DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

150 Pages « < 148 149 150 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recomandari Culinare (locuri, Retete)

radian
post 6 Oct 2023, 07:17
Post #4471


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Boratura de mata a fost licenta lui Argon la o intalnire DC acum vreo 15 ani referitor la continutul unui borcan de pasta de ardei iute pe care amu-o pe masa. biggrin.gif

Obisnuiti careva sa conservati pentru iarna hrean cu sare si otet? Mai imi iau din piata de la tarani, dar dupa 3, 4 zile i se duce iuteala si devine un maclavais lesinat. Cam 2/3 din continutul borcanului merge la cosul de gunoi.

Vreau sa-mi pun eu in borcae mici pe care sa le consum in cateva zile.

Pe net am gasit mai multe retete dar se cam bat cap in cap in ceea ce privete ingredientele si mai ales ponderea lor.

As aprecia o reteta cat mai simpla, hrean dat pe razatoare, apa, sare, etc. Fara maioneaza, suc de rosii si alte floricele de genul acesta. De astea gasesc si la supermaket dar nu-mi plac la gust.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Oct 2023, 19:20
Post #4472


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




A încercat și jumatea odată, pentru amestec ulterior cu muștar. Și-a pierdut repede iuțeala, după aia am renunțat (și au deschis "rușii" magazin și aici).
Cea mai simplă rețetă e să nu prepari pentru stocare, pur și simplu cureți o rădăcină mică și o razi peste ce vrei, când vrei. Găsești tot timpul anului la piață.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 7 Oct 2023, 05:47
Post #4473


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Incerc o tura. Am gasit o reteta simpla. 500g hrean, 120 ml otet, sare cosher, sa-i fwt cu exprimarile lor pretioase, mi-au trebui cateva minute , pe google, sa ma dumiresc ca e vorba de sare grosiera.

Maho problema cu prepararea pe loc a cate unei portii mici are incovenientul ca te ustura ochii la fiecare preparare de la vaporii degajati.

Astazi, dupa ce termin treaba la birou merg sa caut borcane cat mai mici. Ar fi ideal sa gasesc borcane de 100 ml, care sa poata fi consumate in 3, 4 zile pana nu-si pierde iuteala.

Ieri, in piata, gasesc la o taraba o tanti care vindea hrean la legatura. Nu avea cantar, imi trebuiau cca. 500 g. Tanti de alaturi avea cantar. Bine este si cantarul pietii la intrare, dar tanti asta er la un pas distanta de mine. Iau o legatura de hrean in mana ma dresez alei cu cantarul, zic eu politicos "d-na, imi cantariti, va rog, legatura asta?"Raspunsul aleia m-a lasat fara cuvinete. "Nu, nu este marfa mea!". Nu i-am spus nimic (in gandul meu, i-am adresat multe urari de bine, taranca proasta) e cantarul ei, face ce vrea cu el. Dar m-a socat rautatea idioatei...

Tot ieri, in piata am avut nevoie sa merg la toaleta publica. La intrare este un automat pentru plata. O bancnota de 1 leu, ledurile rosii se albastresc, turnicheta se deblocheaza si liber la buda. Asta in teorie. Bag bancnota, curva de aparat o analizeaza, mi-o scuipa afara. O intorc mai incerc odata, la fel, mi-o da afara, Incerc alta bancnota niciun rezultat. Incepeam sa fiu iritat. Ia uite domne, la usa toaletei ma pis pe mine ca automatul are chef de joaca cu bancnotele mele... Langa mine un pietar, statea la coada. Ma invata ala. Domnu' banii sunt prea noi, automatul nu-i recunoaste. Ia hartia de 1 leu in mana, mototoleste-o bine. Am intrat apoi fara probleme...

This post has been edited by radian: 7 Oct 2023, 05:50


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
150 Pages « < 148 149 150
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:43
Forum Renault