DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Teapa pe fata, Despre cei cu intentii necurate

autom
post 29 Nov 2006, 10:38
Post #1


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Stimati colegi forumisti........

Sa va spun ce am patit.......

Acum vre-o doua saptamani am cautat pe Google oferte de munca. Am gasit o firma de intermedieri din Rm Valcea. http://www.intactgrup.ro/index.htm

Toate bune si frumoase........site cu muzica, imagini luxuriante, un paradis. Ofertele lor de munca nu sunt pentru domneiul meu. Eu sunt inginer si ei cauta culegatori de portocale.......

Am completat un formular, online , pentru a trimite acasa......informatii......se vede in poza.

Nicaieri nu scrie ca sunt contracost.

Azi......dupa doua saptamani......a venit plicul la posta.........Binenteles ca nu stiam ca ,contine aceste faimoase informatii..

Eu primesc des pachete , de obicei de carti comandate pe internet, caci sunt mai ieftine.

Am scos banii, am platit, si dupa asta mi-a intins plicul.

Binenteles ca mi-am dat seama de teapa. Lucratoarea, cu toate insistentele , nu a vrut sa anuleze tranzactia, binenteles.....doar au comision........

Asa.......am dat 600 000 lei.......pe nimic......plicul este foarte subtire.

Inca nu l-am deschsi si nici nu voi face asta.

Am dat telefon la ei si le-am spus ca am primit oferta lor, binenteles contarcost.

I-am rugat sa ma ajute sa imi recuperez banii caci nu mai sunt interesat de acest colet. Brusc , tipul de la tel, a inceput sa se ratoiasca la mine .........a ramas in coada de peste.......

Vreau sa ma duc la Polite sa depun plangere si chiar la OPC.
Stiam ca se pot trimite inapoi aceste produse comaandate pe interne in termen de 15 zile.

Cum sa procedez?

Stie cineva regulamantul acestor trimiteri prin posta? Va rog sa ma ajutati!!!!!!!


Uitati ce am gasit pe net: ,,,Orice produs cumpărat dintr-un magazin online poate fi returnat de client în maximum zece zile de la livrare, fără penalități și fără invocarea vreunui motiv. Dacă vânzătorul nu face cunoscut acest lucru clienților săi, atunci termenul este extins la 90 de zile. ,,...........se aplica aici?

Stiam, de obicei , ca cel care trimite contracost , trimite si o notificare pe email.....



Cu respect,



Ps. Am postat aici caci, cred ca este mult mai indicat si nici nu are legatura cu partea tehnica.

Ps.2 Cei care aplica la aceste firme, de cules prtocale, capsuni, etc, firme de apartamant, sunt mai usor influientabili si neinformati.......dar am luat si eu, din neatentie teapa.

Ps.3 Au un forum foarte ,,vizitat,,......puteti sa vedeti asta.

Ps.4 Oare chiar trimit lucratori afara sau numai din plicuri traiesc?

This post has been edited by autom: 29 Nov 2006, 11:02


Attached thumbnail(s)
intacta.jpg ( Size: 143.38k ) Number of downloads: 223


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Nov 2006, 10:45
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Era un banc cu unul care citeste la Mica Publicitate un anunt de genul:"Vrei sa castigi bani rapid? Trimite un plic autoadresat si x lei la adresa Y!". Omu' pune botu' si primeste pilcul cu un bilet inauntru pe care scria: "FA CA MINE!"


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 29 Nov 2006, 12:36
Post #3


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Mda... urat. Nu scrie nicaieri ca pachetul este contra cost, si cat anume costa. Propun comandarea "in masa", pe adrese care nu exista, poate se intoxica domnisoara care linge plicurile de la lipici.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 29 Nov 2006, 13:02
Post #4


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Ma inscriu si eu in campanie. o sa imi fac si user pe forum biggrin.gif sa postam acolo informatii relevante. Poate apuca totusi sa citeasca cineva inainte sa-l stearga adminul wink.gif


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 29 Nov 2006, 15:15
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




vezi Ordonanta nr. 130 din 31 august 2000 privind protectia consumatorilor la incheierea si executarea contractelor la distanta, cu modificarile ulterioare

si vezi posibilitatea de a face plangere (penala) pentru inselaciune... mergi la sectia de politie sau intreaba un avocat


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 29 Nov 2006, 15:39
Post #6


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Multumesc AL,

Voi da telefon asa cum ziceau ei....maine trimit un fax spre ei ......de instiintare (asa zice legea).

In functie de raspunsurile lor voi proceda in consecinta.

Cred ca voi depune plangere la Politie.

Sper sa citeasca cat mai multa lume ce am patit si sa nu ia ,,teapa,, ca mine.

Ganditi-va ca sunt oameni chiar nevinvati care patesc asa ceva.

Sa trimit instiinarea prin scrisoare recomandata?

Cred ca ei scot bani prin chestia asta cu plicurile si nicidecum prin intermediarea de locuri de munca.

Va multumesc......


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 29 Nov 2006, 16:19
Post #7


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Baga un email cu o poza dupa hartiuta aia de la posta si screenshot-uri dupa site (sau mai bine, pune un programel sa-ti descarce tot situl, fa-l zip si ataseaza-l, nu poate fi extrem de mare). Trimite-l peste tot - ziare, televiziuni, politie, e-frauda.ro.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:16
Forum Renault