DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ulei CASTROL 5W40 MAGNATEC GTD, E BUN PT LOGAN 1.4?

Cyrusmddd
post 21 Mar 2007, 20:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




am fost la un service sa-mi schimbe uleiul. n-am facut prea multi kilometri ca nu pra circul cu masina. si mi-au pus castrol 5w40 magnatec gtd. chestia e ca pe el scrie ca e pt diesel dar ei zic ca e bun si pt benzina. pe spatele bidonului zice ca respecta specificatile API, ACEA A3 B3 ETC.
poate cineva sa-mi spuna daca e adevarat ce spun cei de la service.
multumesc


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 21 Mar 2007, 20:59
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Da, e foarte bun.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 21 Mar 2007, 21:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




Pai e pentru diesel de preferat,mai bine pui pentru benzinarul tau Elf Excelium 5W-40 e la fel de bun.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 21 Mar 2007, 22:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




Da vezi ca-i vrajeala treaba cu ulei cu proprietati magnetice. wink.gif Nu adera magnetic la suprafete


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 21 Mar 2007, 22:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Este special ptr diesel ....ptr. benzina este 10w40 daca vrei neaparat Magnatec.Nu stiu daca este bine sa il mai tii in motor.Cei de la service au scris in carnet tipul de ulei schimbat si faptul ca a fost alegerea lor?

Castrol GTD Magnatec
SAE 5W-40

API CF
ACEA B3/B4

Mercedes Benz 229.1
Mercedes Benz 229.3
Mercedes Benz 229.31

VW 505.00 Castrol GTD Magnatec nu este un ulei de motor obisnuit! Noua sa formula bazata pe moleculele ce adera la metal reduce uzura motorului de patru ori. Din prima clipa!

Asigura protectia continua si pastreaza eficienta motoarelor diesel moderne timp indelungat. Introducerea in tehnologia diesel a injectiei directe Common Rail a facut ca motoarele diesel moderne sa atinga performante apropiate celor pe benzina. Performanta inalta ce nu compromite eficienta si costurile scazute ale carburantului au determinat tot mai multi posesori de autoturisme sa aleaga motorul diesel.
Protectia motorului in aceasta perioada este o caracteristica relevanta pentru un ulei destinat unui motor diesel. De aceea Castrol lanseaza GTD Magnatec 5W-40 cu Atractia Moleculara Unica ce ofera aceeasi protectie fara rival ca toate produsele din familia Magnatec. GTD Magnatec este un nou ulei total sintetic, special destinat motoarelor diesel de ultima generatie si care asigura in plus beneficii suplimentare masinilor performante echipate cu motoare diesel.

http://www.amiauto.ro/castrol/motor/gtdmpre.htm


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut16031987
post 21 Mar 2007, 23:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 29 May 06




Ce mi se pare interesant este faptul ca baietii din service au pus alt ulei decat cel recomandat de Dacia, si mai ales ulei recomandat pentru motoare diesel


--------------------
dacia preference/ dacia 1310 tlx 2005 1.4 mpi,/ 1989 - IF 01 ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cyrusmddd
post 22 Mar 2007, 06:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




Am avut Elf 5w40 si a fost bun, chiar foarte bun in raport cu pretul.
In carnet s-a scris ce ulei s-a pus in motor si ei zic ca-i bun pt ca au mai pus. Am toate actele necesare care sa arate uleiul pus in motor.
Am gasit si pe net descrierea aceea dar pe bidonul meu scrie si alte specificatii in afara de cele de pe net (API CF ACEA B3/B4) care se gasesc si in carnetul de intretinere.
Totusi eu sper sa nu fie nici o problema.
Multumesc pt pareri.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 22 Mar 2007, 08:10
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Nu stiu din punct de vedere chimic daca e bun sau nu ... dar daca el a fost conceput special pentru motoare diesel asta nu are nici o importanta ??? Exista sintetic 5W40 si pentru benzina, dar am impresia că se găsește mai greu. Daca e aceiasi mâncare de pește de ce se mai chinuie cei de la Castrol să dezvolte uleiuri sintetice cu același grad dar separat pentru motoare diesel și pentru motoare pe benzină ?


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUYgescu
post 22 Mar 2007, 08:42
Post #9


membru diesel-ist


Group: Members
Posts: 164
Joined: 21 November 05
From: ploiesti




QUOTE(l@u @ 21 Mar 2007, 22:14)
 
Castrol GTD Magnatec 
SAE 5W-40

API CF
ACEA B3/B4



dupa ceea ce scrie pe eticheta se pare ca are trecut decat normele de calitate pentru motoarele diesel(cele 2 organizatii API si ACEA vad ca dau decat CF si B3/B4, lipsind indicii S respectiv A, caracteristici motoarelor pe benzina)

numai de bine...


--------------------
DACIA LogaN...1.5dci preferance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 22 Mar 2007, 09:49
Post #10


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Adica de rau, ca motorului de dacie ii trebuie norma SJ (sau mai buna) .

This post has been edited by hash: 22 Mar 2007, 09:50


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 22 Mar 2007, 09:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Pai exact asta este problema acel A3 care este indicativul ptr. benzina.La Aral-ul 5w40 pe care l-am pus eu in motor si care este ptr. motoare pe benzina si diesel scrie API SL/CF ACEEA A3,B3, B4.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 22 Mar 2007, 13:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




QUOTE(Cyrusmddd @ 22 Mar 2007, 06:21)
Totusi eu sper sa nu fie nici o problema.
Multumesc pt pareri.
*


Stai linistit ca nu se intampla nimic.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 22 Mar 2007, 13:30
Post #13


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




Se pare ca nu e chiar asa. Uite ce zice @klaus in topicul acesta:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...60&#entry850925

la postul #66.


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cyrusmddd
post 22 Mar 2007, 13:45
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




SAE 5W-40 · API CF · ACEA A3/B3/B4 ·
VW 505 00 · Acestea sunt specificatile de pe ambalaj.
Stiu ca pe net e altceva dar pe bidonul meu asta scrie.
Chestia e ca eu am adus uleiul de dincolo ca aici nu cred ca se gaseste Castrol GTD cu aceste specificatii. De pe site-ul castrol veti gasi ambele variante.
Deci cer dinou o sugestie acum ca am scris specificatiile de pe bidon.
Va multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 22 Mar 2007, 14:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Uite biblia uleiurilor poate te ajuta http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html si vezi ca userul juristul 2000 http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=742039 a facut aceeasi treaba ca si tina dai un PM si vezi ce a mai facut dar parca a schimbat uleiul

This post has been edited by l@u: 22 Mar 2007, 14:31


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 22 Mar 2007, 14:27
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




Daca are specificatia API CF e clar ca e pt diesel. (se poate deduce lucrul asta si din denumire - GTD)




--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUYgescu
post 22 Mar 2007, 14:29
Post #17


membru diesel-ist


Group: Members
Posts: 164
Joined: 21 November 05
From: ploiesti




QUOTE(Cyrusmddd @ 22 Mar 2007, 13:45)
SAE 5W-40 · API CF · ACEA A3/B3/B4 ·
VW 505 00 ·  Acestea sunt specificatile de pe ambalaj.
Stiu ca pe net e altceva dar pe bidonul meu asta scrie.
Chestia e ca eu am adus uleiul de dincolo ca aici nu cred ca se gaseste Castrol GTD cu aceste specificatii. De pe site-ul castrol veti gasi ambele variante.
Deci cer dinou o sugestie acum ca am scris specificatiile de pe bidon.
Va multumesc.
*



daca scrie ACEA A3, stai linistit...asta inseamna ca Asociata Constructorilor Europeni de Automobile au catalogat acest ulei pentru motoarele pe benzina...ln plus cifra 3, indica o performanta foarte buna a uleiului...

API sunt americani, deci nu ne intereseaza.

deci...stai linistit....uleiul e foarte bun...


numai de bine

This post has been edited by LUYgescu: 22 Mar 2007, 14:59


--------------------
DACIA LogaN...1.5dci preferance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 22 Mar 2007, 14:44
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




The API
The API classifications are different for petrol and diesel engines:
For petrol, listings start with 'S' (meaning Service category, but you can also think of it as Spark-plug ignition), followed by another code to denote standard. 'SM' is the current top grade, which recently replaced 'SL' and 'SH'. 'SH' will be found on most expensive oils, and almost all the new synthetics. It's basically an upgraded 'SG' oil which has been tested more sternly.
For diesel oils, the first letter is 'C' (meaning Commercial category, but you can also think of it as Compression ignition). 'CH' is the highest grade at the moment, (technically CH-4 for heavy-duty) but 'CF' is the most popular and is well adequate for passenger vehicle applications.
Note about Castrol oils: Castrol have recently upgraded all their oils and for some reason, Castrol diesels now use the 'S' rating, thus completely negating my little aid-memoir above. So the older CC,CD,CE and CF ratings no longer exist, but have been replaced by an 'SH' grade diesel oil. This link is a service bulletin from Castrol themselves, explaining the situation.
The CCMC/ACEA
The ACEA standards are prefixed with a 'G' for petrol engines and a 'D' or 'PD' for diesel. Coupled with this are numerous approvals by car manufacturers which many oil containers sport with pride. ACEA replaced CCMC in 1996 primarily to allow for greater read-across in test programs (eg. for viscosity, viscosity modifiers and base oil). The CCMC specifications were G (1 to 5) for gasoline, D (1 to 5) or heavy duty diesel and PD1 and PD2 for passenger car diesel. ACEA though have a slightly different nomenclature they can be summarised as A for petrol, B for passenger car diesel and E for heavy duty diesel. The ACEA grades may also be followed by the year of issue which will be either '96, '98 (current) but coming soon is 2000.
Full ACEA specs are:

A1 Fuel Economy Petrol
A2 Standard performance level
A3 High performance and / or extended drain
B1 Fuel Economy diesel
B2 Standard performance level
B3 High performance and / or extended drain
B4 For direct injection passenger car diesel engines

E1 Non-turbo charged light duty diesel
E2 Standard performance level
E3 High performance extended drain
E4 Higher performance and longer extended drain
E5 (1999) High performance / long drain plus American/API performances. - This is ACEAs first attempt at a global spec.

CF Current Introduced in 1994 for off-road, indirect-injected and other diesel engines including those using fuel over0.5% weight sulphur. Can be used in place of CD


Ce concluzie trageti?

This post has been edited by l@u: 22 Mar 2007, 14:44


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Mar 2007, 14:53
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Uleiurile de diesel trebuie sa aiba o capacitate mai buna de neutralizare a acizilor, cele de benzina nu. Oricum, cele sintetice toate au o capacitate mai buna in acest sens. Din acest punct de vedere uleiurile de diesel sunt mai bune decat cele de benzina.
Uleiurile de diesel pot fi usor mai volatile decat cele pentru benzina (la testul NOACK de volatilitate uleiurile diesel trebuie sa obtina un scor <17%, iar cele pentru benzina <15%)
Uleiul de diesel poate avea un continut mai mare de "cenusa" - ash - (probabil impuritati) - 1,5% pt diesel, pana in 1% pentru benzina
Se pare ca aditivii de curatare (detergenti) din ulei ar contine derivati metalici care sunt sursa pentru "cenusa" din ulei, care atunci cand uleiul este ars ramane ca depozite pe partile motorului. Din acest motiv, acesti aditivi de curatare ar trebui sa fie cat mai putini, la fel cum si "cenusa" standard prezenta ar trebui sa fie cat mai putina. Uleiurile de diesel le au pe ambele in cantitati mai mari decat uleiurile de benzinare. (oricum, nu se pot elimina aditivii de curatare, caci atunci motorul ar trai zile si mai grele cu alte depuneri, insa trebuie sa fie un balans intre una si alta - intre aditivi si depozitele pe care le fac).

Producatorii care fac uleiuri pentru ambele categorii de motoare fac un balans intre proprietatile necesare fiecaruia.
Insa eu traiesc cu impresia ca uleiurile dedicate nu s-ar simti prea bine in al tip de motor.
Zic si aici ce am zis si dincolo: eu am vazut pe multe uleiuri ca destinatie atat motoarele diesel catt si cele pe benzina, insa nu am vazut aceste mentiuni pe uleiurile pe care scrie mare pe eticheta ca-s pentru diesel (cum e Castrolul 5w40).

Insa din informatiile pe care eu le am nu ma pot exprima daca e bine sau nu de pus uleiul respectiv (castrol magnatec 5w40) in benzinar.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adisan
post 22 Mar 2007, 15:46
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 19 December 04
From: ORADEA




Buna

Aceeasi dilema am intimpinat-o si eu insa, daca merg ad-literam cu ceea ce scrie pe prospect, situatia e normala.

IATA SITUATIA MEA:

Am cumparat si eu CASTROL TXT SOFTEC PLUS SAE 5W30.

CLASIFICARE : API SL/CF; ACEEA A3,B3,B4

MB 229.3, VW 502 00/505 00

Ulei sintetic de inalta performanta pentru motoarele pe benzina sau motorina cu aspiratie normala sau turbo.

Producator: DEUTSCHE BP AG


Am si eu o intrebare: Durata pina la urmatorul schimb e de 15.000 km, sau scrie undeva prin anumiti indici [I]- numarul de kilometrii la care se face urmatorul schimb?

biggrin.gif






--------------------
DACIA LOGAN Preferance 1.4 MPI - BH - xx - xxx
salutari din Ardeal....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Mar 2007, 09:19
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




M-am uitat intr-un hypermarket la uleiurile de pe raft si am constatat ca sunt 3 tipuri de uleiuri pe raft:
1. Cele "universale", care sunt si pentru diesel si pentru benzina (nu scrie nimic pe ele, dar pe eticheta de specifiatii spun ca-s bune pentru ambele tipuri de motoare), cu ACEA A3, B3, B4
2. Uleiuri pentru diesel (dar nu zic ca-s dedicate pentru diesel, ci sunt concepute pentru a oferi performanta maxima dieselului), care sunt ACEA A3, B3, B4
3. Uleiuri pentru benzina (scrie pe eticheta ca-s pentru benzina - in special ELF), Acea A3, B3 (fara B4).

Daca ar fi sa ma iau dupa ACEA, atunci ar merge si in benzina uleiul respectiv "conceput pentru performante maxime la diesel".


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cyrusmddd
post 24 Mar 2007, 19:49
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




Schimbat ulei CASTROL MAGNATEC GTD 5W40 dupa 6 km, cu CASTROL TXT SOFTTEC 5W40, Gratis.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 24 Mar 2007, 20:06
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Adica cum gratis?


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyll007
post 24 Mar 2007, 21:02
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




adica s-a dus omu si le-a facut scandal ca i-au pus ulei pt diesel



--------------------
dacia logan preferance 2006 - OT-00-xyz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 24 Mar 2007, 21:13
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Zau ia vezi ce spune la postul 14...Chestia e ca eu am adus uleiul de dincolo ca aici nu cred ca se gaseste Castrol GTD cu aceste specificatii. .Service-ul ia pus ce a dus el de aceea am intrebat adica cum gratis!!!!


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyll007
post 24 Mar 2007, 23:32
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




worship.gif worship.gif


--------------------
dacia logan preferance 2006 - OT-00-xyz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 24 Mar 2007, 23:52
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




Incercati cu Valvoline SynPower 5W-30, macar e fabricat in Olanda, Castrolul o sa umple motorul de cojite daca puneti alt tip de ulei peste el.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cyrusmddd
post 24 Mar 2007, 23:58
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




cum gratis? F simplu. aduc uleiul de dincolo si ma duc la service sa-mi puna uleiul si-i intreb: e bun asta pt logan? rasp: da domne' e bun stai linistit. ti-l punem.
Ma duc si le spun ca nu e bun uleiul ca am vb cu unu si cu altul, ca am vb la castrol romania si mi-au spus ca nu e bun etc iar ei(service) mi-au spus ca-i bun .
Cer sa mi se schimbe uleiul.
Manopera Gratis. nu mi-ar da nimeni ulei Castrol txt Gratis. blink.gif
F simplu.
oricum, unii zic ca merge altii ca nu. Pt siguranta eu l-am schimbat.

Baieti ! imi cer scuze ca nu m-am exprimat corect inca de la inceput. eu ma bucur ca problema mea s-a rezolvat si va multumesc tuturor pt parerile voastre.


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 25 Mar 2007, 00:14
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




Macar softec-ul asta e un ulei combinat..adica e bun pentru motoarele pe benzina cat si pentru diesel...eu unul nu as pune la logan smile.gif..mai ales ca e 40...doar nu ai peste 100.000km cu masina.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 25 Mar 2007, 11:46
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Da ce _w40 se pune in motoare care au peste 100.000km.? intrebare.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:28
Forum Renault