DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ambreajul are un tzac la jumatatea cursei

sav in
post 29 Jul 2007, 10:58
Post #1


sorin


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 July 07




Salut tuturor.
Am o mica problema cu ambreajul, in sensul ca la introducere in vit. 1.2.3 pe la jumatatea cusei in pedala se aude un tzac, ca si cum ar lovi in ceva.
Un coleg mai in varsta mi-a spus ca e de la placa de presiune, lucru care m-a cam pus pe ganduri, pt. ca masina are doar 7000 km.
Bun, am vb. cu mecanicul de la Meridian care se ocupa de masina si la care ajung abia marti si mi-a zis ca nicidecum nu e de la placa de presiune, ca la logan este un alt sistem si sa nu imi fac probleme ca totul e din reglarea ambreajului.
A mai patit cineva chestia asta? Daca da poate imi puteti da si mie niste sfaturi.
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca am scris cam mult.

This post has been edited by sav in: 29 Jul 2007, 11:02


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate 1.4 Mpi - B 02 ....
sav in
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electronistul
post 1 Aug 2007, 09:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 13 March 07
From: Cluj-Napoca




salutare
mașina mea se comportă la fel - mai pregnant în treptele I și II, când are de "tras" la deal. Mi se pare de asemenea și că ambreiajul ar putea să aibă o cursă mai lungă, în sensul în care nu ar trebui să-i "nimeresc" exact zona de 1-2 mm în care începe să prindă, ca să pot schimba vitezele fără să forțez motorul, cutia de viteze, să o țin subturată mult timp și așa mai departe. Ar fi chiar drăguț să pot lăsa pedala de ambreiaj și să simt că pe măsură ce ridic piciorul, începe să prindă; nu să am două zone clar delimitate: jumătatea de jos a cursei - decuplat, jumătatea de sus - cuplat. Eu am scăpat, dar soției mele (începătoare) i se mai întâmplă să-i moară motorul în intersecție sad.gif
Știți voi dacă aș putea să cer o intervenție de genul acesta în service, sau dacă ne-am obișnuit doi șoferi cu ambreiajul așa cum e, s-o las moartă ? huh.gif
PS: îmi cer scuze dacă sunt puțin off-topic


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dCi
- conduc ca o băbuță -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bloodem
post 1 Aug 2007, 12:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 699
Joined: 29 December 06
From: Brasov, Romania




nu o sa umble nimeni in service sa iti faca nimic. si eu am fost la doua service-uri autorizate Dacia ca sa-i rog sa-mi faca ambreiajul sa cupleze mai jos (aveam impresia ca incepuse sa cupleze mai sus de la un timp) dar nici nu au vrut sa auda, au spus ca nu vor face modificari de acest gen, ca nu ambreiajul trebuie sa fie adaptat la sofer ci soferul trebuie sa se adapteze la ambreiaj. In fine, adevarul este ca are variatii la cursa si in functie de temperatura si alti factori.


--------------------
Renault Megane 4 Estate - Intens, 1.5 DCi 110cp, Euro 6 Iulie 2018

Crickets! Crickets! They're everywhere!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sav in
post 1 Aug 2007, 21:01
Post #4


sorin


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 July 07




Multumesc pt. idei.
Marti am fost in service. Umbla mecanicul la masina, desface nu stiu ce furca, unge nu stiu ce nuca si zice: GATA, ia fa o tura si vezi cum e. Fac tura si simt ca innebunesc. Inapoi la mecanic. Nene, e la fel. Nici o schimbare. Nu se poate, zice maestrul. Il cheama pe seful de atelier se uita si ala, mai fda niste indicatii si chipurile au mai rezolvat 1% din problema. Intre timp apare si un nene de la garantii si vrea sa facem o tura cu masina sa vada si el cum imi tacane mie pedala de ambreaj. Culmea zice nea garantie, nu face domne in nici un fel, masina merge perfect. Bun, ma sui la volan si intr-adevar ambreajul mergea ok. Toate bune si frumoase, plec de la Meridian Sud la munca masina se comporta exemplar, numai ca la intoarcere a inceput sa tacane din nou. Intr-adevar mai timid, dar mi-e sa nu se agraveze in timp, ca am auzit tot felul de povesti de groaza pe marginea subiectului.
Are cineva idee, e cumva placa de presiune dusa, sau rulmentul. Pb. e ca eu sunt tufa la mecanica si daca merg ca boul in service pot sa imi spuna aia erzi si uscate
ca tot nu pricep mare lucru.
Din ce am citi pe forumdaca ar fi placa dusa masinaar avea si alte simptome gen trepidatii, lipsa putere motor.
Nu stiu. Sincer imi vine sa renunt la garantie si sa ma dun draq la un mecanic care sa o pun ca lumea la punct, ca ma gindesc ca astia de la service sunt in stere sa spuna ca masina e ok pina se termina garantia iar dupa aia sa inceapa ca trebuie sa schimbi aia, ca s-a stricat, trebuie sa schimbi ailalta ca s-a dus draq.
Concluzia e ca si Ferrari daca se facea la Pitesti iar service-ul era tot in halul......
hai ca am vb cam mult.
Seara buna tuturor.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate 1.4 Mpi - B 02 ....
sav in
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
e.so!id
post 1 Aug 2007, 21:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 19 January 05
From: Roman City




Pai pe tine nici nu ar trebui sa te intereseze partea de mecanica.
I-ai pe mecanici de manuta, du-i in show-room, urca-i in 3-4-5 masini si arata-le diferenta.
Daca se aude doar in mers, du-te in proba de drum cu masina de test drive, sau cu masina altu-i cunoscut de-al tau, care nu are aceasta problema.
Daca nici in aceste conditii, mecanicii o tin tot pe a lor, e clar ca nu ai cu cine discuta si iti recomand sa schimbi service-ul. De asemenea nu pierde din vedere ca ai la indemana anumite "parghii legale".

Ps: nu fa greseala sa te duci la vre-un mecanic neagreat de Dacia, ca este pacat sa pierzi garantia masinii. Doamne fereste sa se mai strice vreo alta piesa si sa nu mai poti apela la garantie.
Ai grija!


--------------------
Logan Laureate 1.6 mpi 2005 Laureate - NT - 45 - BOG
Intotdeauna purtati centura si supuneti-va legilor drumului !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 2 Aug 2007, 14:45
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani






--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 2 Aug 2007, 14:54
Post #7


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




S-au scris mii de posturi pe zeci de forumuri pe aceasta tema, se pare ca este un tacanit constructiv al ambreiajelor Valeo,se manifesta si pe Clio, nu influenteaza cu nimic fiabilitatea ambreiajului, pur si simplu invata-te sa il suporti!


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 2 Aug 2007, 21:34
Post #8


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




E ceva normal. Dacia Solenza face la fel are un clanc la cuplarea vitezelor. Oricum nu e nimic important...merge doar e dacie:))


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hasu
post 9 Aug 2007, 06:25
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 December 06




salut acum am 5200 km dar am un post la 2700 km pe topicul zgomote si scirtiieli

QUOTE
Salut am nevoie de un pic de ajutor, adica niste pareri masina are 2700 km. este luata in ianuarie 2007 si de ceva vreme auzeam citeodata un tacanit discret. Am crezut ca este cablul de la kilometraj , mai ales ca nu se auzea tot timpul. Dar...avenit caldura , am deschis geamul si am constatat ca se aude mai tare si se aude de afara, ceva in genul bicicletelor semicursiere , tacanitul acela specific.Am crezut ca am luat o pietricica in anvelopa si bate pe asfalt , mai ales ca nu bate tot timpul si apoi am constatat ca se aude numai cind accelerez usor, cind iau piciorui de pe pedala de acceleratie nu mai face. Apoi am avut idea sa calc ambreiajul si sa turez motorul in gol ceva mai puternic , intr-adevar zgomotul a disparut, apoi apare peste citiv km. din nou. Eu cred ca este ceva desprins in toba si bate din cauza presiunii gazelor. Voi ce credeti ar putea fi asta ? )
treaba sa schimbat putin si sigur e de la ambreaj in vitezele 1,2,3 daca nu accelerez ci numai apas usor ca sa mentin turatia constanta tacane cum accelerez nu mai tacane .

This post has been edited by hasu: 9 Aug 2007, 06:32


--------------------
Logan 1.5dCi, 70cp, E4 2007 Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcg
post 9 Aug 2007, 19:11
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 May 07




da,si la mine se manifesta...si eu cred ca face tot timpul,numai ca accelerand nu vei mai auzi zgomotul respectiv rolleyes.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sav in
post 10 Aug 2007, 13:44
Post #11


sorin


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 July 07




A trecut mai bine de o saptamina de la vizita in service si senzatia mea e ca tacaitul ala s-a mai estompat. Inca nu stiu ce concluzie sa trag.
Acum va rog sa imi spuneti si mie, ca poate am eu o problema si nu inteleg inca, cum se conduce o masina(am permisul de 2 ani de zile iar masina asta am luat-o in iunie anul trecut, fiind prima masina), tipul de la garantii, cu care am fost in traseu imi zicea ca schimb eu viteza prea repede, adica la 1500 ture si ca daca schimb pe la 2500-3000 tacanitul ala nu se mai aude.
OK, din cate stiu eu vit. 1 e pt. plecat de pe loc, iar vitezele urmatoare nu le-am schimbat in nici un caz la 1500.
In afara de asta masina pina acum nu a avut nici un fel de problema cu toate ca probabil la un moment dat poate ca am schimbat vitezele si sub 2000 de ture.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate 1.4 Mpi - B 02 ....
sav in
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abram_burel
post 10 Aug 2007, 16:14
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 24 September 04




"Tzac"-ul ala se aude numai, in cazul tau, daca "jocul" pe care il da soferul (adica tu) intre acceleratie si ambreiaj, intre inainte de ambreiere si, mai ales, in timpul debreierii este putin cam... pripit. Condusul "pripit" (nu/si/sau "sportiv") e una din cauzele pentru acest simptom. Lasa-i pe mecanicii din service (nu au nicio vina) smile.gif


--------------------
Dacia Nova GTi 1999
Parerea mea... stiti cum e... maxima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 12 Aug 2007, 14:54
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




reglarea ambreiajului din piulitele de pe cablu nu prea are nici un rost; poate doar ca sa fie pedala mai sus sau mai jos.fata de vechile sisteme de la dacia 1300 la logan nu se modifica distanta dintre furca si opritorul teaca, ci se urca sau coboara pedala.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QuickD
post 16 Aug 2007, 18:37
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 15 August 07




Poti sa incerci sa te duci la Adras de pe Sos. Oltenitei...acolo am reusit sa imi reglez eu ambreajul.


--------------------
Renault Megane Bicorp Extreme 1.6 16V 110CP 2008 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hasu
post 17 Aug 2007, 09:52
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 December 06




logan diesel se schimba intre 1700 - 2000 ;logan benzina se schimba intre 2200 - 2500 conform indicatiilor dealerului ASV Brasov


--------------------
Logan 1.5dCi, 70cp, E4 2007 Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 17 Aug 2007, 10:42
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(sav in @ 29 Jul 2007, 11:58)
Am o mica problema cu ambreajul, in sensul ca la introducere in vit. 1.2.3 pe la jumatatea cusei in pedala se aude un tzac, ca si cum ar lovi in ceva.

Am fix aceleasi simptome cu "tzac"-ul (nici ca il puteai descrie mai bine) de la pedala de ambreiaj. L-am observat la 15.000Km iar acum am 27.000Km si nu am nici o problema la masina din cauza acestui tzac.

In primul rand tzac-ul se aude doar in treptele 1, 2 si 3, la jumatatea cursei si doar la debreiere ceva mai pripita cum bine a subliniat colegul abram_burel:
QUOTE(abram_burel @ 10 Aug 2007, 17:14)
"Tzac"-ul ala se aude numai, in cazul tau, daca "jocul" pe care il da soferul (adica tu) intre acceleratie si ambreiaj, intre inainte de ambreiere si, mai ales, in timpul debreierii este putin cam... pripit.

Nu vorbesc de tacanitul de ambreiaj de la ralanti ce dispare prin ambreiere.

Sunt convins ca atinge un fel de plastic (ca cel de coperta transparenta, poate fi si altceva dar asta imi vine in minte ca asociere) de care trece. La turatii mai mari nu se aude din cauza zgomotului motorului.

Nu am intreprins nimic pentru a depista cauza: nici de capul meu, nici in service (nici macar nu le-am ridicat problema) pentru ca sunt convins ca doar atinge pedala un plastic si atat.

Poate ar trebui sa imi pun problema sa nu fie vre-un fir si in timp pedala sa il roada si chiar sa il rupa. Poate ar trebui sa ma uit la pedala aia ... rolleyes.gif

In 12.000Km de cand am sesizat zgomotul nu s-a intamplat nimic. Am vrut doar sa stii ca si eu am aceleasi simptome si ca 10.000Km poti merge linistit si poate aflam intre timp ce poate fi.
Repet: nu este tacanitul de la ralanti, pe care il am si pe care il recunosc distinct de problema de fata.

Daca afli vre-o cauza sa ne dai de veste si gasim o rezolvare. Daca o sa aflu eu va anunt. smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:36
Forum Renault