DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cand aprindem proiectoarele de ceata dupa noul cod

l@u
post 5 Dec 2006, 10:12
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Atasez articolul 114 asa cum l-am copiat de aici pentru a fi dezbatut in legatura cu folosirea proiectoarelor de ceata.Ce spuneti avem sau nu voie sa le folosim si in alte situatii decat cele prezentate in art.114-legea este clara sau interpretabila-suntem sau nu la mana lu' nenea politaiu'?

Art. 114. – (1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie și mopede sunt obligați să folosească instalațiile de iluminare și/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
a) luminile de poziție în mers sau de staționare pe timpul imobilizării vehiculului pe partea carosabilă în afara localităților, de la lăsarea serii și până în zorii zilei, ziua când plouă torențial, ninge abundent sau este ceață densă, ori în alte condiții care reduc vizibilitatea pe drumul public;
b.) luminile de întâlnire sau de drum, în mers, atât în localități, cât și în afara acestora, după gradul de iluminare a drumului public;
c) luminile de întâlnire și cele de ceață pe timp de ceață densă;
d) luminile de întâlnire ale autovehiculelor care însoțesc coloane militare sau cortegii, transportă grupuri organizate de persoane și cele care tractează alte vehicule sau care transportă mărfuri ori produse periculoase, în timpul zilei;
e) luminile de întâlnire atunci când plouă torențial, ninge abundent ori în alte condiții care reduc vizibilitatea pe drum;
f) luminile pentru mersul înapoi atunci când vehiculul este manevrat către înapoi;
g) luminile indicatoare de direcție pentru semnalizarea schimbării direcției de mers, inclusiv la punerea în mișcare a vehiculului de pe loc.
(2) Pe timpul nopții, la apropierea a două vehicule care circulă din sensuri opuse, conducătorii acestora sunt obligați ca de la o distanță de cel puțin 200 m să folosească luminile de întâlnire concomitent cu reducerea vitezei. Când conducătorul de autovehicul se apropie de un autovehicul care circula în fața sa, acesta este obligat sa folosească luminile de întâlnire de la o distanță de cel puțin 100 m.
(3) Pe timpul nopții sau în condiții de vizibilitate redusă conducătorii de autovehicule și tramvaie care se apropie de o intersecție nedirijată prin semnale luminoase sau de către polițiști, sunt obligați să semnalizeze prin folosirea alternantă a luminilor de întâlnire cu cele de drum dacă nu încalcă astfel prevederile alin. (2).
(4) Pe timpul nopții sau în condiții de vizibilitate redusă autovehiculele sau remorcile cu defecțiuni la sistemul de iluminare și semnalizare luminoasă nu pot fi conduse sau remorcate fără a avea în funcțiune pe partea stângă, în față o lumină de întâlnire și în spate una de poziție.
(5) Luminile de avarie se folosesc în următoarele situații:
a) când vehiculul este imobilizat involuntar pe partea carosabilă;
b.) când vehiculul se deplasează foarte lent și/sau constituie el însuși un pericol pentru ceilalți participanți la trafic;
c) când autovehiculul sau tramvaiul este remorcat.
(6) În situațiile prevăzute la alin.(5), conducătorii de autovehicule, tramvaie sau mopede trebuie să pună în funcțiune luminile de avarie, în mod succesiv, în ordinea opririi și în cazul în care această
manevră este impusă de blocarea circulației pe sensul de mers.
7) Când circulă prin tunel conducătorul de vehicul este obligat să folosească luminile de întâlnire


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 5 Dec 2006, 10:21
Post #2


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(lau0678 @ 5 Dec 2006, 10:12)
Atasez articolul 114 asa cum l-am copiat de aici pentru a fi dezbatut in legatura cu folosirea proiectoarelor de ceata.Ce spuneti avem sau nu voie sa le folosim si in alte situatii decat cele prezentate in art.114-legea este clara sau interpretabila-suntem sau nu la mana lu' nenea politaiu'?

  Art. 114. – (1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie și mopede sunt obligați să folosească instalațiile de iluminare și/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
...

Am impresia că unii dintre noi au probleme grave de înțelegere a limbii române!
Citiți bine ce-i evidențiat cu litere bold de mine, apoi citiți încă o dată, apoi și restul articolului.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 10:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Problema este ca eu nu inteleg clar acest articol nu limba romana,adica suntem obligati sa folosim instalatiile de iluminare si /sau semnalizare NUMAI in acele conditii adica proiectoarele se folosesc NUMAI pe timp de ceață densă sau atunci suntem obligati sa le folosim in mod expres,pentru ca legea ne spune cand sa le folosim si nu vad nici o interdictie in folosirea lor.
Daca aveam probleme grave de înțelegere a limbii române ma adresam unui logoped asa m-am adresat colegilor de pe forum pentru a afla si alte pareri despre interpretarea legii.Oricum- Multumesc!!!


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lolman
post 5 Dec 2006, 10:57
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 20 September 04
From: Iasi




c) luminile de întâlnire și cele de ceață pe timp de ceață densă;

Adica doar pe ceata , nu ca sa ne laudam ca avem cu ce 183.gif , la fel si pt lampa de ceata.


--------------------
Ex. Solenza Confort Now: Seat Leon 1M1 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 5 Dec 2006, 11:00
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




Adevarul este ca e destul de interpretabil.
"Sunt obligati ... dupa cum urmeaza" - adica in aceste conditii (care urmeaza) sunt obligati, ceea ce-nseamna ca in rest (in alte conditii) nu sunt obligati, ceea ce ar insemna ca ar putea folosi farurile de ceata.
Nu?
Ce e interzis de lege e interzis, ceea ce nu se spune in lege e permis.
Eu asa as interpreta.

Nu le-as folosi ptr. a ma lauda cu ele, ci pur si simplu ptr. ca imi sunt de folos. Se vad gropile mult mai bine cu proiectoarele, precum si cainii morti de pe sosele.
Nu mai spun de pietonii de pe marginea soselei sau carute, biciclete.

This post has been edited by oris: 5 Dec 2006, 11:03


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 11:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(lolman @ 5 Dec 2006, 10:57)

Adica doar pe ceata , nu ca sa ne laudam ca avem cu ce  183.gif , la fel si pt lampa de ceata.
*



Unde vezi tu scris DOAR in articol wacko.gif

This post has been edited by lau0678: 5 Dec 2006, 11:12


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Dec 2006, 11:31
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Problema e ca norma este imperativa (se vor folosi astfel), insa eu, desi am cautat de mi s-au virat ochii spre verde, nu am gasit sanctiunea normei.
Adica esti obligat sa, dar daca nu, nu iti facem nimic.
Sunt niste sanctiuni la neutilizare luminilor, la iluminarea numarului, dar nu la utilizarea necorespunzatoare a instalatiei de iluminare.

In vechea forma a regulamentului era art. 143 si urmat. care ziceau cum se folosesc luminile si era sanctionata neconformarea cu articolele respective, insa acum sunt mentionate in clar (nu insirare de articole) ce se sanctioneaza, si nu apar pe la sanctiuni...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 5 Dec 2006, 11:34
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




Exact cum am zis eu:
Ce e interzis de lege e interzis, ceea ce nu se spune in lege e permis.


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 5 Dec 2006, 11:35
Post #9


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 5 Dec 2006, 11:31)
...
Adica esti obligat sa, dar daca nu, nu iti facem nimic.
Sunt niste sanctiuni la neutilizare luminilor, la iluminarea numarului, dar nu la utilizarea necorespunzatoare a instalatiei de iluminare...
*

Gata, de acum o sa le tina baietii aprinse si-n somn...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zmeckeru
post 5 Dec 2006, 11:37
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 16 April 06
From: Corbeanca, Ilfov




S-a discutat foarte mult pe tema asta, si se pare ca e greu de inteles. In situatiile din lege esti OBLIGAT sa folosesti respectivele instalatii. In rest, aprinzi ce vrei si cand vrei. E foarte simplu, nu cred ca isi mai are rostul topicul asta, dar daca aveti chef de contrazicere e perfect rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane II 2006 - B 51 FFN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinmaxus
post 5 Dec 2006, 11:38
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 6 April 06




Obliga la utilizarea lor in situatiile mentionate, dar nu interzice utilizarea lor in alte situatii.


--------------------
Renault Modus 2005, 1.5Dci
Renault Modus Confort Dinamique 1.5dCi 65CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 5 Dec 2006, 11:42
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Scrie clar ca se folosesc doar luminile de intalnire pe timp de noapte, la anumite distante fata de celelate vehicule. Ceea ce inseamna ca nu pot fi folosite proiectoarele de ceata.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 11:42
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Deci se poate interpreta si astfel: te sanctionez(nu se stie cum) daca nu folosesti proiectoarele pe timp de ceata densa, dar nu te sanctionez daca le folosesti si in alte conditii pentru ca nu se interzice(asta bineinteles nu implica montarea pe cupola a 4 proiectoare si folosirea lor tot timpul asa ca sa iesi in evidenta ca nu are nimeni nimic cu tine), dar in limita bunului simt.

thecagero te intreb si pe tine unde vezi restrictia DOAR in articol???

This post has been edited by lau0678: 5 Dec 2006, 11:45


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 5 Dec 2006, 11:45
Post #14


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(lau0678 @ 5 Dec 2006, 11:42)
...in limita bunului simt.
*

Aaaa, cu asta ai deschis cutia Pandorei...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 11:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(vijelie @ 5 Dec 2006, 11:45)
Aaaa, cu asta ai deschis cutia Pandorei...
*



Asta e parerea mea ptr. ca si eu le folosesc .

This post has been edited by lau0678: 5 Dec 2006, 11:48


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 5 Dec 2006, 11:50
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(lau0678 @ 5 Dec 2006, 11:42)
thecagero te intreb si pe tine unde vezi restrictia DOAR in articol???
*



"(2) Pe timpul nopții, la apropierea a două vehicule care circulă din sensuri opuse, conducătorii acestora sunt obligați ca de la o distanță de cel puțin 200 m să folosească luminile de întâlnire concomitent cu reducerea vitezei. Când conducătorul de autovehicul se apropie de un autovehicul care circula în fața sa, acesta este obligat sa folosească luminile de întâlnire de la o distanță de cel puțin 100 m."

Articolul mentioneaza luminile de intalnire, in timp ce mai sus scrie lumini de intalnire plus lumini de ceata. Dupa logica 'unde scrie doar', nu cumva se poate merge si cu faza mare si cu alea 10 proiectoare din bullbar-uri, proiectoarele de la oglinzi la Aro-urile vechi? Ca nu scrie explicit in articol, nu?

This post has been edited by thecagero: 5 Dec 2006, 11:59


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 12:12
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Citeste te rog tot ce am scris nu numai al-2-lea alineat http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=743304 si ai sa vezi ca nu vreau sa interpretez in mod extremist legea ci vreau sa stiu cum o pot folosi(legal si in limita bunului simt) in favoarea mea.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 5 Dec 2006, 12:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Pana la urma ce e cu toata controversa asta?? Eu de ex, nu le folosesc pentru a ma da mare, le folosesc pentru ca, asa cum spunea altcineva mai sus, lumineaza mai bine zona apropiata decat luminile de intalnire. Care e problema pana la urma ? Cu cat vezi mai bine cu atat circuli in siguranta. Nu-mi spuneti de orbire pentru ca: 1. proiectoarele de ceata nu sunt cu xenon sa te orbeasca si 2. bat prea jos ca sa orbeasca efectiv.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 12:15
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Ai perfecta dreptate dar eu intreb este sau nu legal folosirea lor si in alte conditii-legea impune restrictii in folosirea lor???


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Dec 2006, 12:20
Post #20


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(Garett @ 5 Dec 2006, 13:12)
..... bat prea jos ca sa orbeasca efectiv.
*



Aici ai dreptate, orbesc numai asa, un pic..de fapt doar chiorasc radmasa.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzk
post 5 Dec 2006, 12:21
Post #21


membru cu megane


Group: Members
Posts: 208
Joined: 20 December 05




QUOTE(thecagero @ 5 Dec 2006, 11:50)
"(2) Pe timpul nopții, la apropierea a două vehicule care circulă din sensuri opuse, conducătorii acestora sunt obligați ca de la o distanță de cel puțin 200 m să folosească luminile de întâlnire


lnu zice nicaieri "doar" , dar la faza asta, asa cum iei amenda ca folosesti faza lunga, ai putea f bine sa iei amenda pt alea de ceatza.

parerea mea...



--------------------
Renault Megane II Sedan Expression 1,5dCi 80 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 12:26
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(tatabobu @ 5 Dec 2006, 12:20)
Aici ai dreptate, orbesc numai asa, un pic..de fapt doar chiorasc  radmasa.gif
*




Daca nu sunt reglate corespunzator.......


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinmaxus
post 5 Dec 2006, 12:32
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 6 April 06




Si ce facem cand e o ceata densa, dar e noapte...folosim doar luminile de intalnire? Nu incalcam astfel obligatia de mai sus?


--------------------
Renault Modus 2005, 1.5Dci
Renault Modus Confort Dinamique 1.5dCi 65CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Dec 2006, 12:32
Post #24


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ce ma distreaza opinia asta. Ai fi in stare sa sustii ca, daca pui becuri de 100000000000 de watti, farurile alea nu vor orbi ceilalti participanti la trafic daca ele sunt reglate corespunzator.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 5 Dec 2006, 12:32
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Pai problema e ca orbesc, asa cum zic toate articolele despre 'fog lights' gasite cu google. Sau cum zice aici: http://mydrive.roadfly.com/blog/armychief/268/. Ia uitati-va putin la poza din josul articolului, sa vedeti ce inofensive sunt.

Eu m-am chinuit sa explic de ce dauneaza in topicul despre acelasi subiect care a fost inchis pentru depasirea limitelor bunului simt. Intrebarea era daca legea permite sau nu; eu zic ca nu, conform articolului citat mai sus. Iar daca e vorba de aplicat bunul simt; ei bine, tot nu ramane, pentru ca dauneaza celor care vin din sens opus.

Cateva linkuri straine:
http://www.bbc.co.uk/weather/features/spor...ngfog_rac.shtml
http://www.weeklygripe.co.uk/a161.asp
http://www.danielsternlighting.com/tech/li.../fog_lamps.html

Si oarecum retoric, bunul simt ce limba vorbeste?


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 12:34
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Cred ca ai atins coarda sensibila asteptam pareri despre folosirea luminilor in situatia data http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...43372!!! 124.gif

Da thecagero dar ia vezi ce scrie aici ,,are never to use....."-deci este foarte clara folosirea lor.


So, how do the Germans do things? Simple. In Germany, the law states that fog lights (Nebelscheinwerfer) are never to be used unless visibility from an actual obscuration is down to 50 meters or less. The fine for noncompliance is a relatively modest one, but the purpose of the legislation is to prevent unnecessary light pollution on the roadways as well as to enhance safety

QUOTE(tatabobu @ 5 Dec 2006, 12:32)
Ce ma distreaza opinia asta. Ai fi in stare sa sustii ca, daca pui becuri de 100000000000 de watti, farurile alea nu vor orbi ceilalti participanti la trafic daca ele sunt reglate corespunzator.
*




Sa nu cadem in extreme.

scuze ptr. postul dublu.

This post has been edited by lau0678: 5 Dec 2006, 12:46


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 5 Dec 2006, 12:46
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE
Art. 114. – (1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie și mopede sunt obligați să folosească instalațiile de iluminare și/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
a) luminile de poziție în mers sau de staționare pe timpul imobilizării vehiculului pe partea carosabilă în afara localităților, de la lăsarea serii și până în zorii zilei, ziua când plouă torențial, ninge abundent sau este ceață densă, ori în alte condiții care reduc vizibilitatea pe drumul public;
b.) luminile de întâlnire sau de drum, în mers, atât în localități, cât și în afara acestora, după gradul de iluminare a drumului public;
c) luminile de întâlnire și cele de ceață pe timp de ceață densă;


Ce deduceti de aici daca voi interpretati legea "cuvant cu cuvant"? Ca esti obligat sa folosesti luminile de ceata. dar daca de ex nu ai o masina cu proiectoare montate ce face? Ca dupa voi, daca legea nu mentioneaza, nu se poate. Deci ar trebui sa iei amenda.

S-a mai zis, atata timp cat legea nu interzice, se permite acel lucru fara a incalca insa alte norme etc. Cum nicaieri (nici in Constitutie pentru cei mai catolici decat Papa) nu zice ca nu ai voie sa mergi cu liminile de ceata daca nu e ceata, rezulta doar obligatia sa le folosesti musai pe timp de ceata. In rest faci ce vrei.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 5 Dec 2006, 12:48
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(lau0678 @ 5 Dec 2006, 12:34)
Da thecagero dar ia vezi ce scrie aici ,,are never to use....."-deci este foarte clara folosirea lor.
So, how do the Germans do things?  Simple.  In Germany, the law states that fog lights (Nebelscheinwerfer) are never to be used unless visibility from an actual obscuration is down to 50 meters or less. The fine for noncompliance is a relatively modest one, but the purpose of the legislation is to prevent unnecessary light pollution on the roadways as well as to enhance safety
*



1. Fraza se refera la lampile de ceata (pe spate), nu la proiectoare (fata).
2. Daca citesc pana la capat, zice ca 'are never to be used' <decat daca vizibilitatea scade sub 50 de metri>!!!


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 5 Dec 2006, 12:52
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




O mai spun inca o data:
Daca legea nu interzice, atunci e permis.
Ce spuneti daca este ploaie torentiala sau ceata, dar nu "densa"?
Mie unul imi sunt de foarte mare ajutor aceste "faruri de ceata" pe o astfel de vreme.
De orbit nu prea cred ca orbesc, mai degraba farurile reglate prost sau faza lunga.
Iar de faza lunga cum ca te "capaceste" Garcea, da!, sunt de acord dar cand se-ntampla asta?
Cand din fata iti vine masina si este la mai putin de 200m (conf. noului cod), sau daca esti in spatele unuia la mai putin de 100m (parca!?).
In rest sa nu-mi spuneti mie ca nu am voie sa merg cu faza lunga din moment ce sunt "singur" pe sosea?

This post has been edited by oris: 5 Dec 2006, 12:54


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 5 Dec 2006, 12:52
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(Garett @ 5 Dec 2006, 12:12)
Pana la urma ce e cu toata controversa asta?? Eu de ex, nu le folosesc pentru a ma da mare, le folosesc pentru ca, asa cum spunea altcineva mai sus, lumineaza mai bine zona apropiata decat luminile de intalnire. Care e problema pana la urma ? Cu cat vezi mai bine cu atat circuli in siguranta. Nu-mi spuneti de orbire pentru ca: 1. proiectoarele de ceata nu sunt cu xenon sa te orbeasca si 2. bat prea jos ca sa orbeasca efectiv.
*


Sunt de acord cu tine ca te ajuta sa vezi acel "gol" din fata masinii, dar ce vreau sa iti zic e ca totusi proiectoarele orbesc, si nu conteaza tipul becului xenon sau halogen, ci cum sunt orientate sa bata, iar deosebirea dintre faza scurta si faruri de ceata e ca aceastea din urma nu sunt reglate sa bata de ex. 30 metri in fata masinii ci se duc pe distanta mult mai mare.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:37
Forum Renault