DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Circulatia pe timp de iarna, Amenzi pentru nerespectarea diferitelor

Garett
post 30 Nov 2006, 20:30
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




[QUOTE]ERA PREA SCUMP SA-L ARUNCE PE CAROSABIL... radmasa.gif
Asta seamana cu o faza de acum vreo 2-3 ani de la noi (Galati) cand primarul facea apel la soferi sa nu circule pana nu se topeste gheata, fiindca primaria nu mai avea material antiderapant. Si acum poanta: la Galati de cand ma stiu "materialul antiderapant" este zgura de la furnale, si pe langa combinat sunt dealuri intregi (nu exagerez!) de "material" de asta, numai ca trebuia adus in oras, imprastiat, etc. asa ca mai bine sa nu circule soferii!! biggrin.gif


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 30 Nov 2006, 21:04
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Nu are cum sa fie asa...

prin lege esti obligat sa ai asigurare. Dupa ce spui tu ar insemna ca 80% din masinile din germania circula fara asigurare. Daca ar fi cum spui tu te-ar obliga statul sa ai caucicuri de iarna....



QUOTE(Vio @ 7 Nov 2006, 23:55)
In Germania daca faci un accident iarna cu gume de vara asigurarea nu iti despagubeste nimic,
*





si sunt sute de tipuri de anvelope si firme si testele arata ca unele sunt mai bune sau mai proaste pe frig/zapada. Sunt anumite caucicuri de vara care sunt mai bune ca nu stiu ce facaturi de iarna in anumite conditii din dec pana in februarie.

This post has been edited by murfi: 30 Nov 2006, 21:10


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 1 Dec 2006, 00:05
Post #63


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Stai un pic ma' friend, ce pricepusi tu aici?... unde am scris eu ca 80% din masinile de aci nu au asigurare? Vii acu cu replica asta total pe langa la un post de nu stiu cand?!... Inca fac eforturi sa pricep e vrei matale sa spui pe aici, poate ma ajuti, oi fi eu mai greu de cap un pic...
Am spus doar ca si aici sunt destui inconstienti carora le pare rau sa dea banii pe un set de cauciucuri de iarna (nu ca nu ar avea). Repet si accentuez, daca faci accident cu gume de vara pe timp de iarna, esti bun de plata! Asigurarea abia asteapta sa aiba un astfel de motiv sa te lase cu ochii in soare! Asigurarea de raspundere civila auto evident ca e obligatorie si aici, unde ai vazut tu ca am spus eu altceva???!!! insusi numele ii spune asta: "Haftpflichtversicherung"; Pflicht=obligatie, datorie... Si pentru informarea ta, cum spuneam, de anul asta a inceput statul sa oblige lumea pe aici sa aiba cauciucuri de iarna, cu amenzi de pana la 40 de euro plus un punct in Flensburg... inca e putin, dar se pare ca e primul pas...
QUOTE
Sunt anumite caucicuri de vara care sunt mai bune ca nu stiu ce facaturi de iarna in anumite conditii din dec pana in februarie.

Ei, vezi?... Aici cel putin te inseli matale dramatic... orice (cel mai slab) cauciuc de iarna e mai bun in conditii de iarna decat orice (cel mai bun) cauciuc de vara, indiferent de marca si de pretentii... pentru ca pentru asta e facut si conceput, si basta! ierarhiile de care vorbesti tu sunt valabile numai in interiorul sezonului respectiv, odata ce le-ai scos din el si le pui la treaba in sezonul pentru care NU sunt concepute, pa si pu... Cine vrea sa economiseasca si totusi e constient, mai bine merge cu cauciucuri de iarna resapate ("runderneuert") decat cu cauciucuri de vara bune... asta nu iti spune nimic?...
Din ce afirmi, probabil ori nu ai citit tot ce s-a scris pe aici pe tema asta, ori n-ai priceput, ori crezi ca stii mai bine...

This post has been edited by Vio: 1 Dec 2006, 00:09


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei LGN
post 1 Dec 2006, 10:38
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 12 September 06
From: Ploiesti




Si daca pe cauciuc scrie "ALL SEASONS" ??? radmasa.gif
Ce face asiguratorul? "Nu e adevarat ..... e facatura..... a scris proprietarul pe ele radmasa.gif "


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 1.4 MPi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 1 Dec 2006, 12:23
Post #65


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




All seasons se accepta, insa parerea generala e identica cu cea din Ro, si anume, "nici cal, nici magar"...
Oameni buni, eu cred ca asta a fost ultima oara cand mai postez eu pe teme din astea, ca vad ca e numai rost de caterinca. Daca nu credeti ce va "mint" eu pe aici, documentati-va dragilor din alte surse, sau intrebati membri mai credibili ca mine aflati in situatii si in tari asemanatoare (aici imi vine numele lui sandman in minte, care poate sa confirme - sau nu - aiurelile mele). Daca tot suntem ca la un proces, unde trebuie descoperit daca martorul minte sau nu (ce drac' de interes as avea? blink.gif ), macar sa o facem sistematic...
Probabil ca si din motivul asta sunt azi multe firme de asigurare romanesti in KKT pana la gat, fiindca au despagubit orice si oricum fara o investigatie serioasa. Numai aruncati o privire pe posturile de pe forum unde unul si altul recomanda "ajuta-ti si tu parbrizul cu un ciocan sa crape mai frumos si mai repede" etc. Va asigur ca aici un dosar de dauna este muuult mai atent investigat, si sunt considerate muult mai cu grija toate circumstantele care indica ca exista cel putin o umbra de vina a ta (cum ar fi circulatul cu masina nepregatita de iarna) in producerea accidentului...
Oricum probabil ca numai imi racesc gura de pomana si mai dau niste motive de luat in balon, motiv pentru care ma opresc aici...

This post has been edited by Vio: 1 Dec 2006, 12:24


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:51
Forum Renault