DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Albirea dintilor, Sfaturi, pareri, indicatii

daniM
post 23 Nov 2008, 12:51
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Daca totusi optati pentru asftel de tratamente va dau niste sfaturi:nu incercati firmele care anul asta scot un produs ,iar la anul altul,si nu incercati un produs nou aparut imediat,interesati-va prima oara,si,da,George,incurajez orice produs care CURATA dintii,si nu face o albire artificiala a acestora!


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 23 Nov 2008, 12:57
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




QUOTE(george_slz @ 23 Nov 2008, 12:46)
Pai albirea dintilor prin metaoda cu gel pare sa fie un fel de curatare, nu modificare de nuanta. Daca ai culoarea naturala A2, dupa tratament tot A2 ai, numai ca dintii sunt ca la bebelusii cu dentitia nou aparuta(e o cumparatie de necunoscator). E ca o polishare de vopsea la masina personala!  radmasa.gif
*



Albirea nu este ca o curatare. Ce zici tu acolo este ce se intampla dupa un detartraj si periaj profesional. Ala este 100% sanatos si recomandat la 6 luni-maxim 1 an. Albirea este insa CHIMICA.l


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 23 Nov 2008, 13:05
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania






--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 23 Nov 2008, 13:40
Post #34


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




eu prestez de 4-5 ori periaj pe zi, cand mai apuc trag cate o liniuta de bicarbonat si sunt multumit happy.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 23 Nov 2008, 14:31
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




pe nas?? si cum ajunge la dinti? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 28 Nov 2008, 01:41
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




O sa fiu cat mai scurt si clar.
Exista pacienti cu dinti naturali care au pete galbene, maro sau portocalii sau care au dintii patati ca urmare a fumatului, a inaintarii in varsta sau a altor cauze extrinseci.
Acestia ar fi candidatii ideali unei albiri dentare.
In restul cazurilor, doar de moft, eu unul nu recomand albirea dentara. Este o metoda chimica asa cum bine spunea Corbu', se mai spune ca materialele noi(Opalescence de exemplu) nu ataca structura smaltului. In principiu se produce o usoara demineralizare a acestuia. Deci o slabire e rezistentei lui. Parerile sunt impartite dar un lucru este clar. Exista riscuri.
Riscurile sunt: predispozitia la carie, colorare si hipersensibilitate.
La 6 luni se recomanda chiar de catre producator un consult care de obicei se transforma intr-o noua albire.
Domnule daniM. Ati spus mai multe ineptii pe aici ceea ce-mi permite sa-mi fac o idee privind gradul de pregatire(daca exista desigur) si va rog sa va documentati bine inainte de a va da cu parerea si sa aveti in vedere ca, desi va aflati "doar" pe un forum, puteti avea o influenta asupra unor membrii de pe-aici.
Domnule Corbu' pentru a nu induce o idee gresita, detartrajul nu are o periodicitate a refacerii ci este impus de necesitatea efectuarii lui. Adica poti face la cateva luni sau il poti reface dupa ani buni.

This post has been edited by 1.6: 28 Nov 2008, 01:44


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 28 Nov 2008, 18:43
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Propun infiintarea unui topic permanent(poate subforum la cafenea) despre probleme si sfaturi stomatologice(din motiv ca toata lumea va avea, la un moment dat, probleme cu dintii), care poate fi moderat de stomatologii de pe forum, care se simt mai bine aici decat pe eugenol.ro biggrin.gif .


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 28 Nov 2008, 19:00
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




QUOTE(george_slz @ 28 Nov 2008, 18:43)
care poate fi moderat de stomatologii de pe forum, care se simt mai bine aici decat pe eugenol.ro  biggrin.gif .
*



Unde era "cartita". cool.gif


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 28 Nov 2008, 21:16
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




QUOTE(1.6 @ 28 Nov 2008, 02:41)
O sa fiu cat mai scurt si clar.
Exista pacienti cu dinti naturali care au pete galbene, maro sau portocalii sau care au dintii patati ca urmare a fumatului, a inaintarii in varsta sau a altor cauze extrinseci.
Acestia ar fi candidatii ideali unei albiri dentare.
In restul cazurilor, doar de moft, eu unul nu recomand albirea dentara. Este o metoda chimica asa cum bine spunea Corbu', se mai spune ca materialele noi(Opalescence de exemplu) nu ataca structura smaltului. In principiu se produce o usoara demineralizare a acestuia. Deci o slabire e rezistentei lui. Parerile sunt impartite dar un lucru este clar. Exista riscuri.
Riscurile sunt: predispozitia la carie, colorare si hipersensibilitate.
La 6 luni se recomanda chiar de catre producator un consult care de obicei se transforma intr-o noua albire.
Domnule daniM. Ati spus mai multe ineptii pe aici ceea ce-mi permite sa-mi fac o idee privind gradul de pregatire(daca exista desigur) si va rog sa va documentati bine inainte de a va da cu parerea si sa aveti in vedere ca, desi va aflati "doar" pe un forum, puteti avea o influenta asupra unor membrii de pe-aici.
Domnule Corbu' pentru a nu induce o idee gresita, detartrajul nu are o periodicitate a refacerii ci este impus de necesitatea efectuarii lui. Adica poti face la cateva luni sau il poti reface dupa ani buni.
*


Nu esti tu in stare sa-mi judeci gradul de pregatire!Ineptii?Probabil ai vreo porcarie de aia de vanzare,si te-a deranjat discutia...


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 28 Nov 2008, 21:23
Post #40


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




decat sa cauti tratamente mai bine te speli pe ei


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 29 Nov 2008, 11:14
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




@daniM daca aveam o "porcarie de-aia de vanzare"(tin sa-ti admir pe aceasta cale vocabularul elevat) poate promovam un produs, nu crezi?
Te rog daca tot te dai cunoscator si nu esti de acord cu afirmatia mea ca debitezi ineptii la greu sa ne spui si noua care este gradul tau de pregatire. Daca nu, te rog sa te abtii de la alte comentarii de cunoscator pentru ca astea nu sunt sfaturi auto ci tin de sanatate.


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 29 Nov 2008, 11:46
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Eu cred ca o persoana care nu se va spala pe dinti niciodata nu i se vor strica totii dintii si maselele.Iar o alta persoana indiferent cat de mult s-ar spala pe dinti la un moment dat tot va avea ceva probleme cu dantura.Si mai cred ca pana la urma spalatul pe dinti este o chestiune de igiena nu neaparat de pastrare a danturii sanatoase.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 29 Nov 2008, 18:07
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Domnule bulan crezi prost. Sa zicem ca nu te speli, sa zicem ca nu faci carii, dar tartru sigur vei avea si cu el sigur vei ajunge la o parodontoza. In final sa zicem ca scapi fara carii, dar ai mari sanse sa "pice singuri" dintii.
Sanatatea dentara/bucala nu include doar lipsa cariilor.


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 29 Nov 2008, 18:31
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Eu am pus problema ca un versus!Chiar daca cineva nu se va spala niciodata nu i se va distruge toata dantura cum daca cineva se va spala pe dinti excesiv de mult tot va avea ceva probleme.Mai importanta este mostenirea genetica de la parinti.Eu personal am avut probleme cu carii dentare pe la varsta de 14 ani cu cateva masele pe care le-am rezolvat la dentist.Atunci de ce la un acelasi periaj zilnic unele masele s-au stricat si altele nu???


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 29 Nov 2008, 18:53
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Pentru ca poate nu te speli cum trebuie, ar fi o teorie. Majoritatea habar nu au cum sa se spele pe dinti corect si din pacate nici medicii nu le spun din comoditate, sictir, repede ca urmeaza urmatorul pacient si sala de asteptare este plina, etc. E greu sa facem aici teoria chibritului la igiena dentara, dar cert este ca spalatul corect CONTEAZA. Si conteaza apoi si folosirea unei ape de gura ce previne recolonizarea suprafetelor dentare cu bacterii si "ganganii", conteaza si folosirea atei interdentare pentru a curata spatiile unde nu ajung perii periutei de dinti, conteaza si folosirea unei periute electrice pentru a curata zonele mai greu accesibile / zonele unde se declanseaza senzatia de voma, etc.
E mult de spus si mai ales este mai mult de explicat ca sa se tot omul. Din pacate la noi igiena/preventia este undeva spre 0 deoarece se scot cica putin bani din asta. Motivul > oamenii sunt delasatori, majoritatea nu vin la controale periodice si vin decat cand e prea tarziu, nu sunt de acord sa plateasca pentru o consultatie in care medicul ii vorbeste doar despre igiena dentara si ii explica ce si cum. Daca ii zici la final ca il costa 50 RON se uita lung la tine de parca l-ai injurat. Mai avem pana intelege romanul ca preventia e mama tratamentelor....

P.S. Ca o paranteza, studenti la Medicina Dentara dintr-o tara Europeana nordica au venit in Romania pentru a invata sa faca proteze dentare totale (popular a se citi "placa"). Motivul > la ei pacientii ce au nevoie de asa ceva sunt foarte rari si nu au cazuistica sa invete studentul. Oare de ce? Preventia cumva ?

This post has been edited by Corbu': 29 Nov 2008, 19:03


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 29 Nov 2008, 19:55
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Domnu Corbu!La varsta de 14 ani mi s-au cariat 4 masele brusc!Pana sa ma dumiresc eu copil fiind pe doua le-am pierdut si doua au fost tratate si le am si in ziua de azi.Maselele alea 4 le aveam in gura doar de 7 ani si indiferent de cat de mult/putin m-am spalat doar cele 4 s-au stricat iar restul danturii este in bune conditii si azi.Asta nu poate sa insemne decat ca ceva s-a intamplat cu cele 4 masele indifernt de cat de mult/putin,bine/prost ma spalam eu pe dinti.Asta vreau eu sa scot in evidenta!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 29 Nov 2008, 20:13
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Molarii ce i-ai avut cariati erau molarii de 6 ani si erup evident in jurul varstei de 6 ani. Desi erup la 6 ani si sunt dinti permanenti, coroana se formeaza efectiv intrauterin. Pe romaneste, procesul de formare al dintelui respectiv este in burta mamei. Pana la 6 ani ramane cuminte in osul maxilar/mandibular, iar la varsta de 6 ani isi incepe eruptia si apoi formarea completa a radacinii. Daca zici ca s-au cariat brusc, asta poate sa indice o carenta de Ca sau flor in viata intrauterina, carenta ce provine din alimentatia defectuoasa/saraca a mamei. Rezultatul a fost dezvoltarea defectuoasa/insuficienta a structurilor dure din componenta lui, ce l-a facut susceptibil cariilor (asa pe scurt). Daca ti s-a administrat flor sistemic dupa nastere (si ti s-a administrat) + Calciu, asta a influentat dezvoltarea dintilor permanenti ce au erupt uletrior, dar pentru cei 4 molari de 4 ani a fost prea tarziu. Legat de sanatatea molarilor de 6 ani poate fi facuta paralela cu dentitia de lapte; sunt interconectati ca status general.

Cum am zis mai sus, spalatul, determinanti genetici, factori sociali & obiceiuri vicioase (tutun, alcool, droguri), flora bacteriana bucala, status imunologic, etc; este o intreaga polologhie si nici unul din factori nu sunt determinanti, toti sunt favorizanti si merg mana in mana, se aduna unul la altul. Pe unii nu ii putem controla (cum s-a hranit mama cand ne avea in burta), dar pe unii ii putem. Spalatul tine de noi si nu ne cad unghiile daca folosim periuta si pasta de dinti; si culmea, spalatul/igiena este un factor favorizant ce atarna greu.

P.S. ALBITUL dintilor cu toata chimia albirii este si el un factor FAVORIZANT in aparitia unei afectiuni bucale indiferent care este ea. Poate trece neobservat, dar poate fi picatura ce umple paharul inainte sa inceapa calvarul. Numai medicul este in masura sa aprecieze daca merita sau nu o albire, el este singurul capabil sa judece si sa aprecieze toti factorii implicati.

This post has been edited by Corbu': 29 Nov 2008, 20:28


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 29 Nov 2008, 20:27
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Domnu Corbu eu am 48 de ani si in 1960 cand m-am nascut eu mama mea i-a vazut pe ceilalti bebelusi din maternitate cum plangeau in urma unui vaccin obligatoriu.Ei bine contra unui plocon am fost scutit de vaccinul obligatoriu de catre cadrele medicale.Ulterior la gradinita,scoala generala,liceu si armata nu mai am facut nici un vaccin pentru ca nu le aveam pe precedentele.De imbolnavit nu m-am imbolnavit de nimic in viata mea si am o sanatate perfecta doar cu dentistul am avut treaba o singura data si motivul pare sa fie cel expus de Dumneavoastra si nu faptul ca nu m-am spalat pe dinti mult si bine.Parerea mea!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 29 Nov 2008, 20:29
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Nu ma mai lua cu Domnul Corbu si Dumneavoastra ca sunt mult mai tanar decat ...... Dumneavoastra tongue.gif. Eu am zis mai sus Domnu Bulan pentru ca dadea bine cu poza din avatar tongue.gif .

P.S. Nu te-ai imbolnavit pentru ca ai avut MARE noroc, in perioada aia inca bantuiau boli grave, intre timp unele au fost eradicate (cica).

This post has been edited by Corbu': 29 Nov 2008, 20:33


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 29 Nov 2008, 20:49
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(Corbu' @ 29 Nov 2008, 18:53)
P.S. Ca o paranteza, studenti la Medicina Dentara dintr-o tara Europeana nordica au venit in Romania pentru a invata sa faca proteze dentare totale (popular a se citi "placa"). Motivul > la ei pacientii ce au nevoie de asa ceva sunt foarte rari si nu au cazuistica sa invete studentul. Oare de ce? Preventia cumva ?
*


Cand eram copil toti mosnegii aveau cate un briceag cu care taiau tot ce mancau pentru ca pe vremea aia si placa era un lux.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 1 Dec 2008, 14:24
Post #51


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




apa oxigenata da rezultate (dar nu cine stie ce), incercat pe mine smile.gif
cat despre bicarbonat... de sodiu nu?


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 1 Dec 2008, 17:18
Post #52


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(daniM @ 21 Nov 2008, 22:52)
......Daca vrei sa obtii mai mult,si vrei sa ai dinti de Hollywood,si daca te tine buzunarul,scoti toti dintii si iti faci implanturi,atunci intr-adevar o sa ai dinti foarte albi si frumosi biggrin.gif
*


Asta mi se pare ineptie mare. Adica povesti.

Parerea mea personala cu privire la albirea dintilor e ca e cam acelasi lucru cu albirea hainelor. Bagi clor de prea multe ori... se rup.

Ar merge un topic separat pentru chestia asta, da' ma rog... As vrea sa discutam despre paste de dinti. Ce folosesc eu...
Albire / curatare:
- Smokers - e pasta si gel - mi se pare ok, curata bine si nici nu e scumpa
- Sensodyne Whitening - nu-mi place, mie-mi beleste gingiile, ma ustura ingrozitor la periaj
- Lacalut White - asta-i bunicica
Intrebare - eu folosesc paste dintr-astea pentru ca nu-mi par agresive (nu actioneaza pe cale chimica ci usor mecanica). Gresesc? Sa ma las de ele???

Gingii:
- Lacalut Activ - asta-i cea mai faina, are oxid de zinc (parca) in compozitie, se simte cum se strange toata gura. Am totusi o nedumerire... De ceva timp, la mine parca nu mai are efect. Ori s-a diminuat cantitatea de ingredient activ din compozitie, ori am dezvoltat eu imunitate la el. Ce s-o fi-ntamplat? Alta nedumerire - nu stiu daca e daunatoare sau oportuna folosirea ei in stadiu-n care ma aflu, adica n-am probleme cu gingiile...
- Paradontax - misto pentru ca desfunda nasu'. Si parca ar face ceva dpdv curatare. E naspa ca nu face spuma totusi...

Apoi, apa de gura. Ceva recomandari???
- Aquafresh - degeaba
- Colgate Plax - aproape degeaba
- Pearl Drops - faina, parca lasa un strat alunecos pe dinti, deci ceva se intampla

Ata dentara.
- Oral B - am coltii destul de apropiati, fara interstitii, iar asta reuseste sa intre. Cu altele nu reusesc (imi scapa numele)
- Johnson's - asta deja e ca o sfoara, nu mai e ata. Da' uimitor e faptu' ca intra unde trebuie, deci ar trebui sa curete ok.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 1 Dec 2008, 18:15
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Nu e nici o poveste,doar nebuni cu bani multi...


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 Sep 2013, 20:15
Post #54


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Pai d-asta am intrebat, sa stiu daca iau si aibrait....


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Sep 2013, 20:29
Post #55


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




5 ani ... si cati dinti mai putini ?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 Sep 2013, 20:32
Post #56


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




S-au sters niste postari anterioare (postari cu o reclama) bre, nu te ambala. Nu am postat de dragu de a posta. tongue.gif

3 Sep 2013, 21:32:
Si daca tot am reînviat topicul: folsoesc Colgate Max White One... chiar albeste dintii.

This post has been edited by Iulikk: 3 Sep 2013, 20:32


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 3 Sep 2013, 20:35
Post #57


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




I-o n-am prea văzut diferență. Da' poate și din cauza fumatului.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 Sep 2013, 20:38
Post #58


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Probabil. Eu nu fumez.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 3 Sep 2013, 20:40
Post #59


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




o să văd și eu dacă apar diferențe, de o lună nu mai consum tutun smile.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 Sep 2013, 21:29
Post #60


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Bravo! Eu am 82 de zile. biggrin.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 05:09
Forum Renault