DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Set motor

dragOn
post 20 Aug 2002, 09:17
Post #1


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Banuiesc ca multi dintre voi au avut sau mai au o berlina, vreau sa va intreb, in general, cat v-a tinut setul original, al masinii, cat a tinut cu setul facut si daca ati fost multumiti de setul pus de voi, si poate imi spuneti si cateva marci de care ati fost multumiti...


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costins
post 28 Aug 2002, 20:17
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 02
From: Tulcea




cu un set motor de 1300 borgo poti merge si 500mii. vezi ca sunt seturi frantuzesti peste tot, numai sa cauti cu rabdare si sa nu cumperi din prima prems brasov (cele mai bune romanesti) sau mai jos (=piese originale dacia groupe renault, bune si ele dar inginerii de la prems folosesc aliaje mai bune). un set motor trebuie sa te tina minim 100000 km. eu am mers 240000 km cu primul set dar erau alte vremuri.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 4 Jan 2003, 01:08
Post #3


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Astept inca raspunsuri la intrebarea pusa!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 Feb 2003, 02:52
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


m-a tinut 17000km ( saptesprezece mii)


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 17 Feb 2003, 12:40
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




la 1300 setul original a tinut 210000, iar cel schimbat ,prems Bv, are 170000 si merge (nu consuma ulei, compresia ok)


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 4 Jan 2004, 16:43
Post #6


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




și se mai găsește PREMS d-ăsta?


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Jan 2004, 18:37
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




35 de mii ala de fabrica (cica batea o fusta de piston de cind era noua masina dar a inceput sa faca extraordinar de nasol pe la 35 de mii). Am pus unul de Origine, cu garnituri de alama, dar are abia 3000 de km. facuti, deci nu pot emite o parere obiectiva.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 4 Jan 2004, 23:47
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Pe o Dacia 1310 Break (motor 1289 cmc) am mers cu setul original (din fabrica, 1988) cca. 90.000 Km, dupa care incepuse sa consume ceva ulei. Care, dupa ce am desfacut motorul, s-a dovedit a fi (mai ales) din cauza ghidurilor supapa uzate (pe atunci chiulasele de la 1289 cmc nu aveau simeringuri pe coada supapelor.

Apoi am schimbat cu un set de Prems (in 1996) + chiulasa noua, cu simeringuri supape, de data asta si frezata la inaltimea minima admisa (72,9 mm, pentru raport compresie maxim admis in manual). Am mers cu motorul acela vreo 60.000 Km, ca un copil cretin ce eram (frecvent 120.. 130 Km/h). De retinut: masina avea cutie cu 4 trepte. Schimbam uleiul cu sfintenie si motorul pur si simplu nu consuma deloc ulei.

Dupa acei 60.000 Km, am facut o greseala fundamentala: am schimbat motorul de 1289 cmc cu unul de 1397 cmc, iar cutia de viteze cu 4 trepte cu una cu 5 trepte.
Rezultatul a fost un motor care tragea mai bine la turatii joase, dar nu mai era la fel de stabil la viteze mari. Practic, am "aruncat" un motor care functiona perfect, tragea excelent si mai putea merge inca mult si bine. Privind retrospectiv, a fost o prostie.
Ultimul set motor pe care l-am pus pe Dacia a fost cel "cu pistoane tribocotate" de Pitesti (prin 1999). Dupa 30.000 Km a inceput sa manance ceva (e drept, nu prea mult) ulei. Si sigur nu e de la ghiduri / simeringuri supape.

Revenind strict la intrebarea ta, si tinand cont si de post-urile de mai sus, cu un set motor 1289 cmc de Prems si avand grija de motor este foarte posibil sa treci de 150.000 Km in conditii foarte bune.

Ca o curiozitate (daca au observat-o si altii, ii rog sa confirme): pentru motorul 1289 cmc, setul motor de Dacia Pitesti are, in dreptul segmentilor de ungere, fante, pe cand setul de Prems are gauri. Altfel spus, pistoanele de Prems sunt evident mai solide. Probabil ca situatia este similara si pentru pistoanele de la setul de 1397 cmc.

Si o intrebare: firma Prems mai exista, mai produce seturi motor?


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 5 Jan 2004, 08:26
Post #9


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Firma Prems exista, e din Bv. si produce in continuare accesorii, ansamble si subansamble pentru autoturismele Dacia!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 5 Jan 2004, 12:42
Post #10


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Cred că prin primăvară mă apuc de motor și vreau să-i iau piesele cele mai bune, având învedere modificările pe care vreau să le fac!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 5 Jan 2004, 13:12
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
prin primăvară mă apuc de motor și vreau să-i iau piesele cele mai bune

Daca vrei sa faci o revizie serioasa a motorului, imi permit sa iti mai recomand cateva lucruri:
- Cauta un set de semicuzineti de palier si un set de semicuzineti de biela frantuzesti (vezi, verifica inainte daca ai arbore cotit cu palier marit). Eu am gasit semicuzineti frantuzesti pe la sfarsitul anilor '90 pe la unii "Obelix" (nu stiu daca mai exista). Diferenta de calitate si precizie a executiei fata de semicuzinetii romanesti este spectaculoasa.
- Verifica uzura arborelui cotit. Probabil este inca in "norma". Este bine sa eviti rectificarea acestuia - am am avut o experienta proasta cu un arbore rectificat.
- Nu uita sa schimbi semicuzinetii care preiau jocul longitudinal al arborelui cotit (cei care se monteaza de o parte si de cealalta a lagarului central al arborelui cotit. Vezi ca mi se pare ca sunt mai multe dimensiuni disponibile.
- Daca motorul a mers mai mult de 50.000 Km, cumpara si o rampa culbutori (cu culbutori cu tot) noua. Prin design-ul lor, culbutorii se uzeaza destul de repede si prind joc. Jocul respectiv preia o parte din "lift"-ul camei, rezultand in jocuri mari in distributie, deci dereglarea acesteia. De asemenea, tacheti noi (daca cei vechi au peste 50.000 Km).
- Daca motorul (blocul motor) a mers mai mult de 100.000 Km, cumpara si o axa cu came noua. Chiar daca nu observi uzura camelor. De regula se uzeaza lagarele din bloc ale axei cu came, cu efecte negative asupra presiunii uleiului. O axa cu came noua te ajuta sa compensezi aceasta uzura.
- Daca motorul a mers mai mult de 100.000 Km, pinioane, lant de distributie si intinzator de lant noi.
- Obligatoriu sa schimbi simeringurile de distributie (din fata) si de palier (din spate).
- Arcuri de supape si simeringuri ghid supapa noi.

Ce motor ai? 1289 cmc sau 1397 cmc?


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 5 Jan 2004, 15:44
Post #12


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Merci! E complicat io am motorul modificat, așa că tre' să mă uit întâi ce a fost acolo și după aia să caut ce-mi trebuie!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedboys
post 10 Jan 2004, 22:08
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 26 December 03
From: Oradea




De obicei setul original PITESTI nu tine mai mult de 120.000km. Incearca setul TRIBOCOTAT cu segmenti GOETZE. Mai sus vorbesc despre asta...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 11 Jan 2004, 08:19
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
Incearca setul TRIBOCOTAT cu segmenti GOETZE. Mai sus vorbesc despre asta...

Eu inca sunt putin sceptic privind superioritatea acestui set tribocotat.
Am spus mai sus, am montat un astfel de set motor (1397 cmc) in 1999. Pe vremea aceea segmentii Goetze nu erau standard, asa ca am mai dat banii si pe un extra-set de segmenti Goetze, cu care am inlocuit segmentii livrati original cu setul tribocotat. Ideea este ca, dupa 30.000Km, nu am observat nici o diferenta comparativ cu setul motor "clasic" de Dacia. A si inceput sa consume oarece ulei (e drept, moderat, deocamdata).

Exista cineva pe forum care a ajuns sa demonteze, dupa, sa zicem, min. 50.000 Km, un astfel de set tribocotat? Cum arata pistoanele? Ma intreb cat de bine rezista in timp stratul de teflon cu care sunt acoperite. Nu am mai auzit pe la alti producatori sa acopere pistoanele cu teflon, ci cu alte materiale (poate insa are cineva alta informatie). Am vaga impresie ca statul de teflon se "duce" relativ repede.

Raman mai departe la convingerea ca setul de PREMS da cele mai bune rezultate. Posibil, din doua motive: precizia (mai buna) a executiei, si posibilitatea tehnica mai redusa de ovalizare a pistonului, datorita practicarii de gauri in loc de fante in zona segmentilor de ungere.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedboys
post 11 Jan 2004, 21:26
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 26 December 03
From: Oradea




Parerea mea este ca nu poate fi ceva rau setul trobocotat...poate ca altii de aia folosesc straturi de teflon pt ca e foarte scump...am auzit ca costa 2.500.000 lei...eu asta nucred ca un set normal de la pitesti costa 2.750.000.

old1310 si eu am auzit despre setul prems si eu numai lucruri bune am auzit despre
set!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 12 Jan 2004, 10:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




atat costa
e mai ieftin decat cel de uzina.
si e de 1000 de ori mai bun.
eu unul nu am decat vreo mie de km cu setul asta,dar stiu oameni care au 70-80de mii...si merge ca nou


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 19 Jan 2004, 21:20
Post #17


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Stasi, pune tata, numele setului ala la care cascam gura simbata.
Si da pe gusa si mecanicu' care ti l-a pus.
E de bine :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 19 Jan 2004, 21:39
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




mda, adevarul e ca setul ala suna impecabil. Si probabil se si misca pe masura sound-ului smile.gif


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mikey
post 20 Jan 2004, 09:54
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 November 03
From: Bucuresti !!!




De cate ori intru pe forumul asta observ ca este mai interesant de citit decat de postat pt ca citind tot, afli tot. Respect!

Eu am o aicaD din '94 are 92.000km nu e segmentata nu am facut nimic la ea. Acum a luat-o pe ulei grav de tot (1L/2-300km), desi fuge de rupe pamantu'. Masina a fost forjata la max burnout, liniutze, curse, si tot tacamul. Aveam un zgomot la tacheti dar i-am reglat si acu e ok.
Totusi, MA MIRA faptul ca fumul ce iese pe toba, are aceeasi culoare, consistenta si caracteristici ca la o masina noua :shock: :shock: :shock:
Mai nou (ieri seara) am auzit o bataie "fier pe fier" cam nasoala.....o fi pe moarte saraca....oricum si-a facut datoria onorabil!

PS o data m-am tras cu cineva si dupa ce l-am facut, s-au aprins toate becurile pe bord (ca la Passat 8) ) si presiunea la ulei era 0 curat...logic ca mi-a sarit joja afara, a aruncat tot uleiu si am mers (tampit fiind) cu 100km/h vreo 20 km pana acasa. Faza ciudata e ca n-a avut nimic........grav LOL biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mikey
post 20 Jan 2004, 09:57
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 November 03
From: Bucuresti !!!




atunci motoru de tractor U450 cu 30.000 de km de arat la activ, era de 100 de ori mai curat ca al meu LOL biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 20 Jan 2004, 09:59
Post #21


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Hmmmm, am mers si eu fara ulei vreo 50 de km.... Rezultatul: urme de ulei pe la toate incheieturile motorului :oops: si consum ca al tau!


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 20 Jan 2004, 10:01
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




daca iti papa asa mult ar trebui sa scoata un fum ca la tractorul mai sus amintit. Cum zici ca nu e cazul, eu te-as indemna sa te uiti sub masina in parcare, poate iti pierde pe la buson baie sau semering. A mea tot asa pierde, dar din lipsa de timp nu apuc sa ma duc in service cu ea (ar trebui data jos cutia, volanta, si nu am chef sa fac asta decat cand voi baga motorul la reparatii capitale) si completez cu ulei din cand in cand.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Jan 2004, 10:05
Post #23


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Georgeeee (stasi) hai frate cu setu ala, ca vreau sa ma duc la Autocenter sa vad daca nu au si pentru 1.6


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mikey
post 20 Jan 2004, 10:23
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 November 03
From: Bucuresti !!!




da SOD fumul e cat se poate de normal.....imi mai pierde asa.. cu picatura nu f mult pe la buson asta stiu sigur
de precizat ca furtunul ce iese din capacu de la chiuloasa si intra in T-ul de la carb, l-am scos ca-mi baga cantitati industriale de ulei in carburator si de aici probleme mari! Acum s-a tras furtun nou+colier din capacu' ala negru pana jos la scut....ce bine ma simt cand stiu SIGUR ca (poate) singura chestie de tabla care nu rugineste niciodata la dacie este scutul !
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 20 Jan 2004, 12:05
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




hehe, singura masina care nu rugineste niciodata e cea din avatarul meu, DeLorean. Caroseria este din otel inoxidabil, aluminiu si fibra de sticla. De aceea DeLorean nu trebuia neaparat vopsita, culoarea arginite metalica fiind naturala smile.gif. Pacat ca a fost ingropat proiectul de trusturi ca GM care nu suportau ideea unei masini relativ ieftine proiectata sa se strice extrem de greu si sa utilizeze piese cat mai ieftine si usor de gasit .


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 20 Jan 2004, 17:43
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




paul, m-am uitat pe chitanta... codul este ceva de genul M1400KOB ... azi am fost la mecanic de mi-am rezolvat franele, da am uitat sa-l intreb ce set mi-a pus... oricum incepe cu KOB... sigur...smile.gif ... de la autocenter (iasi) l-am luat...


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 20 Jan 2004, 17:50
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




e set nemtesc, 3.6 mil ... atunci am mai pus si cuzineti nemtesti, mi-am schimbat mai multe chestii... rectificat chiulasa, etc... cam vreo 10 mil toata afacerea... n-am fost extraordinar de fericit la momentul respectiv.. si nici multe momente dupa smile.gif


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 21 Jan 2004, 09:07
Post #28


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Lasa ca la cum merge motoru' esti fericit acum :wink: .
Cu frinele vreau sa avem o discutie simbata ca n-am fost foarte fericit de rezultatul discutiei mele cu mecanicul ala a lui Liviu. Poate al tau e mai indulgent icon_mrgreen.gif si trage o privire inainde a ma pune sa cumpar pompa noua 017.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 21 Jan 2004, 11:50
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




da.. se rezolva... eu ieri, cu franele, m-am scos mai ieftin decat ma speriase initial... mi-a mai revenit culoarea in obraji...


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 21 Jan 2004, 23:08
Post #30


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ce set că m-ați făcut curios?


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:00
Forum Renault