DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cand aprindem proiectoarele de ceata dupa noul cod

vijelie
post 7 Dec 2006, 12:03
Post #61


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Domnule moderator DFA: sa presupunem ca, timp de 5 minute, sunteti politist la circulatie si sesizati ca un cetatean foloseste in trafic, ziua, pe vreme insorita, luminile de ceata. Il opriti fiindca asta e convingerea dvs: a incalcat art. 114, alin. 1, litera c. Aveti in mana un pix si carnetul cu PV. Intrebarea mea este urmatoarea: ce sanctiune (avertisment, amenda, mandat de retinere, mandat de arestare etc) primeste acel cetatean?
Multumesc anticipat de raspuns.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzbogdan
post 7 Dec 2006, 12:17
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 21 November 06




sanctiunea cred ca aceeasi ca si in cazul in care nu respecti ce scrie la literele a,b,d,e,f,g din art.114(cum sa folosesti pozitiile,luminile de intalnire,etc) sau la alineatul 2(sa nu folosesti faza lunga la mai putin se 2000 de metri sau....)
dar care e amenda nu stiu.
a luat cineva pana acum amenda ca nu a folosit corect faza lunga?


--------------------
RENAULT CLIO 2004/2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 7 Dec 2006, 12:20
Post #63


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Nu pot sa ma abtin:

eu i-as da amenda ca n-are centura prinsa. Sau n-are trunghi. Sau stingator. Sau are trusa medicala expirata. In general nu-mi place de mutra lui.

Acuma serios: dupa vreo 25 de ani de condus mie discutia mi se pare puerila, in special incrincenarea celor care sunt "pentru". Da, de multe ori proiectoarele de ceata deranjeaza (chiar si pe timp de zi). Da, ele sunt prevazute pentru ceata. Da, orice - repet: ORICE - consumator electric sporeste - chiar daca putin - consumul de combustibil. Da, orice lampa are o durata de viata - care se "consuma" cind lampa e aprinsa. Nu, nu arati mai sme' si nu, nu esti din Tokio Drift daca ai neoane (pardon proiectoare de ceata pardon spinnere pardon ce_mai_doriti_Dv).

Argumentele aduse aici sunt in general placebo-uri care sa acopere lucrurile de suflet la care m-am referit in paragraful de mai sus.

DAR: daca aveti suficient bun-simt sa nu incomodati partenerii de trafic si daca aveti lampile reglate corect (ma rog - au ele corectie pentru incarcare? nu? atunci cum le reglati?) - n-aveti decit. In fond una din functiile unei masini este si cresterea prestigiului in grupul social in care te invirti - care poate avea desigur criterii bazate pe neoane, pe spinnere...

------------
Later edit:
Am neglijat sa ofer o informatie suplimentara: inlocuitori universali pentru echiparile la care m-am referit mai sus puteti gasi daca intrebati Internetul despre "penis enlargement". Au si acelasi efect.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 Dec 2006, 12:21
Post #64


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




tata mare... eu nu fiindca nu le bag altora in ochi.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Dec 2006, 12:24
Post #65


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu le-as lua carnetu' vreo sase luni. Ca sa le treaca sa mai mearga cu ele aprinse.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 Dec 2006, 12:28
Post #66


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Fa-te politist si da-i bataie... blush.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Dec 2006, 12:30
Post #67


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Asta inseamna ca trebuie sa renunt la creier. Neeaaaa ....


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 Dec 2006, 12:33
Post #68


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nasoala optiune: cu creier si cu oftica pe "iluministi" sau cu cascheta si satisfacut?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2006, 13:33
Post #69


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(vijelie @ 7 Dec 2006, 12:03)
........Intrebarea mea este urmatoarea: ce sanctiune ..... primeste acel cetatean?
*


Răspuns: nici una!

Dar am mai spus, nu asta e problema, că nu există pedeapsă pentru încălcarea regulamentului (art.114/alin.1/lit.c), ci faptul că el nu se respectă, așa cum se și poate observa..., că de..., omu', dacă nu stă unu' cu bâta la el nu face treaba cum trebuie... frustrat.gif


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 7 Dec 2006, 13:36
Post #70


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@DFA: nu esti atent. Primeste amenda ca n-are centura pusa. O are? nu era pusa _bine_ wink.gif sau, ma rog, ceva se gaseste.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2006, 13:38
Post #71


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




radmasa.gif Da..., am înțeles ideea, dar totuși..., să fim corecți...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 Dec 2006, 13:46
Post #72


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(DFA @ 7 Dec 2006, 13:33)
Răspuns: nici una!
...
*

Din punct de vedere legal, problema e lamurita.
Intrucat initiatorul topicului solicita pareri legate strict de partea juridica a chestiunii, propun ca eventualele impresii personale de genul "bah, eu le aprind ca e misto" sau "ma deranjeaza pe timp de ploaie" sa se posteze in topicurile dedicate.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 7 Dec 2006, 14:03
Post #73


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




Pozițiile s-au radicalizat, nu mai convinge nimeni pe nimeni, fiecare crede că el înțelege bine și ceilalți nu. Așa că îmi propun ca în continuare să mă abțin.

Totuși, povestea asta cu "ce nu e explicit interzis e permis" sună bine dar e aplicată cu prea mult entuziasm. În codul rutier nu scrie că e interzis să treci când vine cineva din dreapta (așa cum bine s-a subliniat mai sus) ci că atunci când vine cineva din dreapta, trebuie să-i dai prioritate.

La fel cu luminile. Ne legăm (unii din noi) că legea obligă folosirea luminilor de ceață pe timp de ceață dar că în rest ni se lasă libertatea să facem ce vrem.
Punctul b din aliniatul 1 al articolului 114 definește exact ce e permis: în staționare lumini de poziție (punctul a), în mers lumini de întâlnire sau de drum (punctul b ).
Folosirea luminilor de ceață în mers, în alte condiții decât cele descrise la 114.1.c încalcă 114.1.b.

De fapt discuția asta a fost făcută posibilă de posesor limbajului de lemn care a redactat textul. Conform 114.1.c n-ai avea voie să circuli fără proiectoare de ceață pe timp de ceață. Iar conform 114.1.b n-ai avea voie să circuli ziua cu lumina stinsă.

Dincolo de asta, aștept cu nerăbdare ca cineva să-l convingă pe Garcea că "legea e interpretabilă deci am ales s-o interpretez în favoarea mea". Sau, măcar, un proces verbal contestat cu succes la tribunal. (chit că înțeleg din ce se zice pe aici că de fapt nu este stabilită pedeapsă pentru încălcarea art. 114; eu unul n-am găsit nici în ordonanță nici în regulament).

Și, ca să sporesc confuzia, am să adaug că l-am auzit pe purtătorul de cuvânt de la Interne (sau circulație? unul cărunt care a tot apărut zilele astea pe la TV) spunând, despre luminile de ceață, că sunt reglate să bată în jos deci nu deranjează. Desigur, afirmațiile lui nu sunt mai tari ca legea.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 Dec 2006, 14:16
Post #74


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nu poti spune despre o discutie pe text ca s-a "radicalizat".
Atata vreme cat toata lumea constata ca nu exista sanctiune pt o fapta anume, constatam ca tot niste labe triste au ramas aia care fac legile.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 7 Dec 2006, 14:37
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(DFA @ 7 Dec 2006, 11:46)
: implicit se interzice alt mod de folosire!
Exact asta face art. 114!
*



Dom-le!!! esti criminal-- arata-mi unde se interzice nu ma lua cu implicitu' ca nu tine.Implicit pot sa interpretez ca cei ce nu au proiectoare(cateva sute de mii- poate mai bine) de la 1 Decembrie nu mai au voie sa circule pe ceata (asta e un singur exemplu),dar ei vor circula ptr. ca in art.114 nu se interzice acest lucru.
Deci implicit vor circula sau nu?????? nedumerire.gif nedumerire.gif nedumerire.gif

This post has been edited by lau0678: 7 Dec 2006, 14:49


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2006, 14:55
Post #76


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(lau0678 @ 7 Dec 2006, 14:37)
....arata-mi unde se interzice nu ma lua cu implicitu' ca nu tine.
*


huh.gif Tu de fapt te faci că nu înțelegi ce scrie în art. 114..., nu că nu scrie: e interzis să...
Din păcate, la asemenea argumente (nu ma lua cu implicitu' ca nu tine) discuția nu mai poate continua.

QUOTE(lau0678 @ 7 Dec 2006, 14:37)
Implicit pot sa interpretez ca cei ce nu au proiectoare (cateva sute de mii- poate mai bine) de la 1 Decembrie nu mai au voie sa circule
*


Art. 114 precizează că în caz de ceață densă să fie aprinse luminile de întâlnire și luminile de ceață.
În categoria luminilor de ceață intră atât proiectoarele frontale de ceață, cât și lampa posterioară de ceață. Mașinile fără proiectoare sunt dotate din construcție cu lampa de ceață.
Deci șoferul unei astfel de mașini va aprinde pe ceață densă faza scurtă și luminile de ceață - în cazul său, stopul de ceață.
Conform cu regulamentul, acel șofer nu este în ilegalitate dacă nu are proiectoare de ceață, ci dacă nu aprinde și luminile sale de ceață (stopul de ceață) când e ceață densă.
Acum ești mulțumit?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 7 Dec 2006, 14:58
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




@ DFA. Te rog sa specifici daca masina ta are sau nu proiectoare de ceata. Caci daca masina ta nu are asa ceva , in aceste zile sper ca nu circuli cu masina, caci, dupa cum se vede e ceata si art 114 specifica in clar ca trebuie sa folosesti lumina de intalnire SI farurile de ceata.

Pana una alta, pana acum, avand in vedere ca a fost ceata in Bucuresti, toti care NU AVETI INSTALATE PROIECTOARE ATI INCALCAT LEGEA. (caci asa prevede legea, si legea nu face nici o diferenta intre masinile dotate cu proiectoare sau cele care nu sunt dotate cu proiectoare. Asta daca tot va incordati muschii asa mult si va contrati cu toti care sustin altceva)


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2006, 15:02
Post #78


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Are proiectoare dragul meu...
Și nici dacă nu ar avea, conform art. 114 aș avea voie să circul, așa cum am explicat mai sus, pentru că mașinile sunt doate și cu stopuri de ceață, care fac parte din categoria "luminilor de ceață" ce trebuiesc aprinse odată cu luminile de întâlnire când e ceață densă.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 7 Dec 2006, 15:13
Post #79


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




nu va inteleg, va certati atata pe un rahat, atata timp cat am dat banii pe proiectoare, nu le tin ca pe bibelouri. Normal ca imediat o sa sara careva sa zica (virgula) ca am si faza lunga, si claxon, si avarii, si jet de apa la stergatoare, si becuri in masina, si lumini pe marche arriere, si alarma, si aia si aia, si ca de ce nu le folosesc si pe alea in permanenta. Sa fim seriosi. De cand merg cu proiectoarele aprinse NIMENI nu mi-a facut vreun semn ca ar fi deranjat. Nu sunt nici porc, nici nesimtit sa nu imi dau seama ca deranjeaza daca imi face cineva semn ca proiectoarele bat aiurea. Lumina de ceata pe spate am aprins-o de doua ori de cand am masina si asta pe ceata/ploaie densa/torentiala. Cand zic de proiectoare, ma refer la cele din fabrica, nu cum am vazut acum o sapt un Logan cu doua farfurii de 30 cm pe grila si 4 (da, patru) proiectoare albastre in bara, toaate aprinse, inclusiv lumina de ceata spate. Ala da, merita impuscat. Daca tot stati cu legea in brate, imi garantati voi ca mergeti cu max 50 km/h in localitate, 90-100 km/h in afar si 130 max pe autostrada?! Ca sa fim corecti pana la capat.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 7 Dec 2006, 15:16
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




@ DFA-aceasta masina este imatriculata si omologata cu toate ca nu are NICI o lumina ptr. ceata din fabricatie.Sa nu spui ca in fata are modificari ca iar cobor in parcare sa fac poze si la alte masini care nu au nici un fel de lampa de ceata.
Circula sau nu pe ceata aceasta masina?????

Attached thumbnail(s)
07_12_06_1501.jpg ( Size: 23.91k ) Number of downloads: 120
07_12_06_1502.jpg ( Size: 26.43k ) Number of downloads: 120
07_12_06_1503.jpg ( Size: 35.56k ) Number of downloads: 123


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 7 Dec 2006, 15:24
Post #81


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Oameni buni! Stati dom'le linistiti si nu va luati de par cum bine zice CataNOS.

Cu care de altfel eu personal in chestiunea cu luminile suplimentare NU sunt de acord.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2006, 15:24
Post #82


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(CataNOS @ 7 Dec 2006, 15:13)
nu va inteleg, va certati atata ....
*


Nu e ceartă, e o discuție de principiu.

QUOTE(CataNOS @ 7 Dec 2006, 15:13)
........atata timp cat am dat banii pe proiectoare, nu le tin ca pe bibelouri.
*


Super tare argumentul... wacko.gif

QUOTE(CataNOS @ 7 Dec 2006, 15:13)
Normal ca imediat o sa sara careva sa zica (virgula) ca am si faza lunga, si claxon, si avarii, si jet de apa la stergatoare, si becuri in masina, si lumini pe marche arriere, si alarma, si aia si aia, si ca de ce nu le folosesc si pe alea in permanenta.
*


A zis cineva ceva de astea? mellow.gif

QUOTE(CataNOS @ 7 Dec 2006, 15:13)
......De cand merg cu proiectoarele aprinse NIMENI nu mi-a facut vreun semn ca ar fi deranjat.
*


Încă nu ne-am intersectat... 04.gif

QUOTE(CataNOS @ 7 Dec 2006, 15:13)
Daca tot stati cu legea in brate, imi garantati voi ca mergeti cu max 50 km/h in localitate, 90-100 km/h in afar si 130 max pe autostrada?!
*


De garantat 100% nu, da' vreo 90% da, pentru mine!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2006, 15:27
Post #83


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(lau0678 @ 7 Dec 2006, 15:16)
Circula sau nu pe ceata aceasta masina?????
*


Dacă corespunde cu
QUOTE
Art. 10. – Autovehiculele, tramvaiele și remorcile trebuie să fie dotate, prin construcție, cu instalații de iluminare, semnalizare luminoasă și avertizare sonoră, omologate, care să corespundă condițiilor tehnice stabilite de autoritatea competentă.
DA!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 7 Dec 2006, 15:30
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Domnilor eu zic ca nu ne certam ci pur si simplu discutam mai aprofundat ca de... <<negatia sta la baza progresului>> deci daca am fi toti de acord unde am ajunge???Oricum daca cineva considera ca am facut vreun atac la persoana imi cer scuze.
@DFA:
Da nu corespunde cu-----c) luminile de întâlnire și cele de ceață pe timp de ceață densă;----acum ce sa mai credem
wacko.gif

This post has been edited by lau0678: 7 Dec 2006, 15:38


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LaurentiuD
post 7 Dec 2006, 15:37
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(CataNOS @ 7 Dec 2006, 15:13)
Sa fim seriosi. De cand merg cu proiectoarele aprinse NIMENI nu mi-a facut vreun semn ca ar fi deranjat.

Daca nu ti-a facut nimeni nici un semn ca mergi cu proiectoarele asta nu inseamna ca nu deranjezi.
Stiu ca o sa-mi pun multa lume in cap, dar eu sunt unul dintre cei care fac semne (nu obscene biggrin.gif ). Dar la un drum de cateva sute de km prin tara credema ca ti se face lehamite sa tot faci semnele de care pomeneai la cate masini intalnesti cu proiectoarele de ceata aprinse.
O chestie interesanta pe care am observat-o eu: un vecin de-al meu merge la orice ora din zi si din noapte cu proiectoarele aprinse pe timp frumos/vizibilitate buna.
De cand cu ceata de afara, surpriza: proiectoarele sunt stinse (si nu, nu sunt arse). Oare cati ca el exista???
Noua lege cica a fost facuta dupa legislatia europeana si toata lumea zice ca e cea mai drastica lege din toata Comunitatea Europeana. Parerea mea e ca este inca foarte permisiva. Si da, incalc si eu regulile de circulatie, dar pe cele ale bunului simt NU.


--------------------
Dacia 1310 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 7 Dec 2006, 15:38
Post #86


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(DFA @ 7 Dec 2006, 15:24)
Nu e ceartă, e o discuție de principiu.

Pana acum e cam orice.. numai discutie nu biggrin.gif
QUOTE
Super tare argumentul... wacko.gif

Nu-i asa? Oricum zi mersi ca nu am bagat argumentul "ca asa vreau eu" radmasa.gif
QUOTE
A zis cineva ceva de astea?  mellow.gif

da, in alt thread
QUOTE
Încă nu ne-am intersectat...  04.gif

Pai chiar daca ne intersectam, nu o sa ma atentionezi pentru ca nu te vor deranja proiectoarele
QUOTE
De garantat 100% nu, da' vreo 90% da, pentru mine!
*


Pai fie e 100%, fie e 90%, nu umblam cu jumatati de masura, deci nici cu 9 zecimi de masura biggrin.gif Ca si eu, daca e sa o luam asa, merg 10% din timp cu proiectoarele aprinse.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 7 Dec 2006, 15:41
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Cred ca daca mai continuam asa sigur se va muta la cafenea blush.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 7 Dec 2006, 15:43
Post #88


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(LaurentiuD @ 7 Dec 2006, 15:37)
Si da, incalc si eu regulile de circulatie, dar pe cele ale bunului simt NU.
*



Bun, pai daca e sa o luam asa majoritatea daciilor berline/break nu ar avea ce cauta pe drum noaptea deoarece pana acum nu prea am vazut vreuna care sa aiba farurile reglate corect.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2006, 15:43
Post #89


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(lau0678 @ 7 Dec 2006, 15:30)
Da' nu corespunde cu-----c) luminile de întâlnire și cele de ceață pe timp de ceață densă;----acum ce sa mai credem
*


Întrebarea (retorică) e: a trecut vreodată pe bune ITP-ul mașina aia și a fost vreodată verificată dacă are tot ce-i trebuie conform cu normele în vigoare?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 7 Dec 2006, 15:43
Post #90


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




@CataNOS: întrebarea nu e dacă te-ai putea tu abține să le folosești după ce ai dat banii pe proiectoare, ci dacă e o obligație legală sau nu.

Cât despre mașinile fără lumini de ceață...


QUOTE
Art. 114. — (1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie și mopede sunt obligați să folosească instalațiile de iluminare și/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:


S-ar putea argumenta că ești obligat să folosești numai ce are mașina. În altă parte zice că tre să aibă poziții, fază mică, fază mare. Concluzia mea (cu toată jena provocată de debilitatea textului) e că ești obligat să folosești ce are mașina, nu mai mult. Deci proiectoarele de față ești obligat să le folosești pe ceață, cu condiția să le aibă mașina.

Și... da... dacă încalci articolul ăsta (orice de la 114, mai puțin aliniatul 2), o să-ți ia boii de la bicicletă. Trăim în România și asta e o activitate excesiv de cronofagă.

LATER EDIT:
QUOTE(LaurentiuD @ 7 Dec 2006, 15:37)
Noua lege cica a fost facuta dupa legislatia europeana si toata lumea zice ca e cea mai drastica lege din toata Comunitatea Europeana.
*



Nu zice toată lumea că e cea mai drastică din Europa. Până una - alta la noi suspendarea maximă e pe 4 luni (90 de zile plus bonus de 30 zile pentru recidivă la mai puțin de 6 luni de la precedenta suspendare). În alte părți se poate mai mult. Chiar mult mai mult. Iar amenzile... să nu mai vorbim. Jumătate din minim la clasa IV de amenzi (maxima posibilă, pentru persoane fizice) e pe la un milion și jumătate, adică 45 de euro.

This post has been edited by egox: 7 Dec 2006, 16:01


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:30
Forum Renault