DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 2007 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, si Honda Hornet CB600F 2010

Laurentziu83
post 7 Apr 2021, 08:31
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Si mie mi se pare cel mai reusit Civic de pana acum DPDV design, la fel ca si Accord-ul 2003-2008.
Cele ulterioare au iesit destul de anoste.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 7 Apr 2021, 09:15
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Intr-adevar e un model care a imbatranit frumos, inca nu-si arata varsta cand vine vorba de design.
Pe de alta parte e genul ala de design pe care ori il iubesti ori il urasti. Cui ii place un Golf sigur nu-i place Civicul smile.gif) ( poate si viceversa biggrin.gif )


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 7 Apr 2021, 09:18
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Eu am avut Golf 6 și îmi place și Civicul... mandru.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Apr 2021, 15:06
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mie imi place Golf-ul in orice versiune, dar Civic-urile noi mi se par urate cu spume.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Apr 2021, 15:47
Post #35


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Decat Golf 1. Prefer Civic de 10 ori mai mult.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 7 Apr 2021, 15:56
Post #36


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Nene, am ratat topicul la momentul in care l-ai deschis, asa ca vreau sa-ti urez sa o stapanesti sanatos cati ani vrei tu sa o pastrezi! Cat mai multi kilometri si cat mai putine probleme!

Foarte frumoasa masina. Este modelul meu preferat de Civic, de departe. O masina cu un design care o sa arate bine pe drum si pestr 10 ani, fara doar si poate. wub.gif

Bravo! cool.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Apr 2021, 16:04
Post #37


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Apropo, cu farul din stanga ce ai facut? Nu i-ai dat si tu un ciocan sa il spargi si sa-l schimbi tot pe rca?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
offspring
post 7 Apr 2021, 18:00
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 10 March 11
From: Ilfov city




Grila aceea este foarte rara si destul de scumpa la sh dar schimba felul in care arata masina, a fost montata standard pe al doilea facelift al acestei generatii, multi posesori cauta sa o schimbe pe cea formata dintr-o bucata.

Ai grija la flanse ca este foarte posibil sa apara din nou zgomote, imi amintesc din diverse discutii ca unele piese after market sunt cam dubioase, din fabrica vine cu NTN/SNR, cod:kb674.03 si cam lumea pe astea le recomanda.

Iti las cateva coduri de piese poate iti vin in ajutor pe viitor (vad ca filtru de aer si ulei au acelasi cod smile.gif ):
IMG_20210118_WA0002.jpg ( Size: 44.72k ) Number of downloads: 726
Screenshot_2020_08_31_14_34_28.jpg ( Size: 522.88k ) Number of downloads: 756



Suspensia este foarte rigida si cum ziceai si tu, are cursa mica, mi se pare rigida si cu anvelopele de iarna pe 16... dar depine si cu ce compari, un golf 5/6, magene 3 are suspensia mult mai moale si transmite altfel feedback-ul.

This post has been edited by offspring: 7 Apr 2021, 18:01


--------------------
Honda VIII Civic 1.8 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 7 Apr 2021, 19:01
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Mersi de urari Merced!

Ironick, nici prin gand nu mi-a trecut sa fac asa ceva smile.gif). Baiatul de la service a fost de treaba si mi l-a polishat pe cel din stanga ca sa nu fie diferenta (mare) de nunanta intre ele. Imediat dupa aia am si fugit sa aplic folie pe ambele, lucru pe care oricum il faceam si fara acel accident.
Sincer si pentru grila aia m-am simtit incomod sa le zic, dar m-am gandit ca e mai usor de gasit decat cea de plexi si i-am rugat sa mi-o comande doar daca o gasesc mai ieftin.

offspring, mersi tare mult pt info.
Din pacate nu stiu ce marca sunt flansele pe care mi le-au pus la service dar avand in vedere pretul platit pentru ele ma astept sa fie ceva de calitate. Am inteles ca sunt unele probleme cu piesele listate pt modelul asta deoarece hathback-ul si sedanul ar fi bagate la comun?

O fi si din cauza faptului ca am avut Logan timp de 9 ani dar mi se par destul de scumpe piesele pentru Civic. Sper ca totusi fiabilitatea honda se va adeveri smile.gif)

Ce ma mai deranjeaza in momentul de fata sunt diversii greierasi din masina. Am mai elmininat din ei de cand am masina dar mai sunt cativa. Intr-un fel nu e de mirare avand in vedere cat e de rigida dar pe de alta parte mie nu-mi da impresia de calitate foarte buna a asamblarii. Din contra, sub aspectul asta de OZN mi se pare ca de fapt se afla o tehnica destul de simpla, oldschool. Stiu, e vorba de un model lansat la final de 2005 dar desfacand una alta prin cabina am vazut lucruri care m-au dus cu gandul la vechiul meu Nissan din '86.

/LE.
Am uitat sa mentionez "tuning-ul" pe care l-am mai facut:
nuca1.jpg ( Size: 145.04k ) Number of downloads: 766
nuca2.jpg ( Size: 149.61k ) Number of downloads: 753


Fata de nuca aia plasticoasa de fabrica, asta e mult mai placuta la atingere.

This post has been edited by kossak: 19 Apr 2021, 12:50


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Apr 2021, 19:59
Post #40


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(kossak @ 7 Apr 2021, 19:01)
Ironick, nici prin gand nu mi-a trecut sa fac asa ceva smile.gif). Baiatul de la service a fost de treaba si mi l-a polishat pe cel din stanga ca sa nu fie diferenta (mare) de nunanta intre ele. Imediat dupa aia am si fugit sa aplic folie pe ambele, lucru pe care oricum il faceam si fara acel accident.
Sincer si pentru grila aia m-am simtit incomod sa le zic, dar m-am gandit ca e mai usor de gasit decat cea de plexi si i-am rugat sa mi-o comande doar daca o gasesc mai ieftin.
*


Stiu, eram sigur ca nu o sa faci asa ceva.
Alt om, alt caracter.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 8 Apr 2021, 16:32
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




La inceputul saptamanii am parcat cu fata la un perete din sticla si am observat ca niciuna din samnalizarile din oglinzi nu functioneaza dry.gif .
Dat un google rapid, aflat ca sunt legate in serie cu cele din faruri deci nu au sigurante separate. Gasit niste no-name-uri noi la 100 de lei, comandat TYC la 147 de lei bucata.

Capacele de la oglinzi se demonteaza foarte usor cu niste unelte din acelea din plastic. Ambele semnalizatoare erau cele orginale Honda, in 10 minute le-am schimbat.

ambalaj.jpg ( Size: 194.02k ) Number of downloads: 643
capac_oglinda.jpg ( Size: 121.87k ) Number of downloads: 94
new_vs_old.jpg ( Size: 138.29k ) Number of downloads: 106
ready.jpg ( Size: 161.65k ) Number of downloads: 109


This post has been edited by kossak: 8 Apr 2021, 16:33


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
offspring
post 9 Apr 2021, 13:22
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 10 March 11
From: Ilfov city




Sincer nu stiu cu piesele ce sa iti zic, pentru ca mereu am mers la cineva sa se ocupe de service, nu m-am mai ocupat eu de cautari.

Vorba asta cu japonezele sunt mai fiabile, cred ca e cu dus si intors. Parerea mea este ca nici nu sunt multe pe strazi ceea ce inseamna ca nici prin service-uri nu o sa vezi multe, daca compari cu golf e clar ca o sa vezi 10 golfuri si 1 honda in service. Pe de alta parte, nefiind o marca asa de cautat si nici samsarita, de obicei lumea care a luat-o a si avut grija de ea. Am vazut si exceptii dar sunt mai rare fata de atatea golfuri/bmw-uri/opel-uri pe strada, automat vor fi mai multe masini cu probleme/persoane care le duc la service tarziu etc.
Am vazut situatii de planetare rupte pe civic, parca ar fi facute din guma, ruginesc in dreptul unei garnituri. Pe forumul din UK stiu ca se plangeau multi ca la pre-facelift ploua in portbagaj.

E plastic dur peste tot, am spus-o si la mine parca, fetele de usi se misca cand actionezi geamurile fata (am vazut la mai multe, feature?!) iar in rest e o masina simpla, punte rigida pe spate si suspensie mcpherson pe fata, motor aspirat etc. Nu cunosc toate detaliile dar cred ca o buna parte din valoarea/costul masinii de noua este data de solutiile/cercetarile pentru motor.


Bine ca mi-ai amintit cu oglinzile, am impresia ca sunt cam chioare becurile.

This post has been edited by offspring: 9 Apr 2021, 13:23


--------------------
Honda VIII Civic 1.8 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 9 Apr 2021, 13:37
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




De acord cu cele spuse de tine. Fix impresia asta o am si eu, ca fiind totusi masini mai rare, proprietarii sunt oarecum mai atenti cu ele si le ingrijesc mai cu atentie.

Acuma legat de piese, sa stii ca nici eu nu mai fac cautari, o duc la service cand e ceva de reparat dar la unele reparatii mai marunte ma bag fara problemele ( cum am facut si la Logan de altfel), cum ar fi un schimb de ulei/filtre, eventual alte maruntisuri.

Chiar ma gandeam la treaba asta cu fiabilitatea japonezelor ridicata in slavi. Parerea mea e ca majoritatea masinilor sunt fiabile daca sunt intretinute corespunzator. Heck, am avut 9 ani Loganul si am avut doar maruntisuri de facut la el si desi nu l-am cumparat pentru ca l-am dorit, am ajuns sa-l apreciez pentru ceea ce a fost.

Mai am si alte masini in anturaj, un Golf 5 ( deci de aceeasi generatie cu Civic-ul), Focus 3, noul Puma. Comparat cu Golful de exemplu, interiorul de Civic nu mi se pare mai calitativ. Unele imbinari sunt uratele, fata de usa intr-adevar si la mine se misca cand las geamul jos ( in mod ciudat doar la sofer), plasticele argintii se ureaza urat, plasticele de pe haion trancane urat peste grop, greieri din plafon etc smile.gif)

Dar pe de alta parte apreciez simplitatea masinii per ansamblu, puntea in H de pe spate eu n-o vad ca pe un lucru rau ( are 2 bucsi care se uzeaza si aia e), motorul mie mi se pare un mic gem, de fapt asta a fost unul dintre motivele pentru care am luat masina asta, motorul aspirat, simplu, numa' bun pentru frecus prin oras.

LE. Vezi ca semnzalizarile din oglinzi sunt de fapt led-uri, nu ai ce bec sa schimbi smile.gif)

This post has been edited by kossak: 9 Apr 2021, 13:40


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 17 Aug 2021, 19:11
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Masina are putin peste 70k km.
La inceput de iunie am dus-o la ITP. Masina avea folii montate si pe fata si pe spate, probabil inca de primul proprietar. Din pacate nu am primit niciun fel de autorizatie pt ele cand am cumparat masina ( ce-i drept, am uitat si eu sa intreb de ea ). Desi arata bine, am decis sa evit problemele iar inainte de ITP am mers la un atelier ca sa mi le dezlipeasca pe cele de pe geamurile din fata.

itp.jpg ( Size: 198.44k ) Number of downloads: 105


Fiind in continuare deranjat de suspensia foarte zgomotoasa peste gropi, dupa zeci de ore de sapat pe forumul din UK am gasit o solutie propusa de un cetatean grec: am taiat cam 1 cm jumate din tamponul din partea de sus a amortizoarelor.

bump_stop.jpg ( Size: 71.61k ) Number of downloads: 121


Stiam ca amortizoarele au cursa scurta ( cel putin pe fata ), dar nu credeam ca e chiar atata de scurta. Ridicand protectiile, cu masina lasata pe roti, am masurat 3.5 cm. Asta e cursa pe care o face tija amortizorului. Nici nu e de mirare ca la o groapa mai maricica bubuie in halul asta masina. Aia 3 cm se termina foarte repede.

Dupa operatiunea asta, as zice ca e putin mai ok.
In continuare, am observat un zdranganit din zona rotilor din fata, pe piatra cubica. Am dus masina la service si am inlocuit biletele antiruliu si bucsele de la bara stabilizatoare. Erau singurele piese pe care inca nu le-am schimbat.

Era in plan si sa schimb bieleta anticuplu dar din pacate cea originala nu a ajuns la timp iar cea aftermarket ( ASHIKA, la vreo 150 de lei ) evident nu a fost buna. M-am reprogramat peste 2 saptamani, cand va veni si cea originala ( aprox. 585 de lei ).

In rest totul e ok, masina functioneaza in parametri. Consumul mediu pe ultimii 3500 de km e 7.6 la o viteza medie de 36 km/h.

munte.jpg ( Size: 234k ) Number of downloads: 132
catel.jpg ( Size: 203.88k ) Number of downloads: 105


This post has been edited by kossak: 17 Aug 2021, 19:13


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 8 Nov 2021, 11:11
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Am bifat 73k km cu masina.

In septembrie am rezolvat cu schimbul uleiului din cutia de viteze, ulei Honda MTF-3 cumparat inca in primvara. Cred ca dupa 14 ani a fost o idee buna sa-l schimb, diferenta se simte, intra mult mai frumos in viteze, in special la temperaturi mai joase.
Tot in septembrie am schimbat si bieleta anticuplu, pana la urma a venit si piesa de origine si a costat 550 de lei. Enorm din punctul meu de vedere, dar a fost singura care s-a potrivit pana la urma.

In weekend am trecut si la anvelope de iarna. In urma cu doua saptamani am cumparat de pe OLX un set de jante de origine pe 17", echipate cu niste anvelope de iarna Matador Sibir Snow, dot 2018, cu uzura mica si cu un profil interesant. Rotile au venit la pachet cu o rezerva ingusta.

In rest masina merge bine, nu am avut niciun fel de probleme. De fapt, doar una minora: la un drum pe ploaie m-am trezit cu apa pe covorasul de la pasager, apa care a curs din locasul unde e filtrul de polen. E posibil sa fie infundata scurgerea de la aerul conditionat, inca nu am apucat sa investighez problerma.

jante.jpg ( Size: 120.28k ) Number of downloads: 96
front.jpg ( Size: 228.75k ) Number of downloads: 99
rezerva.jpg ( Size: 149.69k ) Number of downloads: 96



--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 8 Nov 2021, 11:39
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Poti te rog sa-mi dai cotele rotii de rezerva? Masina mea a venit cu o astfel de roata pe 15 care nu se potriveste, cred ca fostul proprietar a cumparat-o fara sa stie ce cumpara de fapt, nu e ok distanta intre gauri cu ce am eu. Ideea e ca vreau sa scap de ea ca ocupa spatiu degeaba, dar nu stiu pe ce masini se potriveste. Suspectez totusi Honda. Mi-am facut deja o roata de rezerva oem pe dimensiuni normale. Mersi.

This post has been edited by Victorine: 8 Nov 2021, 11:40

Attached thumbnail(s)
20210909_194239.jpg ( Size: 2.72mb ) Number of downloads: 84
20210909_194156.jpg ( Size: 3.46mb ) Number of downloads: 75


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Nov 2021, 11:42
Post #47


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




am avut matador de iarna pe un logan de la munca.... numele e bine pus, alea omoara .


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 8 Nov 2021, 12:27
Post #48


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Victorine @ 8 Nov 2021, 11:39)
Suspectez totusi Honda.
*


'onda stiu ca are 5x114.3


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 8 Nov 2021, 12:56
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Are dreptate bucatzel, honda are 5x114.3

Victorine, am invartit rezerva aia pe toate partile da' nicaieri nu scrie nimic legat de distanta dintre gauri. In schimb pare a fi identica cu a ta: Bridgestone T135/90D15 100M, 15x4T. O cautare pe goagal zice ca asta ar fi rezerva de Honda.

Einstein, acuma legat de calitate anvelopelor...din ce-am citit pe tyrereviews.com nu ar fi cele mai groaznice. Daca tot o venit la pachet cu jantele trag macar un an de ele.

This post has been edited by kossak: 8 Nov 2021, 12:57


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 8 Nov 2021, 15:22
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Mersi băieți și scuze că poluez aici dar încerc să-i dau de capăt. Toyota mea are 114.3 și nu se potrivește, pare că distanța e mai mare. Nu îmi încape șublerul sa măsor ca să pot calcula cu niciuna din metodele de pe net distanța aia... nu ai stantat pe interior ceva cum are a mea in poze? Tu ai probat-o pe masina? smile.gif Că asa am fost si eu pana in Grecia si inapoi stiind ca am roata de rezerva...
La o adica o donez cuiva care are nevoie, dar sa stiu la ce naiba de dimensiuni fac reclama.

This post has been edited by Victorine: 8 Nov 2021, 15:23


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 8 Nov 2021, 15:52
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Sa stii ca nu am probat-o. Omul care mi-a vandul rotile a zis ca toate vin tot de pe un Civic care a ajuns la dezmembrari. Dar e buna observatia, ar trebui sa ma asigur ca intr-adevar e buna si ca n-o car dupa mine degeaba biggrin.gif Si daca stau sa ma gandesc mai bine, cred ca ar trebui sa cumpar si 4 piulite pt jante de tabla, am inteles ca sunt diferite fata de astea pt jante de aliaj.

Uite ce e stantat pe janta:

spacesaver.jpg ( Size: 139.24k ) Number of downloads: 108


This post has been edited by kossak: 8 Nov 2021, 15:52


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 8 Nov 2021, 15:57
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




5 piulite.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 8 Nov 2021, 16:17
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ursul_bipolar @ 8 Nov 2021, 15:57)
5 piulite.
*



Ce fac 9 ani de logan biggrin.gif


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 8 Nov 2021, 16:35
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




biggrin.gif bună asta!
Îmi dai și mie un PM te rog după ce o probezi? Că poate nu mă nimeresc sa citesc aici si nu văd. Și poate verifici daca chiar ai 114.3 distanta intre prezoane dacă o fi notata pe celelalte jante. Repet, Toyota mea atata are si nu intra nicicum rezerva ingustă pe prezoane. Mersi!

This post has been edited by Victorine: 8 Nov 2021, 16:40


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 8 Nov 2021, 17:34
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Mister elucidat: roata de rezerva ingusta n-o pot folosi. PCD-ul e bun dar din cauza protectiilor din jurul discului de frana nu incape janta. Probabil e nevoie de una de 16" ca sa incapa.

interior.jpg ( Size: 124.29k ) Number of downloads: 132
protectii.jpg ( Size: 111.87k ) Number of downloads: 132


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 17 Jun 2022, 11:20
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




A venit timpul pentru update-ul anual. In prezent putin peste 78k km.

Recent i-am facut revizia anuala, din nou in regie proprie, la parinti in curte. Acelasi ulei si aceleasi filtre ca anul trecut.

revizie.jpeg ( Size: 285.9k ) Number of downloads: 106
improvizatie.jpeg ( Size: 260.84k ) Number of downloads: 122


Nu am de raportat nicio problema nou. Inca nu am rezolvat caraitul electromotorului ( celebra poveste cu bendixul) si nici zdranganeala care se aude pe piatra cubica. Ma tot gandesc ca ar putea sa se auda din caseta de directie dar nu se simte nimic in volan si nici joc nu exista. Suna mai degraba ca si cand ceva ar fi slabit ( cum se auzea la Logan cand era slabit scutul).

Tot luna asta i-am facut si ITP-ul.

old_vs_new.jpeg ( Size: 279.95k ) Number of downloads: 110
ontheroad.jpeg ( Size: 172.92k ) Number of downloads: 88


O poza cu fosta, din pacate a luat-o bine de tot rugina, se vede ca nu mai are parte de garaj. Probabil mai duce vreo 2 ani pana sa arate rau de tot dupa care probabil va merge la casat.

Am adaugat inca o Honda la colectie, de data asta una cu 2 roti.
E un Hornet din 2010, adus din Italia, 600 cmc, 102 cp cu 21k la bord.

hornet1.jpeg ( Size: 201.01k ) Number of downloads: 94
hornet2.jpeg ( Size: 206.28k ) Number of downloads: 86
hornet3.jpeg ( Size: 391.2k ) Number of downloads: 88


Saptamana viitoare primeste numar negru dupa care o sa incep s-o plimb.


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
offspring
post 23 Jun 2022, 12:41
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 10 March 11
From: Ilfov city




QUOTE(kossak @ 17 Jun 2022, 11:20)

si nici zdranganeala care se aude pe piatra cubica. Ma tot gandesc ca ar putea sa se auda din caseta de directie dar nu se simte nimic in volan si nici joc nu exista. Suna mai degraba ca si cand ceva ar fi slabit ( cum se auzea la Logan cand era slabit scutul).




Boala lor cu caseta, de fapt drumurile sunt foarte proaste la noi sau masina nu e pentru drumurile astea, din ce imi zicea mecanicul, daca nu are joc mai bine o lasi in pace.

QUOTE
Poate ar merita incercat sa bagam o bucata de sarma in acea scurgere.

Legat de problema asta, as recomanda un fir pentru motocoasa. Am folosit asa ceva la o masina cu trapa sa desfund scurgerile. Sarma ar fi prea dura si risti sa ciupesti tubul sau sa il misti din loc. Vad ca tu ai rampa, ti-ar fi usor de facut. biggrin.gif


--------------------
Honda VIII Civic 1.8 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jun 2022, 12:55
Post #58


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




toate mobrele aduse din italia au 10+ani si aprox 20k km....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 23 Jun 2022, 14:19
Post #59


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(offspring @ 23 Jun 2022, 12:41)
Boala lor cu caseta, de fapt drumurile sunt foarte proaste la noi sau masina nu e pentru drumurile astea, din ce imi zicea mecanicul, daca nu are joc mai bine o lasi in pace.


Cred ca e boala tutuor asiaticelor.
Am o toyota de serviciu, troncane caseta de naiba o ia. Si axul de la volan. Ambele sunt al 3 lea sau chiar al 4lea rand la masina, unele inlocuite pe garantie, merg 20000 si iar troncanesc

Ieri am luat itp pe bune, cu masina pe talere, etc, etc
Nu mi au facut nici o remarca de schimbat ceva, desi atata as fi ateptat, aveam motiv sa le mai inlocuiesc odata, ca sunt scumpe in draci.
Mecanici imi spun ca nu ai ce face, e boala lor, ma gandesc ca daca aveau joc periculos, m ar fi respins la itp


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 23 Jun 2022, 14:31
Post #60


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Și Mazdele mai vechi, până prin 2014, aveau problema asta...2 și 6 în special. La 6 costa mii de lei reparația și era doar o chestiune de timp pana revenea zgomotul. Probabil că Honda Toyota și Mazda aveau același furnizor pentru casete și probabil ca nu rezistă prea mult la drumurile mai proaste.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:33
Forum Renault