DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Trebuie sa facem ceva - propunere concreta

Dany
post 14 Dec 2002, 15:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Salut!


Recent problemele mele cu DSN au inceput sa devina cam numeroase. La 2500 km mi s-au dus toate sincroanele din cutie si pinioanele de 2,3 si 4, pe la 3000 am ramas fara pompa centrala de frina, pe la 4000 am pierdut oloiu' din cutia de viteze, pe la 5000 l'am pierdut iar ca de - doar nu ma astept sa fie cutia etansa ca din fabricatie - nu?!?

sad.gif

Cum legea HG 394/1995 spune clar ca

QUOTE

Art. 14

Produsele de folosinta indelungata defectate in termenul de garantie,
atunci cand nu pot fi reparate sau cand durata de nefunctionare din
cauza deficientelor aparute in termenul de garantie depaseste 10% din
termenul de garantie, la cererea consumatorului, vor fi inlocuite de
vanzator sau acesta va restitui consumatorului contravaloarea
actualizata a produsului respectiv.

! *   Restituirea contravalorii actualizate a produsului se va face la
! *   cererea consumatorului si in cazul unor defectiuni repetate (cel putin
! *   3 defecte in prima jumatate a perioadei de garantie) sau in cazul
! *   defectarii produsului care a fost deja inlocuit.


...am apelat la Dacia SA nu sa imi returneze banii pe masina, ci, mai simplu, sa imi schimbe dracului cutia in loc sa mi-o tot cirpeasca! Asta se intimpla dupa a treia cirpeala. Evident ca ei mi-au spus ca "merge acum - de ce sa o schimbam". Am apelat la OPC si o sa ma intilnesc imediat ce pot cu ei - deja m-au sunat. Dar ma indoiesc ca o sa reusesc sa fac ceva.

Am trimis si scrisori uriase la ziare, reviste, televiziuni. Nici un raspuns. Am incercat sa intru in direct la o emisiune cu Frederic Piotin - actualul director Dacia - dar mi s-a spus ca "intrebarea nu poate fi pusa pe post".

:idea:

Cred ca trebuie sa gasim un mod de a atrage atentia opiniei publice. De a-i face sa inteleaga ca sintem multi care avem probleme si ca ar trebui sa se teama de noi - ca le-am putea scadea vinzarile printr-o publicitate negativa. Ce va propun este ca dupa sarbatori sau cind se mai incalzeste putin, sa chemam presa si sa facem un mars Bucuresti - Pitesti, sau doar prin Bucuresti sa parcurgem tot centrul pina in fata reprezentantei Dacia, sau trecind prin fata tuturor dealerilor.

Un mars simplu, civilizat, fara sa claxonam, aprobat, dar avind toti scris MARE pe masini "DSN - DEFECT". Cred ca in modul asta am reusi sa ii facem sa ne asculte si sa ne rezolve problemele.


Astept raspunsuri / sugestii!

Toate cele bune,

Daniel STATESCU


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 15 Dec 2002, 19:10
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


De acord. Felul in care este asamblata aceasta masina e de nepermis. Calitatea materialelor execrabila. ETC, ETC...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 15 Dec 2002, 19:12
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


De acord. Felul in care este asamblata aceasta masina e de nepermis. Calitatea materialelor execrabila. ETC, ETC...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 15 Dec 2002, 19:14
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


De acord. Felul in care este asamblata aceasta masina e de nepermis. Calitatea materialelor execrabila. ETC, ETC...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:10
Forum Renault