Poti sa mergi in service sa verifici franele pe un stand de franare, nu costa foarte mult.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_sefu
post 11 Jul 2007, 21:18
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 20 January 07
From: Bucuresti




tin sa va anunt ca lucreaza ABS-ul......l-am simtit in seara (11.07.2007) asta cand ploua si era sa intru in unu......l-am evitat in ultimul moment....


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 2007 1,5 dCI - B-03-CSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioooandme
post 12 Jul 2007, 13:59
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 March 06




cu franele nu e de joaca asa este
am fost marti (10.07.2007) intr-un service in Pitesti unde am facut revizia de 30000. Am raportat din nou problema franelor si dupa o verificare a placutelor am mers in test cu o persoana DACOTEC care a dat verdictul: conducta de depresiune
am schimbat pe garantie si apoi mi-au curatat si ferodourile de pe spate si mi-au mai reglat tamburii la 3-4 dinti in plus pe fiecare parte!
am mers la standul de frane si a iesit cu eficienta frane 80% partea fata
pe spate nu retin exact cifra dar era peste minimul admis
acum se simte o diferenta mare!
sper sa nu mai am alte probleme de genul asta!



--------------------
DACIA LOGAN 2006 / Ambition - KXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 12 Jul 2007, 14:04
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Foarte bine.
Cu mentiunea ca ferodourile sunt pe saboti si ei ti-au reglat de fapt sabotii de frana. Tamburii sunt oalele alea pe care vine prinsa roata spate.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmw-fan
post 12 Jul 2007, 20:11
Post #49


membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 9 April 06




nici eu nu sunt multumit de franele unui logan Van,pare uneori a fi un patinuar.nu simt aderenta pe care o simt la alte masini.


--------------------
BMW 530 D 2002 Edition Lifestyle - /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 12 Jul 2007, 21:13
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Vezi cauciucurile...Sunt destul de proaste.Frana e buna.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salex
post 8 Aug 2007, 12:45
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 June 04




Salut!
Am un Logan ABS plus si o Supernova.
Vreau sa va spun ca la Logan, pedala de frana este mult mai tare decat cea de la SN, parca nici nu ar avea servo... De franat franeaza acceptabil, dar nu are acel ”zvacnet” al Supernovei.
La SN, daca ciupesti brusc frana, in conditii de urgenta, te simti aruncat spre parbriz, la Logan nu prea... pentru a obtine aceeasi franare trebuie sa apas serios pedala.
Am facut programare in service oricum, dar la IPSO e aglomerat si mai am de asteptat.
Si la voi tot asa de tare e pedala de frana? Este cineva care poate face comparatia cu SuperNova?
Daca apasati frana brusc la viteze mici (40-50-60) masina are acel soc de franare brusca sau opreste mai in lung?
Cu multumiri,
Alex


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 8 Aug 2007, 14:02
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




La mine la SLZ pedala are ceva mai lunga cursa decat la Logan. Cred ca la fel e si la DSN (ca la SLZ).

La Logan pedala are cursa scurta, dar franarea pare destul de eficienta. Deci poate ai tu probleme.
Vezi ca ABS mareste distanta de franare daca franezi pe nisip, pietris umezeala (pe beton mai ales).


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GLC
post 8 Aug 2007, 14:04
Post #53


Membru cu mici probleme


Group: Members
Posts: 55
Joined: 17 April 07
From: Pitesti-Arges




@salex: Eu am avut inainte o SN comfort si acum am LGN Laureate 1,4Mpi si pot sa-ti spun ca franele de pe logan mi se par mai bune.La mine pedala nu este asa de tare iar franele se comporta excelent. ( nu am ABS pe masina)


--------------------
Dacia Logan 2007 / Laureate 1,4 MPI - AG-XX-GLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:45
Forum Renault