DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Daca vrea sa-mi ia permisu, ca am trecut pe rosu

andu911
post 14 Dec 2006, 23:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Eu am o mare dilema....Spre ex:
-Intru in intersectie pe culoarea VERDE.
-Reduc viteza sa nu imi rup masina pe liniile de tramvai
-Pana sa ies din intersectie se face rosu
-Ma opreste organu si zice ca am trecut pe rosu

Ce e indicat sa fac in momentul asta ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 14 Dec 2006, 23:50
Post #2


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Sa-ti gasesti un martor.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 15 Dec 2006, 00:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




de unde sa-l scot ? ca de obicei sunt singur in masina


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 15 Dec 2006, 02:04
Post #4


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




andu, declari in PV ca ai trecut pe verde si faci contestatie dupa, altfel nu vad cum.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 15 Dec 2006, 02:52
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




si chiar daca ai fi fost cu cineva in masina, aceea persoana nu este luat in consideratie ca martor. Iti zic una....mai "jmekereask", iei un tovaras, vorbesti cu el si cand faci contestatie zici ca masina cu nr b xx xxx era in spatele tau cand ai trecut pe verde si ca ai retinut numarul deoarce ti-a placut culoarea...nu stiu gasesti tu un motiv, dupa care respectivul este chemat la sectie, da o declaratie pe propria raspundere, o semneaza si tu la fel faci dupa care daca politia accepta contestatia ai scapat. Daca nu, se merge la proces...si de aici e mai anevoios. DE RETINUT: Daca faci chestia asta ricasti amandoi santiuni penale pentru fals in declaratii....daca stiti cum sa va prefaceti ca nu va cunoasteti etc aveti sanse de 99% sa scapati basma curata si tu sa ii ramai dator prietenului respectiv. Faza chiar merge..dar trebuie sa ai un pic sange rece ca sa o faci...depinde cat de rau ai gresit...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 15 Dec 2006, 04:56
Post #6


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




AMW, in cazul lui andu nu cred ca ar trebui procedat in acest fel... De ce ? Pentru ca ar fi nevinovat daca i s-ar suspenda permisul pentru ce spune el.. De ce sa riste sanctiuni penale cand stie ca nu are nici o vina ? Risca sa se afunde mai tare in rahat decat este...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 45 GAO
post 15 Dec 2006, 06:07
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 2 September 05




Scuze ca ma bag peste tpoicul tau dar mereu am avut si eu o dilema asemanatoare.Sa spunem ca lovesti pe cineva care traverseaza neregulamentar pe culoarea verde(adica rosu pentru pietoni).Toata lumea incepe sa tipe ca de obicei"criminalul","l-a omorat","venea cu viteza domn'e".Nu se uita nimeni la semafor sa vada daca a fost verde cand ai trecut tu.Poate pana cand iesi tu din masina se face rosu.Atunci ce faci?

P.S:In cazul tau cred ca trebuie sa faci o contestatie sau sa fi tare in gura pe versiunea ta.Sunt multi care chiar trec pe rosu si cu putin tupeu scapa


--------------------
DACIA Logan 1,4/ SEAT Leon 1,6 16V/ TOYOTA Aygo 68CP - B 45 GAO
Te tin franele sa ne tragem?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 15 Dec 2006, 06:48
Post #8


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Si tu crezi ca toti din jur declara la politie ca tu ai trecut pe rosu sau ceva in dezavantajul tau ? Eu nu cred... In declaratii majoritatea vor spune ca tu ai mers regulamentar...

Iar viteza se poate determina dupa alte criterii, nu numai declaratii...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 15 Dec 2006, 08:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Dar nu politistul trebuie sa gaseasca martor, in caz ca nu semnezi PV? Nu e asta prezumtia de nevinovatie?

Am intrat o data pe rosu (singura si ultima data in viata mea), dar era un pod in reparatii unde se circula pe un singur sens, nu o intersectie, fara sa vad ca era un politist sub semafor. La capatul celalalt era alt politist, care ma astepta. Masina care era in spatele meu oprise la rosu, iar soferul facuse semn politistului ca uite cum a trecut asta. Cand a trecut si masina respectiva podul, politistul l-a oprit si pe el, ca sa semneze ca martor. Numai ca asta a inceput sa o dea cotita, ca da, trecusem pe rosu dar el nu semneaza (pe vremea aia se lua permisul pentru rosu).


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dRg
post 15 Dec 2006, 09:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 13 September 04
From: Galati




QUOTE(AMW @ 15 Dec 2006, 03:52)
si chiar daca ai fi fost cu cineva in masina, aceea persoana nu este luat in consideratie ca martor...


te inseli. Eu chiar am fost citat ca martor intr-un proces de abuz din partea politiei rutiere. Si eram chiar in masina la contestant ,si chiar a obtinut castig de cauza biggrin.gif !


--------------------
VW Bora 1.9 TDI 115CP 2000 Highline - XXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 15 Dec 2006, 11:21
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




felicitari, dar de obicei nu se accepta martorul din masina....sunt niste motive care nu mi-le amintesc momenetan. Referitor la ce am spus mai sus, normal ca nu este de vina, dar daca cap de creta e incapatanat si iti ia permisul poti face asta. Sau la fel in cazuri mai grave (pietoni) cand esti convins ca ai dreptate, dar nu ai martori...ei bine.. ii gasesti tu biggrin.gif etc....


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Dec 2006, 11:30
Post #12


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




dar de ce sa nu se accepte martorul din masina?




--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 15 Dec 2006, 14:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




cred ca e cam mult sa lase la latidudinea gaborului daca sa retina sau nu permisul pt trecerea pe rosu
mai sunt si uscaturi printre ei...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Dec 2006, 14:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(andu911 @ 15 Dec 2006, 01:40)
Eu am o mare dilema....Spre ex:
-Intru in intersectie pe culoarea VERDE.
-Reduc viteza sa nu imi rup masina pe liniile de tramvai
-Pana sa ies din intersectie se face rosu
-Ma opreste organu si zice ca am trecut pe rosu

Ce e indicat sa fac in momentul asta ?
*



Sa vorbesti cat mai frumos si cat mai politicos cu politistul, sa-i spui ca esti constient ca ai trecut pe rosu, dar ca asta s-a intamplat datorita faptului ca a trebuit sa incetinesti la linia de tramvai. Daca nu vrea sa te ierte, ii spui ca refuzi sa semnezi procesul-verbal si ca vei face plangere.
Eu am scapt de multe ori asa, si la chestii destul de grave, cum ar fi pietoni sau linie continua.
Daca faci scandal, eventual ii mai si spui ca tu nu ai trecut pe rosu, atunci n-ai nici o sansa.

@AMW: ai dreptate, pentru falsul in declaratii nu se intampla mare lucru, decat ca este infractiune si se pedepseste cu inchisoare. citeste si tu un cod penal. stiu si eu ca la prima infractiune s-ar putea sa nu se lase cu parnaie, dar cu dosar penal toto te alegi.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 15 Dec 2006, 17:07
Post #15


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@AMW, daca nu ma insel, doar rudele de gradul I nu sunt acceptate ca martori. Dar un prieten oarecare nu vad de ce n-ar fi.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 15 Dec 2006, 17:46
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




@gibonu

QUOTE(AMW @ 15 Dec 2006, 02:52)
DE RETINUT: Daca faci chestia asta ricasti amandoi santiuni penale pentru fals in declaratii....
*




Si eu ce am spus?... wink.gif

@ovidiusoft:

in general politistul nu ia in considerarea declaratia martorului din masina...probabil se considera ca il influentezi sa zica ca tine...nu stiu....cu rudele de gradul I stiu sigur ca nu se iau in considerare.


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Dec 2006, 18:14
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(AMW @ 15 Dec 2006, 19:46)
@gibonu
Si eu ce am spus?... wink.gif

@ovidiusoft:
in general politistul nu ia in considerarea declaratia martorului din masina...probabil se considera ca il influentezi sa zica ca tine...nu stiu....cu rudele de gradul I stiu sigur ca nu se iau in considerare.
*



N-ai amintit si de faptul ca este o infractine grava si se paote lasa cu parnaie. Ma rog, nu conteaza prea mult, poate nu am fost eu atent, dar mi se pare cam aiurea sa dai sfaturi de genul: da o declaratie falsa. Atat.
Asta ca sa nu mai vorbim de SF-uri genul "era in spatele tau, ai retinut nr. pentru ca ti-a placut culoarea". Tu daca ai fi polistist si eu ti-as zice asa ceva, ai pune botu'
Apoi, eu stiu asa (s-ar putea sa ma insel, n-am pretentia ca am dreptate): un proces-verbal, odata intocmit (indiferent ca este intocmit de controlor in tramvai, politist, agent de la primarie) poate fi anulat doar de catre instanta de judecata. Deci nu inteleg cum politia poate acceta contestatia. Nu cumva faci confuzie cu masura scurtatii perioadei de retinere a permisului.

Acum despre martori: art 189 Cod de procedura civila
Nu pot fi ascultati ca martori:
1. rudele si afinii pana la gradul 3 inclusiv;
2. sotul, chiar despartit;
3. inteterzisii si cei declarati de lege incapabili;
4. cei condamnati pentru juramant sau marturie mincinoasa

In concluzie, daca este cineva cu tine in masina, sigur poate fi si martor.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 15 Dec 2006, 19:53
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




exemplul nu era unul bun....a fost primul care mi-a trecut prin cap. Si ti-se pare normal sa primesti amenda sau sa ti-se ia permisul pentru ceva ce stii sigur ca nu ai facut, doar pentru ca s-a trezit prost agentul de dimineata? Eu nu cred....si nu e vorba de pus "botu`" e vorba despre doi (sau mai multi) oameni care infirma ce a constatat agentul. gata ...ca vad ca multi au ochelari de cal pe aici.....o sa mi pun si eu...da doar atunci cand o sa stiu ca legea este de partea mea...si nu in mana oricarui analfabet pus pe spaga care executa un ordin de a aduce inapoi la sectie un nr de x permise ca isi faca "norma".


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Dec 2006, 13:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(AMW @ 15 Dec 2006, 21:53)
atunci cand o sa stiu ca legea este de partea mea...si nu in mana oricarui analfabet pus pe spaga care executa un ordin de a aduce inapoi la sectie un nr de x permise ca isi faca "norma".
*



Eu n-am observat sa aine cineva pe aici "ochelari de cal" dar asta e alta problema.
Legea este de partea ta atata timp cat tu iti poti dovedi afirmatiile concret si la obect in raport cu cauza. Asa este peste tot in lume. D-aia si in legea din RO ai posibilitatea de a contesta in instanta procesul verbal, numai ca trebuie sa ai niste dovezi solide si concrete.
In alta ordine de idei, si eu m-am contrazis cu agentii de politie pe strada atunci cand stiam ca nu am gresit, le-am zis ca nu semnez nici un proces verbal si ca in nopatea asta scriu plangere si ca a doua zi o depun. In cazurile astea, de fiecare data am primit raspunsul standard "de data asta te iert, dar data viitoare te-am ars".


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 16 Dec 2006, 22:01
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Nu-mi convine, de ce sa ma apar pentru ceva ce n-am facut ? De ce sa umblu sa dovedesc ceva ce nu am facut ? Unde e prezumtia de nevinovatie ?
La radar e ok, ma filmeaza imi da cu filmu in ochi.... Dar la rosu ?
Si permisu cum se ia la trecerea pe rosu ?? Pe loc ? Sau imi da vreo dovada cu care mai merg o perioada ? Dar tot nu e bine....ca daca expira dovada eu stau ca bou pe bara pana ma judec cu politia. Asta in cazul fericit, cand castig....
Dar nu vad cum sa castigi, mai ales cand esti singur.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 16 Dec 2006, 23:36
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




exact, cuvantul tau impotriva cuvantului lui....


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 17 Dec 2006, 00:26
Post #22


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




Sau ai putea, de exemplu, sa nu mai "fortezi" semaforul. dry.gif Daca mai sunt 3 secunde si stii ca trebuie sa incetinesti, mai bine opresti si astepti sa se faca iar verde. Oricum in lege scrie ca trebuie sa incetinesti la trecerea prin intersectie.
Daca iti asumi comportamentul de smecher, fii barbat si asuma-ti si consecintele. O trecere prin legislatie, ti-ar face, oricum, bine.


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 17 Dec 2006, 03:44
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Ce zic eu si ce zici tu ? Pai eu nu sunt robocop si nici nu lucrez cu paranormalul. Vorbeam de cazul in care intru in intersectie cu viteza de 50 la ora, pe culoarea VERDE. Sa o iau pe mama omida cu mine in masina sa imi prezica daca o sa se faca rosu in curand ? Eu vad verde si trec, asa am invatat la scoala de soferi. Reduci viteza si treci daca e verde. Si opresti daca e galben sau rosu.

O sa ma repet, sper sa fiu mai inteles de data asta. Intru in intersectie pe culoarea verde, dar intrucat intersectia este cu linie de tramvai cu gropi si nu vreau sa imi las rotile pe-acolo, reduc viteza pana la 5-10 km/h. Automat se vor pierde vreo 10 secunde acolo, iar in momentul in care trec de acea linie de tramvai se pune galben, apoi rosu...si organu zice STAI ca ai trecut pe rosu.
Daca nu erau gropi sau alt motiv pentru care as fi fost nevoit sa reduc viteza, se schimba situatia, eram vinovat.

Si va spun eu ce mi-ar zice politia la tribunal. Nu e problema noastra ca sunt gropi, e problema primariei.

Deci domnule raqzvan, crede-ma ca de cativa ani de cand conduc, nu am nici macar o singura amenda, asa ca stai linistit ca nu sunt soferul care forteaza semafoare.
Mie mi-a venit in minte varianta asta, care s-ar putea intampla oricui....sa dai peste un nene militian mai suparat, care sa aplice legea exact asa cum e ea, fara sa se gandeasca o secunda la realitate.

Si nu cred ca eram eu subiectul acestei discutii, deci morala ta nu-si are sensul, eu vorbeam la modul "Ce ar fi daca...."

This post has been edited by andu911: 17 Dec 2006, 03:46


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 17 Dec 2006, 04:34
Post #24


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




Cand am scris postul de mai sus ma gandeam la semafoarele din C-ta. Aici semafoarele au timer care iti indica peste cate secunde se schimba culoarea.

Dar in intersectii oricum trebuie sa incetinesti, deci cei 50km/h ai tai vor fi mai degraba 30.


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Dec 2006, 13:25
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(andu911 @ 17 Dec 2006, 00:01)
Nu-mi convine, de ce sa ma apar pentru ceva ce n-am facut ? De ce sa umblu sa dovedesc ceva ce nu am facut ? Unde e prezumtia de nevinovatie ?
*



Poti sa faci plangere impotriva masurii luate de politist, adica impotriva procesului verbal. Aici e prezumtia de nevionovatie.
La trecerea pe rosu ti se ia permisul dar ti se da dovada cu care poti sa circuli 2 sapt. Tot din motive de prezumtie de nevinovatie.
Daca ai fi citit codul rutier, ai fi vazut ca acolo scrie foarte clar. In momentul in care faci plangere se suspenda masura luata de politie, adica respectiva dovada ti se prelungeste pana cand se incheie procesul.
Si mai concret: atata timp cat te judeci cu politia poti sa mergi cu masina.
Intr-adevar, este problema cu pierdut timpul pe la judecatorie sau tribunal si ce mi se pare mie mai nasol este ca procesul de judeca unde s-a savarsit fapta, adica eu care sunt din Buc daca am trecut pe rosu la Sata Mare acolo ma judec.
In cazul asta, iti dai seama ca multi renunta la a mai face plangere.
Dupa mintea mea, asta este singura problema a legii, in sensul ca trebuia sa te judeci la domiciliul tau, ca oricum in instanta politia este reprezentata de un consilier juridic, nu vine politistul care ti-a luat permisul. Dar asta e alta problema.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 17 Dec 2006, 18:16
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




astea ar fi problemele intr-o tara civilizata unde legea se aplica pentru toata lumea in mod egal si fiecare acuzatie este sustinuta de dovezi clare....dar la noi nu este asa...stit foarte bine la ce ma refer...cuvantul tau impotriva cuvantului unui politist...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 17 Dec 2006, 19:45
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




ca sofer de taxi merg cu masina de la munca (taxiul) avand talonul retinut ptr ITP expirat.care e pedeapsa ?


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:18
Forum Renault